World Cup 2012 Round 1 (Events 1-3)

Falun and Mora, Sweden

14-20 May 2012
Email: info@eoc2012.se
Website: www.eoc2012.se
IOF Senior Event Adviser:
Jørgen Holmboe (NOR)

link to bulletin 3

Bulletin 2
Bulletin 1

Results

Event 1: Middle distance in Falun-Mora, Sweden (17 May)

Women

1) Simone Niggli SUI 33:42, 2) Minna Kauppi FIN 35:07, 3) Tatyana Riabkina RUS 35:21, 4) Helena Jansson SWE 36:06, 5) Tove Alexandersson SWE 36:31, 6) Annika Billstam SWE 36:35, 7) Merja Rantanen FIN 37:00, 8) Mari Fasting NOR 37:05, 9) Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 37:22, 10) Sofia Haajanen FIN 37:42, 11) Lena Eliasson SWE 38:00, 12) Tone Wigemyr NOR 38:03, 13) Judith Wyder SUI 38:11, 14) Maja Alm DEN 38:17, 15) Natalia Efimova RUS 38:26, 16) Ines Brodmann SUI 39:02, 17) Nataliya Vinogradova RUS 39:03, 18) Ida Bobach DEN 39:11, 19) Emma Klingenberg DEN 39:12, 20) Claire Ward GBR 39:20, 21) Irina Nuberg RUS 39:24, 22) Sarina Jenzer SUI 39:33, 23) Nadiya Volynska UKR 40:07, 24) Sara Lüscher SUI 40:11, 25) Dana Brožková CZE 40:23, 26) Lina Strand SWE 40:40, 27) Heidi Østlid Bagstevold NOR 41:26, 28) Inga Dambe LAT 41:27, 29) Iveta Duchova CZE 41:31, 30) Kristina Rybakovaitė LTU 41:36, 31) Kine Hallan Steiwer NOR 41:41, 32) Celine Dodin FRA 41:48, 32) Ausrine Kutkaite LTU 41:48, 34) Venla Niemi FIN 41:57, 35) Emma Johansson SWE 42:03, 36) Helen Palmer GBR 42:08, 37) Rasa Ptašekaitė LTU 42:44, 38) Karoliina Sundberg FIN 43:06, 38) Anastasia Trubkina RUS 43:06, 40) Signe Klinting DEN 43:16, 41) Anastasia Denisova BLR 43:20, 42) Michaela Omová CZE 43:28, 43) Amélie Chataing FRA 43:48, 44) Saila Kinni FIN 44:04, 45) Ivana Bochenková CZE 44:13, 46) Christine Kirchlechner ITA 44:31, 47) Isabelle Feer SUI 44:52, 48) Sandra Paužaitė LTU 45:13, 49) Indrė Valaite LTU 46:07, 50) Ida Marie Ness Bjorgul NOR 46:20, 51) Kirti Rebane EST 47:39, 52) Olga Sluta UKR 47:43, 53) Karine D’Harreville FRA 50:19.

Men

1) Olav Lundanes NOR 34:12, 2) Valentin Novikov RUS 35:31, 3) Carl Waaler Kaas NOR 35:46, 4) Oleksandr Kratov UKR 36:13, 5) Matthias Merz SUI 36:27, 5) Gustav Bergman SWE 36:27, 7) Marc Lauenstein SUI 36:28, 8) Dmitriy Tsvetkov RUS 36:44, 9) Daniel Hubmann SUI 36:47, 10) Francois Gonon FRA 36:50, 11) Erik Rost SWE 36:56, 12) Magne Daehli NOR 37:15, 12) Leonid Novikov RUS 37:15, 14) Jonas Leandersson SWE 37:24, 14) David Andersson SWE 37:24, 16) Jan Procházka CZE 37:27, 17) Anders Nordberg NOR 37:35, 18) Audun Weltzien NOR 37:38, 19) Olle Kärner EST 37:44, 20) Philippe Adamski FRA 37:54, 21) Andreas Kyburz SUI 37:55, 22) Vojtìch Král CZE 38:02, 23) Pasi Ikonen FIN 38:03, 23) Pavlo Ushkvarok UKR 38:03, 25) Mikhail Mamleev ITA 38:15, 26) Gernot Kerschbaumer AUT 38:17, 27) Topi Anjala FIN 38:18, 28) Edgars Bertuks LAT 38:19, 28) Jerker Lysell SWE 38:19, 30) Johan Runesson SWE 38:23, 31) Ulf Forseth Indgaard NOR 38:24, 32) Kiril Nikolov BUL 38:27, 33) Jan Šedivý CZE 38:30, 34) Roman Ryapolov RUS 38:31, 35) Jonas Vytautas Gvildys LTU 38:35, 36) Tomáš Dlabaja CZE 38:41, 37) Mārtiņš Sirmais LAT 38:44, 38) Søren Bobach DEN 38:56, 39) Olli-Markus Taivainen FIN 39:13, 40) Jarkko Huovila FIN 39:20, 41) Tuomas Tervo FIN 39:28, 42) Baptiste Rollier SUI 39:33, 43) Timo Sild EST 39:55, 44) Ionut Zinca ROU 40:15, 45) Vilius Aleliunas LTU 40:19, 46) Lucas Basset FRA 40:38, 47) Sergey Detkov RUS 40:57, 48) Simonas Krėpšta LTU 40:58, 49) Rasmus Thrane Hansen DEN 42:01, Christian Christensen DEN DSQ.

Event 2: Long distance at Falun-Mora, Sweden (18 May)

Women

1) Simone Niggli SUI 1:01:34, 2) Tatyana Riabkina RUS 1:05:34, 3) Minna Kauppi FIN 1:06:08, 4) Tove Alexandersson SWE 1:07:21, 5) Annika Billstam SWE 1:09:10, 6) Tone Wigemyr NOR 1:10:18, 7) Mari Fasting NOR 1:10:41, 8) Lina Strand SWE 1:10:49, 9) Merja Rantanen FIN 1:11:47, 10) Inga Dambe LAT 1:12:13, 11) Sara Lüscher SUI 1:12:48, 12) Ida Bobach DEN 1:13:06, 13) Sofia Haajanen FIN 1:13:11, 14) Svetlana Mironova RUS 1:13:35, 15) Natalia Efimova RUS 1:13:59, 16) Iveta Duchova CZE 1:14:18, 17) Rasa Ptašekaitė LTU 1:14:21, 18) Silje Ekroll Jahren NOR 1:14:23, 19) Saila Kinni FIN 1:14:32, 20) Anna Forsberg SWE 1:14:50, 21) Claire Ward GBR 1:15:14, 22) Dana Brožková CZE 1:15:57, 23) Annica Gustafsson SWE 1:16:03, 24) Lena Eliasson SWE 1:16:10, 25) Nadiya Volynska UKR 1:17:01, 26) Isabelle Feer SUI 1:17:04, 27) Vendula Klechová CZE 1:17:20, 28) Karoliina Sundberg FIN 1:17:27, 29) Anastasiya Tikhonova RUS 1:17:36, 30) Jana Knapova CZE 1:18:21, 31) Inga Kazlauskaite LTU 1:18:45, 32) Bettina Aebi SUI 1:18:54, 33) Celine Dodin FRA 1:19:23, 34) Seline Stalder SUI 1:19:59, 34) Julia Gross SUI 1:19:59, 36) Gøril Rønning Sund NOR 1:20:30, 37) Ekaterina Popovich RUS 1:20:50, 38) Michaela Omová CZE 1:20:54, 39) Rachael Rothman GBR 1:21:06, 40) Indrė Valaite LTU 1:21:38, 41) Fanni Gyurkó HUN 1:22:11, 42) Signe Klinting DEN 1:22:12, 43) Kristina Rybakovaitė LTU 1:22:13, 44) Helen Bridle GBR 1:22:45, 45) Outi Ojanen FIN 1:23:20, 46) Elisa Elstner AUT 1:24:58, 47) Catherine Taylor GBR 1:25:32, 48) Heather Gardner GBR 1:25:46, 49) Karina Fershalova RUS 1:26:40, 50) Liis Johanson EST 1:26:44, 51) Sandra Paužaitė LTU 1:30:17.

Men

1) Olav Lundanes NOR 1:27:43, 2) Matthias Merz SUI 1:28:48, 3) Valentin Novikov RUS 1:29:13, 4) Anders Nordberg NOR 1:30:09, 5) Marc Lauenstein SUI 1:30:52, 6) Oleksandr Kratov UKR 1:32:41, 7) Philippe Adamski FRA 1:32:57, 8) Dmitriy Tsvetkov RUS 1:32:59, 9) Hans Gunnar Omdal NOR 1:33:21, 10) Frederic Tranchand FRA 1:33:42, 11) Mārtiņš Sirmais LAT 1:33:59, 12) Jan Šedivý CZE 1:34:06, 13) Jani Lakanen FIN 1:34:11, 14) Gernot Kerschbaumer AUT 1:34:13, 15) Pavlo Ushkvarok UKR 1:34:22, 16) Matthias Müller SUI 1:34:44, 17) Matthias Kyburz SUI 1:34:50, 18) Johan Runesson SWE 1:34:51, 19) Mikhail Mamleev ITA 1:35:11, 20) Olli-Markus Taivainen FIN 1:35:14, 21) Anders Holmberg SWE 1:35:19, 22) Fredrik Johansson SWE 1:35:26, 23) Edgars Bertuks LAT 1:36:13, 24) Audun Weltzien NOR 1:36:32, 25) Aleksei Alekseyonok BLR 1:36:35, 25) Yury Tambasov BLR 1:36:35, 27) Gustav Bergman SWE 1:37:00, 28) Ionut Zinca ROU 1:37:27, 29) Scott Fraser GBR 1:37:41, 30) Hannu Airila FIN 1:37:52, 31) Jan Procházka CZE 1:37:53, 32) Olle Kärner EST 1:38:46, 33) Lauri Sild EST 1:39:04, 34) Øystein Kvaal Østerbø NOR 1:39:39, 35) Topi Anjala FIN 1:40:01, 36) Stepan Kodeda CZE 1:41:15, 37) Milos Nykodym CZE 1:41:37, 38) Adam Chromy CZE 1:43:20, 39) Peeter Pihl EST 1:44:07, 40) Kenny Kivikas EST 1:45:17, 41) Bjørn Ekeberg NOR 1:46:11, 42) Denys Sherbakov UKR 1:46:22, 43) Andreas Rüedlinger SUI 1:47:01, 44) Tomáš Dlabaja CZE 1:47:04, 45) Mark Nixon GBR 1:47:29, 46) Christoph Brandt GER 2:10:06.

Event 3: Sprint in Falun-Mora, Sweden (19 May)

Women

1) Simone Niggli SUI 14:58, 2) Lena Eliasson SWE 15:30, 3) Maja Alm DEN 15:49, 4) Judith Wyder SUI 15:58, 5) Rahel Friederich SUI 16:16, 6) Emma Klingenberg DEN 16:23, 7) Svetlana Mironova RUS 16:25, 8) Marika Teini FIN 16:29, 9) Julia Gross SUI 16:30, 10) Venla Niemi FIN 16:33, 11) Claire Ward GBR 16:39, 12) Lilian Forsgren SWE 16:40, 13) Silje Ekroll Jahren NOR 16:42, 13) Ines Brodmann SUI 16:42, 15) Heidi Østlid Bagstevold NOR 16:49, 16) Ursula Kadan AUT 16:51, 17) Amélie Chataing FRA 16:52, 17) Sarina Jenzer SUI 16:52, 19) Anastasiya Tikhonova RUS 16:54, 20) Ekaterina Popovich RUS 16:56, 20) Annica Gustafsson SWE 16:56, 22) Catherine Taylor GBR 17:05, 23) Sarah Rollins GBR 17:13, 24) Kine Hallan Steiwer NOR 17:15, 25) Lea Vercellotti FRA 17:17, 26) Gøril Rønning Sund NOR 17:22, 27) Outi Ojanen FIN 17:30, 28) Iliana Shandurkova BUL 17:31, 28) Anna Forsberg SWE 17:31, 30) Nastya Potapenko RUS 17:34, 31) Katri Lindeqvist FIN 17:35, 31) Ausrine Kutkaite LTU 17:35, 33) Ivana Bochenková CZE 17:41, 34) Anastasiia Danylova UKR 17:51, 35) Helen Bridle GBR 17:54, 36) Michaela Hallquist SWE 17:56, 37) Kristina Rybakovaitė LTU 18:03, 37) Nina Temyakova RUS 18:03, 39) Samantha Saeger USA 18:05, 40) Olga Reznichenko UKR 18:06, 41) Liis Johanson EST 18:10, 42) Elin Månsson SWE 18:15, 43) Jana Knapova CZE 18:21, 44) Olga Sluta UKR 18:25, 45) Carlotta Scalet ITA 18:42, 46) Laura Ramstein AUT 18:44, 47) Emma Matilda Johansson NOR 18:49, 48) Fanni Gyurkó HUN 18:50, 49) Rosalind Hussey IRL 19:38, Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR DSQ.

Men

1) Jonas Leandersson SWE 15:20, 2) Kiril Nikolov BUL 15:25, 3) Daniel Hubmann SUI 15:27, 3) Jerker Lysell SWE 15:27, 5) Scott Fraser GBR 15:34, 6) Matthias Kyburz SUI 15:46, 7) Matthias Müller SUI 15:55, 8) Jonas Vytautas Gvildys LTU 16:02, 9) Magne Daehli NOR 16:05, 10) Mattias Karlsson SWE 16:07, 11) Severin Howald SUI 16:08, 11) Anders Holmberg SWE 16:08, 13) Erik Rost SWE 16:09, 14) Erik Liljequist SWE 16:10, 15) Carl Waaler Kaas NOR 16:12, 16) Øystein Kvaal Østerbø NOR 16:13, 17) Lars Skjeset NOR 16:18, 18) Vojtìch Král CZE 16:19, 19) Martin Hubmann SUI 16:21, 20) Roman Ryapolov RUS 16:23, 21) Andreas Kyburz SUI 16:26, 22) Gernot Kerschbaumer AUT 16:27, 22) Lucas Basset FRA 16:27, 24) Alexey Sidorov RUS 16:29, 25) Tuomas Tervo FIN 16:31, 26) Rasmus Thrane Hansen DEN 16:32, 27) Christian Christensen DEN 16:33, 28) Rune Olsen DEN 16:37, 29) Bjørn Ekeberg NOR 16:45, 30) Tuomo Mäkelä FIN 16:48, 31) Fredric Portin FIN 16:50, 32) Vincent Coupat FRA 16:53, 32) Simonas Krėpšta LTU 16:53, 34) Jussi Suna FIN 16:55, 35) Robert Merl AUT 16:58, 35) Kenny Kivikas EST 16:58, 37) Ivaylo Kamenarov BUL 17:00, 37) David Schorah GBR 17:00, 37) Nicolas Simonin IRL 17:00, 40) Frederic Tranchand FRA 17:01, 40) Klaus Schgaguler ITA 17:01, 42) Ionut Zinca ROU 17:02, 43) Zsolt Lenkei HUN 17:05, 44) Artem Panchenko UKR 17:08, 45) Richard Robinson GBR 17:20, 46) Sergey Detkov RUS 17:24, 47) Christian Bobach DEN 17:37, 48) Andrey Salin BLR 18:24, 49) Christopher Smithard GBR 18:44, Ulf Forseth Indgaard NOR DSQ, Andrey Khramov RUS DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation