MTB Orienteering World Cup 2012 Round 4

Värska-Räpina, Estonia

21-23 September
Email: mtbo2012@orienteerumine.ee
Websites: www.orienteerumine.ee/mtbo2012,
www.peko.ee

IOF Senior Event Adviser: Timo Laurila (FIN)
Bulletin 4
Bulletin 3

Bulletin 2

Bulletin 1
 

Results

Event 11: Sprint in Värskä-Rapinä, Estonia (21 September)

Women

1) Marika Hara FIN 21:07, 2) Michaela Gigon AUT 21:30, 3) Susanna Laurila FIN 21:41, 4) Camilla Søgaard DEN 21:52, 5) Anke Dannowski GER 22:03, 6) Martina Tichovská CZE 22:06, 7) Ingrid Stengård FIN 22:13, 8) Ursina Jäggi SUI 22:20, 9) Maja Rothweiler SUI 22:31, 10) Cecilia Thomasson SWE 22:33, 11) Gaëlle Barlet FRA 22:37, 12) Laura Scaravonati ITA 22:40, 13) Ramune Arlauskienė LTU 22:41, 14) Anna Kamińska POL 22:44, 15) Renata Paulíčková CZE 22:50, 16) Eeva-Liisa Hakala FIN 23:05, 17) Claudia Hünig SUI 23:11, 18) Emily Benham GBR 23:15, 19) Tatiana Repina RUS 23:16, 20) Markéta Kuchařová CZE 23:26, 21) Ksenia Chernykh RUS 23:33, 22) Sonja Zinkl AUT 24:07, 23) Malene Telyakevych DEN 24:12, 24) Karolina Mickevičiūtė LTU 24:15, 25) Laure Coupat FRA 24:29, 26) Ingrit Kala EST 24:45, 27) Elena Nemchenko RUS 24:53, 28) Ekaterina Illarionova RUS 24:56, 29) Eleri Hirv EST 25:15, 30) Marina Reiner AUT 25:29, 31) Svetlana Orlova BLR 25:36, 32) Olga Kasatkina RUS 25:44, 33) Sanna Wallenborg SWE 25:58, 34) Tatiana Kalugina RUS 26:35, 35) Anna Telyakevych UKR 26:47, 36) Caroline Konring DEN 27:28, 37) Marje Venelaine EST 27:51, 38) Roma Puisiene LTU 28:43, 39) Vaida Reinartaitė LTU 29:17, 40) Kart Kursa EST 29:44, 41) Aiga Strazdina LAT 32:40, Antonia Haga FIN DSQ.

Men

1) Tõnis Erm EST 23:23, 2) Jussi Laurila FIN 23:31, 3) Marek Pospíšek CZE 23:57, 4) Ruslan Gritsan RUS 24:05, 5) František Bogar CZE 24:06, 6) Lauri Malsroos EST 24:10, 7) Samuli Saarela FIN 24:16, 8) Pekka Niemi FIN 24:24, 9) Davide Machado POR 24:29, 10) Hans Jørgen Kvåle NOR 24:31, 10) Victor Korchagin RUS 24:31, 12) Tobias Breitschädel AUT 24:36, 13) Kevin Haselsberger AUT 24:37, 14) Luca Dallavalle ITA 24:47, 15) Regimantas Kavaliauskas LTU 24:55, 16) Jiři Hradil CZE 24:59, 17) Grigory Medvedev RUS 25:14, 18) Juuso Jutila FIN 25:18, 19) Vojtech Stránský CZE 25:20, 20) Taaniel Tooming EST 25:24, 21) Benjamin Michael GER 25:25, 22) Andreas Bergmann DEN 25:29, 23) João Ferreira POR 25:35, 24) Tuomo Lahtinen FIN 25:37, 25) Stéfane Toussaint FRA 25:38, 26) Andreas Rief AUT 25:44, 27) Mood Linus Karisson SWE 25:50, 28) Samuel Pökälä FIN 25:51, 29) Benjamin Midena FRA 26:22, 30) Martin Ševčik CZE 26:24, 31) Radek Laciga CZE 26:36, 31) Clément Souvray FRA 26:36, 33) Alar Viitmaa EST 26:37, 34) Tautvydas Žilinskas LTU 26:39, 35) Egils Kampuss LAT 26:41, 36) Petras Andrašiūnas LTU 26:43, 37) Baptiste Fuchs FRA 26:53, 38) Christof Haingartner AUT 27:02, 39) Egidijus Pilybas LTU 27:03, 40) Oskar Lund SWE 27:32, 41) Alexander Arhipov RUS 27:41, 42) Erik Aibast EST 27:43, 43) Ēriks Gruzde LAT 29:24, 44) Ian Dalton AUS 30:15, 45) Loïc Lonchampt FRA 30:41, 46) Alexander Minchukov BLR 32:03, 47) Mark Huster GER 33:50, 48) Mikhail Naryshkin BLR 34:52, 49) Aliaksei Shylak BLR 39:51, Igor Zvontsov BLR DSQ, Margus Hallik EST DSQ, Jonas Maišelis LTU DSQ.

Event 12: Long distance in Värskä-Räpinä, Estonia (22 September)

Women

1) Marika Hara FIN 1:39:32, 2) Susanna Laurila FIN 1:40:50, 3) Maja Rothweiler SUI 1:43:57, 4) Michaela Gigon AUT 1:45:02, 5) Ksenia Chernykh RUS 1:45:48, 6) Cecilia Thomasson SWE 1:46:20, 7) Ramune Arlauskienė LTU 1:46:21, 8) Ingrid Stengård FIN 1:46:59, 9) Renata Paulíčková CZE 1:47:16, 10) Anna Kamińska POL 1:48:03, 11) Ursina Jäggi SUI 1:49:14, 12) Martina Tichovská CZE 1:49:23, 13) Markéta Kuchařová CZE 1:49:34, 14) Karolina Mickevičiūtė LTU 1:49:42, 15) Anke Dannowski GER 1:51:00, 16) Antonia Haga FIN 1:51:58, 17) Emily Benham GBR 1:52:49, 18) Laura Scaravonati ITA 1:53:31, 19) Camilla Søgaard DEN 1:53:34, 20) Elena Nemchenko RUS 1:57:33, 21) Ekaterina Illarionova RUS 1:57:40, 22) Eeva-Liisa Hakala FIN 1:58:04, 23) Laure Coupat FRA 1:58:26, 24) Gaëlle Barlet FRA 1:58:37, 25) Sonja Zinkl AUT 1:59:29, 26) Claudia Hünig SUI 2:01:45, 27) Eleri Hirv EST 2:03:26, 28) Ingrit Kala EST 2:03:27, 29) Tatiana Kalugina RUS 2:05:45, 30) Vaida Reinartaitė LTU 2:06:28, 31) Caroline Konring DEN 2:08:25, 32) Sanna Wallenborg SWE 2:10:35, 33) Svetlana Orlova BLR 2:12:26, 34) Olga Kasatkina RUS 2:14:00, 35) Marina Reiner AUT 2:16:27, 36) Roma Puisiene LTU 2:23:47, 37) Ingrida Šmite LAT 2:27:01, 38) Marje Venelaine EST 2:31:24, 39) Aiga Strazdina LAT 2:39:09, 40) Kart Kursa EST 3:00:20, Anna Telyakevych UKR DSQ.

Men

1) Jussi Laurila FIN 1:48:46, 2) Samuel Pökälä FIN 1:48:57, 3) Ruslan Gritsan RUS 1:48:59, 4) Samuli Saarela FIN 1:49:15, 5) Tõnis Erm EST 1:53:00, 6) Jiři Hradil CZE 1:53:16, 7) Pekka Niemi FIN 1:54:54, 8) Luca Dallavalle ITA 1:54:58, 9) Martin Ševčik CZE 1:55:19, 10) Lauri Malsroos EST 1:58:28, 11) Juuso Jutila FIN 1:59:03, 12) Victor Korchagin RUS 2:01:06, 13) Margus Hallik EST 2:01:43, 14) Taaniel Tooming EST 2:03:20, 15) Andreas Rief AUT 2:03:37, 16) František Bogar CZE 2:04:28, 17) Vojtech Stránský CZE 2:04:34, 18) Hans Jørgen Kvåle NOR 2:04:48, 19) Tobias Breitschädel AUT 2:04:52, 20) Regimantas Kavaliauskas LTU 2:05:32, 21) Jonas Maišelis LTU 2:06:46, 22) Petras Andrašiūnas LTU 2:07:43, 23) Benjamin Michael GER 2:07:46, 24) Oskar Lund SWE 2:08:33, 25) Stéfane Toussaint FRA 2:08:45, 26) Erik Aibast EST 2:08:57, 27) Christof Haingartner AUT 2:09:02, 28) Tuomo Lahtinen FIN 2:09:28, 29) Alexander Arhipov RUS 2:10:33, 30) Alar Viitmaa EST 2:10:40, 31) Radek Laciga CZE 2:10:56, 32) Egidijus Pilybas LTU 2:12:19, 33) Egils Kampuss LAT 2:14:10, 34) Clément Souvray FRA 2:14:17, 35) Davide Machado POR 2:16:05, 36) Kevin Haselsberger AUT 2:16:51, 37) Loïc Lonchampt FRA 2:17:40, 38) João Ferreira POR 2:18:15, 39) Baptiste Fuchs FRA 2:18:49, 40) Marek Pospíšek CZE 2:20:32, 41) Mark Huster GER 2:23:03, 42) Andreas Bergmann DEN 2:24:25, 43) Eduards Rens LAT 2:26:07, 44) Tautvydas Žilinskas LTU 2:27:47, 45) Mikhail Naryshkin BLR 2:35:11, 46) Alexander Minchukov BLR 2:36:37, 47) Ian Dalton AUS 2:39:12, 48) Igor Zvontsov BLR 2:45:46, 49) Aliaksei Shylak BLR 2:49:56, Benjamin Midena FRA DSQ, Grigory Medvedev RUS DSQ.

Event 13: Mixed relay in Värskä-Räpinä, Estonia (23 September)

1) Finland 1:30:03 (Marika Hara, Samuli Saarela, Jussi Laurila), 2) Czech Republic 1:32:35 (Martina Tichovská, Martin Ševčik, Jiři Hradil), 3) Russia 1:35:28 (Tatiana Repina, Grigory Medvedev, Ruslan Gritsan), 4) France 1:35:30 (Gaëlle Barlet, Stéfane Toussaint, Clément Souvray), 5) Estonia 1:35:35 (Maret Vaher, Margus Hallik, Taaniel Tooming), 6) Lithuania 1:36:06 (Karolina Mickevičiūtė, Jonas Maišelis, Regimantas Kavaliauskas), 7) Sweden 1:36:40 (Cecilia Thomasson, Oskar Lund, Mood Linus Karisson), 8) Austria 1:37:22 (Michaela Gigon, Kevin Haselsberger, Tobias Breitschädel), 9) Germany 1:47:44 (Anke Dannowski, Benjamin Michael, Mark Huster) 10) Switzerland 1:50:04 (Maja Rothweiler, Claudia Hünig, Ursina Jäggi), 11) Latvia 1:53:23 (Ēriks Gruzde, Ingrida Šmite, Egils Kampuss), 12) Belarus 2:00:15 (Svetlana Orlova, Alexander Minchukov, Mikhail Naryshkin), Denmark DSQ (Andreas Bergmann, Camilla Søgaard, Caroline Konring).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • World Masters Ski Orienteering Championships
    4-12 March 2018

  • EOC

    European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2018
    26 June - 1 July 2018

  • World Masters Orienteering Championships
    5 -13 July 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation