World Masters Orienteering Championships 2014

Porto Alegre, Brazil

WMOC 2014 logo_small2
1-8 November
Email: cbo_bra@uol.com.br
Website: http://wmoc2014.org.br/en/
IOF Senior Event Adviser:
Øivind Holt (NOR)
IOF Assistant Senior Event Advisers:
Luiz Sergio Mendes (POR)
Carlos Alberto Xavier (POR)
David May GBR)
Bulletin 2B
Bulletin 2A
Bulletin 1

Results

Sprint

W35

1) Merike Vanjuk EST 17:3, 2) Annika Björk SWE 18:27, 3) Päivi Autio FIN 20:7, 4) Tânia Maria Jesus De Carvalho BRA 21:3, 5) Katri Salo FIN 21:51, 6) Agne Grigaliunaite LTU 22:29, 7) Elaine Dalmares Lenz BRA 22:44, 8) Arisha Trofimchik RUS 23:25, 9) Claudia Bertoldi ITA 24:21, 10) Sabine Baumgartner SUI 33:56, Hege Nornes NOR DSQ

M35

1) Ironir Alberto Ev BRA 13:48, 2) Samuli Salmenoja FIN 13:57, 3) Rune Olsen DEN 14:3, 4) Robson Figueira Rengifo BRA 15:6, 5) Pavel Svadlena CZE 15:41, 6) Michael H. Sorensen DEN 15:43, 7) Juscelino Alenca Karnikowski BRA 15:49, 8) Gilson Schropfer BRA 16:3, 9) Pontus Funke SWE 16:33, 10) Ueverson Dionísi Da Silva BRA 18:17, 11) Mikael Wilhelmsson SWE 19:14, 12) Elio Renard Crispim Da Costa BRA 19:30, 13) Kirill Kudriavtcev RUS 19:37, 14) Sergio Luiz Hendges BRA 19:55, 15) Gustavo Bandeira BRA 19:56, 15) Jani Tamminen FIN 19:56, 17) Marco Antônio Chaves Schlöttgen BRA 20:13, 18) Francielo Dalla Costa BRA 20:31, 19) Antonio Carlos Silva BRA 21:19, 20) Jarno Käyhkö FIN 21:24, 21) Simon Rouse NZL 22:27, 22) Jean Carlos Ramos De Oliveira BRA 23:37, 23) Adriano Bertoncello BRA 23:39, 24) Edvin Tjernlund SWE 24:31, 25) Juha Vallittu FIN 28:3, 26) Anderson Padilha BRA 39:32

W40

1) Helga Bertoldi ITA 19:50, 2) Triina-Britt Preden EST 20:59, 3) Mette Moeller Nielsen DEN 21:1, 4) Evgeniya Artsimovich RUS 22:20, 5) Marie-Josee Parayre USA 22:58, 6) Baiba Smila LAT 24:35, 7) Petya Ivanova BUL 24:41, 8) Viktoria Lindberg SWE 28:25, 9) Tania Regina Da Silva BRA 32:5, 10) Aline Da Costa Aita BRA 36:49, 11) Denise Andrade BRA 40:21, 12) Daniela Kamenova BUL 43:50, Janine Dünner SUI DSQ, Johanna Orell FIN DSQ

M40

1) Nick Barrable GBR 14:18, 2) Mikko Väisänen FIN 15:3, 3) Marcus Pinker IRL 15:55, 4) Ivaylo Ivanov BUL 16:6, 5) Ilya Gusev RUS 16:8, 6) Alexandre Pereira Pinto BRA 16:26, 7) Thomas Jensen DEN 16:46, 8) Niklas Henriksson SWE 16:58, 9) Martin Larsson SWE 17:26, 10) Francois Leonard USA 17:52, 11) Gilmar Steffler BRA 18:12, 12) Vitor Ribeiro Dias BRA 18:33, 13) Blair Trewin AUS 18:43, 14) Magnus Cederlöf SWE 18:49, 15) Kostadin Novakov BUL 19:10, 16) Valmor Niedermayer BRA 19:30, 17) Fredrik Sundin SWE 19:56, 18) Valker Araujo Dos Santos BRA 20:9, 19) Alexei Azarov RUS 20:3, 20) Robert Fredriksen NOR 20:49, 21) Michael Hock BEL 21:1, 22) Tomi Lehmusvuori FIN 21:7, 22) João Aerton Brauner BRA 21:0, 24) Patrick Hock BEL 21:3, 25) Guido Lenges BEL 21:52, 26) Vsevolod Negashev RUS 21:59, 27) Adair José Camargo Da Silva BRA 22:10, 28) Toni Venäläinen FIN 22:49, 29) Rogerio Antonio Pereira BRA 22:55, 30) Mirko Hoppe GER 23:16, 31) Roman Shcherbakov RUS 23:38, 32) Marcos Roberto Dalmaso BRA 23:39, 33) Leonhard Oesch SUI 23:49, 34) Anderson Hoffmann Ojeda BRA 24:54, 35) Gilberto Antonio Bandeira BRA 25:4, 36) José Mauricio Lopes BRA 25:22, 37) João Carlos Pereira Gomes BRA 26:11, Lucas Da Costa Silva BRA DSQ, Joaquim Sousa POR DSQ, Cesar Bomtempo BRA DSQ

W45

1) Jana Kink EST 15:40, 2) Natalia Makeichik RUS 15:57, 3) Josefine Nordstrom SWE 16:32, 4) Maria Cole SWE 17:9, 5) Suzy Larsson SWE 17:39, 6) Helen Skoog SWE 19:40, 7) Kaie Konsap EST 19:55, 8) Berit Gummus SWE 20:18, 9) Svetlana Vergovskaya RUS 21:8, 10) Charlotta Askeljung SWE 23:20, 11) Anne Paalanen FIN 26:22, 12) Elena Malkova GER 28:15, 13) Annika Berntsson SWE 30:56, 14) Gelena Shelekhina RUS 32:58, Galina Tsvetaeva RUS DSQ

M45

1) Janne Salmi FIN 14:14, 2) Aleksey Morozov RUS 14:37, 3) Michael Finkenstaedt GER 14:59, 4) Risto Haikonen FIN 15:13, 5) Guntars Mankus LAT 15:51, 6) Sergei Makeichik RUS 16:8, 7) Wetzel Hendryk GER 16:17, 8) Robert Theiss BEL 16:19, 9) Peter Thelin SWE 16:23, 10) Vit Pospisil CZE 16:24, 11) Tzvetan Todorov BUL 16:29, 12) Svein Nygard NOR 17:12, 13) Magnus Bergman SWE 17:28, 14) Jose Carlos Pascotini BRA 17:47, 15) Wim Vervoort BEL 18:5, 16) Staffan Kjellman SWE 18:16, 17) Fernando Medeiros BRA 18:22, 18) Thomas Hlosta AUT 18:28, 19) Meelis Zimmermann EST 18:29, 20) Marko Orell FIN 18:31, 21) Tero Heikkilä FIN 18:40, 22) Sergey Gaskevich RUS 18:49, 23) Grégoire Schrago SUI 18:52, 24) Ola Hultin SWE 19:19, 25) Alexey Zhestovsky RUS 19:28, 26) Jouni Vidqvist FIN 19:37, 27) Maxim Artsimovich RUS 19:40, 28) Anatoly Shelekhin RUS 20:27, 29) Lars Erik Gjein NOR 20:31, 30) Ernani Antonio B Ritt BRA 20:54, 31) Sílvio Alexandre Abreu Da Silva BRA 21:13, 32) Jalle Josefsson SWE 24:0, 33) William Cristovam BRA 24:42, 34) Dário Aparecido Moreira BRA 25:0, 35) Flavio Dos Santos Raupp BRA 25:8, 36) Jose Antonio Fernandes BRA 26:4, 37) Giovani Dorneles BRA 26:13, 38) Mario Boschetto BRA 26:23, 39) Volmir Cristóvão Siqueira BRA 27:9, 40) Gert Michael Binder AUT 28:5, 41) Dmitrii Novgorodtcev RUS 28:39, 42) Dmitriy Slezov KAZ 40:7, 43) Gerson Farinha Machado BRA 54:0, Ulf Göran Jansson SWE DSQ, Peter Grau SUI DSQ

W50

1) Anne Nurmi FIN 13:55, 2) Anita Wehlin SWE 15:11, 3) Velga Zalaiskalna LAT 15:24, 4) Eva Peterson SWE 15:40, 5) Åsa Rydell SWE 15:48, 6) Ragnhild Hald NOR 15:59, 7) Tuulikki Salmenkylä FIN 16:10, 8) Paivi Annila FIN 16:38, 9) Pascale Martin FRA 16:39, 10) Annlouise Almqvist SWE 16:45, 11) Linda Verbraken BEL 16:51, 12) Frøy Grøndahl NOR 16:52, 13) Valerija Dauksiene LTU 17:9, 14) Olga Korchagina RUS 17:38, 15) Runa Skyttersater NOR 17:40, 16) Maarit Ritakallio FIN 17:50, 17) Barbara Egger Keller SUI 17:56, 18) Galina Kornilova KAZ 18:2, 19) Birgit Buhler GER 18:17, 20) Heli Antikainen-Pauna FIN 18:26, 21) Merja Airaksinen FIN 18:33, 22) Carina Johansson SWE 18:40, 23) Hanne Gjermo NOR 19:6, 24) Riitta Hakkarainen FIN 19:16, 25) Solveig Sikkeland NOR 19:26, 26) Sari Jetsonen FIN 19:36, 27) Annie Edvardsen SWE 19:46, 28) Annika Lundström SWE 19:51, 29) Ase Rita Ellingsen NOR 19:55, 30) Pia Boudrie SWE 20:12, 31) Carina Sundbüe SWE 20:14, 32) Eileen Breseman USA 20:15, 33) Ingrid Johansson SWE 20:33, 34) Terttu Jalanto FIN 20:34, 35) Tatiana Bolshunova RUS 20:35, 36) Anki Gustafsson SWE 21:19, 37) Torild Jorgensen NOR 22:4, 38) Taina Shemeikka FIN 23:27, 39) Maria Hallmans SWE 24:9, 40) Ulrika Haajanen FIN 24:26, 41) Merja Toivonen FIN 24:46, 42) Alceni Melo Garcia BRA 29:11, 43) Tarja Seppanen FIN 34:49

M50

1) Philippe Page FRA 14:32, 2) Ulf Magnusson SWE 14:47, 3) Mats Sundbue SWE 15:33, 4) Torbjorn Lannevall SWE 15:41, 5) Dirk Goossens BEL 15:50, 6) Bjorn Solbergseter NOR 16:14, 7) Dirk Hartmann GER 16:32, 8) Nikolay Fedorov RUS 16:43, 9) Gregory Balter USA 17:0, 10) Roger Thetford GBR 17:14, 11) Andres Laas SWE 17:36, 12) Steffen Lösch GER 17:40, 13) Anders Jönsson SWE 17:43, 14) Sixten Sild EST 17:45, 15) Harry Hietanen SWE 18:4, 16) Lars Karlsson SWE 18:11, 17) Leif Haajanen FIN 18:26, 18) Henrik Albahn Hansen DEN 18:35, 19) Kari Lehto FIN 19:46, 20) Per Arne Arnesen NOR 19:50, 21) Jes Mose Jensen DEN 19:51, 22) Jan Haugland NOR 19:53, 23) John Eriksson SWE 20:1, 24) Gerd Zimmermann GER 20:5, 25) José Roni Dos Santos BRA 20:9, 26) Kjell Einarsson SWE 20:24, 27) Luiz Borella BRA 20:41, 28) Stefan Zihlmann SUI 20:49, 29) Antti Roose EST 20:56, 30) Heikki Huhtinen FIN 21:4, 31) Pertti K. Sorri FIN 21:5, 32) Günter Kradischnig AUT 21:7, 33) Almir De Oliveira BRA 21:14, 34) Hannu Peltonen FIN 21:18, 35) Andrey Ivanov RUS 21:21, 36) Refik Diri TUR 21:32, 36) Michael Buhler GER 21:32, 38) Timo Ritakallio FIN 21:51, 39) Girts Ziliskis LAT 22:6, 39) Jadir Francisco Pereira BRA 22:6, 41) Erik Van Dyck BEL 22:10, 42) Kari Heinonen FIN 22:24, 43) Rudy Hlawatsch NZL 22:42, 44) Wiet Laenen BEL 23:4, 45) Antonio Jose Paula Da Silva BRA 23:14, 46) Ylo Viru EST 23:22, 47) Konstantin Koynov BUL 23:23, 48) Bengt H Haugen NOR 23:30, 49) Espen Raastad NOR 24:3, 50) Urban Lundberg SWE 24:9, 51) Vladimir Belskiy KAZ 24:11, 52) Jukka Hanninen FIN 24:14, 53) Christian Nolte GER 24:34, 54) Jari Toivonen FIN 25:11, 55) Vanderlei Becker BRA 27:1, 56) Kari Laukkarinen FIN 27:33, 57) José Bolrão POR 35:14, 58) Yngve Wegelius SWE 38:31, Göran Månsson SWE DSQ

W55

1) Bente Madsen DEN 12:41, 2) Wenche Hultgreen NOR 13:0, 3) Kane Andersson SWE 13:9, 4) Astrid Waaler Kaas NOR 13:17, 5) Marika Kirsspuu EST 13:31, 6) Kari Natvig NOR 13:41, 7) Galina Akinina RUS 13:58, 8) Reet Johanson EST 14:6, 9) Natalia Deconescu USA 14:13, 10) Lotta Valentin SWE 14:37, 11) Lindsey Knox GBR 14:46, 12) Pia-Lena Karlsson Putkonen SWE 14:47, 13) Kjellrun Sporild NOR 15:15, 14) Margrit Widmer SUI 15:23, 15) Tetyana Bozhko UKR 15:26, 15) Saima Värton EST 15:26, 17) Anita Antonsson SWE 15:39, 18) Jannike Wåhlberg SWE 15:41, 19) Vitalija Ptasekiene LTU 15:49, 20) Christina Segerslätt SWE 16:3, 21) Nadezhda Starostina RUS 16:22, 22) Olga Pozhidaeva RUS 16:41, 23) Linnéa Carlsson SWE 16:43, 24) Ann Warma-Laas SWE 16:54, 25) Veronika Bode GER 17:0, 26) Pauline McAdam GBR 17:14, 27) Ülle Kadak EST 17:38, 28) Maire Meriheina FIN 17:41, 29) Mari Louise Lundgren SWE 17:4, 30) Daniel Edit HUN 18:42, 31) Eva Wildmark SWE 18:55, 32) Lena Runesson SWE 18:56, 33) Kristina Eriksson SWE 19:1, 34) Lena Larsson SWE 20:26, 35) Märit Gustafsson SWE 20:48, 36) Kirsi Hakomäki FIN 20:56, 37) Lisa Annersand SWE 21:3, 38) Kasatkina Elena RUS 21:41, 39) Rannveig Solli NOR 21:52, 40) Marjo Hovirinta FIN 22:2, 41) Nermin Fenmen TUR 22:13, 42) Monika Gustafsson Högberg SWE 22:15, 43) Simonne Silvi BEL 23:50, 44) Ellen Kühn Jensen DEN 29:18, Viktoria Fershalova RUS DSQ, Tatiana Yaroslavtseva RUS DSQ

M55

1) Jorgen Martensson NOR 12:17, 2) Jon Bjørgum NOR 13:1, 3) Knut Wiig Mathisen NOR 13:39, 4) Christer Skoog SWE 13:45, 5) Markku Hämäläinen FIN 13:52, 6) Trond Ronneberg NOR 13:59, 7) Geoff Lawford AUS 14:9, 7) Juhani Jetsonen FIN 14:9, 9) Joachim Friessnig AUT 14:14, 10) Andreas Hjertson SWE 14:33, 11) Jorma Nissilä FIN 14:42, 12) Sten Gustafsson SWE 14:55, 13) Philippe Pogu FRA 15:5, 14) James Crawford GBR 15:7, 15) Anders Gjermo NOR 15:15, 16) Tuomo Kauppinen FIN 15:16, 17) Jens Kristian Kopland NOR 15:27, 18) Jaanus Reha EST 15:29, 19) Julius Ptashekas LTU 15:31, 20) Per Emion ESP 15:55, 20) Viacheslav Akinin RUS 15:55, 22) Morten Dåsnes NOR 15:58, 23) Jouko Malinen FIN 16:19, 24) Mark Saunders GBR 16:26, 25) Asgeir Edvardsen SWE 16:32, 26) Ivanas Ziaziulia LTU 16:34, 27) Werner Purgathofer AUT 16:48, 28) Ingemar Månsson SWE 16:54, 29) Andre Pierlot BEL 17:30, 30) Otti Bisang SUI 17:33, 31) Dmitri Golovanov CAN 17:41, 32) Anton Plaian NOR 18:6, 33) Richard Breseman USA 18:23, 34) Kjell Magne Nordvi NOR 18:30, 35) Johan Berglund SWE 18:31, 36) Takashi Sugiyama JPN 18:40, 37) Arne Kristensen DEN 18:50, 38) Marius Ptashekas LTU 19:25, 39) Jouni Ruotsalainen FIN 20:19, 40) Leif Gustafsson SWE 20:20, 41) Svante Larsson SWE 21:9, 42) Ivars Pucens LAT 21:30, 43) Sten Segerslätt SWE 21:33, 44) Johan Mattsson NOR 23:8, 45) Lars Runesson SWE 23:11, 46) Tom Strat USA 23:27, 47) Pierre Marchal BEL 23:28, 48) Risto Höglund FIN 27:44, 49) Hannu Kosonen FIN 28:6, Jyrki Routsi FIN DSQ, Petri Airaksinen FIN DSQ, Morten A Hoffmann NOR DSQ

W60

1) Jenny Bourne AUS 12:37, 2) Maria Nordwall SWE 13:24, 3) Ursula Wolf SUI 13:42, 4) Unni Strand Karlsen NOR 13:47, 5) Pirkko Kalliola FIN 15:37, 6) Gerd Bjorseth NOR 15:44, 7) Susanne Berglund SWE 15:45, 8) Lena Jansson SWE 15:50, 9) Ulla Engelby SWE 16:34, 10) Monica Gustafsson SWE 16:42, 11) Irina Stepanova RUS 16:54, 12) Helen Törnros SWE 17:8, 13) Tatiana Lakhmina RUS 17:10, 14) Monica Martinsson SWE 17:28, 15) Jurate Uleviciene LTU 17:34, 16) Hille Tasa EST 18:24, 17) Renate Tröße GER 18:38, 18) Barbro Liljequist SWE 18:48, 19) Kerstin Palm SWE 18:57, 20) Hely Salmenoja FIN 19:0, 21) Irmeli Saari FIN 19:6, 22) Tuire Niemi FIN 19:9, 23) Brigit Oswald SUI 19:25, 24) Inara Gipsle GBR 19:50, 25) Lis Dæhli NOR 20:6, 26) Margaretha Svensson SWE 20:14, 27) Lyudmila Litvinova KAZ 21:3, 28) Gun Millinger SWE 21:6, 29) Irene Danielsson SWE 21:10, 30) Novakova Svatava CZE 21:19, 31) Kayoko Sakai JPN 21:35, 32) Agneta Granström SWE 22:2, 33) Siri Okstad NOR 22:18, 34) Silvia Baumann SUI 22:32, 35) Arja Heimonen FIN 23:1, 36) Kristina Larsson SWE 24:5, 37) Gerda Oen NOR 24:6, 38) Inger Nergaard NOR 24:35, 39) Ulla Gummeson SWE 25:38, 40) Halldis Valestrand NOR 27:1, 41) Britt-Marie Pers SWE 27:57, 42) Eva Blomström SWE 32:0, 43) Gunilla Hogedal SWE 32:27, 44) Bente T Wikstrom NOR 33:35, 45) Barbro Östlund SWE 35:9, 46) Lisbeth Hörnell SWE 36:52, Christina Hjertson SWE DSQ, Sidsel Storihle NOR DSQ

M60

1) Leif Larsen DEN 14:21, 2) Tom A Karlsen NOR 14:45, 3) Jan A Solli NOR 15:2, 4) Ted Van Geldermalsen AUS 15:43, 5) Markku Pietikäinen FIN 15:46, 6) Simo Helkkula FIN 16:6, 7) Are Eriksen NOR 16:30, 8) Eddie Harwood GBR 16:31, 9) Tommy Eriksson SWE 16:35, 10) Markku Piironen FIN 16:36, 11) Francesco Guglielmetti SUI 16:49, 12) Paul Pacque AUS 16:53, 13) Vesa Tervo FIN 17:2, 14) Werner Wehrli SUI 17:4, 15) Don McKerrow GBR 17:8, 16) Magne Vollen NOR 17:11, 17) Mikhail Gryaznevich GBR 17:14, 18) Bjørn Grinde NOR 17:31, 19) Svein S. Jacobsen NOR 17:41, 20) Jaroslav Kacmarcik SWE 17:42, 21) Erkki Pokela FIN 17:44, 22) Pekka Liukkala FIN 17:47, 23) Matz Larsson SWE 17:50, 24) Paul Grün AUT 17:51, 25) Per Ivarsson SWE 17:54, 26) Bo Håkansson SWE 18:10, 27) Lars Karlsson SWE 18:27, 28) Terje Wikstrom NOR 18:31, 29) Rauli Helkkula FIN 18:35, 30) Nils-Arne Håkansson SWE 18:37, 31) Lars Hogedal SWE 18:39, 32) Henrikas Ulevicius LTU 18:45, 33) Sven Eriksson FIN 18:51, 34) Kari Jylhae FIN 18:54, 35) Per S Rekkedal NOR 18:55, 36) Hans-Erik Skalberg SWE 19:6, 37) Robert Jessen SWE 19:11, 38) John Franklin GBR 19:20, 39) Andy Robinson GBR 19:21, 40) Göran Larsson SWE 19:22, 41) Roland Warenius SWE 19:39, 42) Kenneth Wåhlberg SWE 19:43, 43) Erkki Pulkkinen FIN 19:55, 44) Lennart Hävrén SWE 20:1, 45) Torbjorn Lundberg SWE 20:7, 46) Asko Määttä FIN 20:10, 47) Elling Aakre NOR 20:16, 48) Lauri Karhumaki FIN 20:18, 49) Stein Nordvi NOR 20:19, 50) Kenth Bergendahl SWE 20:26, 51) Hans Antonsson SWE 20:27, 52) Sten-Åke Holmberg SWE 20:36, 53) Lutz Tröße GER 20:43, 54) Heikki Lepistö FIN 20:44, 55) Tapio Halme FIN 20:52, 56) Juhani Tarvainen FIN 21:8, 57) Bill Jones AUS 21:23, 58) Kovács Attila Gábor HUN 21:34, 59) Kjell Svanberg NOR 21:46, 60) Stanislav Lesnikov RUS 22:3, 61) Staffan Törnros SWE 22:30, 62) Timo Valkonen FIN 23:25, 63) Thomas Almqvist SWE 23:51, 64) Walter Darge BRA 24:20, 65) Vitor Rodrigues POR 24:31, 66) Kai Saksman FIN 25:38, 67) Gert Schmidtko GER 25:59, 68) Sven-Erik Molander SWE 28:8, 69) Pekka Vanne FIN 28:15, 70) Cretu Ilie ROU 28:26, 71) Knut Malmo NOR 30:51, 72) Antonio Dmeterko BRA 31:20

W65

1) Kari Strande NOR 13:53, 2) Inge Jørgensen DEN 14:2, 3) Britt-Mari Karlsson SWE 15:30, 4) Aila Halttunen SWE 15:39, 5) Gun Inger Sahlberg SWE 15:43, 6) Vibeke Bogevig DEN 15:46, 7) Ruth Wydenkeller SUI 15:52, 8) Lucia Hasler SUI 16:21, 9) Kjersti Tho NOR 16:23, 10) Inger Glans SWE 16:32, 11) Asta Terkelsen DEN 17:6, 12) Liv Roe NOR 17:13, 13) Anne Stoor FIN 17:23, 14) Galina Vershinina RUS 17:29, 15) Birgitta Billstam SWE 17:51, 16) Rudite Sterna LAT 17:57, 17) Gullevi Svensson SWE 18:34, 18) Madeleine Dieudonné FRA 19:18, 19) Gun-Britt Fransson SWE 19:30, 20) Britt Forsell Pirozzi SWE 19:59, 21) Anne Marie Holmstrom SWE 20:27, 22) Maria Cristina Chiettini ITA 20:49, 23) Ann-Britt Johansson SWE 20:57, 24) Astrid Ormberg NOR 21:3, 25) Margareta Haraldsson SWE 21:7, 26) Birgitta Klang SWE 21:10, 27) Hilkka Lankia FIN 21:13, 28) Karen M Bjorseth NOR 21:29, 29) Monica Berggren SWE 21:55, 30) Margareta Löfqvist SWE 22:7, 31) Eva Halvarson SWE 22:16, 32) Tuula Kemppi FIN 22:29, 33) Kaija Venäläinen FIN 22:50, 33) Lisbeth B Johannessen NOR 22:50, 35) Margrit Eggli SUI 23:37, 36) Else Hass DEN 23:47, 37) Inger Ljungström SWE 24:34, 38) Monica Larsson SWE 25:0, 39) Astrid Lunde NOR 25:3, 40) Ingrid Salomonsson SWE 26:23, 41) Tiiu Kaasik EST 26:57, 42) Licia Kalcich ITA 27:30, 43) Lisbeth Carlsson SWE 27:41, 44) Ase Flydal NOR 28:30, 45) Kari Vikerhaugen NOR 29:30, 46) Imai Sakae JPN 34:25, 47) Brynhild U Fanuelsen NOR 37:49, 48) Kirsten Bakke NOR 45:1, Helena Luoma FIN DSQ, Berit Edengren SWE DSQ

M65

1) Carl-Henry Andersson SWE 13:41, 2) Peter Gorvett GBR 14:4, 3) Asgeir Bell NOR 14:6, 4) Freddy Sillien BEL 14:16, 5) Knut Skjeset NOR 14:17, 6) Jan Wingstedt SWE 14:28, 7) Edvin Helle NOR 14:30, 8) Mykola Bozhko UKR 14:39, 9) Pentti Hiirijoki FIN 14:40, 10) Claes Nideborn SWE 14:52, 11) Ingvar Bergman SWE 15:8, 12) Tapio Peippo FIN 15:17, 13) Ingemar Magnusson SWE 15:25, 14) Kjell Eriksson SWE 15:35, 15) Jon Arne Klemetsaune NOR 15:43, 16) Ove Thorsson SWE 15:57, 16) Torben Joergensen DEN 15:57, 18) Ulf Bråsjö SWE 16:8, 19) Beat Oesch SUI 16:11, 20) Finn-Morten Årstad NOR 16:15, 21) Owe Nilsson SWE 16:21, 22) Lennart Almström SWE 16:23, 23) Ulf Kjellin SWE 16:32, 24) Risto Orpana FIN 16:34, 25) Jean-Claude Guyot SUI 16:36, 26) Ake Wansolin SWE 16:39, 27) Kenth Sundgren SWE 16:54, 27) Karl Kristian Terkelsen DEN 16:54, 29) Ingmar Johansson SWE 16:55, 30) Seppo Kaarnijärvi FIN 16:56, 31) Victor Stepanov RUS 16:59, 32) Dave Coustick GBR 17:3, 33) Jean-Paul Darthiail FRA 17:9, 34) Per-Martin Gustavson SWE 17:13, 35) Alistair Stewart NZL 17:23, 35) Lars-Gunnar Bengtsson SWE 17:23, 35) Kurt Buchwalder SUI 17:23, 38) Roy Ovesson SWE 17:31, 39) Timo Peltola FIN 17:35, 40) Kjell Erlandsson SWE 17:39, 41) Greg Yarkie CAN 17:40, 42) Gunnar Ericsson SWE 17:54, 43) Pentti Närhi FIN 17:55, 44) Pertti Salmenoja FIN 18:1, 45) Øistein Åsmul NOR 18:3, 46) Kauko Keränen FIN 18:7, 46) Paul Norén SWE 18:7, 48) Kjell Mörtberg SWE 18:11, 49) Bo Karlsson SWE 18:17, 50) Janne Brunstedt DEN 18:18, 51) Peep Koppel EST 18:28, 52) Ilmars Limbens LAT 18:39, 53) Dag Kaas NOR 18:42, 54) Leif Aa Carlsson SWE 18:48, 55) Vesa Herttuainen FIN 19:1, 56) Klaus Olsen DEN 19:7, 57) Sergei Egorshin RUS 19:24, 58) Sven-Olof Backman FIN 19:34, 59) Ole Kristian Steinbekken NOR 19:53, 60) Atle Alvheim NOR 20:4, 61) Stig Johansson SWE 20:11, 62) Aulis Hahtola FIN 20:54, 63) Kay Jorgensen NOR 21:0, 64) Matts Engvall SWE 21:14, 65) Kurt Rothweiler SUI 21:47, 66) Kari Tamminen FIN 22:33, 67) Kanji Shikano JPN 23:13, 68) Sven-Olof Larsson SWE 23:15, 69) Risto Wessman FIN 23:59, 70) Unto Tanttu FIN 24:29, 71) Pekka Kurikka FIN 25:40, 72) Hans Carlsson SWE 27:11, 73) Helge Lye NOR 32:1, 74) Jan Ove Oen NOR 33:20, 75) Osten Brunnelov SWE 36:25, Jaakko Mäkinen FIN DSQ, Leif Sandgren SWE DSQ, Roland Eggli SUI DSQ, Vladimir Telnov KAZ DSQ, Clas-Göran Lund SWE DSQ

W70

1) Birgitta Johansson SWE 11:44, 2) Sharon Crawford USA 12:13, 3) Birgitt Michel GER 12:35, 4) Erica Huggler SUI 12:37, 5) Torid Kvaal NOR 12:47, 6) Lyudmila Labutina RUS 13:11, 7) Birgitta Stenström SWE 15:18, 8) Sonja Hansson SWE 15:37, 9) Gunnel Lindeman FIN 16:58, 10) Ann Ingwersen AUS 17:6, 11) Gunilla Gronblad SWE 17:26, 12) Ulla Sönsteröd SWE 17:29, 13) Nina Sumina RUS 18:14, 14) Elisabet Öqvist SWE 18:41, 15) Sonia Johansson SWE 19:3, 16) Ann-Mari Birgersson SWE 19:16, 17) Inga-Lill Wikingsson SWE 20:56, 18) Tuula Tulokas FIN 21:24, 19) Eva Aalde NOR 21:53, 20) Kaarina Voudinmäki SWE 24:38, 21) Eli Klovning NOR 26:36, 22) Inger Jensen DEN 26:58, 23) Pirkko Latvasto FIN 34:49, Rauni Muikku FIN DSQ, Gertrud Asplund SWE DSQ, Ethel Nord SWE DSQ

M70

1) Henrik Hvoslef NOR 14:4, 2) Runo Johansson SWE 14:53, 3) Ake Eckerbom SWE 15:15, 4) Heinz Keller SUI 15:34, 5) Ole Svendsen DEN 15:42, 6) Roar Bjordal NOR 16:8, 7) Rune Rådeström SWE 16:36, 8) Göran Se Andersson SWE 16:49, 9) Ingemar Lindblom SWE 16:52, 10) Rolf Jakobsson SWE 17:12, 10) Lars Jonasson SWE 17:12, 12) Risto Sirola FIN 17:15, 13) Erkki Latvasto FIN 17:25, 14) Brian Ellis CAN 17:29, 15) Bjorn Sandelien NOR 17:59, 16) Lars H Henriksson SWE 18:7, 17) Lars Martin Gjein NOR 18:9, 18) Stig Heerman FIN 18:15, 19) Reidar Andersen NOR 18:21, 20) Roar Forbord NOR 18:44, 21) Eero Lampi FIN 18:48, 22) Åke Nordberg SWE 18:53, 23) Timo Rapakko FIN 19:2, 24) Roland Offrell SWE 19:17, 25) Pentti Helminen FIN 19:23, 26) Joe Sehnal USA 19:25, 27) Hans Persson SWE 19:40, 28) Magnus Landstad NOR 19:48, 29) Helge Bjaaland NOR 20:4, 30) Björn Öqvist SWE 20:19, 31) Odd Aure NOR 20:56, 32) Magne Klovning NOR 21:14, 33) Jaakko Teppo FIN 21:27, 34) Flemming Nørgaard DEN 21:41, 35) Juhani Jokinen FIN 21:47, 36) Göte Rickardsson SWE 22:4, 37) Prochazka Zdenko CZE 22:12, 38) Vesa Haarala FIN 22:25, 39) Arne Grøndahl DEN 22:41, 39) Gunnar Löfkvist SWE 22:41, 41) Hans A Andersson SWE 22:44, 42) Trygve Fosse NOR 23:8, 43) Niels Henrik Holscher DEN 23:15, 44) Bengt Olsson SWE 23:28, 45) Ronny Andersson SWE 23:32, 46) Hans Johansson SWE 24:51, 47) Niels Lyhne Andersen DEN 25:15, 48) Tom Edelsten GBR 25:32, 49) Arne Karlsson SWE 26:41, 50) Inge Persson SWE 27:6, 51) Lars Ivar Bergman SWE 27:41, 52) Kenneth Rosén SWE 27:59, 53) Tiit Koppel EST 28:13, 54) Claus-Peter Rathje GER 28:59, 55) Rolf Grabherr SUI 31:51, 56) Keijo Jylhä FIN 32:19, 57) Odd Fjordheim NOR 36:56, Kalle Johansson SWE DSQ, Arvo Jonkka FIN DSQ, Martti Kemppi FIN DSQ, Jerry Holm SWE DSQ, Gert Bogevig DEN DSQ, Anthony Barrable GBR DSQ, Kurt Huber SUI DSQ, Carl Ove Berg NOR DSQ, Roland Nord SWE DSQ

W75

1) Gudrun Broman SWE 11:42, 2) Birgitta Thunell SWE 12:12, 3) Asta Sjöberg SWE 13:6, 4) Ingrid Grosse GER 14:5, 5) Elli Pelkonen FIN 14:25, 6) Valentina Zhukova RUS 17:12, 7) Sue Birkinshaw GBR 17:40, 8) Inger E. Vamnes NOR 18:36, 9) Kimiko Kubo JPN 19:47, 10) Ann Sjöberg SWE 20:10, 11) Unni Drage NOR 20:19, 12) Anne-Catrine Persson SWE 36:1, 13) Barbro Hugosson SWE 52:13

M75

1) Iurii Grishanov RUS 59:0, 2) Sivert Axelsson SWE 43:0, 3) Hans Hotz SUI 46:0, 4) Roland Karlsson SWE 51:0, 5) Sveinung Fristad NOR 46:0, 6) Lennart Karlén SWE 55:0, 7) Tor Drage NOR 6:0, 8) Andrew Gregory GBR 15:0, 9) Heikki Rantala FIN 29:0, 10) Ulf Bolinder SWE 0:0, 11) Havlik Jaroslav CZE 37:0, 12) Tormod Hoimyr NOR 39:0, 13) Torsten Dahlström SWE 54:0, 14) Gunnar Lerfald NOR 31:0, 15) Olavi Erkkilä FIN 32:0, 16) Bjørn Egner NOR 37:0, 17) Toshio Onoye JPN 55:0, 18) Tapani Laine FIN 2:0, 19) Jan Mikulecky CZE 26:0, 20) Gunnar Østerbø NOR 35:0, 21) Gösta Guteland SWE 51:0, 22) Arne T. Saterhaug NOR 18:0, 23) Jardar Sandstad NOR 48:0, 24) Jon Vegard Lunde NOR 51:0, 25) Nikolai Razhev RUS 30:0, 26) Nikolay Makhalov RUS 38:0, 27) Carl B Bjorseth NOR 8:0, Knud Sørensen DEN DSQ, Mats Eriksson SWE DSQ, Fiechter Christian SUI DSQ, Åke Sundberg SWE DSQ, Evgeny Shirokov RUS DSQ

W80

1) Ebba-Lisa Flygar SWE 11:17, 2) Bernice Antonsson SWE 11:38, 3) Ursula Oxburgh GBR 13:13, Ellen Marie Mathisen NOR DSQ, Solveig Spångberg SWE DSQ

M80

1) Peo Bengtsson SWE 52:0, 2) Asko Brax FIN 40:0, 3) Edmund Keil GER 1:0, 4) Atsushi Takahashi JPN 43:0, 5) Palle Bay DEN 33:0, 6) Pertti Laurila FIN 13:0, 7) Paul Forseth NOR 52:0, 8) Arvi Noponen FIN 38:0, 9) Georg Reischl GER 40:0, 10) Othmar Sauter SUI 29:0, Johannes Sollid NOR DSQ, Dicho Gogov BUL DSQ, Pentti Pelkonen FIN DSQ

W85

1) Signe Nyman SWE 13:30, 2) Sonja Loejmar SUI 40:38

M85

1) Arvo Majoinen FIN 14:38, 2) Kauko Kimpimäki FIN 16:5, 3) Lennart Lind SWE 28:56, 4) Kevin Paine AUS 32:31, 5) Per Kristensen NOR 41:55

M95

1) Rune Haraldsson SWE 1:2:34

Long

W35

1) Merike Vanjuk EST 54:20, 2) Päivi Autio FIN 55:43, 3) Elaine Dalmares Lenz BRA 59:8, 4) Tânia Maria Jesus De Carvalho BRA 1:6:15, 5) Annika Björk SWE 1:7:47, 6) Arisha Trofimchik RUS 1:12:52, 7) Claudia Bertoldi ITA 1:13:58, 8) Katri Salo FIN 1:16:13, 9) Agne Grigaliunaite LTU 1:17:17, 10) Hege Nornes NOR 1:27:32

M35

1) Rune Olsen DEN 1:0:28, 2) Ironir Alberto Ev BRA 1:2:15, 3) Leandro Pasturiza BRA 1:4:11, 4) Michael H. Sorensen DEN 1:6:47, 5) Juscelino Alenca Karnikowski BRA 1:6:53, 6) Samuli Salmenoja FIN 1:8:13, 7) Pauls Platais LAT 1:10:32, 8) Pontus Funke SWE 1:11:50, 9) Kirill Kudriavtcev RUS 1:12:13, 10) Robson Figueira Rengifo BRA 1:12:35, 11) Gilson Schropfer BRA 1:12:53, 12) Jerome Baudson FRA 1:13:2, 13) Pavel Svadlena CZE 1:16:33, 14) Antti Salmi FIN 1:17:59, 15) Simon Rouse NZL 1:19:1, 16) Jani Tamminen FIN 1:21:8, 17) Ueverson Dionísi Da Silva BRA 1:21:9, 18) Mikael Wilhelmsson SWE 1:21:28, 19) Jean Carlos Ramos De Oliveira BRA 1:27:36, 20) Lúcio Brandão Le Brandão BRA 1:28:50, 21) Francielo Dalla Costa BRA 1:29:5, 22) Marco Antônio Chaves Schlöttge BRA 1:32:1, 23) Olli Kara FIN 1:35:28, 24) Sergio Luiz Hendges BRA 1:35:39, 25) Elio Renard Crispim Da Costa BRA 1:39:31, 26) Antonio Carlos Silva BRA 1:44:52, 27) Edvin Tjernlund SWE 1:45:20

W40

1) Baiba Smila LAT 59:30, 2) Silvia Chupekova SVK 1:2:9, 3) Evgeniya Artsimovich RUS 1:6:33, 4) Triina-Britt Preden EST 1:9:26, 5) Helga Bertoldi ITA 1:13:20, 6) Marie-Josee Parayre USA 1:13:38, 7) Viktoria Lindberg SWE 1:14:35, 8) Mette Moeller Nielsen DEN 1:14:40, 9) Janine Dünner SUI 1:43:50, 10) Aline Da Costa Aita BRA 2:0:20, 11) Tania Regina Da Silva BRA 2:22:21, Clarice Lanner Carvalho Mertens BRA DSQ, Johanna Orell FIN DSQ

M40

1) Nick Barrable GBR 55:4, 1) Mikko Väisänen FIN 55:4, 3) Marcus Pinker IRL 56:45, 4) Ilya Gusev RUS 56:53, 5) Thomas Jensen DEN 58:38, 6) Ivaylo Ivanov BUL 59:36, 7) Gilmar Steffler BRA 1:2:2, 8) Magnus Cederlöf SWE 1:4:21, 9) Valker Araujo Dos Santos BRA 1:4:35, 10) Guido Lenges BEL 1:6:30, 11) Jozef Chupco SVK 1:7:51, 12) Valmor Niedermayer BRA 1:8:13, 13) Niklas Henriksson SWE 1:9:57, 14) Tomi Lehmusvuori FIN 1:12:54, 15) Gilberto Antonio Bandeira BRA 1:14:9, 16) Lars G Henriksson SWE 1:15:9, 17) Edione Marcos Aita Comoretto BRA 1:15:44, 18) Alexei Azarov RUS 1:15:57, 19) João Aerton Brauner BRA 1:17:57, 20) Francois Leonard USA 1:18:31, 21) Marcos Roberto Dalmaso BRA 1:18:54, 22) Edi Carlos Bernadino BRA 1:19:2, 23) Kostadin Novakov BUL 1:19:21, 24) Valmir Luis Schneider BRA 1:20:48, 25) Vitor Ribeiro Dias BRA 1:22:30, 26) Vsevolod Negashev RUS 1:23:37, 27) Michael Hock BEL 1:23:45, 28) Stefan Tisell SWE 1:25:37, 29) Patrick Hock BEL 1:27:56, 30) Anderson Hoffmann Ojeda BRA 1:28:19, 31) Rogerio Antonio Pereira BRA 1:28:43, 32) Robert Fredriksen NOR 1:28:52, 33) Roman Shcherbakov RUS 1:29:28, 34) Toni Venäläinen FIN 1:31:5, 35) Mairos Piccin BRA 1:32:16, 36) Luiz Cesar Carvalho Tavares De BRA 1:32:19, 37) José Mauricio Lopes BRA 1:34:7, 38) Mirko Hoppe GER 1:34:43, 39) João Carlos Pereira Gomes BRA 1:34:48, 40) Cileneo Matos BRA 1:35:44, 41) Luciano De Oliveira BRA 1:44:51, 42) Alexandre Pereira Pinto BRA 1:48:51, 43) Adair José Camargo Da Silva BRA 1:51:8, 44) Vasilii Pontaplev RUS 1:54:15, 45) Alexandre Gomes Ferreira BRA 1:58:56, 46) Lucas Da Costa Silva BRA 1:59:37, 47) Cesar Bomtempo BRA 2:13:11, Martin Larsson SWE DSQ

W45

1) Josefine Nordstrom SWE 42:7, 2) Jana Kink EST 44:46, 3) Renata Barcikova SVK 48:49, 4) Natalia Makeichik RUS 52:33, 5) Suzy Larsson SWE 53:22, 6) Helen Skoog SWE 54:36, 7) Maria Cole SWE 56:33, 8) Charlotta Askeljung SWE 58:59, 9) Gelena Shelekhina RUS 1:3:17, 10) Berit Gummus SWE 1:3:29, 11) Svetlana Vergovskaya RUS 1:7:30, 12) Galina Tsvetaeva RUS 1:10:44, 13) Marzia Casatta ITA 1:14:33, 14) Vita Avinaite LTU 1:15:24, 15) Kaie Konsap EST 1:48:55

M45

1) Janne Salmi FIN 52:56, 2) Peter Barcik SVK 54:55, 3) Tzvetan Todorov BUL 55:54, 4) Risto Haikonen FIN 57:3, 5) Vit Pospisil CZE 57:29, 6) Tero Heikkilä FIN 57:48, 7) Michael Finkenstaedt GER 58:16, 8) Aleksey Morozov RUS 59:20, 9) Guntars Mankus LAT 59:28, 10) Svein Nygard NOR 1:0:29, 11) Sergey Gaskevich RUS 1:0:38, 12) Sergei Makeichik RUS 1:2:41, 13) Marek Petrivalsky CZE 1:3:55, 14) Jose Carlos Pascotini BRA 1:4:37, 15) Ola Hultin SWE 1:5:17, 16) Stanislav Mudrak CZE 1:5:32, 17) Robert Theiss BEL 1:5:55, 18) Staffan Kjellman SWE 1:6:8, 19) Magnus Bergman SWE 1:6:24, 20) Grégoire Schrago SUI 1:6:28, 21) Ulf Göran Jansson SWE 1:8:14, 22) Hendryk Wetzel GER 1:9:7, 23) Anatoly Shelekhin RUS 1:9:8, 24) Peter Thelin SWE 1:9:26, 25) Jouni Vidqvist FIN 1:12:18, 26) Jean Carlo Finkler BRA 1:13:16, 27) Maxim Artsimovich RUS 1:15:14, 28) Lars Erik Gjein NOR 1:15:38, 29) Alexey Zhestovsky RUS 1:15:51, 30) Meelis Zimmermann EST 1:17:12, 31) Magnus Larsen SWE 1:19:11, 32) Ernani Antonio B Ritt BRA 1:20:13, 33) Mario Boschetto BRA 1:20:48, 34) Jorma Ojalainen FIN 1:21:14, 35) Thomas Hlosta AUT 1:21:44, 36) Odacir Fernandes BRA 1:21:55, 37) Marko Orell FIN 1:22:19, 38) Araci Acemar Trindade Cavalhei BRA 1:22:55, 39) Gert Michael Binder AUT 1:27:36, 40) Varlei Olmar Hoch BRA 1:28:16, 41) Sílvio Alexandre Abreu Da Silva BRA 1:29:46, 42) Dmitrii Novgorodtcev RUS 1:30:16, 43) Jalle Josefsson SWE 1:30:37, 44) Jose Antonio Fernandes BRA 1:31:43, 45) Wim Vervoort BEL 1:33:8, 46) Ademar Roque Hippler Ruwer BRA 1:39:25, 47) Jorge Luis Madureira Barreto BRA 1:43:30, 48) Flavio Dos Santos Raupp BRA 1:49:27

W50

1) Anne Nurmi FIN 44:39, 2) Anita Wehlin SWE 46:30, 3) Airi Alnek EST 47:26, 4) Runa Skyttersater NOR 49:29, 5) Paivi Annila FIN 49:43, 6) Tuulikki Salmenkylä FIN 51:17, 7) Anki Gustafsson SWE 53:49, 8) Velga Zalaiskalna LAT 54:8, 9) Valerija Dauksiene LTU 54:33, 10) Ragnhild Hald NOR 55:20, 11) Heli Antikainen-Pauna FIN 55:44, 12) Åsa Rydell SWE 55:58, 13) Iveta Pijáková SVK 56:27, 14) Tatiana Bolshunova RUS 56:52, 15) Solveig Sikkeland NOR 57:46, 16) Eva Peterson SWE 58:1, 17) Carina Sundbüe SWE 59:9, 18) Linda Verbraken BEL 59:16, 19) Galina Kornilova KAZ 59:29, 20) Jolanda Wehrli SUI 1:0:10, 21) Tamara Denysenko UKR 1:0:40, 22) Liselott Johansson SWE 1:0:50, 23) Riitta Hakkarainen FIN 1:3:11, 24) Annlouise Almqvist SWE 1:3:26, 25) Maarit Ritakallio FIN 1:4:23, 26) Carina Johansson SWE 1:4:25, 27) Sari Jetsonen FIN 1:5:24, 28) Hanne Gjermo NOR 1:6:12, 29) Olga Korchagina RUS 1:7:26, 30) Frøy Grøndahl NOR 1:7:31, 31) Elena Timirbulatova RUS 1:8:13, 32) Jane Melin SWE 1:9:17, 33) Pia Boudrie SWE 1:10:18, 34) Annie Edvardsen SWE 1:10:40, 35) Eileen Breseman USA 1:11:1, 36) Birgit Buhler GER 1:11:6, 37) Merja Toivonen FIN 1:11:13, 38) Merja Airaksinen FIN 1:13:21, 39) Maria Hallmans SWE 1:13:48, 40) Satu Leppänen FIN 1:23:39, 41) Elina Paasonen FIN 1:34:48, 42) Alceni Melo Garcia BRA 1:42:54, Maria Lannevall SWE DSQ

M50

1) Ulf Magnusson SWE 1:1:24, 2) Leif Haajanen FIN 1:3:3, 3) Hans Melin SWE 1:3:28, 4) Gregory Balter USA 1:5:37, 5) Sixten Sild EST 1:5:56, 6) Philippe Page FRA 1:6:42, 7) Mats Sundbue SWE 1:6:44, 8) Lars Karlsson SWE 1:6:53, 9) Kari Lehto FIN 1:7:31, 10) Nikolay Fedorov RUS 1:7:53, 11) Dirk Goossens BEL 1:8:3, 12) Anders Jönsson SWE 1:9:10, 13) Wiet Laenen BEL 1:9:25, 14) Antti Roose EST 1:9:27, 15) Steffen Lösch GER 1:9:36, 16) Göran Månsson SWE 1:10:49, 17) Stefan Zihlmann SUI 1:11:46, 18) Bjorn Solbergseter NOR 1:11:56, 19) Roger Thetford GBR 1:13:36, 20) Andres Laas SWE 1:14:16, 21) Girts Ziliskis LAT 1:14:54, 22) Andrey Ivanov RUS 1:15:20, 23) Kjell Einarsson SWE 1:16:17, 24) John Eriksson SWE 1:16:36, 25) José Roni Dos Santos BRA 1:19:12, 26) Henrik Albahn Hansen DEN 1:19:26, 27) Vladimir Belskiy KAZ 1:20:50, 28) Jadir Francisco Pereira BRA 1:21:18, 29) Klas Nilsson SUI 1:21:26, 30) Refik Diri TUR 1:22:35, 31) Pertti K. Sorri FIN 1:23:47, 32) Jukka Hanninen FIN 1:23:48, 33) Günter Kradischnig AUT 1:24:46, 34) Christian Nolte GER 1:24:57, 35) Luiz Borella BRA 1:25:27, 36) Bengt H Haugen NOR 1:25:50, 37) Jari Toivonen FIN 1:26:8, 38) Jes Mose Jensen DEN 1:26:21, 39) Gerd Zimmermann GER 1:27:21, 40) Per Arne Arnesen NOR 1:27:23, 41) Espen Raastad NOR 1:28:52, 42) Herwig Proske AUT 1:29:49, 43) Kari Heinonen FIN 1:31:1, 44) Timo Ritakallio FIN 1:31:11, 45) Miroslav Chmelar CZE 1:31:28, 46) Hannu Peltonen FIN 1:32:6, 47) Jan Arild Johnsen NOR 1:32:26, 48) Antonio Jose Paula Da Silva BRA 1:32:35, 49) Konstantin Koynov BUL 1:32:46, 50) Michael Buhler GER 1:33:2, 51) Urban Lundberg SWE 1:34:11, 52) Jaanus Viljamaa EST 1:34:53, 53) Rudy Hlawatsch NZL 1:35:23, 54) Neir Braga Da Silva BRA 1:36:54, 55) Ylo Viru EST 1:37:8, 56) Tomas Sochor CZE 1:38:2, 57) Almir De Oliveira BRA 1:38:34, 58) Iurii Ovechkin UKR 1:42:30, 59) Jose Angel Nieto Poblete ESP 1:49:12, 60) Erik Van Dyck BEL 2:6:2, Torbjorn Lannevall SWE DSQ

W55

1) Kari Natvig NOR 43:35, 2) Daniel Edit HUN 43:51, 3) Reet Johanson EST 43:52, 4) Wenche Hultgreen NOR 44:40, 5) Lena Larsson SWE 45:31, 6) Galina Akinina RUS 45:39, 7) Natalia Deconescu USA 45:48, 8) Kane Andersson SWE 45:55, 9) Marje Tobreluts EST 46:40, 10) Kjellrun Sporild NOR 46:56, 11) Christina Segerslätt SWE 47:35, 12) Bjorg Svanberg NOR 47:46, 13) Astrid Waaler Kaas NOR 47:48, 14) Vitalija Ptasekiene LTU 47:53, 15) Anita Antonsson SWE 48:1, 16) Marika Kirsspuu EST 48:35, 17) Pia-Lena Karlsson Putkonen SWE 49:18, 18) Pauline McAdam GBR 49:20, 19) Maija Käkelä FIN 49:44, 20) Olga Danilchenkova RUS 49:52, 21) Mari Louise Lundgren SWE 50:28, 22) Tatiana Yaroslavtseva RUS 51:20, 23) Saima Värton EST 52:3, 24) Lena Runesson SWE 52:15, 25) Tetyana Bozhko UKR 52:57, 26) Olga Pozhidaeva RUS 52:59, 26) Viktoria Fershalova RUS 52:59, 28) Maire Meriheina FIN 53:8, 29) Jane Johansson SWE 53:50, 30) Monika Gustafsson Högberg SWE 53:58, 31) Margrit Widmer SUI 54:28, 32) Ülle Kadak EST 55:9, 33) Nadezhda Starostina RUS 55:15, 34) Kristina Eriksson SWE 56:26, 35) Jannike Wåhlberg SWE 56:32, 36) Marianne Axelsson SWE 57:4, 37) Kirsi Hakomäki FIN 57:11, 38) Marjo Hovirinta FIN 57:38, 39) Kasatkina Elena RUS 58:13, 40) Lindsey Knox GBR 59:5, 41) Märit Gustafsson SWE 59:11, 42) Linnéa Carlsson SWE 59:41, 43) Lena Lundqvist SWE 1:0:34, 44) Liudmila Yurmanova RUS 1:9:7, 45) Zoya Gornaya KAZ 1:9:28, 46) Rannveig Solli NOR 1:12:48, 47) Veronika Bode GER 1:25:34, Bente Madsen DEN DSQ

M55

1) Knut Wiig Mathisen NOR 48:14, 2) Jorgen Martensson SWE 48:55, 3) Christer Skoog SWE 48:57, 4) Jorma Nissilä FIN 50:16, 5) Jon Bjørgum NOR 50:39, 6) Sten Gustafsson SWE 52:14, 7) Trond Ronneberg NOR 52:46, 8) Juhani Jetsonen FIN 52:49, 9) Anders Gjermo NOR 54:15, 10) Tuomo Kauppinen FIN 54:34, 11) Karol Hierweg SVK 54:45, 12) Jens Kristian Kopland NOR 55:3, 13) Andreas Hjertson SWE 55:31, 14) Pierre Marchal BEL 56:53, 15) Jaanus Reha EST 57:0, 16) Ivanas Ziaziulia LTU 57:18, 17) Julius Ptashekas LTU 58:8, 18) Mats Lindqvist SWE 58:26, 19) Jyrki Routsi FIN 58:43, 20) Marius Ptashekas LTU 59:0, 21) Mark Saunders GBR 59:14, 22) Robert Zdrahal CZE 59:21, 23) Viacheslav Akinin RUS 59:44, 24) Ulu Aeschlimann SUI 1:0:1, 25) James Crawford GBR 1:0:11, 26) Egil W Iversen NOR 1:1:11, 27) Geoff Lawford AUS 1:1:38, 28) Per Emion ESP 1:2:29, 29) Jaroslav Piják SVK 1:2:40, 30) Johan Berglund SWE 1:3:4, 31) Morten Dåsnes NOR 1:3:47, 32) Anton Plaian NOR 1:4:10, 33) Arne Kristensen DEN 1:4:17, 34) Joachim Friessnig AUT 1:4:26, 35) Philippe Pogu FRA 1:5:12, 36) Markku Hämäläinen FIN 1:6:45, 37) Kjell Magne Nordvi NOR 1:7:41, 38) Jouni Ruotsalainen FIN 1:8:9, 39) Ove Drange NOR 1:10:32, 40) Arkadii Vedin RUS 1:10:56, 41) Ivars Pucens LAT 1:11:0, 42) Leif Gustafsson SWE 1:11:24, 43) Svante Larsson SWE 1:11:47, 44) Timo Ahlroth FIN 1:11:48, 45) Dmitri Golovanov CAN 1:12:9, 46) Otti Bisang SUI 1:12:55, 47) Ingemar Månsson SWE 1:13:26, 48) Jaime Demarchi BRA 1:13:41, 49) Siegfried Ritter GER 1:14:3, 50) Jouko Malinen FIN 1:14:49, 51) Asgeir Edvardsen SWE 1:17:35, 52) Torgeir Strand NOR 1:17:47, 53) Hannu Kosonen FIN 1:18:20, 54) Johan Mattsson NOR 1:20:12, 55) Sten Segerslätt SWE 1:26:56, 56) Risto Höglund FIN 1:58:7

W60

1) Jenny Bourne AUS 38:52, 2) Lena Jansson SWE 41:0, 3) Pavlina Majova SVK 42:11, 4) Unni Strand Karlsen NOR 42:12, 5) Christina Hjertson SWE 42:58, 6) Gerd Bjorseth NOR 43:35, 7) Ursula Wolf SUI 44:10, 8) Irina Stepanova RUS 45:35, 9) Tatiana Lakhmina RUS 45:41, 10) Monica Gustafsson SWE 45:54, 11) Brigit Oswald SUI 46:44, 12) Pirkko Kalliola FIN 46:59, 13) Inara Gipsle GBR 47:4, 14) Lis Dæhli NOR 47:13, 15) Jurate Uleviciene LTU 47:51, 16) Maria Nordwall SWE 48:9, 17) Ulla Engelby SWE 48:10, 18) Hille Tasa EST 48:20, 19) Gunnel Månsson SWE 49:56, 20) Kristina Larsson SWE 50:29, 21) Susanne Berglund SWE 51:23, 22) Lisbeth Hörnell SWE 51:51, 23) Irmeli Saari FIN 51:56, 24) Monica Martinsson SWE 51:59, 25) Kyllikki Kauppinen FIN 52:33, 26) Margaretha Svensson SWE 52:38, 27) Renate Tröße GER 53:5, 28) Arja Heimonen FIN 53:54, 29) Siri Okstad NOR 53:58, 30) Laimute Keiniene LTU 54:46, 31) Svatava Novakova CZE 55:6, 32) Elle M. Melbye NOR 55:18, 33) Tuire Niemi FIN 55:42, 34) Silvia Baumann SUI 55:47, 35) Helen Törnros SWE 56:22, 36) Gunilla Hogedal SWE 56:55, 37) Lybov Ryasna UKR 57:9, 38) Kayoko Sakai JPN 57:18, 39) Barbro Liljequist SWE 59:15, 40) Rita Wickholm FIN 59:20, 41) Alina Kazantseva RUS 59:47, 42) Kerstin Palm SWE 1:0:22, 43) Sidsel Storihle NOR 1:1:55, 44) Lyudmila Litvinova KAZ 1:5:0, 45) Anneli Bergström FIN 1:5:14, 46) Ann Scown AUS 1:6:41, 47) Ulla Gummeson SWE 1:8:0, 48) Eva Johansson SWE 1:8:37, 49) Eva Blomström SWE 1:10:17, 50) Hely Salmenoja FIN 1:16:28

M60

1) Markku Pietikäinen FIN 46:54, 2) Jan A Solli NOR 47:20, 3) Terje Wikstrom NOR 48:0, 4) Bjørn Grinde NOR 48:9, 5) Markku Piironen FIN 48:37, 6) Eddie Harwood GBR 48:45, 7) Paul Pacque AUS 50:56, 8) Tom A Karlsen NOR 50:57, 9) Kenneth Valtersson SWE 51:1, 10) Ted Van Geldermalsen AUS 52:17, 11) Simo Helkkula FIN 52:44, 11) Tapio Halme FIN 52:44, 13) Vesa Tervo FIN 52:51, 14) Rauli Helkkula FIN 52:53, 15) Keld Johnsen DEN 53:7, 16) Svein S. Jacobsen NOR 53:14, 17) Francesco Guglielmetti SUI 53:15, 18) Rolf Axelsson SWE 53:35, 19) Mikhail Gryaznevich GBR 53:54, 20) Josef Hones AUT 54:38, 21) Timo Valkonen FIN 54:57, 22) Hans G Andersson SWE 55:10, 23) Hans Antonsson SWE 55:25, 24) Per Ivarsson SWE 55:37, 25) Are Eriksen NOR 55:49, 26) Roland Warenius SWE 56:2, 27) Harri Laine FIN 56:6, 28) Tommy Eriksson SWE 56:10, 29) Lars Karlsson SWE 57:19, 30) Asko Määttä FIN 57:46, 31) Sven Eriksson FIN 58:25, 32) John Franklin GBR 58:53, 33) Henrikas Ulevicius LTU 59:1, 34) Erkki Pulkkinen FIN 59:49, 35) Bror Widén SWE 59:53, 36) Lauri Karhumaki FIN 1:0:6, 37) Kenth Bergendahl SWE 1:0:15, 38) Stanislav Lesnikov RUS 1:0:19, 39) Risto Kallio FIN 1:0:21, 40) Andy Robinson GBR 1:0:48, 41) Sten Blomström SWE 1:0:57, 42) Oldrich Prinda CZE 1:0:59, 43) Stein Nordvi NOR 1:1:37, 44) Sten-Åke Holmberg SWE 1:2:36, 45) Don McKerrow GBR 1:3:2, 46) Antonio Dmeterko BRA 1:3:6, 47) Magne Vollen NOR 1:3:14, 47) Thore Jansson SWE 1:3:14, 49) Pekka Liukkala FIN 1:4:38, 50) John Scown AUS 1:4:47, 51) Touko Tuomola FIN 1:5:10, 52) Heikki Lepistö FIN 1:5:22, 53) Kenneth Wåhlberg SWE 1:5:42, 54) Bo Håkansson SWE 1:5:45, 55) Robert Jessen SWE 1:5:57, 56) Göran Larsson SWE 1:6:8, 57) Kai Saksman FIN 1:6:19, 58) Stefan Maj SVK 1:6:27, 59) Thomas Almqvist SWE 1:6:49, 60) Cretu Ilie ROU 1:7:1, 61) Gert Schmidtko GER 1:7:48, 62) Leif Larsen DEN 1:7:49, 63) Tomas Zdrahal CZE 1:8:0, 64) Knut Malmo NOR 1:9:4, 65) Per S Rekkedal NOR 1:9:5, 66) Roland Jansson SWE 1:9:54, 67) Staffan Törnros SWE 1:10:13, 68) Sven-Erik Molander SWE 1:12:2, 69) Jaroslav Kacmarcik SWE 1:12:59, 70) Antonio Alves De Campos Filho BRA 1:13:50, 71) Ole Johansson NOR 1:15:25, 72) Paul Grün AUT 1:16:53, 73) Euclides Deichmann BRA 1:19:49, 74) Göran Andersson SWE 1:23:44, 75) Vitor Rodrigues POR 1:23:54, 76) Matz Larsson SWE 1:26:10, 77) Lennart Hävrén SWE 1:30:54, 78) Kari Jylhae FIN 1:36:21

W65

1) Inge Jørgensen DEN 33:19, 2) Kari Strande NOR 34:16, 3) Britt-Mari Karlsson SWE 34:24, 4) Birgitta Billstam SWE 35:16, 5) Galina Vershinina RUS 36:24, 6) Inger Glans SWE 36:40, 7) Asta Terkelsen DEN 36:42, 8) Lucia Hasler SUI 37:10, 9) Gun-Britt Fransson SWE 37:17, 10) Marit F. Vågsnes NOR 38:26, 11) Katariina Peltola FIN 39:14, 12) Gullevi Svensson SWE 39:15, 13) Aila Halttunen SWE 39:49, 14) Britt Forsell Pirozzi SWE 41:7, 15) Hilkka Lankia FIN 41:17, 16) Rudite Sterna LAT 41:19, 17) Ase Flydal NOR 41:22, 18) Vibeke Bogevig DEN 41:24, 19) Ruth Wydenkeller SUI 41:30, 20) Tuula Kemppi FIN 42:30, 21) Gun Inger Sahlberg SWE 43:19, 22) Astrid Ormberg NOR 44:24, 23) Mara Plaude LAT 44:30, 24) Anne Stoor FIN 44:52, 25) Karin Persson SWE 45:4, 26) Margareta Löfqvist SWE 45:16, 27) Margareta Haraldsson SWE 47:17, 28) Margaret Ellis CAN 47:22, 29) Birgitta Klang SWE 47:38, 30) Ann-Britt Johansson SWE 48:13, 31) Gerd Langseth NOR 48:21, 32) Lisa Kumlin SWE 48:34, 33) Else Hass DEN 49:6, 34) Brynhild U Fanuelsen NOR 49:7, 35) Anne Marie Holmstrom SWE 49:27, 36) Lisbeth Carlsson SWE 49:42, 37) Susanne Ingemansson SWE 53:2, 38) Madeleine Dieudonné FRA 53:16, 39) Helena Luoma FIN 56:41, 40) May-Sofie Olsson SWE 56:47, 41) Else Margrethe NOR 1:0:20, 42) Orvokki Soikkeli FIN 1:2:8, 43) Tiiu Kaasik EST 1:4:52, 44) Kjersti Tho NOR 1:6:58, Eeva-Liisa Korkeakangas FIN DSQ, Eva Halvarson SWE DSQ, Margrit Eggli SUI DSQ, Kari Vikerhaugen NOR DSQ

M65

1) Mykola Bozhko UKR 44:48, 2) Leif Sandgren SWE 47:21, 3) Janne Brunstedt DEN 47:52, 4) Tapio Peippo FIN 48:55, 5) Peter Gorvett GBR 50:1, 6) Asgeir Bell NOR 50:52, 7) Carl-Henry Andersson SWE 51:12, 8) Knut Skjeset NOR 52:48, 9) Victor Stepanov RUS 52:53, 10) Freddy Sillien BEL 53:34, 11) Edvin Helle NOR 53:36, 12) Karl Kristian Terkelsen DEN 54:6, 13) Sergei Egorshin RUS 54:37, 13) Kjell Erlandsson SWE 54:37, 15) Pertti Salmenoja FIN 55:6, 16) Jiri Gurka AUT 55:16, 17) Matts Engvall SWE 55:44, 18) Kenth Sundgren SWE 55:58, 19) Kjell Martinsson SWE 56:28, 20) Timo Peltola FIN 56:41, 21) Per-Martin Gustavson SWE 56:52, 22) Ingvar Bergman SWE 56:55, 23) Ulf Bråsjö SWE 57:15, 24) Jon Arne Klemetsaune NOR 57:24, 25) Dave Coustick GBR 58:17, 26) Gunnar Ericsson SWE 58:32, 27) Ingmar Johansson SWE 58:51, 28) Aulis Hahtola FIN 59:0, 29) Vesa Herttuainen FIN 59:40, 30) Jean-Claude Guyot SUI 59:42, 31) Paul Norén SWE 59:52, 32) Vladimir Telnov KAZ 1:0:23, 33) Ingemar Magnusson SWE 1:0:26, 34) Tore Angell-Petersen NOR 1:0:27, 35) Alistair Stewart NZL 1:0:39, 36) Kauko Keränen FIN 1:1:3, 37) Ulf Kjellin SWE 1:1:24, 38) Seppo Kaarnijärvi FIN 1:1:39, 39) Gottlieb Wilhelm Grabenhofer AUT 1:1:50, 40) Risto Wessman FIN 1:2:2, 41) Jaakko Mäkinen FIN 1:2:16, 42) Heimo Hongisto FIN 1:2:17, 43) Kalle Virtanen FIN 1:2:20, 44) Pentti Hiirijoki FIN 1:3:0, 45) Greg Yarkie CAN 1:4:13, 46) Stellan Ahnström SWE 1:4:14, 47) Roland Nilsson SWE 1:4:36, 48) Owe Nilsson SWE 1:6:3, 49) Ove Thorsson SWE 1:6:16, 50) Unto Tanttu FIN 1:7:1, 51) Stig Johansson SWE 1:7:8, 52) Antti Rantasaari FIN 1:7:43, 53) Osten Brunnelov SWE 1:7:45, 54) Kjell Eriksson SWE 1:8:35, 55) Bernt Löfkvist SWE 1:8:41, 56) Peep Koppel EST 1:8:48, 57) Bo Karlsson SWE 1:9:28, 58) Lars-Gunnar Bengtsson SWE 1:9:32, 59) Eero Kattilakoski FIN 1:11:23, 60) Ole Kristian Steinbekken NOR 1:11:26, 61) Kay Jorgensen NOR 1:12:34, 62) Klaus Olsen DEN 1:13:45, 63) Heikki Skinnari FIN 1:13:46, 64) Roland Eggli SUI 1:14:45, 65) Dag Kaas NOR 1:15:31, 66) Dennis Wildfogel USA 1:17:40, 67) Hanspeter Oswald SUI 1:17:50, 68) Ambrozio Goncalves De Souza BRA 1:18:40, 69) Leif Aa Carlsson SWE 1:19:52, 70) Bernd Wollenberg GER 1:20:27, 71) Sven-Olof Backman FIN 1:21:18, 72) Atle Alvheim NOR 1:24:24, 73) Preben Lupnaav DEN 1:26:57, 74) Tommy Olsson SWE 1:32:11, 75) Kurt Buchwalder SUI 1:39:22, Tord Halvarson SWE DSQ, Rune Sandberg SWE DSQ, Kanji Shikano JPN DSQ, Ake Wansolin SWE DSQ, Beat Oesch SUI DSQ

W70

1) Sharon Crawford USA 29:31, 2) Birgitta Johansson SWE 30:22, 3) Torid Kvaal NOR 33:39, 4) Birgitt Michel GER 34:17, 5) Margareta Haraldsson SWE 36:40, 6) Rauni Muikku FIN 37:2, 7) Kaarina Voudinmäki SWE 38:49, 8) Erica Huggler SUI 39:20, 9) Ann Ingwersen AUS 42:31, 10) Ulla Lindhe SWE 42:55, 11) Lyudmila Labutina RUS 43:34, 12) Ann-Mari Birgersson SWE 43:35, 13) Torill Svendsen SWE 43:41, 14) Inga-Lill Wikingsson SWE 45:16, 15) Tuula Tulokas FIN 47:43, 16) Gunilla Gronblad SWE 53:17, 17) Birgitta Parkner SWE 53:27, 18) Ulla Nilsson SWE 53:45, 19) Sonja Hansson SWE 54:39, 20) Hjørdis Egner NOR 56:13, 21) Pirkko Latvasto FIN 56:54, 22) Birgit Karlsson SWE 58:57, 23) Caje Jacobsson SWE 1:0:3, 24) Elisabet Öqvist SWE 1:6:24, 25) Gertrud Asplund SWE 1:7:49, 26) Valentina Seliakhina RUS 1:8:57, Birgitta Stenström SWE DSQ

M70

1) Brian Ellis CAN 51:30, 2) Kalle Johansson SWE 51:31, 3) Roar Forbord NOR 51:40, 4) Kurt Huber SUI 52:42, 5) Risto Sirola FIN 52:49, 6) Oldrich Vlach CZE 53:6, 7) Timo Rapakko FIN 53:10, 8) Tom Edelsten GBR 53:27, 9) Rune Rådeström SWE 54:0, 10) Ingemar Lindblom SWE 54:7, 11) Arne Grøndahl DEN 54:55, 12) Helge Bjaaland NOR 55:20, 13) Arvo Jonkka FIN 55:38, 14) Runo Johansson SWE 57:32, 15) Flemming Nørgaard DEN 57:38, 16) Inge Persson SWE 58:22, 17) Juhani Jokinen FIN 59:1, 17) Roland Offrell SWE 59:1, 19) Hans Persson SWE 59:38, 20) Stig Heerman FIN 59:51, 21) Jerry Holm SWE 1:0:35, 22) Odd Fjordheim NOR 1:0:58, 23) Stig Israelsson SWE 1:1:51, 24) Martti Kemppi FIN 1:2:4, 25) Bjorn Sandelien NOR 1:2:34, 26) Joe Sehnal USA 1:2:38, 27) Gert Bogevig DEN 1:3:25, 28) Lars Ivar Bergman SWE 1:4:40, 29) Raimo Karvonen FIN 1:5:34, 30) Odd Aure NOR 1:6:20, 31) Gunnar Löfkvist SWE 1:6:25, 32) Göte Rickardsson SWE 1:6:46, 33) Vesa Haarala FIN 1:6:55, 34) Lars Martin Gjein NOR 1:6:56, 35) Alf Olsson SWE 1:7:0, 36) Ole Svendsen DEN 1:7:16, 37) Toivo Punkero FIN 1:7:26, 38) Erkki Latvasto FIN 1:8:38, 39) Zdenko Prochazka CZE 1:9:14, 40) Lars Jonasson SWE 1:9:51, 41) Kenneth Rosén SWE 1:10:11, 42) Hans A Andersson SWE 1:10:34, 43) Bengt Olsson SWE 1:10:42, 44) Lars H Henriksson SWE 1:11:15, 45) Heinz Keller SUI 1:12:35, 46) Magnus Landstad NOR 1:13:13, 47) Bertil Olofsson SWE 1:13:20, 48) Roland Nord SWE 1:14:44, 49) Hans Johansson SWE 1:15:7, 50) Markus Hasler SUI 1:15:13, 51) Seppo Jokipelto FIN 1:16:27, 52) Arvo Paavilainen FIN 1:17:3, 53) Tiit Koppel EST 1:17:9, 54) Ole K Throndsen NOR 1:18:3, 55) Keijo Jylhä FIN 1:19:14, 56) Trygve Fosse NOR 1:19:45, 57) Seppo Paasonen FIN 1:20:23, 58) Niels Lyhne Andersen DEN 1:20:35, 59) Björn Öqvist SWE 1:20:46, 60) Pentti Karppinen FIN 1:27:2, 61) Ronny Andersson SWE 1:27:10, 62) Jon Clemet Fougner NOR 1:28:18, 63) Arne Karlsen NOR 1:30:7, 64) Osmo Lindeman FIN 1:31:34, 65) Roar Bjordal NOR 1:35:7, Ake Eckerbom SWE DSQ, Rolf Jakobsson SWE DSQ

W75

1) Eivor Steen-Olsson SWE 33:4, 2) Birgitta Thunell SWE 34:12, 3) Asta Sjöberg SWE 34:16, 4) Unni Drage NOR 34:55, 5) Ann Sjöberg SWE 34:59, 6) Gudrun Broman SWE 35:47, 7) Ingrid Grosse GER 37:26, 8) Elli Pelkonen FIN 41:15, 9) Barbro Hugosson SWE 42:12, 10) Anne-Catrine Persson SWE 44:32, 11) Inger E. Vamnes NOR 45:49, 12) Valentina Zhukova RUS 46:26, 13) Karin Lexell SWE 48:23, 14) Sue Birkinshaw GBR 50:30, 15) Irene Jensen CAN 1:0:58

M75

1) Iurii Grishanov RUS 45:22, 2) Gunnar Østerbø NOR 47:44, 3) Roland Karlsson SWE 48:50, 4) Rune Carlsson SWE 51:1, 5) Rein Küttim EST 51:58, 6) Knud Sørensen DEN 52:48, 7) Olavi Erkkilä FIN 54:3, 8) Jardar Sandstad NOR 56:19, 9) Mats Eriksson SWE 57:20, 10) Jaroslav Havlik CZE 58:0, 11) Olav Odgaard DEN 59:28, 12) Bjørn Egner NOR 1:1:13, 13) Toshio Onoye JPN 1:1:17, 14) Heikki Rantala FIN 1:2:31, 15) Ola Aalde NOR 1:2:36, 16) John Berglund SWE 1:3:49, 17) Nikolai Razhev RUS 1:4:22, 18) Torsten Dahlström SWE 1:10:34, 19) Kjell Persson SWE 1:10:35, 20) Andrew Gregory GBR 1:12:25, 21) Carl B Bjorseth NOR 1:16:33, 22) Evgeny Shirokov RUS 1:18:1, 23) Jan Mikulecky CZE 1:18:13, 24) Alex Kerr CAN 1:18:52, 25) Klaus Huggler SUI 1:24:35, 26) Lars Roos SWE 1:30:6, 27) Esko Kilo FIN 1:37:58, 28) Fiechter Christian SUI 1:39:6, Sivert Axelsson SWE DSQ

W80

1) Bernice Antonsson SWE 28:3, 2) Ebba-Lisa Flygar SWE 29:36, 3) Ursula Oxburgh GBR 36:20, 4) Solveig Spångberg SWE 54:7, 5) Maj Boudrie SWE 56:8, 6) Gudbjorg Eide NOR 58:59

M80

1) Peo Bengtsson SWE 40:20, 2) Georg Reischl GER 42:17, 3) Johan Jansson SWE 44:24, 4) Pertti Laurila FIN 45:57, 5) Johannes Sollid NOR 48:11, 6) Bertil Johansson SWE 48:25, 7) Paul Forseth NOR 48:30, 8) Palle Bay DEN 50:0, 9) Othmar Sauter SUI 50:35, 10) Arvi Noponen FIN 52:0, 11) Nils-Erik Åberg SWE 52:15, 12) Allan Håkansson SWE 52:35, 13) Atsushi Takahashi JPN 54:16, 14) Pentti Pelkonen FIN 55:55

W85

1) Signe Nyman SWE 38:0

M85

1) Rune Isaksson SWE 48:45, 2) Helmer Ekberg SWE 54:35, 3) Arvo Majoinen FIN 56:55, 4) Kauko Kimpimäki FIN 1:21:12, Lennart Lind SWE DSQ, Kevin Paine AUS DSQ

M95

1) Rune Haraldsson SWE 1:51:19

 

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2016
    24-30 July 2016

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships and World Trail Orienteering Championships 2016
    20-27 August 2016

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Other Upcoming Events

  • European Orienteering Championships 2016 & European Trail Orienteering Championships 2016
    21-28 May 2016

  • European Youth Orienteering Championships 2016
    30 June - 3 July 2016

  • Junior World Orienteering Championships 2016
    9-15 July 2016

  • Junior World Mountain Bike Orienteering Championships 2016
    24-30 July 2016

  • European Youth Mountain Bike Orienteering Championships 2016
    24-30 July 2016

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)