MTB Orienteering World Cup 2012 Round 2

Duszniki Zdroj-Zieleniec, Poland

31 May – 3 June 2012
Email: orienteering@orienteering.pl,
jan_cegielka@sggw.pl
Website: http://www.wcup.pl/,
www.orienteering.org.pl

IOF Senior Event Adviser:
Jan Eg Pedersen (DEN)

Bulletin 4
Bulletin 3

Bulletin 2

Bulletin 1

Results

Event 4: Sprint in Duszniki Zdroj-Zieleniec, Poland (1 June)

Women

1) Marika Hara FIN 16:05, 2) Anna Kamińska POL 16:18, 3) Ursina Jäggi SUI 17:03, 4) Michaela Gigon AUT 17:21, 5) Ksenia Chernykh RUS 17:24, 5) Hana Bajtošová SVK 17:24, 7) Cecilia Thomasson SWE 17:31, 8) Maja Rothweiler SUI 17:38, 9) Anna Telyakevych UKR 17:44, 10) Renata Paulíčková CZE 17:45, 11) Laura Scaravonati ITA 17:46, 12) Melanie Simpson AUS 17:56, 13) Christine Schaffner-Räber SUI 17:59, 14) Anna Füzy HUN 18:05, 15) Tatiana Kalugina RUS 18:15, 16) Markéta Kuchařová CZE 18:20, 17) Camilla Søgaard DEN 18:41, 18) Karolina Mickevičiūtė LTU 18:45, 19) Susanna Laurila FIN 18:56, 20) Antonia Haga FIN 19:10, 21) Nina Hoffmann DEN 19:15, 22) Hana La Carbonara CZE 19:16, 23) Anke Dannowski GER 19:21, 24) Marie Brezinová CZE 19:30, 25) Laure Coupat FRA 19:48, 26) Caroline Konring DEN 20:12, 27) Štìpánka Staňková CZE 20:14, 28) Stella Varotti ITA 20:17, 29) Malene Telyakevych DEN 20:32, 30) Barbara Sanocka POL 21:04, 31) Magdalena Seifertová CZE 21:05, 32) Julita Linowska POL 21:12, 33) Sanna Wallenborg SWE 23:22, 34) Marie Tindborg DEN 25:25, 35) Marina Reiner AUT 26:04, Ingrid Stengård FIN DSQ.

Men

1) Luca Dallavalle ITA 19:16, 2) Jussi Laurila FIN 20:00, 3) František Bogar CZE 20:08, 4) Radek Laciga CZE 20:13, 5) Yoann Garde FRA 20:28, 6) Tõnis Erm EST 20:48, 6) Anton Foliforov RUS 20:48, 8) Ruslan Gritsan RUS 20:58, 9) Jiři Hradil CZE 21:06, 10) Jan Svoboda CZE 21:09, 11) Margus Hallik EST 21:11, 12) Kevin Haselsberger AUT 21:15, 13) Riccardo Rossetto ITA 21:23, 14) Victor Korchagin RUS 21:26, 15) Marco Guizzardi ITA 21:39, 16) Juuso Jutila FIN 21:41, 17) Marek Pospíšek CZE 21:44, 18) Davide Machado POR 21:45, 19) Tuomo Lahtinen FIN 21:49, 20) Maciej Gromadka POL 21:57, 21) Martin Moser AUT 22:00, 22) Tobias Breitschädel AUT 22:02, 23) Kare Kaskinen FIN 22:03, 23) Mood Linus Karisson SWE 22:03, 25) Christian Wüthrich SUI 22:07, 26) James Welti SUI 22:17, 27) Andreas Proschowsky DEN 22:19, 27) João Ferreira POR 22:19, 29) Jonas Maišelis LTU 22:27, 30) Grigory Medvedev RUS 22:30, 31) Pekka Niemi FIN 22:42, 32) Christof Haingartner AUT 22:46, 33) Sebastian Wojtynek POL 22:48, 34) Urs Dauwalder SUI 22:51, 35) Rasmus Søgaard DEN 22:53, 36) Loïc Lonchampt FRA 22:57, 37) Baptiste Fuchs FRA 23:04, 38) Piero Turra ITA 23:05, 39) Martin Ševčik CZE 23:06, 40) Benjamin Midena FRA 23:09, 41) Johan Holkman Jacobsen DEN 23:17, 42) Mark Huster GER 23:18, 43) Petras Andrašiūnas LTU 23:19, 44) Alexander Arhipov RUS 23:26, 45) Andreas Rief AUT 23:37, 46) Andreas Bergmann DEN 23:54, 47) Rolf Wermelinger SUI 23:58, 48) Radoslaw Jaroszek POL 24:05, 49) Artur Jackiewicz POL 24:22, 50) Maxim Zhurkin RUS 24:31, 51) Dániel Marosffy HUN 25:12, 52) Andreas Mathisen SWE 25:18, 53) Alar Viitmaa EST 25:48, 54) Andreas Waldmann AUT 26:17, 55) Arbo Rae EST 26:18, 56) Piotr Dolatowski POL 29:07, Mikhail Naryshkin BLR DSQ, Beat Schaffner SUI DSQ.

Event 5: Middle distance in Duszniki Zdroj-Zieleniec, Poland (2 June)

Women

1) Ksenia Chernykh RUS 50:38, 2) Marika Hara FIN 51:29, 3) Christine Schaffner-Räber SUI 52:17, 4) Cecilia Thomasson SWE 52:20, 5) Renata Paulíčková CZE 52:55, 6) Maja Rothweiler SUI 53:17, 7) Ursina Jäggi SUI 53:32, 8) Ingrid Stengård FIN 53:50, 9) Hana Bajtošová SVK 54:18, 10) Michaela Gigon AUT 54:53, 11) Laure Coupat FRA 55:12, 12) Anke Dannowski GER 55:31, 13) Nina Hoffmann DEN 55:59, 14) Karolina Mickevičiūtė LTU 56:00, 15) Susanna Laurila FIN 56:05, 16) Markéta Kuchařová CZE 56:10, 17) Hana La Carbonara CZE 57:10, 18) Anna Telyakevych UKR 57:55, 19) Stella Varotti ITA 58:12, 20) Anna Kamińska POL 58:29, 21) Camilla Søgaard DEN 59:28, 22) Tatiana Kalugina RUS 1:01:02, 23) Sanna Wallenborg SWE 1:01:07, 24) Melanie Simpson AUS 1:01:58, 25) Marina Reiner AUT 1:02:15, 26) Anna Füzy HUN 1:02:16, 27) Barbara Sanocka POL 1:02:18, 28) Laura Scaravonati ITA 1:02:37, 29) Štìpánka Staňková CZE 1:03:14, 30) Magdalena Seifertová CZE 1:04:32, 31) Caroline Konring DEN 1:07:27, 32) Julita Linowska POL 1:08:36, 33) Malene Telyakevych DEN 1:10:05, 34) Marie Tindborg DEN 1:11:39, 35) Antonia Haga FIN 1:11:55, Marie Brezinová CZE DSQ.

Men

1) Anton Foliforov RUS 56:20, 2) Jussi Laurila FIN 56:27, 3) Pekka Niemi FIN 56:29, 4) Jiři Hradil CZE 56:58, 5) Marek Pospíšek CZE 57:09, 6) František Bogar CZE 57:12, 7) Luca Dallavalle ITA 58:44, 8) Radek Laciga CZE 58:49, 9) Ruslan Gritsan RUS 59:01, 10) Jan Svoboda CZE 1:00:07, 11) Tobias Breitschädel AUT 1:00:20, 12) Yoann Garde FRA 1:00:53, 13) Kevin Haselsberger AUT 1:01:06, 14) Martin Ševčik CZE 1:01:32, 15) Christian Wüthrich SUI 1:01:35, 16) Juuso Jutila FIN 1:02:08, 17) Urs Dauwalder SUI 1:02:23, 18) Andreas Bergmann DEN 1:02:45, 19) Victor Korchagin RUS 1:02:58, 20) Davide Machado POR 1:03:16, 21) Benjamin Midena FRA 1:03:37, 22) Andreas Proschowsky DEN 1:04:04, 23) Marco Guizzardi ITA 1:04:25, 24) Margus Hallik EST 1:04:27, 25) Kare Kaskinen FIN 1:05:01, 26) Loïc Lonchampt FRA 1:05:42, 27) Rolf Wermelinger SUI 1:05:43, 28) Piero Turra ITA 1:05:56, 29) Sebastian Wojtynek POL 1:06:20, 30) Petras Andrašiūnas LTU 1:06:21, 31) Maxim Zhurkin RUS 1:06:25, 32) Tuomo Lahtinen FIN 1:06:29, 33) Rasmus Søgaard DEN 1:06:42, 34) Jonas Maišelis LTU 1:06:53, 35) Baptiste Fuchs FRA 1:07:55, 36) Maciej Gromadka POL 1:07:58, 37) Alexander Arhipov RUS 1:08:08, 38) Grigory Medvedev RUS 1:08:09, 39) Alar Viitmaa EST 1:08:18, 40) Andreas Rief AUT 1:08:53, 41) James Welti SUI 1:09:12, 42) Christof Haingartner AUT 1:09:13, 43) Tõnis Erm EST 1:09:39, 44) Johan Holkman Jacobsen DEN 1:09:48, 45) Michael Sommer DEN 1:10:06, 46) Artur Jackiewicz POL 1:10:16, 47) Mark Huster GER 1:12:12, 48) Andreas Mathisen SWE 1:12:18, 49) Andreas Waldmann AUT 1:13:04, 50) Arbo Rae EST 1:13:26, 51) João Ferreira POR 1:17:19, 52) Riccardo Rossetto ITA 1:18:08, 53) Radoslaw Jaroszek POL 1:19:03, 54) Martin Moser AUT 1:21:18, 55) Mikhail Naryshkin BLR 1:21:42, 56) Piotr Dolatowski POL 1:32:45, 57) Vitaly Bazhansky BLR 1:32:55, Dániel Marosffy HUN DSQ, Beat Schaffner SUI DSQ, Mood Linus Karisson SWE DSQ.

Event 6: Long mass start in Duszniki Zdroj-Zieleniec, Poland (3 June)

Women

1) Ingrid Stengård FIN 1:26:33, 2) Susanna Laurila FIN 1:27:07, 3) Marika Hara FIN 1:30:17, 4) Maja Rothweiler SUI 1:30:27, 5) Christine Schaffner-Räber SUI 1:30:34, 6) Hana Bajtošová SVK 1:30:47, 7) Barbora Chudíková CZE 1:31:20, 8) Anna Kamińska POL 1:32:00, 9) Renata Paulíčková CZE 1:32:59, 10) Antonia Haga FIN 1:33:32, 11) Ursina Jäggi SUI 1:34:16, 12) Michaela Gigon AUT 1:34:31, 13) Anna Füzy HUN 1:35:33, 14) Cecilia Thomasson SWE 1:35:48, 15) Laure Coupat FRA 1:36:40, 16) Nina Hoffmann DEN 1:39:37, 17) Marie Tindborg DEN 1:39:42, 18) Laura Scaravonati ITA 1:39:49, 19) Hana La Carbonara CZE 1:40:08, 20) Ksenia Chernykh RUS 1:40:54, 21) Anna Telyakevych UKR 1:40:58, 22) Melanie Simpson AUS 1:41:04, 23) Anke Dannowski GER 1:41:17, 24) Karolina Mickevičiūtė LTU 1:41:26, 25) Sanna Wallenborg SWE 1:48:20, 26) Marie Brezinová CZE 1:48:28, 27) Camilla Søgaard DEN 1:49:01, 28) Štìpánka Staňková CZE 1:51:07, 29) Tatiana Kalugina RUS 1:51:15, 30) Barbara Sanocka POL 1:51:32, 31) Marina Reiner AUT 1:52:50, 32) Malene Telyakevych DEN 1:53:09, 33) Stella Varotti ITA 1:53:26, 34) Caroline Konring DEN 1:56:55, 35) Julita Linowska POL 2:05:05.

Men

1) Jussi Laurila FIN 1:44:30, 2) František Bogar CZE 1:45:50, 3) Martin Ševčik CZE 1:45:55, 4) Sebastian Wojtynek POL 1:46:51, 5) Yoann Garde FRA 1:47:07, 6) Jiři Hradil CZE 1:47:24, 7) Marek Pospíšek CZE 1:47:27, 8) Luca Dallavalle ITA 1:47:29, 9) Anton Foliforov RUS 1:48:55, 10) Pekka Niemi FIN 1:48:58, 11) Davide Machado POR 1:49:03, 12) Kare Kaskinen FIN 1:49:17, 13) Ruslan Gritsan RUS 1:49:34, 14) Beat Schaffner SUI 1:49:37, 15) Jan Svoboda CZE 1:49:42, 16) Victor Korchagin RUS 1:49:50, 17) Radek Laciga CZE 1:50:11, 18) Baptiste Fuchs FRA 1:50:13, 19) Maciej Gromadka POL 1:50:39, 20) Kevin Haselsberger AUT 1:53:30, 21) Jonas Maišelis LTU 1:56:16, 22) Christof Haingartner AUT 1:57:03, 23) Piero Turra ITA 1:57:13, 24) Mood Linus Karisson SWE 1:57:37, 25) Andreas Rief AUT 1:57:42, 26) Alexander Arhipov RUS 1:58:23, 27) Maxim Zhurkin RUS 1:59:04, 28) Michael Sommer DEN 1:59:52, 29) Mark Huster GER 2:00:01, 30) Margus Hallik EST 2:00:34, 31) Tõnis Erm EST 2:00:48, 32) James Welti SUI 2:01:06, 33) Juuso Jutila FIN 2:01:26, 34) Rolf Wermelinger SUI 2:02:26, 35) Artur Jackiewicz POL 2:03:20, 36) Riccardo Rossetto ITA 2:03:36, 37) Benjamin Midena FRA 2:03:47, 38) Andreas Bergmann DEN 2:03:50, 39) Loïc Lonchampt FRA 2:03:56, 40) Tuomo Lahtinen FIN 2:04:02, 41) Petras Andrašiūnas LTU 2:06:29, 42) Grigory Medvedev RUS 2:07:50, 43) Andreas Mathisen SWE 2:08:10, 44) Alar Viitmaa EST 2:14:20, 45) Dániel Marosffy HUN 2:15:14, 46) Radoslaw Jaroszek POL 2:16:43, 47) Johan Holkman Jacobsen DEN 2:20:02, 48) Anton Persson SWE 2:26:14, 49) Andreas Waldmann AUT 2:26:40, 50) Piotr Dolatowski POL 2:30:07, 51) Erik Frost SWE 2:32:18, 52) Mikhail Naryshkin BLR 2:34:38, 53) Vitaly Bazhansky BLR 3:01:16, Martin Moser AUT DSQ, Rasmus Søgaard DEN DSQ, Arbo Rae EST DSQ, Marco Guizzardi ITA DSQ, João Ferreira POR DSQ, Christian Wüthrich SUI DSQ, Urs Dauwalder SUI DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation