Ski Orienteering World Cup 2011-2012 Round 4

Boden, Sweden

 
21-25 March 2012
Email: info@skiowc2012.org
Website: www.skiowc2012.org
IOF Senior Event Adviser:
Ossi Lakkala (FIN)
Bulletin 4
Bulletin 3

Bulletin 2

Bulletin 1b

 

Results

Event 14: Sprint in Boden, Sweden (21 March)

Women

1) Tove Alexandersson SWE 15:05, 2) Josefine Engström SWE 15:10, 3) Polina Malchikova RUS 15:12, 4) Marte Reenaas NOR 15:43, 5) Audhild Bakken NOR 15:55, 6) Marjut Turunen FIN 15:59, 7) Tiia Tallila FIN 16:00, 8) Carmen Strub SUI 16:05, 9) Sonja Mörsky FIN 16:09, 10) Anna Ulvensøen NOR 16:11, 11) Tatyana Mendel RUS 16:17, 12) Daisy Kudre EST 16:26, 13) Milka Leppäsalmi FIN 16:29, 14) Salla Koskela FIN 16:35, 15) Magdalena Olsson SWE 16:37, 16) Anni Honkimaa FIN 16:49, 17) Kajsa Richardsson SWE 17:02, 18) Victoria Kobeleva RUS 17:31, 19) Hana Hančíková CZE 17:48, 20) Christina Løvald Hellberg NOR 17:50, 21) Alison Crocker USA 18:26, 22) Anastasiya Svir RUS 18:35, 23) Alexandra Jospe USA 19:05, 24) Maria Bois SWE 19:58, 25) Laura Fenyvesi HUN 22:06, 26) Evgenia Yaremenko UKR 22:37.

Men

1) Erik Rost SWE 14:24, 2) Peter Arnesson SWE 14:26, 3) Stanimir Belomazhev BUL 14:36, 4) Christian Spoerry SUI 14:53, 5) Hans Jorgen Kvale NOR 15:00, 6) Staffan Tunis FIN 15:04, 7) Daniel Nordebo SWE 15:07, 8) Andrey Grigoriev RUS 15:13, 8) Joel Sjölander SWE 15:13, 10) Hannu-Pekka Pukema FIN 15:14, 11) Lars Hol Moholdt NOR 15:19, 12) Gion Schnyder SUI 15:20, 12) Erik Blomgren SWE 15:20, 14) Sindre Haverstad NOR 15:33, 15) Ove Saetra NOR 15:40, 15) Martin Hammarberg SWE 15:40, 17) Juho-Matti Taivainen FIN 15:42, 18) Even Toomas EST 15:43, 19) Øyvind Watterdal NOR 15:50, 20) Kiril Veselov RUS 15:52, 21) Simo Turunen FIN 15:56, 22) Janne Häkkinen FIN 16:07, 23) Christian Hohl SUI 16:11, 24) Andrin Kappenberger SUI 16:17, 25) Adam Karlsson SWE 16:36, 26) Tommi Reponen FIN 16:54, 27) Tiit Toomas EST 16:56, 28) Raivo Kivlenieks LAT 17:06, 29) Klaus Csúcs ROU 17:25, 30) Bernd Kohlschmidt GER 17:27, 31) Maksim Trifonenkov RUS 18:01, 32) Greg Walker USA 19:54.

Event 15: Relay in Boden, Sweden (22 March)

Women

1) Sweden-1 1:09:42 (Kajsa Richardsson, Josefine Engström, Tove Alexandersson), 2) Norway 1:12:20 (Anna Ulvensøen, Audhild Bakken, Marte Reenaas), 3) Russia 1:14:41 (Polina Malchikova, Anastasiya Svir, Tatyana Mendel), 4) Finland-2 1:15:43 (Tiia Tallila, Salla Koskela, Anni Honkimaa), 5) SWE-2 1:18:38 (Magdalena Olsson, Maria Bois, Elin Vedin), 6) SWE-3 1:20:40 (Linda Lindkvist, Cajsa Grape, Karin Malmberg), Finland-1 DSQ (Marjut Turunen, Milka Leppäsalmi, Sonja Mörsky).

Men

1) Sweden-1 1:13:43 (Martin Hammarberg, Peter Arnesson, Erik Rost), 2) Finland-1 1:14:23 (Janne Häkkinen, Hannu-Pekka Pukema, Staffan Tunis), 3) Norway-1 1:14:55 (Sindre Haverstad, Lars Hol Moholdt, Hans Jorgen Kvale), 4) Sweden-2 1:16:41 (Adam Karlsson, Erik Blomgren, Joel Sjölander), 5) Russia 1:16:52 (Maksim Trifonenkov, Andrey Grigoriev, Kiril Veselov), 6) Norway-2 1:17:30 (Øyvind Watterdal, Jørgen Madslien, Ove Saetra), 7) Switzerland 1:17:47 (Christian Spoerry, Christian Hohl, Gion Schnyder), 8) Finland-2 1:19:38 (Tommi Reponen, Simo Turunen, Juho-Matti Taivainen), 9) Estonia 1:22:32 (Even Toomas, Tiit Toomas, Raul Kudre), 10) USA 1:54:34 (Greg Walker, Alison Crocker, Alexandra Jospe).

Event 16: Middle distance in Boden, Sweden (24 March)

Women

1) Josefine Engström SWE 36:47, 2) Marte Reenaas NOR 37:06, 3) Tove Alexandersson SWE 38:47, 4) Polina Malchikova RUS 38:53, 5) Marjut Turunen FIN 38:54, 6) Tatyana Mendel RUS 39:24, 7) Kajsa Richardsson SWE 39:28, 8) Milka Leppäsalmi FIN 39:40, 9) Anna Ulvensøen NOR 40:54, 10) Anni Honkimaa FIN 41:39, 11) Tiia Tallila FIN 42:09, 12) Magdalena Olsson SWE 42:15, 13) Audhild Bakken NOR 42:42, 14) Alison Crocker USA 42:57, 15) Carmen Strub SUI 43:08, 16) Hana Hančíková CZE 43:29, 17) Christina Løvald Hellberg NOR 44:04, 18) Daisy Kudre EST 44:26, 19) Salla Koskela FIN 45:34, 20) Victoria Kobeleva RUS 45:45, 21) Maria Bois SWE 46:31, 22) Alexandra Jospe USA 47:26, 23) Evgenia Yaremenko UKR 48:28, 24) Anastasiya Svir RUS 50:03, 25) Laura Fenyvesi HUN 53:42, 26) Zsuzsa Fey ROU 58:20, Sonja Mörsky FIN DSQ.

Men

1) Peter Arnesson SWE 38:16, 1) Erik Rost SWE 38:16, 3) Lars Hol Moholdt NOR 39:18, 4) Andrey Grigoriev RUS 40:04, 5) Staffan Tunis FIN 40:05, 6) Hans Jorgen Kvale NOR 40:36, 6) Christian Spoerry SUI 40:36, 8) Janne Häkkinen FIN 40:40, 9) Gion Schnyder SUI 41:04, 10) Hannu-Pekka Pukema FIN 41:05, 11) Joel Sjölander SWE 41:34, 12) Stanimir Belomazhev BUL 42:08, 13) Erik Blomgren SWE 42:42, 14) Simo Turunen FIN 42:58, 15) Sindre Haverstad NOR 43:14, 16) Ove Saetra NOR 43:30, 17) Kiril Veselov RUS 43:35, 18) Øyvind Watterdal NOR 44:27, 19) Juho-Matti Taivainen FIN 44:46, 20) Tommi Reponen FIN 44:55, 21) Klaus Csúcs ROU 45:06, 22) Johan Granath SWE 45:47, 23) Christian Hohl SUI 46:33, 24) Martin Hammarberg SWE 46:58, 25) Andrin Kappenberger SUI 47:03, 26) Adam Karlsson SWE 47:53, 27) Tiit Toomas EST 49:00, 28) Maksim Trifonenkov RUS 49:27, 29) Bernd Kohlschmidt GER 50:33, 30) Greg Walker USA 1:00:24, Even Toomas EST DSQ, Raivo Kivlenieks LAT DSQ.

Event 17: Ultra long distance in Boden, Sweden (25 March)

Women

1) Josefine Engström SWE 2:01:05, 2) Marte Reenaas NOR 2:03:44, 3) Tove Alexandersson SWE 2:04:17, 4) Marjut Turunen FIN 2:05:49, 5) Tatyana Mendel RUS 2:07:13, 6) Milka Leppäsalmi FIN 2:07:43, 7) Polina Malchikova RUS 2:09:36, 8) Kajsa Richardsson SWE 2:10:27, 9) Anna Ulvensøen NOR 2:11:57, 10) Magdalena Olsson SWE 2:13:49, 11) Audhild Bakken NOR 2:14:30, 12) Anni Honkimaa FIN 2:15:13, 13) Anastasiya Svir RUS 2:15:29, 14) Carmen Strub SUI 2:17:12, 15) Hana Hančíková CZE 2:17:23, 16) Daisy Kudre EST 2:19:58, 17) Tiia Tallila FIN 2:23:46, 18) Alexandra Jospe USA 2:25:30, 19) Victoria Kobeleva RUS 2:32:30, 20) Laura Fenyvesi HUN 3:03:46, 21) Evgenia Yaremenko UKR 3:07:02, Salla Koskela FIN DSQ, Zsuzsa Fey ROU DSQ, Maria Bois SWE DSQ, Alison Crocker USA DSQ.

Men

1) Staffan Tunis FIN 2:34:41, 2) Janne Häkkinen FIN 2:36:59, 3) Stanimir Belomazhev BUL 2:37:21, 4) Peter Arnesson SWE 2:37:55, 5) Andrey Grigoriev RUS 2:39:12, 6) Erik Rost SWE 2:39:21, 7) Kiril Veselov RUS 2:39:56, 8) Lars Hol Moholdt NOR 2:40:40, 9) Hans Jorgen Kvale NOR 2:42:16, 10) Christian Spoerry SUI 2:42:21, 11) Martin Hammarberg SWE 2:42:30, 12) Hannu-Pekka Pukema FIN 2:42:52, 13) Daniel Nordebo SWE 2:44:19, 14) Gion Schnyder SUI 2:44:39, 15) Christian Hohl SUI 2:45:03, 16) Erik Blomgren SWE 2:46:22, 17) Joel Sjölander SWE 2:48:08, 18) Juho-Matti Taivainen FIN 2:48:22, 19) Sindre Haverstad NOR 2:49:20, 20) Johan Granath SWE 2:51:48, 21) Simo Turunen FIN 2:53:24, 22) Øyvind Watterdal NOR 2:55:06, 23) Andrin Kappenberger SUI 2:55:43, 24) Adam Karlsson SWE 2:56:04, 25) Klaus Csúcs ROU 3:02:15, 26) Even Toomas EST 3:02:48, 27) Magnus Lindmark SWE 3:06:50, 28) Bernd Kohlschmidt GER 3:13:45, 29) Tommi Reponen FIN 3:19:32, 30) Patrik Lind SWE 3:31:02, 31) Henning Spjelkavik NOR 3:48:33, 32) Greg Walker USA 3:50:14, 33) Mats Luspa SWE 3:51:44, Raivo Kivlenieks LAT DSQ, Ove Saetra NOR DSQ, Maksim Trifonenkov RUS DSQ, Claes Turesson SWE DSQ, Jörgen Johansson SWE DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • World Masters Ski Orienteering Championships
    4-12 March 2018

  • EOC

    European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2018
    26 June - 1 July 2018

  • World Masters Orienteering Championships
    5 -13 July 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation