Junior World Orienteering Championships 2014

Borovetz, Bulgaria

jwoc2014logo---long
21-27 July
Email: bgof@abv.bg
Website: http://jwoc2014.orienteering.bg
IOF Senior Event Adviser:
David Aleš (CZE)
IOF Assistant Senior Event Adviser:
Roman Zbranek (CZE)
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

Sprint

Women

1) Sara  Hagstrom SWE 13:15, 2) Heidi  Martensson NOR 13:20, 3) Miri Thrane  Odum DEN 13:32, 4) Frida  Sandberg SWE 13:38, 5) Tilda  Johansson SWE 13:47, 6) Nicoline  Friberg Klysner DEN 13:48, 6) Runa  Fremstad NOR 13:48, 8) Malin  Leandersson SWE 13:54, 9) Sandrine  Muller SUI 13:55, 10) Eliska  Kulhava CZE 13:59, 11) Jannina  Gustafsson FIN 14:1, 11) Zoe  Harding GBR 14:1, 11) Lauriane  Beauvisage FRA 14:1, 11) Emmi  Jokela FIN 14:1, 11) Anna  Haataja FIN 14:1, 16) Darya  Korobeynik RUS 14:3, 17) Josefine  Lind DEN 14:5, 18) Mathilde  Rundhaug NOR 14:10, 19) Pihla  Otsamo FIN 14:11, 19) Lisa  Schubnell SUI 14:11, 21) Noora  Koskinen FIN 14:16, 21) Gunvor  Hov Hoydal NOR 14:16, 23) Katerina  Chroma CZE 14:19, 24) Johanna  Oberg SWE 14:21, 25) Mariya  Polishchuk UKR 14:24, 26) Amanda  Falck Weber DEN 14:27, 26) Lucy  Butt GBR 14:27, 28) Andrea  Svensson SWE 14:28, 28) Ekaterina  Savkina RUS 14:28, 30) Paula  Gross SUI 14:29, 31) Agata  Stankiewicz POL 14:31, 32) Marina  Garcia Castro ESP 14:32, 33) Sina  Tommer SUI 14:33, 34) Ingeborg  Eide NOR 14:35, 34) Lisa  Holer SUI 14:35, 36) Tamsin  Moran GBR 14:36, 36) Anna  Giovanelli ITA 14:36, 38) Ellen  Reinhard SUI 14:39, 39) Maelle  Beauvir FRA 14:40, 40) Henna  Skog FIN 14:41, 41) Aleksandra  Hornik POL 14:42, 42) Polina  Zakharova UKR 14:48, 43) Liga  Valdmane LAT 14:53, 44) Virag  Weiler HUN 14:55, 44) Darya  Moskalenko UKR 14:55, 46) Delphine  Poirot FRA 14:57, 46) Anna  Stickova CZE 14:57, 48) Olena  Postelniak UKR 14:58, 49) Beatrice  Baldi ITA 15:2, 49) Julie  Emmerson GBR 15:2, 51) Camilla  Bevensee DEN 15:4, 52) Kinga  Varsanyi HUN 15:6, 53) Antoaneta  Dyaksova BUL 15:7, 53) Akvile  Preiksaite NOR 15:7, 55) Sandra  Grosberga LAT 15:10, 56) Margret  Zimmermann EST 15:12, 57) Vera  Alvarez POR 15:19, 58) Kristine  Berglia NOR 15:20, 59) Alice  Tilley NZL 15:23, 59) Veronika  Tomashevskaya RUS 15:23, 61) Chloe  Haberkorn FRA 15:24, 62) Gabriela  Hirsova CZE 15:30, 63) Paula  Starke GER 15:38, 64) Anika  Gassner AUT 15:41, 64) Sofia  Berenguer Sanchis ESP 15:41, 66) Arianna  Taufer ITA 15:42, 67) Luca  Szuromi HUN 15:44, 68) Rebecca  Gray NZL 15:48, 69) Isabel  Bryant USA 15:49, 70) Sabine  Rothaug GER 15:51, 71) Simona  Chladkova CZE 15:54, 72) Laura  Joonas EST 15:59, 72) Rhona  McMillan GBR 15:59, 74) Vanda  Hosekova SVK 16:0, 75) Katrina  Weinmann USA 16:2, 76) Andreya  Dyaksova BUL 16:2, 76) Csenge  Viniczai HUN 16:3, 78) Milda  Radzivonaite LTU 16:4, 79) Asha  Steer AUS 16:6, 79) Sonia  Hollands NZL 16:6, 81) Carmen  Patino Deniz ESP 16:14, 81) Beatriz  Moreira POR 16:14, 83) Maren  Herrgesell AUT 16:18, 84) Marta  Guijo Alonso ESP 16:21, 84) Kristiine  Aluvee EST 16:21, 84) Anna  Dowling AUS 16:21, 87) Marketa  Novotna CZE 16:22, 88) Martina  Walch AUT 16:25, 89) Lia  Patscheider ITA 16:31, 90) Nicola  Blatchford AUS 16:33, 90) Darya  Prosvirina RUS 16:33, 92) Lanita  Steer AUS 16:34, 93) Iaroslava  Medianteva RUS 16:41, 94) Aleksandra  Andronova RUS 16:42, 95) Ayse  Bozkurt TUR 16:47, 96) Pia  Blake CAN 16:49, 96) Madli-Johanna  Maidla EST 16:49, 98) Azusa  Gomi JPN 16:55, 98) Sophie  Harrison NZL 16:55, 100) Olivia  Sprod AUS 16:57, 101) Viktoria  Boykova BUL 16:58, 102) Hau Wah Brenda  Chan HKG 17:3, 103) Evalin  Brautigam USA 17:8, 104) Martina  Djoulieva BUL 17:11, 104) Busra  Muslu TUR 17:11, 106) Ilknur  Can TUR 17:16, 107) Theresa  Flechsig GER 17:18, 108) Carina  Polzer AUT 17:20, 109) Iveta  Zasheva BUL 17:24, 110) Barbora  Pijakova SVK 17:34, 111) Iva  Lovrec CRO 17:38, 112) Joana  Fernandes POR 17:42, 113) Michele  Dawson AUS 18:5, 113) Cho Yu  Lam HKG 18:5, 115) Elina  Breton USA 18:22, 116) Andrea  Papugova SVK 18:30, 117) Dovile  Makselyte LTU 18:33, 118) Anele  Kerpauskaite LTU 18:47, 119) Melanie  Sergiev USA 18:48, 120) Mana  Nakamura JPN 19:6, 121) Anne  Wilkinson USA 19:11, 122) Misa  Kawashima JPN 20:16, 123) Ka Yi  Lam HKG 20:40, 124) Wakana  Miyamoto JPN 21:10, 125) Raquel  Fernandes de Lima BRA 36:36, Cecilie  Friberg Klysner DEN DSQ, Katie  Reynolds GBR DSQ, Emma  Sherwood CAN DSQ, Mikaela  Vitanova BUL DSQ, Kayla  Fairbairn NZL DSQ, Zuzanna  Wanczyk POL DSQ, Helena  Barnes NZL DSQ, Marta  Jansona LAT DSQ

Men

1) Tim  Robertson NZL 14:41, 2) Piotr  Parfianowicz POL 14:47, 3) Anton  Johansson SWE 14:51, 4) Tristan  Bloemen BEL 14:53, 4) Aleksi  Niemi FIN 14:53, 6) Miika  Kirmula FIN 14:54, 7) Jonas  Egger SUI 15:9, 8) Olli  Ojanaho FIN 15:11, 8) Assar  Hellstrom SWE 15:11, 10) Algirdas  Bartkevicius LTU 15:12, 11) Dmitry  Polyakov RUS 15:15, 12) Tobia  Pezzati SUI 15:20, 13) Topi  Raitanen FIN 15:22, 14) Pau  Llorens Caellas ESP 15:26, 14) Topias  Ahola FIN 15:26, 16) Jonas  Hubacek CZE 15:28, 17) Arnaud  Perrin FRA 15:34, 17) Oscar  McNulty AUS 15:34, 19) Krzysztof  Wolowczyk POL 15:35, 19) Brodie  Nankervis AUS 15:35, 21) Nick  Hann NZL 15:40, 21) Simon  Hector SWE 15:40, 21) Xander  Berger AUT 15:40, 24) Eduardo  Gil Marcos ESP 15:41, 25) Sven  Hellmuller SUI 15:42, 25) Sergey  Dobrynin RUS 15:42, 27) Thor  Norskov DEN 15:43, 28) Aidan  Smith GBR 15:46, 29) Matt  Doyle AUS 15:48, 29) Apostol  Atanasov BUL 15:48, 31) Patrick  Zbinden SUI 15:50, 31) Riccardo  Scalet ITA 15:50, 33) Levente  Tugyi HUN 15:51, 34) Magnus  Dewett DEN 15:53, 35) William  Pommer SWE 15:54, 35) Marek  Minar CZE 15:54, 35) Krzysztof  Rzenca POL 15:54, 38) Oskar  Lundqvist SWE 15:55, 39) Mateusz  Dzioba POL 15:56, 40) Ondrej  Semik CZE 15:57, 40) Oleksiy  Sudarev UKR 15:57, 40) Patrik  Horak CZE 15:57, 40) Adrien  Delenne FRA 15:57, 44) Eoin  McCullough IRL 15:58, 45) Mathias  Peter AUT 16:0, 46) Petr  Horvat CZE 16:0, 46) Simon  Thrane Hansen DEN 16:0, 48) Corentin  Roux FRA 16:1, 49) Adam  Potter GBR 16:1, 49) Luis  Silva POR 16:2, 51) Remo  Ruch SUI 16:3, 52) Rudolfs  Zernis LAT 16:3, 53) Magnus  Maag DEN 16:4, 54) Martynas  Tirlikas LTU 16:5, 55) Arttu  Syrjalainen FIN 16:5, 55) Dmitriy  Naumov RUS 16:11, 57) William  Hubsch USA 16:11, 57) Stefan  Frands Petersen DEN 16:12, 59) Matyas  Pentek HUN 16:14, 60) Nikola  Bilic SRB 16:15, 61) Vojtech  Kettner CZE 16:16, 62) Borger  Melsom NOR 16:18, 63) Henry  McNulty AUS 16:20, 64) Mate  Dalos HUN 16:21, 65) Markus  Holter NOR 16:22, 65) Alexander  Chepelin GBR 16:22, 65) Ethan  Childs USA 16:22, 68) Moritz  Doellgast GER 16:25, 69) Emil  Granqvist SWE 16:26, 69) Anders  Felde Olaussen NOR 16:26, 69) Shamus  Morrison NZL 16:26, 72) Andreas  Solberg NOR 16:28, 73) Evert  Leeuws BEL 16:31, 74) Matthias  Reiner AUT 16:33, 74) Thomas  Knudsen DEN 16:33, 76) Oliver  Poland AUS 16:36, 77) Cristobal  Camarasa Perez ESP 16:40, 78) Rimvydas  Alminas LTU 16:41, 78) Ciaran  Allen GBR 16:41, 80) Oliver  Williams GBR 16:42, 81) Dimitar  Jeliazkov BUL 16:43, 82) Gaute  Friestad NOR 16:45, 83) Vitaliy  Hychko UKR 16:51, 84) Timothy  Chambers RSA 16:52, 84) Oleksii  Asmolov UKR 16:52, 86) Maxime  Rauturier FRA 16:54, 86) Konstantin  Serebryanitskiy RUS 16:54, 86) Martin  Smelik SVK 16:54, 86) Bertalan  Kovacs HUN 16:54, 90) Tonis  Laugesaar EST 16:59, 91) Michael  Siemmeister AUT 17:2, 92) Samuele  Curzio ITA 17:3, 93) Stefan  Bilic SRB 17:4, 94) Matthias  Groll AUT 17:5, 95) Gytis  Nakvosas LTU 17:7, 96) Christopher  Galloway GBR 17:8, 97) Rosen  Stefanov BUL 17:11, 98) Erik  Doehler GER 17:13, 99) Martin  Ponev BUL 17:22, 100) Thomas  Gillet BEL 17:29, 101) Mikus  Purins LAT 17:32, 101) Alvis  Reinsons LAT 17:32, 103) Felician  Bele ROU 17:37, 103) Ed  Cory-Wright NZL 17:37, 105) Simon  Mizur SVK 17:38, 105) Zan Luka  Sumecki SLO 17:38, 107) Callum  Herries NZL 17:40, 108) Justas  Misiunas LTU 17:42, 109) Nitsan  Yasur ISR 17:44, 110) Mark  Otto GER 17:45, 110) Ashley  Nankervis AUS 17:45, 112) Orhan  Kutlu TUR 17:46, 113) Paulius  Vidziunas LTU 17:47, 114) Mark  Stephens IRL 17:50, 114) Fabiano  Bettega ITA 17:50, 114) Daniels  Karklins LAT 17:50, 114) Jack  Millar IRL 17:50, 118) Anton  Sorokin RUS 17:51, 119) Adam  Woods CAN 17:53, 120) Clement  Demeuse BEL 18:4, 121) Michael  Svoboda CAN 18:5, 122) Austin  Fowler USA 18:6, 123) Thomas  Polster AUT 18:9, 124) Walter  Bettega ITA 18:10, 125) Martin  Marinov BUL 18:32, 126) Matej  Sebo USA 18:33, 127) Reimo  Liiv EST 18:34, 128) Alexandru  Blejdea ROU 18:35, 128) Gergely  Bogya ROU 18:35, 130) Cansel  Sarac TUR 18:39, 131) Sava  Lazic SRB 18:40, 132) Michael  Laraia USA 18:41, 133) Wataru  Fukada JPN 18:46, 134) Koki  Sawaguchi JPN 18:47, 135) Kin Kwan  Kwok HKG 18:49, 136) Alexander  Bergstrom CAN 18:52, 137) Trevor  Bray CAN 18:53, 138) Matej  Hrabos SVK 18:56, 139) Daisuke  Iokura JPN 19:1, 140) Akihiro  Itoigawa JPN 19:13, 141) Go  Inamori JPN 19:20, 142) Joao Pedro  Cardoso Camilo Jaber BRA 19:33, 143) Robert  Graham CAN 19:41, 143) Gelson Andrey  Zago Togni BRA 19:41, 143) Stefan  Copetchi ROU 19:41, 146) Masao  Azuma JPN 20:6, 147) Man Long  Chow HKG 20:42, 148) Luka  Ivkovic CRO 22:28, Luis  Sanchez Serrano ESP DSQ, Cameron  Tier NZL DSQ, Simon  Wenger SUI DSQ, Ivan  Kuchmenko RUS DSQ, Trond Einar  Moen Pedersli NOR DSQ, Stefan  Mihaylov BUL DSQ, Heino  Ollin EST DSQ, Connor  Frost USA DSQ, Lok Hin  Ma HKG DSQ, Andrii  Polovinko UKR DSQ, Erdi  Arslan TUR DSQ, Peter  Tusar SLO DSQ

Long

Women

1) Gunvor  Hov Hoydal NOR 1:8:15, 2) Sara  Hagstrom SWE 1:8:18, 3) Emmi  Jokela FIN 1:9:15, 4) Anna  Haataja FIN 1:11:45, 5) Mathilde  Rundhaug NOR 1:11:58, 6) Paula  Gross SUI 1:13:15, 7) Sina  Tommer SUI 1:13:31, 8) Sandrine  Muller SUI 1:14:26, 9) Frida  Sandberg SWE 1:15:30, 10) Heidi  Martensson NOR 1:15:55, 11) Milda  Radzivonaite LTU 1:16:2, 12) Ingeborg  Eide NOR 1:16:18, 13) Malin  Leandersson SWE 1:16:25, 14) Lisa  Schubnell SUI 1:16:40, 15) Cecilie  Friberg Klysner DEN 1:17:5, 16) Akvile  Preiksaite NOR 1:19:58, 17) Lisa  Holer SUI 1:20:4, 18) Aleksandra  Hornik POL 1:20:22, 19) Johanna  Oberg SWE 1:20:53, 20) Pihla  Otsamo FIN 1:21:3, 21) Miri Thrane  Odum DEN 1:21:20, 22) Sandra  Grosberga LAT 1:21:53, 23) Antoaneta  Dyaksova BUL 1:22:48, 24) Mariya  Polishchuk UKR 1:22:54, 25) Ekaterina  Savkina RUS 1:23:47, 26) Virag  Weiler HUN 1:24:22, 27) Runa  Fremstad NOR 1:24:41, 28) Aleksandra  Andronova RUS 1:25:10, 29) Henna  Skog FIN 1:26:3, 30) Lucy  Butt GBR 1:26:6, 31) Theresa  Flechsig GER 1:26:32, 32) Iaroslava  Medianteva RUS 1:26:47, 33) Anna  Stickova CZE 1:27:10, 34) Margret  Zimmermann EST 1:27:13, 35) Gabriela  Hirsova CZE 1:27:26, 36) Beatrice  Baldi ITA 1:27:31, 37) Amanda  Falck Weber DEN 1:27:37, 38) Liga  Valdmane LAT 1:27:39, 39) Olena  Postelniak UKR 1:27:43, 40) Noora  Koskinen FIN 1:27:46, 41) Veronika  Tomashevskaya RUS 1:27:55, 42) Laura  Joonas EST 1:27:57, 43) Tilda  Johansson SWE 1:28:2, 44) Martina  Djoulieva BUL 1:28:5, 45) Darya  Moskalenko UKR 1:28:50, 46) Julie  Emmerson GBR 1:28:58, 47) Jannina  Gustafsson FIN 1:29:34, 48) Kristine  Berglia NOR 1:30:6, 49) Anika  Gassner AUT 1:30:10, 50) Darya  Korobeynik RUS 1:30:32, 51) Vanda  Hosekova SVK 1:30:36, 52) Solene  Droin FRA 1:31:54, 53) Luca  Szuromi HUN 1:32:3, 54) Katerina  Chroma CZE 1:32:28, 55) Sabine  Rothaug GER 1:32:39, 56) Madli-Johanna  Maidla EST 1:33:42, 57) Simona  Chladkova CZE 1:34:24, 58) Michele  Dawson AUS 1:34:46, 59) Iveta  Zasheva BUL 1:35:1, 60) Marina  Garcia Castro ESP 1:35:18, 61) Martina  Walch AUT 1:35:32, 62) Zuzanna  Wanczyk POL 1:35:34, 63) Maren  Herrgesell AUT 1:35:48, 64) Marta  Jansona LAT 1:36:18, 65) Anna  Giovanelli ITA 1:36:39, 66) Delphine  Poirot FRA 1:36:54, 67) Isabel  Bryant USA 1:37:25, 68) Csenge  Viniczai HUN 1:37:53, 69) Andreya  Dyaksova BUL 1:38:10, 70) Marketa  Novotna CZE 1:39:33, 71) Nicoline  Friberg Klysner DEN 1:40:12, 72) Paula  Starke GER 1:41:16, 73) Kayla  Fairbairn NZL 1:41:27, 73) Kristiine  Aluvee EST 1:41:27, 75) Andrea  Svensson SWE 1:41:28, 76) Carina  Polzer AUT 1:41:46, 77) Camilla  Bevensee DEN 1:42:4, 78) Andrea  Papugova SVK 1:42:43, 79) Vera  Alvarez POR 1:43:42, 80) Evalin  Brautigam USA 1:43:51, 81) Darya  Prosvirina RUS 1:43:53, 82) Rhona  McMillan GBR 1:44:34, 83) Katrina  Weinmann USA 1:45:17, 84) Alice  Tilley NZL 1:46:36, 85) Agata  Stankiewicz POL 1:47:30, 86) Lanita  Steer AUS 1:48:25, 87) Helena  Barnes NZL 1:48:34, 88) Olivia  Sprod AUS 1:48:38, 89) Pia  Blake CAN 1:50:50, 90) Tamsin  Moran GBR 1:53:8, 91) Arianna  Taufer ITA 1:53:32, 92) Sophie  Harrison NZL 1:53:41, 93) Azusa  Gomi JPN 1:53:56, 94) Dovile  Makselyte LTU 1:55:53, 95) Eliska  Kulhava CZE 1:56:28, 96) Sonia  Hollands NZL 1:57:41, 97) Asha  Steer AUS 1:58:54, 98) Iva  Lovrec CRO 2:0:40, 99) Kinga  Varsanyi HUN 2:0:48, 100) Lauriane  Beauvisage FRA 2:2:41, 101) Hau Wah Brenda  Chan HKG 2:4:37, 102) Anele  Kerpauskaite LTU 2:5:37, 103) Anna  Dowling AUS 2:6:9, 104) Busra  Muslu TUR 2:7:1, 105) Nicola  Blatchford AUS 2:13:48, 106) Marta  Guijo Alonso ESP 2:14:47, 107) Ayse  Bozkurt TUR 2:16:46, 108) Viktoria  Boykova BUL 2:21:37, 109) Ilknur  Can TUR 2:30:30, 110) Misa  Kawashima JPN 2:34:19, 111) Sofia  Berenguer Sanchis ESP 2:34:34, 112) Beatriz  Moreira POR 2:35:4, 113) Anne  Wilkinson USA 2:40:22, 114) Mikaela  Vitanova BUL 2:57:22, 115) Emma  Sherwood CAN 3:4:15, Wakana  Miyamoto JPN DSQ, Lia  Patscheider ITA DSQ, Melanie  Sergiev USA DSQ, Ellen  Reinhard SUI DSQ, Joana  Fernandes POR DSQ, Cho Yu  Lam HKG DSQ, Raquel  Fernandes de Lima BRA DSQ, Mana  Nakamura JPN DSQ, Ka Yi  Lam HKG DSQ, Josefine  Lind DEN DSQ, Zoe  Harding GBR DSQ, Carmen  Patino Deniz ESP DSQ, Rebecca  Gray NZL DSQ, Katie  Reynolds GBR DSQ

Men

1) Anton  Johansson SWE 1:15:17, 2) Assar  Hellstrom SWE 1:16:18, 3) Marek  Minar CZE 1:18:45, 4) Ivan  Kuchmenko RUS 1:19:36, 5) Olli  Ojanaho FIN 1:19:39, 6) Miika  Kirmula FIN 1:19:58, 7) Thor  Norskov DEN 1:20:21, 8) Borger  Melsom NOR 1:21:31, 9) Moritz  Doellgast GER 1:22:32, 10) Riccardo  Scalet ITA 1:22:49, 11) Ondrej  Semik CZE 1:23:16, 12) Topi  Raitanen FIN 1:23:36, 13) Brodie  Nankervis AUS 1:23:37, 14) Simon  Hector SWE 1:24:9, 15) Dmitry  Polyakov RUS 1:24:37, 16) Tim  Robertson NZL 1:24:51, 17) Heino  Ollin EST 1:25:6, 18) Tristan  Bloemen BEL 1:25:37, 19) Oscar  McNulty AUS 1:25:45, 20) Mathias  Peter AUT 1:25:59, 21) Arnaud  Perrin FRA 1:26:19, 22) Nick  Hann NZL 1:26:24, 23) Konstantin  Serebryanitskiy RUS 1:26:32, 24) Shamus  Morrison NZL 1:26:41, 25) Aidan  Smith GBR 1:27:0, 26) Krzysztof  Wolowczyk POL 1:27:13, 27) Matthias  Reiner AUT 1:27:16, 28) Xander  Berger AUT 1:27:48, 29) Gaute  Friestad NOR 1:28:11, 29) Emil  Granqvist SWE 1:28:11, 31) Corentin  Roux FRA 1:28:16, 31) Sergey  Dobrynin RUS 1:28:16, 33) Topias  Ahola FIN 1:28:22, 34) Jonas  Egger SUI 1:28:23, 35) Jonas  Hubacek CZE 1:28:29, 36) Markus  Holter NOR 1:29:1, 37) Remo  Ruch SUI 1:29:29, 38) Sven  Hellmuller SUI 1:29:30, 39) Tonis  Laugesaar EST 1:29:37, 40) Arttu  Syrjalainen FIN 1:29:40, 41) Apostol  Atanasov BUL 1:30:21, 42) Simon  Wenger SUI 1:30:35, 43) Magnus  Maag DEN 1:30:49, 44) Petr  Horvat CZE 1:31:9, 45) Alexander  Chepelin GBR 1:31:24, 46) Pau  Llorens Caellas ESP 1:31:29, 47) Piotr  Parfianowicz POL 1:31:56, 48) Eduardo  Gil Marcos ESP 1:32:0, 49) Henry  McNulty AUS 1:32:6, 50) Vojtech  Kettner CZE 1:32:29, 51) Matyas  Pentek HUN 1:32:35, 52) Eoin  McCullough IRL 1:32:55, 53) Matthias  Groll AUT 1:33:9, 54) Anders  Felde Olaussen NOR 1:33:10, 55) Tobia  Pezzati SUI 1:33:33, 56) Algirdas  Bartkevicius LTU 1:33:55, 57) Andreas  Solberg NOR 1:34:11, 58) Maxime  Rauturier FRA 1:34:14, 59) Loic  Marty FRA 1:34:19, 60) Martynas  Tirlikas LTU 1:34:50, 60) Fabiano  Bettega ITA 1:34:50, 62) Bertalan  Kovacs HUN 1:34:51, 63) Magnus  Dewett DEN 1:35:0, 64) Ethan  Childs USA 1:35:33, 65) Alexandru  Blejdea ROU 1:35:53, 66) Nicolas  Rio FRA 1:36:5, 67) Nitsan  Yasur ISR 1:36:26, 68) Alvis  Reinsons LAT 1:36:32, 69) Ciaran  Allen GBR 1:37:3, 70) Rudolfs  Zernis LAT 1:37:8, 71) Martin  Ponev BUL 1:37:40, 72) Adam  Potter GBR 1:37:49, 73) Peter  Tusar SLO 1:37:55, 74) Martin  Smelik SVK 1:38:4, 75) Stefan  Mihaylov BUL 1:38:7, 76) Mikus  Purins LAT 1:38:19, 77) William  Pommer SWE 1:38:27, 78) Vitaliy  Hychko UKR 1:38:44, 79) Patrik  Horak CZE 1:39:11, 80) Aleksi  Niemi FIN 1:39:25, 81) Ed  Cory-Wright NZL 1:39:35, 82) Sava  Lazic SRB 1:39:51, 83) Dimitar  Jeliazkov BUL 1:40:25, 84) Luis  Silva POR 1:40:26, 85) Evert  Leeuws BEL 1:40:42, 86) Gytis  Nakvosas LTU 1:40:47, 87) Mateusz  Dzioba POL 1:41:17, 88) Matt  Doyle AUS 1:41:25, 89) Michael  Siemmeister AUT 1:41:31, 90) Daniels  Karklins LAT 1:41:40, 91) Oskar  Lundqvist SWE 1:42:17, 91) Samuele  Curzio ITA 1:42:17, 93) Dmitriy  Naumov RUS 1:42:18, 94) Timothy  Chambers RSA 1:43:52, 95) Yuriy  Badan UKR 1:45:4, 96) Patrick  Zbinden SUI 1:45:14, 97) Oleksiy  Sudarev UKR 1:45:59, 98) Oliver  Poland AUS 1:46:35, 99) Anton  Sorokin RUS 1:46:40, 100) Thomas  Knudsen DEN 1:46:58, 101) Christopher  Galloway GBR 1:47:44, 102) Rimvydas  Alminas LTU 1:48:30, 103) Paulius  Vidziunas LTU 1:48:47, 104) Nikola  Bilic SRB 1:48:48, 105) Stefan  Bilic SRB 1:48:58, 106) Michael  Laraia USA 1:50:21, 107) Matej  Hrabos SVK 1:52:4, 108) Felician  Bele ROU 1:52:26, 109) Cameron  Tier NZL 1:52:54, 110) Oliver  Williams GBR 1:53:21, 111) Trond Einar  Moen Pedersli NOR 1:53:28, 112) Go  Inamori JPN 1:53:52, 113) Jack  Millar IRL 1:54:31, 114) Simon  Mizur SVK 1:54:47, 115) Adrien  Delenne FRA 1:55:3, 116) Justas  Misiunas LTU 1:55:48, 117) Zan Luka  Sumecki SLO 1:56:30, 118) Krzysztof  Rzenca POL 1:56:42, 119) Rosen  Stefanov BUL 1:57:48, 120) Levente  Tugyi HUN 1:57:53, 121) Callum  Herries NZL 1:57:57, 122) Gelson Andrey  Zago Togni BRA 1:58:32, 122) William  Hubsch USA 1:58:32, 124) Daisuke  Iokura JPN 1:59:11, 125) Orhan  Kutlu TUR 1:59:36, 126) Wataru  Fukada JPN 2:0:39, 127) Clement  Demeuse BEL 2:1:21, 128) Stefan  Frands Petersen DEN 2:1:58, 129) Trevor  Bray CAN 2:2:13, 130) Luis  Sanchez Serrano ESP 2:5:18, 131) Koki  Sawaguchi JPN 2:5:37, 132) Cansel  Sarac TUR 2:6:56, 133) Reimo  Liiv EST 2:7:33, 134) Walter  Bettega ITA 2:7:41, 135) Matej  Sebo USA 2:8:4, 136) Stefan  Copetchi ROU 2:9:44, 137) Gergely  Bogya ROU 2:10:17, 138) Ashley  Nankervis AUS 2:12:19, 139) Akihiro  Itoigawa JPN 2:15:16, 140) Mark  Stephens IRL 2:16:35, 141) Adam  Woods CAN 2:16:53, 142) Martin  Marinov BUL 2:20:7, 143) Austin  Fowler USA 2:20:15, 144) Robert  Graham CAN 2:21:24, 145) Connor  Frost USA 2:23:53, 146) Mark  Otto GER 2:26:38, 147) Lok Hin  Ma HKG 2:27:13, 148) Erdi  Arslan TUR 2:30:8, 149) Masao  Azuma JPN 2:37:55, 150) Luka  Ivkovic CRO 2:44:9, Thomas  Polster AUT DSQ, Michael  Svoboda CAN DSQ, Alexander  Bergstrom CAN DSQ, Kin Kwan  Kwok HKG DSQ, Oleksandr  Asmolov UKR DSQ, Erik  Doehler GER DSQ, Simon  Thrane Hansen DEN DSQ, Andrii  Polovinko UKR DSQ, Thomas  Gillet BEL DSQ, Man Long  Chow HKG DSQ, Joao Pedro  Cardoso Camilo Jaber BRA DSQ, Cristobal  Camarasa Perez ESP DSQ

Middle

Women

1) Sina  Tommer SUI 28:43, 2) Sara  Hagstrom SWE 28:43, 3) Andrea  Svensson SWE 29:56, 4) Tilda  Johansson SWE 30:1, 5) Gunvor  Hov Hoydal NOR 30:13, 6) Zoe  Harding GBR 30:53, 7) Emmi  Jokela FIN 31:58, 8) Miri Thrane  Odum DEN 32:28, 9) Jannina  Gustafsson FIN 32:33, 10) Sandrine  Muller SUI 32:33, 11) Julie  Emmerson GBR 32:52, 12) Laura  Joonas EST 33:17, 13) Paula  Gross SUI 33:17, 14) Luca  Szuromi HUN 33:19, 15) Aleksandra  Hornik POL 33:52, 16) Liga  Valdmane LAT 34:5, 17) Noora  Koskinen FIN 34:14, 18) Iaroslava  Medianteva RUS 34:15, 19) Katerina  Chroma CZE 34:35, 20) Pihla  Otsamo FIN 34:39, 21) Chloe  Haberkorn FRA 35:10, 22) Martina  Walch AUT 35:20, 23) Ingeborg  Eide NOR 35:45, 24) Anika  Gassner AUT 36:15, 25) Ellen  Reinhard SUI 36:16, 26) Solene  Droin FRA 36:17, 27) Tamsin  Moran GBR 36:26, 28) Margret  Zimmermann EST 36:27, 29) Delphine  Poirot FRA 36:52, 30) Katie  Reynolds GBR 36:59, 31) Carmen  Patino Deniz ESP 37:5, 32) Martina  Djoulieva BUL 37:11, 33) Agata  Stankiewicz POL 37:14, 34) Lisa  Schubnell SUI 37:26, 35) Lucy  Butt GBR 37:35, 36) Darya  Prosvirina RUS 38:5, 37) Olena  Postelniak UKR 38:53, 38) Camilla  Bevensee DEN 39:52, 39) Runa  Fremstad NOR 40:4, 40) Csenge  Viniczai HUN 40:4, 41) Johanna  Oberg SWE 40:6, 42) Arianna  Taufer ITA 41:4, 43) Amanda  Falck Weber DEN 41:36, 44) Malin  Leandersson SWE 42:20, 45) Darya  Moskalenko UKR 42:59, 46) Nicoline  Friberg Klysner DEN 43:48, 47) Carina  Polzer AUT 43:55, 48) Simona  Chladkova CZE 44:2, 49) Ekaterina  Savkina RUS 44:17, 50) Akvile  Preiksaite NOR 44:20, 51) Gabriela  Hirsova CZE 45:27, 52) Alice  Tilley NZL 46:11, 53) Marina  Garcia Castro ESP 46:33, 54) Milda  Radzivonaite LTU 48:4, 55) Darya  Korobeynik RUS 52:21, 56) Lauriane  Beauvisage FRA 54:58, 57) Mariya  Polishchuk UKR 1:0:42, Cecilie  Friberg Klysner DEN DSQ, Frida  Sandberg SWE DSQ, Josefine  Lind DEN DSQ

Men

1) Miika  Kirmula FIN 28:58, 2) Riccardo  Scalet ITA 30:19, 3) Olli  Ojanaho FIN 30:29, 4) Xander  Berger AUT 30:44, 5) Nick  Hann NZL 30:47, 6) Jonas  Egger SUI 30:50, 7) Konstantin  Serebryanitskiy RUS 31:33, 8) Rudolfs  Zernis LAT 31:36, 9) Dmitriy  Naumov RUS 32:2, 10) Nicolas  Rio FRA 32:12, 11) Martynas  Tirlikas LTU 32:21, 12) Martin  Smelik SVK 32:39, 13) Andreas  Solberg NOR 33:36, 14) Topi  Raitanen FIN 34:12, 15) Dmitry  Polyakov RUS 34:16, 16) Brodie  Nankervis AUS 34:24, 17) Alexander  Chepelin GBR 34:33, 18) William  Pommer SWE 34:46, 19) Gaute  Friestad NOR 34:50, 20) Simon  Hector SWE 34:53, 21) Anton  Johansson SWE 35:40, 22) Trond Einar  Moen Pedersli NOR 35:43, 23) Aidan  Smith GBR 36:0, 24) Martin  Ponev BUL 36:4, 25) Aleksi  Niemi FIN 36:10, 26) Algirdas  Bartkevicius LTU 36:18, 27) Matyas  Pentek HUN 36:24, 28) Borger  Melsom NOR 37:2, 29) Krzysztof  Wolowczyk POL 37:17, 30) Pau  Llorens Caellas ESP 37:46, 31) Matthias  Reiner AUT 37:54, 32) Oscar  McNulty AUS 37:57, 33) Tobia  Pezzati SUI 38:13, 34) Oliver  Poland AUS 38:18, 35) Nikola  Bilic SRB 38:21, 36) Thomas  Knudsen DEN 38:23, 37) Ondrej  Semik CZE 38:52, 38) Oskar  Lundqvist SWE 39:15, 39) Sergey  Dobrynin RUS 39:23, 40) Emil  Granqvist SWE 39:38, 41) Magnus  Dewett DEN 40:28, 42) Samuele  Curzio ITA 40:29, 43) Stefan  Mihaylov BUL 40:52, 44) Patrik  Horak CZE 41:9, 45) Yuriy  Badan UKR 41:43, 46) Vojtech  Kettner CZE 42:33, 47) Matthias  Groll AUT 42:41, 48) Arttu  Syrjalainen FIN 43:19, 49) Ivan  Kuchmenko RUS 43:27, 50) Piotr  Parfianowicz POL 44:49, 51) Patrick  Zbinden SUI 46:22, 52) Topias  Ahola FIN 46:28, 53) Marek  Minar CZE 47:47, 54) Remo  Ruch SUI 48:6, 55) Loic  Marty FRA 48:14, 56) Mark  Otto GER 52:27, 57) Ethan  Childs USA 54:28, 58) Apostol  Atanasov BUL 55:42, 59) Moritz  Doellgast GER 57:29, Simon  Thrane Hansen DEN DSQ

Relay

Women

1) SWE 1 1:38:18 “(Tilda Johansson, Frida Sandberg, Sara Hagstrom), 2) NOR 1 1:38:27 “(Heidi Mårtensson, Gunvor Hov Høydal, Mathilde Rundhaug), 3) SUI 2 1:44:24 “(Paula Gross, Sina Tommer, Lisa Schubnell), 4) SUI 1 1:44:38 “(Ellen Reinhard, Lisa Holer, Sandrine Mueller), 5) UKR 1 1:44:53 “(Daria Moskalenko, Olena Postelniak, Mariya Polishchuk), 6) FIN 1 1:45:3 “(Jannina Gustafsson, Emmi Jokela, Anna Haataja), 7) FRA 1 1:46:8 “(Delphine Poirot, Chloé Haberkorn, Lauriane Beauvisage), 8) NOR 2 1:46:10 “(Kristine Berglia, Eide Ingeborg, Runa Fremstad), 9) CZE 1 1:48:55 “(Markéta Novotná, Anna Sticková, Katerina Chromá), 10) GBR 2 1:48:59 “(Katie Reynolds, Rhona McMillan, Tamsin Moran), 11) GBR 1 1:49:39 “(Julie Emmerson, Lucu Butt, Zoe Harding), 12) DEN 1 1:49:57 “(Nicoline Friberg Klysner, Cecilie Friberg Klysner, Miri Thrane Ødum), 13) LAT 1 1:50:11 “(Marta Jansona, Liga Valdmane, Sandra Grosberga), 14) RUS 1 1:55:6 “(Daria Korobeynik, Iaroslava Medianteva, Ekaterina Savkina), 15) BUL 1 1:55:25 “(Martina Dzulieva, Andreya Dyaksova, Antoaneta Dyaksova), 16) HUN 1 1:56:7 “(Virag Weiler, Luca Szuromi, Csenge Viniczai), 17) CZE 2 1:56:40 “(Eliska Kulhavá, Gabriela Hirsová, Simona Chládková), 18) AUT 1 1:57:12 “(Anika Gassner, Carina Polzer, Martina Walch), 19) FIN 2 1:59:30 “(Pihla Otsamo, Noora Koskinen, Henna Skog), 20) ESP 1 2:1:12 “(Marina García Castro, Sofía Berenguer Sanchís, Carmen Patino Deniz), 21) RUS 2 2:2:40 “(Veronika Tomashevskaya, Daria Prosvirina, Aleksandra Andronova), 22) GER 1 2:4:51 “(Sabine Rothaug, Paula Starke, Theresa Flechsig), 23) EST 1 2:5:14 “(Margret Zimmermann, Kristiine Aluvee, Laura Joonas), 24) LTU 1 2:6:45 “(Akvile Preiksaite, Dovile Makselyte, Milda Radzivonaite), 25) NZL 1 2:13:5 “(Kayla Fairbairn, Rebecca Gray, Alice Tilley), 26) ITA 1 2:13:7 “(Arianna Taufer, Anna Giovanelli, Lia Patscheider), 27) USA 1 2:16:1 “(Isabel Bryant, Evalin Brautigam, Katrina Weinmann), 28) BUL 2 2:18:43 “(Iveta Zasheva, Viktoria Boykova, Mikaela Vitanova), 29) AUS 1 2:22:35 “(Lanita Steer, Anna Dowling, Michele Dawson), 30) TUR 1 2:24:58 “(Ayse Bozkurt, Büsra Alkan, Ilknur Can), 31) AUS 2 2:29:15 “(Asha Steer, Nicola Blatchford, Olivia Sprod), 32) POR 1 2:29:26 “(Vera Alvarez, Beatriz Moreira, Joana Fernandes), 33) NZL 2 2:39:42 “(Sonia Hollands, Sophie Harrison, Helena Barnes), 34) USA 2 2:57:14 “(Elina Breton, Anne Wilkinson, Melanie Sergiev), 35) JPN 1 3:10:31 “(Azusa Gomi, Wakana Miyamoto, Mana Nakamura), 36) HKG 1 3:16:59 “(Hau Wah Brenda Chan, Cho Yu Lam, Ka Yi Lam), SVK 1 DSQ (Andrea Papugová, Barbora Pijáková, Vanda Hoseková), SWE 2 DSQ (Andrea Svensson, Johanna Oberg, Malin Leandersson), POL 1 DSQ (Aleksandra Hornik, Zuzanna Wanczyk, Agata Stankiewicz), DEN 2 DSQ (Camilla Bevensee, Amanda Weber, Josefine Lind)

Men

1) SWE 1 1:36:30 “(Assar Hellstrom, Simon Hector, Anton Johansson), 2) CZE 1 1:36:40 “(Ondrej Semík, Jonás Hubácek, Marek Minár), 3) SUI 1 1:36:43 “(Jonas Egger, Tobia Pezzati, Sven Hellmueller), 4) FRA 1 1:38:30 “(Arnaud Perrin, Loïc Marty, Nicolas Rio), 5) LAT 1 1:38:42 “(Mikus Purins, Alvis Reinsons, Rudolfs Zernis), 6) SUI 2 1:38:59 “(Remo Ruch, Simon Wenger, Patrick Zbinden), 7) NZL 1 1:39:5 “(Tim Robertson, Shamus Morrison, Nick Hann), 8) FIN 2 1:39:9 “(Arttu Syrjäläinen, Topias Ahola, Aleksi Niemi), 9) NOR 2 1:39:11 “(Markus Holter, Anders Felde Olaussen, Andreas Sølberg), 10) NOR 1 1:39:53 “(Trond Moen Einar Pedersl, Gaute Friestad, Borger Melsom), 11) RUS 1 1:40:48 “(Ivan Kuchmenko, Konstantin Serebryanitsk, Dmitry Polyakov), 12) BUL 1 1:40:51 “(Martin Ponev, Dimitar Jelyazkov, Apostol Atanasov), 13) POL 1 1:41:1 “(Mateusz Dzioba, Krzysztof Wolowczyk, Piotr Parfianowicz), 14) AUT 1 1:41:23 “(Matthias Reiner, Matthias Gröll, Xander Berger), 15) FRA 2 1:41:50 “(Adrien Delenne, Maxime Rauturier, Corentin Roux), 16) ESP 1 1:42:17 “(Eduardo Gil Marcos, Luís Sánchez Serrano, Pau Llorens Caellas), 17) SWE 2 1:42:20 “(Oskar Lundqvist, William Pommer, Emil Granqvist), 18) FIN 1 1:42:41 “(Topi Raitanen, Miika Kirmula, Olli Ojanaho), 19) ITA 1 1:42:50 “(Riccardo Scarlet, Fabiano Bettega, Samuele Curzio), 20) GBR 1 1:43:47 “(Alexander Chepelin, Ciaran Allen, Aidan Smith), 21) BEL 1 1:44:14 “(Tristan Bloeman, Evert Leeuws, Clément Demeuse), 22) UKR 1 1:45:17 “(Oleksandr Asmolov, Vitalii Hychko, Andrii Polovinko), 23) LTU 1 1:46:40 “(Martynas Tirlikas, Gytis Nakvosas, Algirdas Bartkevicius), 24) CZE 2 1:46:50 “(Vojtech Kettner, Patrik Horák, Petr Horvát), 25) AUT 2 1:49:53 “(Mathias Peter, Michael Siemmeister, Thomas Polster), 26) GER 1 1:49:55 “(Mark Otto, Erik Doehler, Moritz Doellgast), 27) IRE 1 1:50:48 “(Jack Millar, Mark Stephens, Eoin McCullough), 28) AUS 2 1:51:9 “(Henry McNulty, Ashley Nankervis, Matthew Doyle), 29) EST 1 1:51:22 “(Tõnis Laugesaar, Heino Ollin, Reimo Liiv), 30) RUS 2 1:56:19 “(Sergey Dobrynin, Anton Sorokin, Dmitry Naumov), 31) SRB 1 1:57:2 “(Sava Lazic, Nikola Bilic, Stefan Bilic), 32) LTU 2 1:58:9 “(Paulius Vidziunas, Justas Misiunas, Rimvydas Alminas), 33) BUL 2 1:59:19 “(Stefan Mihaylov, Martin Marinov, Rosen Stefanov), 34) ROU 1 2:2:23 “(Felician Bele, Gergely Bogya, Blejdea Alexandru), 35) SVK 1 2:2:42 “(Martin Smelík, Matej Hrabos, Simon Mizúr), 36) USA 1 2:3:34 “(Ethan Childs, William Hubsch, Matej Sebo), 37) JPN 1 2:4:21 “(Wataru Fukada, Go Inamori, Daisuke Iokura), 38) TUR 1 2:12:32 “(Erdi Arslan, Cansel Saraç, Orhan Kutlu), 39) CAN 1 2:12:52 “(Adam Woods, Michael Svoboda, Alexander Bergstrom), 40) USA 2 2:18:28 “(Michael Laraia, Austin Fowler, Connor Frost), 41) NZL 2 2:26:58 “(Cameron Tier, Ed Cory-Wright, Callum Herries), 42) CAN 2 2:28:51 “(Robert Graham, Pia Blake, Trevor Bray), JPN 2 DSQ (Koki Sawaguchi, Akihiro Itoigawa, Masao Azuma), BRA 1 DSQ (Gelson Andrey Zago Togni, João Pedro Cardoso Camilo, Raquel Fernandes de Lima), UKR 2 DSQ (Oleksiy Sudarev, Yuriy Badan, Polina Zakharova), DEN 2 DSQ (Simon Thrane Hansen, Magnus Dewett, Stefan Petersen), DEN 1 DSQ (Thomas Knudsen, Magnus Maag, Thor Nørskov), HKG 1 DSQ (Lok Hin Ma, Man Long Chow, Kin Kwan Kwok), AUS 1 DSQ (Oscar McNulty, Oliver Poland, Brodie Nankervis), HUN 1 DSQ (Levenete Tugyi, Mátyás Pentek, Mate Dalos)

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation