World Ski Orienteering Championships 2013

Ridder, Kazakhstan

3–11 March
Email: wsoc-2013@mail.ru
Website: www.orienteering.lik.kz/wsoc
IOF Senior Event Adviser:
Sixten Sild (EST)
Assistant Event Adviser:
Alexey Kuzmin (RUS)
Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

Sprint

Women

1) Tove Alexandersson SWE 15:08, 2) Mervi Pesu FIN 15:14, 3) Tatiana Kozlova RUS 15:17, 4) Anastasia Kravchenko RUS 15:25, 5) Josefine Engström SWE 15:27, 6) Yuliya Tarasenko RUS 15:28, 7) Olga Novikova KAZ 15:40, 8) Milka Leppäsalmi FIN 15:48, 9) Sonja Mörsky FIN 16:09, 10) Marjut Turunen FIN 16:12, 11) Anna Ulvensøen NOR 16:18, 12) Magdalena Olsson SWE 16:20, 13) Kajsa Richardsson SWE 16:26, 14) Polina Malchikova RUS 16:28, 15) Ladina Lechner SUI 16:36, 16) Carmen Strub SUI 16:42, 17) Antoniya Grigorova BUL 16:45, 17) Daisy Kudre EST 16:45, 19) Hana Hančíková CZE 16:48, 20) Christina Løvald Hellberg NOR 16:59, 21) Alison Crocker USA 17:00, 22) Audhild Bakken Rognstad NOR 17:11, 23) Elin Vedin SWE 17:37, 24) Helena Randáková CZE 18:06, 25) Veronique Ruppenthal SUI 18:19, 26) Elmira Moldasheva KAZ 18:20, 27) Simona Karochová CZE 18:37, 28) Asem Nazirova KAZ 19:22, 29) Alexandra Jospe USA 19:31, 30) Laura Fenyvesi HUN 20:51, 31) Evgenia Yaremenko UKR 21:28, 32) Anna Voegele USA 22:59, 33) Daria Korneva KAZ 23:43, 34) Natsumi Shimanuki JPN 28:40.

Men

1) Peter Arnesson SWE 15:51, 2) Andrei Lamov RUS 16:06, 3) Kiril Veselov RUS 16:17, 4) Ville-Petteri Saarela FIN 16:23, 5) Øyvind Watterdal NOR 16:27, 6) Stanimir Belomazhev BUL 16:30, 7) Hans Jørgen Kvåle NOR 16:31, 8) Gion Schnyder SUI 16:33, 9) Andrey Grigoriev RUS 16:37, 10) Lars Hol Moholdt NOR 16:39, 11) Staffan Tunis FIN 16:44, 12) Vadim Tolstopyatov RUS 16:48, 13) Andreas Holmberg SWE 16:52, 14) Hannu-Pekka Pukema FIN 17:02, 15) Martin Hammarberg SWE 17:04, 16) Michail Sorokin KAZ 17:11, 17) Janne Häkkinen FIN 17:12, 17) Ove Saetra NOR 17:12, 19) Even Toomas EST 17:17, 20) Johan Granath SWE 17:25, 21) Christian Spoerry SUI 17:38, 22) Andris Kivlenieks LAT 17:40, 23) Jakub Škoda CZE 17:44, 24) Sandro Truttmann SUI 17:54, 25) Radek Laciga CZE 18:27, 26) Andrin Kappenberger SUI 18:32, 27) Aslan Tokbajev KAZ 18:35, 28) Tiit Toomas EST 18:38, 29) Michal Drobník CZE 18:46, 30) Priit Randman EST 18:48, 31) Raivo Kivlenieks LAT 18:50, 32) Denis Vlasov KAZ 19:03, 33) Edgars Briconoks LAT 19:08, 34) Klaus Csúcs ROU 19:25, 35) Morihiro Horie JPN 20:52, 36) Dmitriy Adamovich KAZ 21:18, 37) Greg Walker USA 21:20, 38) Bernd Kohlschmidt GER 21:30, 39) Sebastian Bergmann GER 21:47, 40) Oleksandr Kalinkin UKR 22:44, 41) Scott Pleban USA 23:08, 42) Mikiro Kuroda JPN 24:27, 43) Eike Bruns GER 25:19, 44) Yuki Watanabe JPN 25:35, 45) Adrian Owens USA 25:55, 46) Hiroyuki Hirano JPN 27:00, 47) Igor Gusev KGZ 53:08.

Middle distance

Women

1) Anastasia Kravchenko RUS 53:37, 2) Tatiana Kozlova RUS 54:57, 3) Josefine Engström SWE 55:25, 4) Mariya Kechkina RUS 56:04, 5) Polina Malchikova RUS 56:36, 6) Tove Alexandersson SWE 56:51, 7) Milka Leppäsalmi FIN 57:03, 8) Mervi Pesu FIN 57:10, 9) Yuliya Tarasenko RUS 57:22, 10) Marjut Turunen FIN 57:44, 11) Sonja Mörsky FIN 59:18, 12) Alison Crocker USA 59:27, 13) Magdalena Olsson SWE 59:35, 14) Ladina Lechner SUI 1:01:23, 15) Christina Løvald Hellberg NOR 1:01:25, 16) Helena Randáková CZE 1:02:28, 17) Olga Novikova KAZ 1:02:38, 18) Kajsa Richardsson SWE 1:02:49, 19) Antoniya Grigorova BUL 1:04:19, 20) Carmen Strub SUI 1:05:06, 21) Anna Ulvensøen NOR 1:05:15, 22) Daisy Kudre EST 1:05:19, 23) Hana Hančíková CZE 1:05:50, 24) Alexandra Jospe USA 1:10:31, 25) Veronique Ruppenthal SUI 1:10:34, 26) Evgenia Yaremenko UKR 1:12:35, 27) Simona Karochová CZE 1:13:13, 28) Elmira Moldasheva KAZ 1:16:21, 29) Asem Nazirova KAZ 1:16:41, 30) Laura Fenyvesi HUN 1:18:52, 31) Daria Korneva KAZ 1:19:51, 32) Anna Voegele USA 1:22:49, 33) Natsumi Shimanuki JPN 1:47:27, Audhild Bakken Rognstad NOR DSQ.

Men

1) Peter Arnesson SWE 56:51, 2) Andrei Lamov RUS 58:52, 3) Kiril Veselov RUS 59:06, 4) Ove Saetra NOR 59:14, 5) Lars Hol Moholdt NOR 59:36, 6) Sindre Haverstad NOR 59:41, 6) Hans Jørgen Kvåle NOR 59:41, 8) Hannu-Pekka Pukema FIN 1:00:22, 9) Vladimir Barchukov RUS 1:00:42, 10) Johan Granath SWE 1:00:57, 11) Andrey Grigoriev RUS 1:01:07, 12) Martin Hammarberg SWE 1:01:08, 13) Andreas Holmberg SWE 1:01:16, 14) Stanimir Belomazhev BUL 1:01:35, 15) Even Toomas EST 1:02:34, 16) Michail Sorokin KAZ 1:03:10, 17) Ville-Petteri Saarela FIN 1:03:39, 18) Jakub Škoda CZE 1:05:29, 19) Christian Spoerry SUI 1:05:54, 20) Sandro Truttmann SUI 1:06:11, 21) Tiit Toomas EST 1:06:36, 22) Staffan Tunis FIN 1:06:37, 23) Tero Linnainmaa FIN 1:06:59, 24) Andrin Kappenberger SUI 1:07:06, 25) Andris Kivlenieks LAT 1:07:23, 26) Radek Laciga CZE 1:08:22, 27) Aslan Tokbajev KAZ 1:09:37, 28) Sebastian Bergmann GER 1:11:48, 29) Klaus Csúcs ROU 1:14:24, 30) Denis Vlasov KAZ 1:14:27, 31) Raivo Kivlenieks LAT 1:15:24, 32) Edgars Briconoks LAT 1:17:03, 33) Bernd Kohlschmidt GER 1:18:05, 34) Priit Randman EST 1:18:13, 35) Morihiro Horie JPN 1:18:36, 36) Vitalij Lilichenkov KAZ 1:21:44, 37) Oleksandr Kalinkin UKR 1:23:43, 38) Scott Pleban USA 1:28:16, 39) Greg Walker USA 1:31:39, 40) Adrian Owens USA 1:31:54, 41) Hiroyuki Hirano JPN 1:35:44, 42) Mikiro Kuroda JPN 1:37:47, 43) Eike Bruns GER 1:39:56, 44) Igor Gusev KGZ 2:20:49, Michal Drobník CZE DSQ, Janne Häkkinen FIN DSQ, Yuki Watanabe JPN DSQ, Gion Schnyder SUI DSQ.

Long distance

Women

1) Mervi Pesu FIN 1:28:19, 2) Tatiana Kozlova RUS 1:28:57, 3) Tove Alexandersson SWE 1:28:58, 3) Josefine Engström SWE 1:28:58, 5) Anastasia Kravchenko RUS 1:29:36, 6) Audhild Bakken Rognstad NOR 1:30:03, 7) Magdalena Olsson SWE 1:30:48, 8) Yuliya Tarasenko RUS 1:30:50, 9) Christina Løvald Hellberg NOR 1:31:00, 10) Antoniya Grigorova BUL 1:31:07, 11) Milka Leppäsalmi FIN 1:31:09, 12) Anna Ulvensøen NOR 1:31:18, 13) Mariya Kechkina RUS 1:32:02, 14) Hana Hančíková CZE 1:32:14, 15) Helena Randáková CZE 1:32:19, 16) Olga Novikova KAZ 1:33:06, 17) Alison Crocker USA 1:34:21, 18) Ladina Lechner SUI 1:34:38, 19) Sonja Mörsky FIN 1:35:20, 20) Salla Koskela FIN 1:36:42, 21) Carmen Strub SUI 1:38:11, 22) Kajsa Richardsson SWE 1:39:58, 23) Alexandra Jospe USA 1:40:19, 24) Daisy Kudre EST 1:41:32, 25) Elmira Moldasheva KAZ 1:44:00, 26) Asem Nazirova KAZ 1:44:48, 27) Veronique Ruppenthal SUI 1:49:11, 28) Laura Fenyvesi HUN 1:53:11, 29) Simona Karochová CZE 1:53:50, 30) Daria Korneva KAZ 1:59:28, 31) Anna Voegele USA 2:02:53, 32) Natsumi Shimanuki JPN 2:44:50.

Men

1) Peter Arnesson SWE 1:29:11, 2) Janne Häkkinen FIN 1:29:13, 3) Staffan Tunis FIN 1:29:55, 4) Vladimir Barchukov RUS 1:30:21, 5) Hannu-Pekka Pukema FIN 1:30:45, 6) Stanimir Belomazhev BUL 1:31:08, 7) Hans Jørgen Kvåle NOR 1:31:09, 8) Andreas Holmberg SWE 1:31:32, 9) Lars Hol Moholdt NOR 1:31:52, 10) Ville-Petteri Saarela FIN 1:31:57, 11) Sindre Haverstad NOR 1:32:05, 12) Gion Schnyder SUI 1:32:12, 13) Øyvind Watterdal NOR 1:32:34, 14) Johan Granath SWE 1:33:18, 15) Michail Sorokin KAZ 1:33:19, 16) Kiril Veselov RUS 1:33:42, 17) Vadim Tolstopyatov RUS 1:33:54, 18) Martin Hammarberg SWE 1:34:12, 19) Even Toomas EST 1:34:15, 20) Andrey Grigoriev RUS 1:34:55, 21) Christian Spoerry SUI 1:35:12, 22) Sandro Truttmann SUI 1:36:20, 23) Tiit Toomas EST 1:38:31, 24) Andris Kivlenieks LAT 1:39:53, 25) Radek Laciga CZE 1:40:47, 26) Andrin Kappenberger SUI 1:41:01, 27) Jakub Škoda CZE 1:43:49, 28) Denis Vlasov KAZ 1:46:51, 29) Raivo Kivlenieks LAT 1:49:08, 30) Michal Drobník CZE 1:52:48, 31) Aslan Tokbajev KAZ 1:53:05, 32) Sebastian Bergmann GER 1:57:06, 33) Greg Walker USA 1:57:29, 34) Klaus Csúcs ROU 1:59:41, 35) Dmitriy Adamovich KAZ 2:01:44, 36) Morihiro Horie JPN 2:08:49, 37) Bernd Kohlschmidt GER 2:09:00, 38) Scott Pleban USA 2:09:01, 39) Hiroyuki Hirano JPN 2:10:13, 40) Yuki Watanabe JPN 2:13:51, 41) Adrian Owens USA 2:16:31, Priit Randman EST DSQ, Eike Bruns GER DSQ, Mikiro Kuroda JPN DSQ, Edgars Briconoks LAT DSQ, Andrei Lamov RUS DSQ.

Relay

Women

1) Russia 1:33:08 (Anastasia Kravchenko, Yuliya Tarasenko, Tatiana Kozlova), 2) Sweden 1:35:36 (Magdalena Olsson, Josefine Engström, Tove Alexandersson), 3) Finland 1:38:25 (Milka Leppäsalmi, Marjut Turunen, Mervi Pesu), 4) Norway 1:43:39 (Christina Løvald Hellberg, Anna Ulvensøen, Audhild Bakken Rognstad), 5) Switzerland 1:44:34 (Ladina Lechner, Veronique Ruppenthal, Carmen Strub), 6) Czech Republic 1:47:44 (Helena Randáková, Simona Karochová, Hana Hančíková), 7) Kazakhstan 1:48:18 (Asem Nazirova, Elmira Moldasheva, Olga Novikova), 8) United States 1:54:05 (Alexandra Jospe, Anna Voegele, Alison Crocker).

Men

1) Russia 1:26:29 (Andrey Grigoriev, Kiril Veselov, Andrei Lamov), 2) Sweden 1:26:54 (Johan Granath, Martin Hammarberg, Peter Arnesson), 3) Finland 1:26:55 (Ville-Petteri Saarela, Hannu-Pekka Pukema, Staffan Tunis), 4) Norway 1:30:05 (Ove Saetra, Hans Jørgen Kvåle, Lars Hol Moholdt), 5) Switzerland 1:32:40 (Andrin Kappenberger, Gion Schnyder, Christian Spoerry), 6) Czech Republic 1:35:30 (Radek Laciga, Michal Drobník, Jakub Škoda), 7) Latvia 1:35:53 (Raivo Kivlenieks, Edgars Briconoks, Andris Kivlenieks), 8) Estonia 1:36:02 (Priit Randman, Tiit Toomas, Even Toomas), 9) Kazakhstan 1:43:28 (Aslan Tokbajev, Denis Vlasov, Michail Sorokin), 10) Japan 1:55:04 (Morihiro Horie, Mikiro Kuroda, Hiroyuki Hirano), 11) United States 1:57:49 (Scott Pleban, Greg Walker, Adrian Owens), 12) Germany 2:01:43 (Sebastian Bergmann, Bernd Kohlschmidt, Eike Bruns).

Mixed Sprint Relay

1) Sweden 58:33 (Tove Alexandersson, Peter Arnesson), 2) Finland 59:23 (Mervi Pesu, Staffan Tunis), 3) Bulgaria 1:00:00 (Antoniya Grigorova, Stanimir Belomazhev), 4) Switzerland 1:00:10 (Ladina Lechner, Gion Schnyder), 5) Russia 1:00:22 (Anastasia Kravchenko, Andrei Lamov), 6) Norway 1:00:23 (Anna Ulvensøen, Hans Jørgen Kvåle), 7) Kazakhstan 1:01:57 (Olga Novikova, Michail Sorokin), 8) Estonia 1:03:06 (Daisy Kudre, Even Toomas), 9) Czech Republic 1:03:37 (Hana Hančíková, Jakub Škoda), 10) Ukraine 1:18:15 (Evgenia Yaremenko, Oleksandr Kalinkin), 11) Japan 1:27:44 (Natsumi Shimanuki, Morihiro Horie), United States DSQ (Alison Crocker, Scott Pleban).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • European Ski Orienteering Championships 2017
    7-12 February 2017

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2017
    7-12 February 2017

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation