Ski Orienteering World Cup 2011-2012 Round 1

Lake Tahoe, California, USA

 

 

28 January – 4 February 2012
Contact persons:
Tony Pinkham, Greg Walker
Email: runnerinwoods@gmail.com
Website: http://baoc.org/wiki/2012Ski-O_Tour
IOF Senior Event Adviser:
Markku Vauhkonen (FIN)
IOF Assistant Event Adviser:
Antti Myllärinen (FIN)

NOTE: All events will be held at Lake Tahoe.
New schedule has been published.

Bulletin 4
Bulletin 3

Bulletin 2

Bulletin 1

Results

Event 1: Long distance in Lake Tahoe, USA (30 January)

Women

1) Tove Alexandersson SWE 1:14:38, 2) Josefine Engström SWE 1:16:00, 3) Polina Malchikova RUS 1:16:41, 4) Alison Crocker USA 1:17:39, 5) Kajsa Richardsson SWE 1:19:37, 6) Audhild Bakken NOR 1:19:45, 7) Carmen Strub SUI 1:20:12, 8) Ramune Arlauskienė LTU 1:21:12, 9) Anastasiya Svir RUS 1:22:18, 10) Helena Randáková CZE 1:23:00, 11) Alexandra Jospe USA 1:23:00, 12) Sonja Mörsky FIN 1:23:00, 13) Hana Hančíková CZE 1:23:02, 14) Milka Leppäsalmi FIN 1:23:47, 15) Tiia Tallila FIN 1:31:00, 16) Anna Khudik RUS 1:35:01, 17) Michaela Gigon AUT 1:40:23, 18) Marie-Catherine Bruno CAN 1:44:32, 19) Laura Fenyvesi HUN 1:44:58, 20) Marta Green CAN 2:01:56.

Men

1) Andrey Grigoriev RUS 1:18:58, 2) Hans Jorgen Kvale NOR 1:19:31, 3) Lars Hol Moholdt NOR 1:19:52, 4) Staffan Tunis FIN 1:19:52, 5) Erik Rost SWE 1:19:53, 6) Hannu-Pekka Pukema FIN 1:20:59, 7) Peter Arnesson SWE 1:21:01, 8) Christian Spoerry SUI 1:21:10, 9) Ove Saetra NOR 1:21:12, 10) Vladimir Barchukov RUS 1:21:14, 11) Johan Granath SWE 1:21:16, 12) Gion Schnyder SUI 1:21:17, 13) Janne Häkkinen FIN 1:21:21, 14) Martin Hammarberg SWE 1:24:48, 15) Christian Hohl SUI 1:24:49, 16) Andrei Gruzdev RUS 1:24:58, 17) Kiril Veselov RUS 1:25:40, 18) Joel Sjölander SWE 1:25:53, 19) Regimantas Kavaliauskas LTU 1:26:10, 20) Jakub Škoda CZE 1:26:19, 21) Andrin Kappenberger SUI 1:27:10, 22) Sindre Haverstad NOR 1:30:22, 23) Jiří Bouchal CZE 1:30:30, 24) Øyvind Watterdal NOR 1:33:06, 25) Klaus Csúcs ROU 1:33:17, 26) Andrei Lamov RUS 1:34:19, 27) Vitalijus Petrulis LTU 1:39:12, 28) Bernd Kohlschmidt GER 1:39:15, 29) Donatas Ereminas LTU 1:50:40, 30) Tautvydas Žilinskas LTU 1:55:47, 31) Adrian Owens USA 1:57:40, 32) Nikolay Nachev USA 2:06:13, 33) Nick Duca CAN 2:09:01, Nils Schönenberger SUI DSQ.

Event 2: Sprint in Lake Tahoe, USA (1 February)

Women

1) Tove Alexandersson SWE 11:53, 2) Audhild Bakken NOR 12:19, 3) Kajsa Richardsson SWE 12:28, 4) Carmen Strub SUI 12:50, 5) Polina Malchikova RUS 12:53, 6) Josefine Engström SWE 12:55, 7) Helena Randáková CZE 12:59, 8) Milka Leppäsalmi FIN 13:05, 9) Anastasiya Svir RUS 13:32, 10) Sonja Mörsky FIN 13:37, 11) Anna Khudik RUS 13:39, 12) Ramune Arlauskienė LTU 13:44, 13) Alexandra Jospe USA 13:45, 14) Alison Crocker USA 14:39, 15) Hana Hančíková CZE 14:53, 16) Michaela Gigon AUT 14:59, 17) Tiia Tallila FIN 15:03, 18) Evgenia Yaremenko UKR 15:06, 19) Marie-Catherine Bruno CAN 15:27, 20) Laura Fenyvesi HUN 15:56, 21) Chelsea Frehulfer USA 19:01, 22) Mariya Makodzeba UKR 24:05, 23) Carol Ross CAN 25:09.

Men

1) Peter Arnesson SWE 13:30, 2) Lars Hol Moholdt NOR 13:34, 2) Hans Jorgen Kvale NOR 13:34, 4) Staffan Tunis FIN 13:47, 5) Ove Saetra NOR 13:53, 6) Andrey Grigoriev RUS 13:58, 7) Erik Rost SWE 14:01, 8) Christian Spoerry SUI 14:12, 9) Vladimir Barchukov RUS 14:14, 10) Christian Hohl SUI 14:16, 11) Johan Granath SWE 14:25, 11) Martin Hammarberg SWE 14:25, 13) Janne Häkkinen FIN 14:37, 14) Øyvind Watterdal NOR 14:40, 15) Hannu-Pekka Pukema FIN 14:46, 16) Sindre Haverstad NOR 14:48, 17) Kiril Veselov RUS 14:49, 18) Jiří Bouchal CZE 14:54, 19) Gion Schnyder SUI 14:55, 20) Regimantas Kavaliauskas LTU 15:41, 21) Andrei Gruzdev RUS 15:51, 21) Andrin Kappenberger SUI 15:51, 23) Vitalijus Petrulis LTU 16:07, 24) Jakub Škoda CZE 16:13, 24) Klaus Csúcs ROU 16:13, 26) Andrei Lamov RUS 16:38, 27) Adrian Owens USA 17:17, 28) Bernd Kohlschmidt GER 17:29, 29) Nils Schönenberger SUI 17:42, 30) Joel Sjölander SWE 17:59, 31) Donatas Ereminas LTU 18:20, 32) Michael Smith CAN 18:32, 33) Nikolay Nachev USA 19:07, 34) Nick Duca CAN 19:52, 35) Tautvydas Žilinskas LTU 20:50, 36) Carl Fey USA 22:10, 37) Mark Tarnopolsky CAN 23:58.

Event 3: Middle distance in Lake Tahoe, USA (2 February)

Women

1) Tove Alexandersson SWE 42:30, 2) Josefine Engström SWE 44:45, 3) Milka Leppäsalmi FIN 46:48, 4) Anastasiya Svir RUS 46:50, 5) Alison Crocker USA 47:23, 6) Audhild Bakken NOR 47:30, 7) Kajsa Richardsson SWE 48:37, 8) Sonja Mörsky FIN 48:50, 9) Carmen Strub SUI 49:35, 10) Ramune Arlauskienė LTU 50:22, 11) Polina Malchikova RUS 50:23, 12) Hana Hančíková CZE 50:30, 13) Alexandra Jospe USA 50:47, 14) Tiia Tallila FIN 52:07, 15) Anna Khudik RUS 54:39, 16) Michaela Gigon AUT 56:26, 17) Helena Randáková CZE 56:56, 18) Laura Fenyvesi HUN 1:00:40, 19) Evgenia Yaremenko UKR 1:02:42, 20) Marta Green CAN 1:10:26, 21) Mariya Makodzeba UKR 1:25:17, 22) Carol Ross CAN 1:31:33, Marie-Catherine Bruno CAN DSQ.

Men

1) Erik Rost SWE 45:14, 2) Andrey Grigoriev RUS 45:30, 3) Staffan Tunis FIN 46:20, 4) Peter Arnesson SWE 46:57, 5) Hannu-Pekka Pukema FIN 48:15, 6) Gion Schnyder SUI 48:17, 7) Ove Saetra NOR 48:22, 8) Janne Häkkinen FIN 48:33, 9) Lars Hol Moholdt NOR 49:10, 10) Christian Spoerry SUI 49:11, 11) Johan Granath SWE 49:27, 12) Øyvind Watterdal NOR 49:53, 13) Vladimir Barchukov RUS 49:54, 14) Joel Sjölander SWE 50:08, 15) Martin Hammarberg SWE 50:53, 16) Christian Hohl SUI 51:16, 17) Jiří Bouchal CZE 51:35, 18) Klaus Csúcs ROU 52:54, 19) Andrin Kappenberger SUI 52:56, 20) Jakub Škoda CZE 53:01, 21) Sindre Haverstad NOR 53:05, 22) Regimantas Kavaliauskas LTU 54:00, 23) Andrei Gruzdev RUS 54:13, 24) Vitalijus Petrulis LTU 55:10, 25) Bernd Kohlschmidt GER 58:54, 26) Andrei Lamov RUS 59:15, 27) Nils Schönenberger SUI 1:02:30, 28) Donatas Ereminas LTU 1:06:32, 29) Nikolay Nachev USA 1:06:34, 30) Adrian Owens USA 1:07:09, 31) Tautvydas Žilinskas LTU 1:08:50, 32) Michael Smith CAN 1:11:39, 33) Mark Tarnopolsky CAN 1:15:06, Nick Duca CAN DSQ, Hans Jorgen Kvale NOR DSQ.

Event 4: Mixed Sprint Relay in Lake Tahoe, USA (3 February)

1) Sweden-1 53:48 (Peter Arnesson, Tove Alexandersson), 2) Sweden-2 54:52 (Erik Rost, Josefinlande Engström), 3) Finland-1 55:54 (Staffan Tunis, Milka Leppäsalmi), 4) Russia-2 59:22 (Vladimir Barchukov, Anastasiya Svir), 5) Switzerland-1 1:00:00 (Christian Spoerry, Carmen Strub), 6) Finland-2 1:00:30 (Hannu-Pekka Pukema, Sonja Mörsky), 7) Lithuania-1 1:03:37 (Regimantas Kavaliauskas, Ramune Arlauskienė), 8) Russia-1 1:03:46 (Andrey Grigoriev, Polina Malchikova), 9) Czech Republic-1 1:04:09 (Jiří Bouchal, Hana Hančíková), 10) Russia-3 1:10:04 (Kiril Veselov, Anna Khudik), 11) USA-1 1:12:17 (Adrian Owens, Alison Crocker), 13) USA-2 1:13:16 (Nikolay Nachev, Alexandra Jospe), 15) Canada-1 1:12:40 (Michael Smith, Marie-Catherine Bruno), Canada-2 DSQ (Mark Tarnopolsky, Marta Green), Czech Republic-2 DSQ (Jakub Škoda, Helena Randáková), Finland-3 DSQ (Janne Häkkinen, Tiia Tallila), Norway-1 DSQ (Hans Jorgen Kvale, Audhild Bakken), Sweden-3 DSQ (Johan Granath, Kajsa Richardsson), USA-3 DSQ (Carl Fey, Chelsea Frehulfer).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation