World Cup 2012 Round 4 (Events 9-13)

Oslo, Norway; Göteborg, Sweden; Vuokatti, Finland


1-8 September

Website: www.nordicorienteeringtour.com

Programme
1-2 September: Oslo, Norway (Sprint, Middle)
4 September: Göteborg, Sweden (Knock-out Sprint)
7-8 September: Vuokatti, Finland (Sprint, chase start Middle)

IOF Senior Event Advisers:
Norway – Göran Andersson (SWE)
Sweden – Ivar Maalen (NOR)
Finland – Henning Spjelkavik (NOR)

Bulletin 4
Bulletin 3
 
Bulletin 1-2

Results

Event 9: Sprint in Oslo, Norway (1 September)

Women

1) Simone Niggli SUI 16:22, 2) Emma Klingenberg DEN 16:42, 3) Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 16:44, 4) Ida Bobach DEN 16:58, 5) Ines Brodmann SUI 17:10, 6) Tove Alexandersson SWE 17:21, 6) Helena Jansson SWE 17:21, 8) Annika Billstam SWE 17:22, 9) Tone Wigemyr NOR 17:25, 10) Merja Rantanen FIN 17:26, 10) Lina Strand SWE 17:26, 12) Sabine Hauswirth SUI 17:28, 13) Minna Kauppi FIN 17:31, 14) Anastasiya Tikhonova RUS 17:41, 15) Judith Wyder SUI 17:45, 16) Maja Alm DEN 17:46, 17) Sarina Jenzer SUI 17:47, 18) Tatyana Riabkina RUS 17:53, 19) Sofia Haajanen FIN 17:55, 20) Julia Gross SUI 17:56, 21) Heini Wennman FIN 18:02, 22) Josefine Engström SWE 18:03, 23) Heidi Østlid Bagstevold NOR 18:06, 24) Saila Kinni FIN 18:07, 24) Maria Magnusson SWE 18:07, 26) Kine Hallan Steiwer NOR 18:18, 27) Mari Fasting NOR 18:32, 28) Venla Niemi FIN 18:36, 29) Sara Lüscher SUI 18:58, 30) Catherine Taylor GBR 19:57.

Men

1) Olav Lundanes NOR 15:14, 2) Matthias Kyburz SUI 15:15, 3) William Lind SWE 15:51, 4) Øystein Kvaal Østerbø NOR 15:53, 5) Matthias Merz SUI 15:58, 6) Gustav Bergman SWE 16:00, 7) Frederic Tranchand FRA 16:04, 8) Tue Lassen DEN 16:15, 9) Thierry Gueorgiou FRA 16:17, 10) Mattias Karlsson SWE 16:19, 11) Andreas Kyburz SUI 16:21, 12) Fredric Portin FIN 16:23, 13) Carl Waaler Kaas NOR 16:28, 14) Jonas Leandersson SWE 16:30, 15) Martin Hubmann SUI 16:31, 16) Fabian Hertner SUI 16:32, 16) Peter Öberg SWE 16:32, 18) Jerker Lysell SWE 16:34, 19) Tuomo Mäkelä FIN 16:38, 20) Tuomas Tervo FIN 16:40, 21) Eskil Kinneberg NOR 16:46, 22) Søren Bobach DEN 16:47, 23) Erik Rost SWE 16:48, 24) Philippe Adamski FRA 16:49, 25) Wojciech Kowalski POL 16:55, 25) Andreas Rüedlinger SUI 16:55, 27) Florian Howald SUI 17:02, 28) Bjørn Ekeberg NOR 17:13, 29) Tero Föhr FIN 17:22, Jani Lakanen FIN DSQ.

Event 10: Middle distance in Oslo, Norway (2 September)

Women

1) Simone Niggli SUI 29:09, 2) Judith Wyder SUI 30:28, 3) Tatyana Riabkina RUS 31:00, 4) Lina Strand SWE 31:05, 5) Minna Kauppi FIN 31:33, 6) Ida Bobach DEN 31:36, 7) Merja Rantanen FIN 31:42, 8) Helena Jansson SWE 31:44, 9) Venla Niemi FIN 32:00, 10) Silje Ekroll Jahren NOR 32:18, 11) Sabine Hauswirth SUI 32:23, 12) Sara Lüscher SUI 32:26, 13) Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 32:34, 13) Tone Wigemyr NOR 32:34, 15) Heini Wennman FIN 32:35, 16) Sofia Haajanen FIN 32:37, 17) Mari Fasting NOR 32:38, 18) Tove Alexandersson SWE 32:39, 19) Maja Alm DEN 32:49, 20) Amélie Chataing FRA 33:04, 20) Ines Brodmann SUI 33:04, 22) Anastasiya Tikhonova RUS 33:15, 23) Sarina Jenzer SUI 33:32, 24) Karoliina Sundberg FIN 33:38, 25) Ingjerd Myhre NOR 33:48, 26) Josefine Engström SWE 33:50, 27) Heidi Østlid Bagstevold NOR 33:51, 27) Annica Gustafsson SWE 33:51, 29) Claire Ward GBR 33:52, 30) Sari Anttonen FIN 34:11, 31) Catherine Taylor GBR 34:15, 32) Signe Klinting DEN 34:30, 33) Saila Kinni FIN 34:35, 34) Annika Billstam SWE 34:43, 35) Svetlana Mironova RUS 34:52, 36) Kine Hallan Steiwer NOR 35:03, 37) Julia Gross SUI 35:10, 38) Gøril Rønning Sund NOR 35:29, 39) Maria Magnusson SWE 35:30, 40) Isabelle Feer SUI 35:36, 41) Emma Klingenberg DEN 36:24, 42) Lilian Forsgren SWE 36:32, 43) Outi Ojanen FIN 37:14, 44) Stine Bagger Hagner DEN 37:34, 45) Inge Skovgaard Knudsen DEN 37:37, 46) Vanessa Round AUS 37:59, 47) Daria Lajn POL 38:20, 48) Rebecca Harding GBR 38:26, 49) Hanna Wisniewska POL 38:28.

Men

1) Thierry Gueorgiou FRA 29:00, 2) Peter Öberg SWE 29:42, 3) Matthias Kyburz SUI 30:06, 4) Tue Lassen DEN 30:09, 5) Olav Lundanes NOR 30:15, 6) Matthias Merz SUI 30:29, 7) William Lind SWE 30:33, 8) Carl Waaler Kaas NOR 30:35, 9) Gustav Bergman SWE 30:37, 10) Hans Gunnar Omdal NOR 30:40, 11) Mattias Karlsson SWE 30:42, 12) Jani Lakanen FIN 30:59, 12) Bjørn Ekeberg NOR 30:59, 14) Øystein Kvaal Østerbø NOR 31:04, 15) Fabian Hertner SUI 31:06, 16) Jonas Leandersson SWE 31:12, 17) Ulf Forseth Indgaard NOR 31:15, 18) Søren Bobach DEN 31:29, 19) Eskil Kinneberg NOR 31:48, 20) Gernot Kerschbaumer AUT 31:50, 21) Fredric Portin FIN 31:59, 22) Matthias Müller SUI 32:01, 23) Jerker Lysell SWE 32:04, 23) Erik Rost SWE 32:04, 25) Frederic Tranchand FRA 32:11, 26) Julian Dent AUS 32:28, 26) Philippe Adamski FRA 32:28, 28) Filip Dahlgren SWE 32:35, 29) Tero Föhr FIN 32:37, 29) Martin Hubmann SUI 32:37, 31) Magne Daehli NOR 32:39, 31) Andreas Kyburz SUI 32:39, 33) Raffael Huber SUI 32:43, 34) Kiril Nikolov BUL 32:44, 35) Tuomas Tervo FIN 33:04, 36) Anders Tiltnes NOR 33:05, 37) Florian Howald SUI 33:06, 38) Tuomo Mäkelä FIN 33:26, 39) Hannu Airila FIN 33:51, 40) Michal Olejnik POL 34:12, 40) Andreas Rüedlinger SUI 34:12, 42) Rasmus Thrane Hansen DEN 35:14, 43) Bartosz Pawlak POL 35:20, 44) Wojciech Kowalski POL 35:21, 45) Peter Hodkinson GBR 35:54, 46) Antti Anttonen FIN 36:13, 47) Andreas Boesen DEN 36:16, 48) Christopher Smithard GBR 36:23, 49) Markus Lang AUT 36:43, 50) Mårten B. Boström FIN 36:45, 51) Rune Olsen DEN 37:20, 52) Christian Bobach DEN 37:42, 53) David Schorah GBR 38:48, 54) Evan Barr AUS 43:31, 55) Hirokazu Osaki JPN 45:00, 56) Kyong Sa Ri PRK 51:15, 57) Chiungtzu Lin TPE 1:35:57.

Event 11: Knockout Sprint in Göteborg, Sweden (4 September)

Women

1) Emma Klingenberg DEN 10:05, 2) Tatyana Riabkina RUS 10:10, 3) Judith Wyder SUI 10:11, 4) Helena Jansson SWE 10:13, 5) Minna Kauppi FIN 10:14, 6) Merja Rantanen FIN 11:09, 7) Anastasiya Tikhonova RUS 11:39, 8) Tove Alexandersson SWE 12:39, 9) Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 8:55, 10) Maja Alm DEN 8:56, 10) Annika Billstam SWE 8:56, 12) Sarina Jenzer SUI 9:02, 13) Sofia Haajanen FIN 9:03, 14) Catherine Taylor GBR 9:05, 14) Svetlana Mironova RUS 9:05, 14) Sara Lüscher SUI 9:05, 17) Tone Wigemyr NOR 9:07, 18) Ida Bobach DEN 9:08, 18) Silje Ekroll Jahren NOR 9:08, 20) Simone Niggli SUI 9:21, 21) Lina Strand SWE 9:23, 22) Ines Brodmann SUI 9:27, 23) Julia Gross SUI 9:36, 24) Isabelle Feer SUI 9:48, 25) Claire Ward GBR 16:21, 25) Mari Fasting NOR 16:21, 27) Sabine Hauswirth SUI 16:27, 28) Venla Niemi FIN 16:29, 29) Lilian Forsgren SWE 16:30, 29) Josefine Engström SWE 16:30, 31) Sari Anttonen FIN 16:32, 31) Saila Kinni FIN 16:32, 31) Amélie Chataing FRA 16:32, 34) Maria Magnusson SWE 16:34, 35) Kine Hallan Steiwer NOR 16:35, 36) Gøril Rønning Sund NOR 16:47, 37) Karoliina Sundberg FIN 16:51, 38) Heini Wennman FIN 16:53, 39) Outi Ojanen FIN 16:55, 40) Hanna Wisniewska POL 17:06, 41) Ingjerd Myhre NOR 17:11, 42) Daria Lajn POL 17:13, 43) Annica Gustafsson SWE 17:15, 44) Signe Klinting DEN 17:27, 45) Inge Skovgaard Knudsen DEN 17:49, 46) Rebecca Harding GBR 18:05, 47) Vanessa Round AUS 18:59, Stine Bagger Hagner DEN DSQ, Heidi Østlid Bagstevold NOR DSQ.

Men

1) Matthias Kyburz SUI 9:28, 2) Frederic Tranchand FRA 9:32, 3) Peter Öberg SWE 9:41, 4) Eskil Kinneberg NOR 9:43, 5) Olav Lundanes NOR 9:46, 6) Jerker Lysell SWE 9:50, 7) Øystein Kvaal Østerbø NOR 9:52, 8) Gustav Bergman SWE 10:21, 9) Carl Waaler Kaas NOR 9:07, 10) Erik Rost SWE 9:14, 11) Andreas Kyburz SUI 9:15, 12) Kiril Nikolov BUL 9:19, 13) Mårten B. Boström FIN 9:22, 14) Matthias Müller SUI 9:24, 15) Thierry Gueorgiou FRA 9:26, 16) Fredric Portin FIN 9:30, 16) Fabian Hertner SUI 9:30, 16) Raffael Huber SUI 9:30, 19) Jonas Leandersson SWE 9:39, 20) Matthias Merz SUI 10:02, 21) William Lind SWE 10:17, 22) Tue Lassen DEN 10:19, 23) Tuomo Mäkelä FIN 12:13, 24) Philippe Adamski FRA :00, 25) Rasmus Thrane Hansen DEN 19:27, 26) Søren Bobach DEN 19:28, 27) Julian Dent AUS 19:32, 28) Antti Anttonen FIN 19:36, 28) Magne Daehli NOR 19:36, 28) Martin Hubmann SUI 19:36, 31) Andreas Rüedlinger SUI 19:38, 32) Gernot Kerschbaumer AUT 19:44, 32) Mattias Karlsson SWE 19:44, 34) Anders Tiltnes NOR 19:45, 35) Andreas Boesen DEN 19:46, 36) Bjørn Ekeberg NOR 19:47, 36) Michal Olejnik POL 19:47, 36) Wojciech Kowalski POL 19:47, 39) Filip Dahlgren SWE 19:56, 40) Bartosz Pawlak POL 20:05, 41) Florian Howald SUI 20:07, 42) David Schorah GBR 20:09, 43) Ulf Forseth Indgaard NOR 20:14, 44) Jani Lakanen FIN 20:18, 45) Tuomas Tervo FIN 20:19, 46) Rune Olsen DEN 20:39, 47) Hans Gunnar Omdal NOR 20:40, 48) Peter Hodkinson GBR 20:52, 49) Markus Lang AUT 21:06, 50) Christopher Smithard GBR 21:29, 51) Christian Bobach DEN 21:31, 52) Hannu Airila FIN 21:37, 53) Evan Barr AUS 23:01, 54) Hirokazu Osaki JPN 24:04, 55) Kyong Sa Ri PRK 24:43, Chiungtzu Lin TPE DSQ.

Event 12: Sprint in Vuokatti, Finland (7 September)

Women

1) Simone Niggli SUI 14:03, 2) Helena Jansson SWE 14:14, 3) Emma Klingenberg DEN 14:20, 3) Annika Billstam SWE 14:20, 5) Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 14:22, 6) Maja Alm DEN 14:23, 7) Ida Bobach DEN 14:27, 8) Minna Kauppi FIN 14:29, 9) Tatyana Riabkina RUS 14:35, 9) Svetlana Mironova RUS 14:35, 11) Merja Rantanen FIN 14:36, 12) Anastasiya Tikhonova RUS 14:42, 13) Judith Wyder SUI 14:46, 14) Venla Niemi FIN 14:49, 14) Sabine Hauswirth SUI 14:49, 16) Silje Ekroll Jahren NOR 14:50, 16) Mari Fasting NOR 14:50, 18) Lina Strand SWE 14:51, 19) Sarina Jenzer SUI 14:56, 20) Julia Gross SUI 15:07, 20) Tove Alexandersson SWE 15:07, 22) Ines Brodmann SUI 15:09, 23) Heini Wennman FIN 15:12, 24) Amélie Chataing FRA 15:27, 25) Sari Anttonen FIN 15:28, 26) Catherine Taylor GBR 15:30, 27) Lilian Forsgren SWE 15:39, 28) Claire Ward GBR 15:47, 29) Maria Magnusson SWE 15:53, 30) Sofia Haajanen FIN 16:40, 31) Josefine Engström SWE 16:45.

Men

1) Jonas Leandersson SWE 14:53, 2) Matthias Kyburz SUI 15:02, 3) Fabian Hertner SUI 15:03, 3) Jerker Lysell SWE 15:03, 5) Frederic Tranchand FRA 15:09, 6) Matthias Merz SUI 15:15, 7) Matthias Müller SUI 15:18, 8) Gernot Kerschbaumer AUT 15:20, 9) Tuomo Mäkelä FIN 15:21, 10) Eskil Kinneberg NOR 15:22, 10) Andreas Kyburz SUI 15:22, 12) Tuomas Tervo FIN 15:28, 12) Martin Hubmann SUI 15:28, 14) Raffael Huber SUI 15:33, 15) Thierry Gueorgiou FRA 15:34, 16) Fredric Portin FIN 15:35, 17) Mårten B. Boström FIN 15:36, 18) Peter Öberg SWE 15:39, 19) Carl Waaler Kaas NOR 15:40, 20) Florian Howald SUI 15:43, 21) Kiril Nikolov BUL 15:44, 21) Gustav Bergman SWE 15:44, 23) William Lind SWE 15:47, 24) Erik Rost SWE 15:49, 25) Filip Dahlgren SWE 15:57, 26) Magne Daehli NOR 16:00, 27) Søren Bobach DEN 16:06, 28) Wojciech Kowalski POL 16:13, 29) Rune Olsen DEN 16:52, Olav Lundanes NOR DSQ.

Event 13: Middle distance chasing start in Vuokatti, Finland (8 September)

Women

1) Simone Niggli SUI 1:54:39, 2) Helena Jansson SWE 1:57:43, 3) Minna Kauppi FIN 1:58:38, 4) Tove Alexandersson SWE 1:59:37, 5) Ida Bobach DEN 1:59:40, 6) Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 1:59:42, 7) Judith Wyder SUI 1:59:51, 8) Tatyana Riabkina RUS 2:00:19, 9) Merja Rantanen FIN 2:02:39, 10) Silje Ekroll Jahren NOR 2:05:42, 11) Sara Lüscher SUI 2:05:46, 12) Sarina Jenzer SUI 2:05:47, 13) Josefine Engström SWE 2:05:50, 14) Tone Wigemyr NOR 2:05:56, 15) Ines Brodmann SUI 2:06:31, 16) Sofia Haajanen FIN 2:06:44, 17) Annika Billstam SWE 2:06:49, 18) Anastasiya Tikhonova RUS 2:06:51, 19) Maja Alm DEN 2:07:06, 20) Sabine Hauswirth SUI 2:07:24, 21) Mari Fasting NOR 2:08:04, 22) Svetlana Mironova RUS 2:08:12, 23) Amélie Chataing FRA 2:08:16, 24) Julia Gross SUI 2:08:21, 25) Saila Kinni FIN 2:08:31, 26) Catherine Taylor GBR 2:08:40, 27) Lina Strand SWE 2:09:12, 28) Venla Niemi FIN 2:09:22, 29) Kine Hallan Steiwer NOR 2:09:54, 30) Heini Wennman FIN 2:10:42, 31) Sari Anttonen FIN 2:10:48, 32) Isabelle Feer SUI 2:11:00, 33) Maria Magnusson SWE 2:12:05, 34) Karoliina Sundberg FIN 2:12:27, 35) Gøril Rønning Sund NOR 2:15:00, 36) Outi Ojanen FIN 2:16:18, 37) Ingjerd Myhre NOR 2:17:01, 38) Annica Gustafsson SWE 2:17:21, 39) Lilian Forsgren SWE 2:18:05, 40) Claire Ward GBR 2:23:33, 41) Signe Klinting DEN 2:23:37, 42) Hanna Wisniewska POL 2:29:55, 43) Rebecca Harding GBR 2:30:02, 44) Daria Lajn POL 2:30:11, 45) Inge Skovgaard Knudsen DEN 2:34:45.

Men

1) Matthias Kyburz SUI 1:58:41, 2) Thierry Gueorgiou FRA 1:59:30, 3) Olav Lundanes NOR 1:59:45, 4) Matthias Merz SUI 2:00:16, 5) William Lind SWE 2:00:20, 6) Fabian Hertner SUI 2:00:21, 7) Gustav Bergman SWE 2:00:33, 8) Jonas Leandersson SWE 2:00:52, 9) Peter Öberg SWE 2:00:58, 10) Frederic Tranchand FRA 2:05:21, 11) Andreas Kyburz SUI 2:05:22, 12) Jerker Lysell SWE 2:05:28, 13) Kiril Nikolov BUL 2:05:33, 14) Erik Rost SWE 2:05:36, 15) Carl Waaler Kaas NOR 2:05:40, 16) Matthias Müller SUI 2:05:53, 17) Øystein Kvaal Østerbø NOR 2:06:08, 18) Gernot Kerschbaumer AUT 2:06:13, 19) Fredric Portin FIN 2:06:15, 20) Jani Lakanen FIN 2:06:20, 21) Mattias Karlsson SWE 2:06:29, 22) Tuomo Mäkelä FIN 2:06:32, 23) Eskil Kinneberg NOR 2:06:41, 24) Martin Hubmann SUI 2:06:49, 25) Raffael Huber SUI 2:08:33, 26) Ulf Forseth Indgaard NOR 2:08:44, 27) Hans Gunnar Omdal NOR 2:08:45, 28) Julian Dent AUS 2:09:23, 29) Tuomas Tervo FIN 2:10:35, 30) Florian Howald SUI 2:12:03, 31) Bjørn Ekeberg NOR 2:12:50, 32) Anders Tiltnes NOR 2:13:05, 33) Magne Daehli NOR 2:14:29, 34) Wojciech Kowalski POL 2:14:30, 35) Hannu Airila FIN 2:14:32, 36) Mårten B. Boström FIN 2:14:36, 37) Michal Olejnik POL 2:15:39, 38) Rasmus Thrane Hansen DEN 2:15:44, 39) Antti Anttonen FIN 2:15:48, 40) Søren Bobach DEN 2:16:07, 41) Andreas Rüedlinger SUI 2:16:53, 42) Rune Olsen DEN 2:24:30, 43) Bartosz Pawlak POL 2:24:35, 44) David Schorah GBR 2:25:46, 45) Markus Lang AUT 2:28:40, 46) Andreas Boesen DEN 2:30:09, 47) Christian Bobach DEN 2:41:03, 48) Evan Barr AUS 2:51:29, 49) Hirokazu Osaki JPN 3:12:04, Filip Dahlgren SWE DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation