Ski Orienteering World Cup 2011-2012 Round 3

Shchuchinsk, Kazakhstan

 

29 February – 4 March 2012
Pre-World Championships
Contact person: Irina Cshseglova
Email: irina-o.kz@mail.ru
Website: www.orienteering.lik.kz
IOF Senior Event Adviser:
Sixten Sild (EST)

Start lists: www.moscompass.ru/news
Online results: www.sportident.ru/ol

Bulletin 4
Bulletin 3

Bulletin 1-2

Results

Event 10: Sprint in Shchuchinsk, Kazakhstan (29 February)

Women

1) Olga Novikova KAZ 17:18, 2) Tove Alexandersson SWE 17:19, 3) Josefine Engström SWE 17:21, 4) Polina Malchikova RUS 18:02, 5) Marjut Turunen FIN 18:05, 6) Sonja Mörsky FIN 18:12, 7) Milka Leppäsalmi FIN 18:42, 8) Anastasiya Svir RUS 18:48, 9) Yuliya Tarasenko RUS 19:08, 10) Tatyana Mendel RUS 19:14, 11) Carmen Strub SUI 19:27, 12) Natalia Galeeva RUS 19:47, 13) Bente Rost SWE 19:48, 14) Tiia Tallila FIN 20:02, 15) Ladina Lechner SUI 20:11, 16) Elena Jagher ITA 21:28, 17) Elmira Moldasheva KAZ 22:12, 18) Daria Korneva KAZ 25:31, 19) Asem Nazirova KAZ 26:26, 20) Lybov Makosko KAZ 30:47, 21) Meruyert Imasheva KAZ 33:20, 22) Anna Tkacheva KAZ 33:45, 23) Asel Asanova KAZ 39:20, Tolkunbek Kasymov KGZ DSQ.

Men

1) Andrey Grigoriev RUS 15:45, 2) Stanimir Belomazhev BUL 15:53, 3) Hans Jorgen Kvale NOR 15:54, 4) Staffan Tunis FIN 15:57, 5) Peter Arnesson SWE 16:09, 6) Erik Rost SWE 16:17, 7) Kiril Veselov RUS 16:21, 8) Vadim Tolstopyatov RUS 16:42, 9) Michail Sorokin KAZ 16:48, 10) Gion Schnyder SUI 16:50, 11) Joel Sjölander SWE 16:55, 12) Hannu-Pekka Pukema FIN 16:58, 13) Sindre Haverstad NOR 17:01, 14) Øyvind Watterdal NOR 17:07, 15) Martin Hammarberg SWE 17:08, 16) Ove Saetra NOR 17:12, 17) Vladimir Barchukov RUS 17:19, 18) Christian Hohl SUI 17:21, 19) Ilya Lebedev RUS 17:24, 20) Tommi Reponen FIN 17:33, 21) Christian Spoerry SUI 17:39, 22) Janne Häkkinen FIN 17:46, 22) Lars Hol Moholdt NOR 17:46, 24) Even Toomas EST 17:50, 25) Klaus Csúcs ROU 18:31, 26) Andrin Kappenberger SUI 18:44, 27) Gabriele Canella ITA 18:45, 28) Sandro Truttmann SUI 18:49, 29) Denis Vlasov KAZ 19:26, 30) Aslan Tokbajev KAZ 19:34, 31) Vitalij Lilichenkov KAZ 20:14, 32) Dmitriy Adamovich KAZ 21:20, 33) Thomas Widmann ITA 21:55, 34) Greg Walker USA 22:44, 35) Yuriy Mikhaylov KAZ 23:15, 36) Ivan Neklyudov KAZ 26:16, 37) Samat Bozhokoev KGZ 39:58, 38) Azamat Bozhokoev KGZ 42:18.

Event 11: Long distance in Shchuchinsk, Kazakhstan (1 March)

Women

1) Tove Alexandersson SWE 1:18:13, 2) Josefine Engström SWE 1:19:29, 3) Yuliya Tarasenko RUS 1:21:37, 4) Polina Malchikova RUS 1:22:06, 5) Olga Novikova KAZ 1:24:01, 6) Sonja Mörsky FIN 1:26:02, 7) Tatyana Mendel RUS 1:29:24, 8) Marjut Turunen FIN 1:29:35, 9) Anastasiya Svir RUS 1:30:09, 10) Milka Leppäsalmi FIN 1:31:37, 11) Bente Rost SWE 1:34:12, 12) Ladina Lechner SUI 1:36:18, 13) Tiia Tallila FIN 1:37:02, 14) Natalia Galeeva RUS 1:39:17, 15) Carmen Strub SUI 1:40:25, 16) Elena Jagher ITA 1:43:55, 17) Elmira Moldasheva KAZ 1:44:03, 18) Daria Korneva KAZ 2:12:07, 19) Meruyert Imasheva KAZ 2:23:25, 20) Anna Tkacheva KAZ 2:35:37, 21) Lybov Makosko KAZ 2:38:45, 22) Asel Asanova KAZ 3:12:49.

Men

1) Staffan Tunis FIN 1:44:44, 2) Andrey Grigoriev RUS 1:47:05, 3) Erik Rost SWE 1:47:33, 4) Hannu-Pekka Pukema FIN 1:47:58, 5) Peter Arnesson SWE 1:49:03, 6) Hans Jorgen Kvale NOR 1:49:16, 7) Vadim Tolstopyatov RUS 1:50:02, 8) Martin Hammarberg SWE 1:50:13, 9) Stanimir Belomazhev BUL 1:50:35, 10) Vladimir Barchukov RUS 1:51:01, 11) Christian Spoerry SUI 1:51:07, 12) Michail Sorokin KAZ 1:51:26, 13) Lars Hol Moholdt NOR 1:52:22, 14) Sindre Haverstad NOR 1:52:52, 15) Øyvind Watterdal NOR 1:53:27, 16) Gion Schnyder SUI 1:53:58, 17) Janne Häkkinen FIN 1:54:24, 18) Joel Sjölander SWE 1:55:12, 19) Christian Hohl SUI 2:01:01, 20) Tommi Reponen FIN 2:01:40, 21) Ilya Lebedev RUS 2:02:03, 22) Ivan Shakirov RUS 2:03:09, 23) Even Toomas EST 2:04:37, 24) Ove Saetra NOR 2:07:55, 25) Klaus Csúcs ROU 2:08:17, 26) Gabriele Canella ITA 2:11:15, 27) Andrin Kappenberger SUI 2:12:01, 28) Aslan Tokbajev KAZ 2:14:31, 29) Denis Vlasov KAZ 2:18:53, 30) Thomas Widmann ITA 2:28:06, 31) Dmitriy Adamovich KAZ 2:29:46, 32) Vitalij Lilichenkov KAZ 2:30:12, 33) Greg Walker USA 2:39:04, Samat Bozhokoev KGZ DSQ, Tamerlan Dzhumabekov KGZ DSQ.

Event 12: Middle distance in Shchuchinsk, Kazakhstan (3 March)

Women

1) Josefine Engström SWE 40:35, 2) Tove Alexandersson SWE 40:52, 3) Yuliya Tarasenko RUS 40:54, 4) Olga Novikova KAZ 41:35, 5) Marjut Turunen FIN 41:44, 6) Polina Malchikova RUS 41:53, 7) Sonja Mörsky FIN 41:57, 8) Milka Leppäsalmi FIN 42:04, 9) Tatyana Mendel RUS 42:58, 10) Carmen Strub SUI 43:36, 11) Natalia Galeeva RUS 44:20, 12) Kajsa Richardsson SWE 44:35, 13) Bente Rost SWE 44:39, 14) Anastasiya Svir RUS 44:45, 15) Ladina Lechner SUI 46:05, 16) Elena Jagher ITA 47:33, 17) Tiia Tallila FIN 47:37, 18) Elmira Moldasheva KAZ 50:46, 19) Meruyert Imasheva KAZ 56:52, 20) Daria Korneva KAZ 58:08, 21) Lybov Makosko KAZ 1:07:16, 22) Anna Tkacheva KAZ 1:07:17, 23) Asem Nazirova KAZ 1:09:56, 24) Asel Asanova KAZ 1:27:31, Tolkunbek Kasymov KGZ DSQ.

Men

1) Peter Arnesson SWE 47:01, 2) Erik Rost SWE 47:06, 3) Andrey Grigoriev RUS 47:10, 4) Lars Hol Moholdt NOR 47:17, 5) Hans Jorgen Kvale NOR 47:21, 6) Vladimir Barchukov RUS 47:23, 7) Staffan Tunis FIN 47:26, 8) Martin Hammarberg SWE 47:27, 9) Michail Sorokin KAZ 47:50, 10) Christian Spoerry SUI 47:54, 11) Sindre Haverstad NOR 48:03, 12) Janne Häkkinen FIN 48:07, 13) Kiril Veselov RUS 48:37, 14) Hannu-Pekka Pukema FIN 48:41, 15) Stanimir Belomazhev BUL 48:55, 16) Øyvind Watterdal NOR 49:02, 17) Johan Granath SWE 49:10, 18) Vadim Tolstopyatov RUS 49:17, 19) Ove Saetra NOR 49:20, 20) Ilya Lebedev RUS 49:54, 21) Tommi Reponen FIN 50:15, 22) Joel Sjölander SWE 50:53, 23) Gion Schnyder SUI 50:58, 24) Klaus Csúcs ROU 52:25, 25) Ivan Shakirov RUS 52:30, 26) Aslan Tokbajev KAZ 52:32, 27) Andrin Kappenberger SUI 54:31, 28) Denis Vlasov KAZ 54:38, 29) Vitalij Lilichenkov KAZ 55:18, 30) Thomas Widmann ITA 57:25, 31) Even Toomas EST 58:20, 32) Sandro Truttmann SUI 59:47, 33) Greg Walker USA 1:02:29, 34) Ivan Neklyudov KAZ 1:03:21, 35) Dmitriy Adamovich KAZ 1:05:33, 36) Yuriy Mikhaylov KAZ 1:06:20, 37) Samat Bozhokoev KGZ 1:27:49, 38) Tamerlan Dzhumabekov KGZ 1:31:42, 39) Igor Gusev KGZ 1:36:01, 40) Gabriele Canella ITA 2:15:46.

Event 13: Mixed Sprint Relay in Shchuchinsk, Kazakhstan (4 March)

1) Russia-1 51:11 (Andrey Grigoriev, Polina Malchikova), 2) Finland-3 52:45 (Janne Häkkinen, Marjut Turunen), 3) Finland-1 52:46 (Staffan Tunis, Sonja Mörsky), 4) Russia-2 52:48 (Kiril Veselov, Yuliya Tarasenko), 5) Russia-4 52:55 (Vadim Tolstopyatov, Tatyana Mendel), 6) Sweden-2 53:30 (Erik Rost, Josefine Engström), 7) Kazakhstan-1 53:46 (Michail Sorokin, Olga Novikova), 8) Sweden-1 54:00 (Peter Arnesson, Tove Alexandersson), 9) Finland-4 56:11 (Tommi Reponen, Tiia Tallila), 10) Finland-2 56:33 (Hannu-Pekka Pukema, Milka Leppäsalmi), 11) Russia-3 58:21 (Vladimir Barchukov, Anastasiya Svir), 12) Switzerland-2 58:25 (Gion Schnyder, Carmen Strub), 13) Sweden-4 1:01:25 (Joel Sjölander, Bente Rost), 14) Russia-5 1:02:43 (Ilya Lebedev, Natalia Galeeva), 15) Switzerland-1 1:03:16 (Christian Spoerry, Ladina Lechner), 16) Kazakhstan-2 1:03:29 (Aslan Tokbajev, Elmira Moldasheva), 17) Russia-6 1:03:35 (Ivan Shakirov, Aleksandra Gataulina), 18) Italy-1 1:04:32 (Gabriele Canella, Elena Jagher), 19) Kazakhstan-3 1:17:13 (Denis Vlasov, Asem Nazirova), 20) Kyrgyzstan-1 2:07:59 (Azamat Bozhokoev, Tolkunbek Kasymov), Kazakhstan-4 DSQ (Dmitriy Adamovich, Asel Asanova), Kazakhstan-5 DSQ (Vitalij Lilichenkov, Meruyert Imasheva), Sweden-3 DSQ (Martin Hammarberg, Kajsa Richardsson).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation