World Cup 2013 Round 1

New Zealand

6-13 January
Oceania Orienteering Championships
Contact: Graham Teahan
Email: gteahan@xtra.co.nz
Website: www.oceania2013.co.nz
IOF Senior Event Adviser:
Christine Brown (AUS)
Bulletin 4
Bulletin 3.1
Bulletin 1-2

Results

Event 1: Middle distance in Feilding, New Zealand (6 January)

Women

1) Helena Jansson SWE 33:31, 2) Ida Bobach DEN 34:54, 3) Tatyana Riabkina RUS 35:21, 4) Tone Wigemyr NOR 35:32, 5) Annika Billstam SWE 35:49, 6) Venla Niemi FIN 35:55, 7) Lina Strand SWE 36:11, 8) Lilian Forsgren SWE 37:14, 9) Mari Fasting NOR 37:36, 10) Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 37:53, 11) Tove Alexandersson SWE 38:05, 12) Riina Kuuselo FIN 38:16, 13) Ines Brodmann SUI 38:19, 14) Tessa Hill GBR 38:57, 14) Sara Lüscher SUI 38:57, 16) Grace Crane AUS 39:12, 17) Fanni Gyurkó HUN 39:20, 18) Rahel Friederich SUI 39:38, 19) Frida Sandberg SWE 39:45, 20) Judith Wyder SUI 39:50, 21) Lizzie Ingham NZL 40:09, 22) Rachel Smith NZL 41:10, 23) Amber Morrison NZL 42:31, 24) Piret Klade EST 43:00, 25) Signe Klinting DEN 43:13, 26) Emma Klingenberg DEN 43:50, 27) Georgia Whitla NZL 44:48, 28) Outi Ojanen FIN 45:21, 29) Jenni Adams NZL 45:56, 30) Laura Robertson NZL 46:07, 31) Kathryn Preston AUS 46:33, 32) Esther Doetsch GER 46:55, 33) Annika Rihma EST 47:04, 33) Lara Prince NZL 47:04, 35) Rachel Effeney AUS 47:22, 36) Jasmine Neve AUS 47:23, 37) Tessa Ramsden NZL 48:38, 38) Anna Reinhardt GER 49:08, 39) Josefine Engström SWE 49:41, 40) Aislinn Prendergast AUS 50:18, 41) Imogene Scott NZL 50:40, 42) Felicity Brown AUS 50:43, 43) Mace Neve AUS 50:58, 44) Susanne Casanova AUS 53:11, 45) Carol Ross CAN 54:23, 46) Lena Eliasson SWE 55:11, 47) Anna Sheldon AUS 57:02, 48) Bridget Anderson AUS 63:20, Greta Knarston NZL DSQ.

Men

1) Fabian Hertner SUI 32:58, 2) Johan Runesson SWE 33:55, 3) Jerker Lysell SWE 34:31, 4) Matthias Merz SUI 34:35, 5) William Lind SWE 35:01, 6) Baptiste Rollier SUI 35:13, 7) Matthias Müller SUI 35:35, 8) Gustav Bergman SWE 35:44, 9) Carl Waaler Kaas NOR 35:58, 10) Tue Lassen DEN 36:36, 11) Peter Öberg SWE 37:02, 12) Marius Thrane Ødum DEN 37:22, 13) Jonas Leandersson SWE 37:30, 14) Andreas Kyburz SUI 37:37, 15) Erik Rost SWE 37:49, 16) Jan Šedivý CZE 37:52, 17) Matthias Kyburz SUI 37:57, 18) Daniel Hubmann SUI 38:02, 19) Graham Gristwood GBR 38:03, 20) Rasmus Thrane Hansen DEN 38:06, 21) Jan Procházka CZE 39:08, 22) Chris Forne NZL 39:12, 23) Thomas Reynolds NZL 39:21, 24) Martin Hubmann SUI 39:24, 25) Anders Holmberg SWE 39:27, 26) Ross Morrison NZL 39:31, 27) Julian Dent AUS 39:37, 28) Alessio Tenani ITA 40:11, 29) Gernot Kerschbaumer AUT 40:12, 30) Jonas Vytautas Gvildys LTU 40:17, 31) Tuomo Mäkelä FIN 40:28, 31) Raffael Huber SUI 40:28, 33) Yannick Michiels BEL 40:48, 33) Zsolt Lenkei HUN 40:48, 35) Matthew Ogden NZL 41:00, 36) Simon Uppill AUS 41:09, 37) Eskil Kinneberg NOR 41:48, 38) Magne Daehli NOR 42:34, 39) Antti Parjanne FIN 42:40, 40) Erik Nilsson-Simkovics AUT 42:45, 41) Brent Edwards NZL 43:20, 42) Lachlan Dow AUS 43:24, 43) Rhys Findlay-Robinson GBR 43:27, 44) Murray Strain GBR 44:06, 45) Tane Cambridge NZL 44:24, 46) Gene Beveridge NZL 45:12, 46) Greg Flynn NZL 45:12, 48) Christopher Naunton AUS 45:15, 49) Matt Scott NZL 45:28, 50) Nick Barrable GBR 46:31, 51) Matthew Crane GBR 46:47, 52) Oliver Poland AUS 46:55, 53) Bruce Arthur AUS 47:18, 54) James Bradshaw NZL 47:25, 55) Joshua Blatchford AUS 49:32, 56) Ian Lawford AUS 50:46, 57) Rob Preston AUS 53:18, 58) Wataru Teragauchi JPN 63:03, Will Critchley CAN DSQ, Mårten Boström FIN DSQ, Olav Lundanes NOR DSQ, Toby Scott NZL DSQ.

Event 2: Sprint Final in Wellington, New Zealand (8 January)
start order based on results from qualification (7 January)

Women

1) Tove Alexandersson SWE 19:32, 2) Annika Billstam SWE 19:35, 3) Lizzie Ingham NZL 19:44, 4) Sara Lüscher SUI 20:12, 5) Tone Wigemyr NOR 20:19, 6) Rahel Friederich SUI 20:33, 7) Tatyana Riabkina RUS 20:36, 8) Ida Bobach DEN 20:39, 9) Judith Wyder SUI 20:48, 10) Venla Niemi FIN 20:53, 11) Helena Jansson SWE 20:59, 12) Frida Sandberg SWE 21:03, 13) Lena Eliasson SWE 21:28, 14) Tessa Hill GBR 21:29, 15) Ines Brodmann SUI 21:39, 16) Emma Klingenberg DEN 21:46, 16) Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 21:46, 18) Grace Crane AUS 21:49, 19) Riina Kuuselo FIN 22:19, 20) Lilian Forsgren SWE 22:20, 21) Rachel Effeney AUS 22:23, 22) Signe Klinting DEN 23:02, 23) Fanni Gyurkó HUN 23:20, 24) Lina Strand SWE 23:29, 25) Greta Knarston NZL 23:42, 26) Mari Fasting NOR 23:46, 27) Georgia Whitla NZL 23:51, 28) Felicity Brown AUS 23:54, 29) Esther Doetsch GER 24:01, 30) Imogene Scott NZL 24:10, 31) Laura Robertson NZL 24:32, 32) Outi Ojanen FIN 24:34, 33) Amber Morrison NZL 24:53, 34) Anna Sheldon AUS 25:00, 35) Aislinn Prendergast AUS 25:46, 36) Mace Neve AUS 26:21, 37) Jasmine Neve AUS 26:52, 38) Cosette Saville NZL 26:55, 39) Kathryn Preston AUS 27:29, 40) Helen Palmer GBR 28:17.

Men

1) Matthias Kyburz SUI 17:52, 2) Jerker Lysell SWE 18:27, 3) Matthias Merz SUI 18:30, 4) Matthias Müller SUI 18:41, 5) Olav Lundanes NOR 18:50, 6) Tue Lassen DEN 18:56, 7) Raffael Huber SUI 19:05, 8) Andreas Kyburz SUI 19:06, 9) Daniel Hubmann SUI 19:07, 10) Fabian Hertner SUI 19:16, 11) Jonas Leandersson SWE 19:17, 12) Marius Thrane Ødum DEN 19:22, 13) Julian Dent AUS 19:23, 14) Martin Hubmann SUI 19:27, 15) Gernot Kerschbaumer AUT 19:39, 16) William Lind SWE 19:48, 17) Simon Uppill AUS 19:54, 17) Baptiste Rollier SUI 19:54, 19) Peter Öberg SWE 19:56, 20) Tim Robertson NZL 20:02, 21) Gustav Bergman SWE 20:04, 22) Jan Procházka CZE 20:12, 23) Rasmus Thrane Hansen DEN 20:15, 24) Zsolt Lenkei HUN 20:16, 25) Øystein Kvaal Østerbø NOR 20:26, 26) Murray Strain GBR 20:27, 26) Alessio Tenani ITA 20:27, 28) Graham Gristwood GBR 20:34, 29) Ross Morrison NZL 20:43, 30) Magne Daehli NOR 20:49, 31) Mårten Boström FIN 20:52, 31) Eskil Kinneberg NOR 20:52, 33) Matthew Ogden NZL 21:04, 34) Matthew Crane GBR 21:19, 35) Yannick Michiels BEL 21:26, 36) Tuomo Mäkelä FIN 22:38, 37) Jonas Vytautas Gvildys LTU 27:28, Jan Šedivý CZE DSQ, Carl Waaler Kaas NOR DSQ, Anders Holmberg SWE DSQ.

Event 3: Middle distance chasing start in Taradale, New Zealand (13 January)
start order based on results from prologue (13 January)

Women

1) Tove Alexandersson SWE 37:09, 2) Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 38:32, 3) Minna Kauppi FIN 38:52, 4) Tatyana Riabkina RUS 39:18, 5) Lena Eliasson SWE 39:29, 6) Ida Bobach DEN 40:16, 7) Helena Jansson SWE 40:52, 8) Lizzie Ingham NZL 41:43, 9) Lina Strand SWE 43:51, 10) Judith Wyder SUI 43:56, 11) Outi Ojanen FIN 43:58, 12) Venla Niemi FIN 44:02, 13) Sara Lüscher SUI 44:04, 14) Mari Fasting NOR 44:10, 15) Riina Kuuselo FIN 44:27, 16) Maja Alm DEN 44:39, 17) Annika Billstam SWE 45:39, 18) Grace Crane AUS 46:24, 19) Frida Sandberg SWE 46:27, 20) Tessa Hill GBR 46:34, 21) Josefine Engström SWE 46:44, 22) Piret Klade EST 46:46, 23) Ines Brodmann SUI 48:45, 24) Lilian Forsgren SWE 48:57, 25) Amber Morrison NZL 50:54, 26) Fanni Gyurkó HUN 51:13, 27) Lara Prince NZL 51:30, 28) Kathryn Preston AUS 52:42, 29) Rachel Smith NZL 52:53, 30) Felicity Brown AUS 52:59, 31) Rahel Friederich SUI 54:38, 32) Aislinn Prendergast AUS 54:43, 33) Annika Rihma EST 55:53, 34) Signe Klinting DEN 56:00, 35) Anna Sheldon AUS 56:10, 36) Laura Robertson NZL 57:43, 37) Anna Reinhardt GER 58:03, 38) Imogene Scott NZL 59:17, 39) Esther Doetsch GER 59:56, 40) Greta Knarston NZL 1:00:32, 41) Jasmine Neve AUS 1:01:22, 42) Mace Neve AUS 1:05:10, 43) Susanne Casanova AUS 1:05:52, 44) Heather Muir AUS 1:07:48, 45) Georgia Whitla NZL 1:08:22, 46) Bridget Anderson AUS 1:11:20, 47) Cosette Saville NZL 1:15:19, 48) Tessa Ramsden NZL 1:15:53, 49) Carol Ross CAN 1:20:09, Tone Wigemyr NOR DSQ.

Men

1) Jerker Lysell SWE 40:33, 2) Olav Lundanes NOR 40:38, 3) Peter Öberg SWE 41:14, 4) Matthias Merz SUI 43:49, 5) Fabian Hertner SUI 43:54, 6) Gernot Kerschbaumer AUT 43:59, 6) William Lind SWE 43:59, 8) Matthias Kyburz SUI 44:06, 9) Jan Šedivý CZE 44:08, 10) Gustav Bergman SWE 44:21, 11) Martin Hubmann SUI 44:22, 12) Tue Lassen DEN 44:24, 13) Graham Gristwood GBR 44:29, 14) Carl Waaler Kaas NOR 44:32, 15) Erik Rost SWE 44:56, 16) Baptiste Rollier SUI 45:31, 17) Jonas Leandersson SWE 45:52, 18) Matthias Müller SUI 46:00, 19) Marius Thrane Ødum DEN 46:18, 20) Rasmus Thrane Hansen DEN 46:29, 21) Jan Procházka CZE 46:41, 22) Andreas Kyburz SUI 46:49, 23) Chris Forne NZL 46:53, 24) Øystein Kvaal Østerbø NOR 47:02, 25) Mårten Boström FIN 47:06, 26) Murray Strain GBR 48:15, 27) Matthew Crane GBR 48:19, 28) Zsolt Lenkei HUN 48:28, 29) Daniel Hubmann SUI 48:45, 30) Jonas Vytautas Gvildys LTU 48:55, 31) Tim Robertson NZL 49:03, 32) Tane Cambridge NZL 49:08, 33) Alessio Tenani ITA 49:35, 34) Ross Morrison NZL 50:01, 35) Johan Runesson SWE 50:27, 36) Julian Dent AUS 50:31, 37) Raffael Huber SUI 51:03, 38) Simon Uppill AUS 51:23, 39) Yannick Michiels BEL 51:33, 40) Magne Daehli NOR 52:34, 41) Tuomo Mäkelä FIN 52:50, 42) Nick Barrable GBR 53:33, 43) Gene Beveridge NZL 53:46, 44) Antti Parjanne FIN 53:56, 45) Thomas Reynolds NZL 56:07, 46) Matthew Ogden NZL 56:11, 47) Bryn Davies NZL 56:14, 48) Will Critchley CAN 56:27, 49) Toby Scott NZL 56:53, 50) James Bradshaw NZL 58:30, 51) Erik Nilsson-Simkovics AUT 59:00, 52) Rob Preston AUS 59:22, 53) Oliver Poland AUS 1:00:43, 54) Rhys Findlay-Robinson GBR 1:01:37, 55) Christopher Naunton AUS 1:02:16, 56) Ian Lawford AUS 1:04:28, 57) Joshua Blatchford AUS 1:05:22, 58) Lachlan Dow AUS 1:06:04, 59) Bruce Arthur AUS 1:08:25, Oscar McNulty AUS DSQ, Eskil Kinneberg NOR DSQ, Matt Scott NZL DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation