European Ski Orienteering Championships 2011

Lillehammer, Norway

31 January – 6 February
Norwegian Orienteering Federation
Website: www.skio2011.com
E-mail: info@skio2011.com
IOF Senior Event Adviser: Juraj Nemec (SVK)
Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

Sprint

Women

1) Tatiana Vlasova RUS 16:07, 2) Polina Malchikova RUS 16:10, 3) Josefine Engström SWE 16:17, 4) Hannele Tonna FIN 16:38, 4) Marte Reenaas NOR 16:38, 6) Tatiana Kozlova RUS 16:43, 7) Alyona Trapeznikova RUS 17:05, 8) Liisa Anttila FIN 17:12, 9) Kajsa Richardsson SWE 17:15, 10) Stine Olsen Kirkevik NOR 17:26, 11) Pernilla Tunis FIN 17:40, 12) Natalia Naumova RUS 17:50, 13) Carmen Strub SUI 17:58, 14) Mariya Kechkina RUS 18:00, 15) Anastasia Kravchenko RUS 18:19, 16) Hana Hančíková CZE 18:20, 17) Marianne Mellbye Larsen NOR 18:24, 18) Laura Kempas FIN 18:25, 19) Ladina Lechner SUI 18:26, 20) Anni Honkimaa FIN 18:42, 21) Åsa Zetterberg-Eriksson SWE 18:50, 22) Helena Randáková CZE 18:53, 23) Elin Vedin SWE 18:56, 24) Ivana Bochenková CZE 19:52, 25) Magdalena Olsson SWE 19:58, 26) Simona Karochová CZE 20:12, 27) Evgenia Yaremenko UKR 20:31, 28) Heli Urpalainen FIN 20:56, 29) Zsuzsa Fey ROU 21:04, 30) Katarina Johansen NOR 21:43, 31) Iliana Shandurkova BUL 22:16, 32) Laura Fenyvesi HUN 28:37, 33) Oleksandra Parkhomenko UKR 33:12, 34) Irina Yurok BLR 37:26.

Men

1) Peter Arnesson SWE 17:04, 2) Staffan Tunis FIN 17:23, 3) Olli-Markus Taivainen FIN 17:29, 4) Andrey Grigoriev RUS 17:32, 5) Erik Rost SWE 17:33, 6) Vadim Tolstopyatov RUS 17:36, 7) Andrei Lamov RUS 17:52, 8) Kiril Veselov RUS 18:02, 9) Hans Jorgen Kvale NOR 18:10, 10) Eduard Khrennikov RUS 18:18, 11) Janne Häkkinen FIN 18:21, 12) Johan Granath SWE 18:23, 13) Øyvind Watterdal NOR 18:32, 14) Martin Hammarberg SWE 18:33, 15) Sindre Jansson Haverstad NOR 18:35, 16) Joel Sjölander SWE 18:39, 17) Lars Hol Moholdt NOR 18:53, 18) Teemu Köngäs FIN 18:54, 19) Yury Yazykou BLR 19:03, 19) Ove Sætra NOR 19:03, 21) Juho-Matti Taivainen FIN 19:07, 21) Christian Spoerry SUI 19:07, 23) Eivind Tonna NOR 19:15, 24) Christian Hohl SUI 19:36, 25) Ondřej Vodrážka CZE 19:37, 26) Jiří Bouchal CZE 19:53, 27) Nerijus Šulčys LTU 20:21, 28) Vitalijus Petrulis LTU 20:25, 29) Stanimir Belomazhev BUL 20:27, 30) Gion Schnyder SUI 20:33, 31) Even Toomas EST 20:37, 32) Jakub Škoda CZE 20:58, 33) Priit Randman EST 21:10, 34) Jan Lauerman CZE 21:12, 35) Michal Drobník CZE 21:18, 36) Regimantas Kavaliauskas LTU 21:25, 37) Klaus Csúcs ROU 21:38, 38) Carl Magnusson SWE 21:39, 39) Andrin Kappenberger SUI 21:41, 40) Tarvo Klaasimäe EST 21:46, 41) Vladimir Barchukov RUS 22:02, 42) Andrei Gruzdev RUS 22:04, 43) Bernd Kohlschmidt GER 22:50, 44) Thomas Widmann ITA 23:03, 45) Michael Bühl SUI 23:12, 45) Tobias Lutz SUI 23:12, 47) Radek Laciga CZE 23:28, 48) Arsen Zhuravel UKR 23:37, 49) Igor Zvontsov BLR 23:49, 50) Tiit Toomas EST 24:19, 51) Tautvydas Žilinskas LTU 24:35, 52) Gabriele Canella ITA 24:37, 53) Oleksandr Kalinkin UKR 27:13, 54) Pavel Tcherny BLR 28:09, 55) Erik Nilsson-Simkovics AUT 28:13, 56) Oleksiy Ufimtsev UKR 28:20, 57) Leonid Yazykov BLR 35:14, 58) Sasha Labanovskiy BLR 38:03, 59) Siarhej Voronau BLR 46:19, Petri Kiiskinen FIN DSQ.

Middle distance

Women

1) Marte Reenaas NOR 39:36, 2) Polina Malchikova RUS 39:58, 3) Tatiana Kozlova RUS 39:58, 4) Tatiana Vlasova RUS 40:14, 5) Liisa Anttila FIN 40:14, 6) Kajsa Richardsson SWE 40:16, 7) Stine Olsen Kirkevik NOR 40:26, 8) Anastasia Kravchenko RUS 41:18, 9) Helene Söderlund SWE 42:12, 10) Mariya Kechkina RUS 42:20, 11) Josefine Engström SWE 42:23, 12) Hana Hančíková CZE 43:13, 13) Magdalena Olsson SWE 43:15, 14) Natalia Naumova RUS 43:19, 15) Heli Urpalainen FIN 43:29, 16) Laura Kempas FIN 43:58, 17) Anni Honkimaa FIN 46:28, 18) Helena Randáková CZE 46:28, 19) Åsa Zetterberg-Eriksson SWE 46:30, 20) Carmen Strub SUI 46:31, 21) Eeva-Liisa Oikarinen FIN 46:42, 22) Pernilla Tunis FIN 47:50, 23) Simona Karochová CZE 48:43, 24) Ladina Lechner SUI 48:45, 25) Evgenia Yaremenko UKR 48:50, 26) Marianne Mellbye Larsen NOR 48:55, 27) Elin Vedin SWE 51:05, 28) Ivana Bochenková CZE 51:52, 29) Iliana Shandurkova BUL 52:24, 30) Irina Yurok BLR 1:02:41, 31) Laura Fenyvesi HUN 1:05:30, 32) Katarina Johansen NOR 1:10:49, Alyona Trapeznikova RUS DSQ.

Men

1) Erik Rost SWE 48:16, 2) Staffan Tunis FIN 48:19, 3) Vladimir Barchukov RUS 49:42, 4) Andrei Lamov RUS 49:49, 5) Johan Granath SWE 49:51, 6) Andrey Grigoriev RUS 49:51, 7) Janne Häkkinen FIN 49:53, 8) Martin Hammarberg SWE 50:34, 9) Peter Arnesson SWE 50:38, 10) Eduard Khrennikov RUS 50:38, 11) Lars Hol Moholdt NOR 50:38, 12) Andrei Gruzdev RUS 50:39, 13) Ondřej Vodrážka CZE 50:39, 14) Stanimir Belomazhev BUL 50:40, 15) Gion Schnyder SUI 50:41, 16) Joel Sjölander SWE 50:41, 17) Petri Kiiskinen FIN 50:48, 18) Kiril Veselov RUS 51:05, 19) Olli-Markus Taivainen FIN 51:17, 20) Hans Jorgen Kvale NOR 51:31, 21) Øyvind Watterdal NOR 52:01, 22) Sindre Jansson Haverstad NOR 52:09, 23) Teemu Köngäs FIN 52:16, 24) Yury Yazykou BLR 52:58, 25) Christian Hohl SUI 52:59, 26) Jiří Bouchal CZE 53:21, 27) Vitalijus Petrulis LTU 53:21, 28) Eivind Tonna NOR 53:21, 29) Even Toomas EST 53:45, 30) Christian Spoerry SUI 54:32, 31) Jan Lauerman CZE 54:35, 32) Vadim Tolstopyatov RUS 55:12, 33) Erik Blomgren SWE 55:45, 34) Regimantas Kavaliauskas LTU 55:47, 35) Carl Magnusson SWE 55:49, 36) Juho-Matti Taivainen FIN 56:14, 37) Tarvo Klaasimäe EST 57:23, 38) Tiit Toomas EST 57:24, 39) Klaus Csúcs ROU 57:40, 40) Eirik Watterdal NOR 58:02, 41) Nerijus Šulčys LTU 59:01, 42) Priit Randman EST 59:09, 43) Jakub Škoda CZE 59:16, 44) Andrin Kappenberger SUI 59:16, 45) Michal Drobník CZE 1:00:04, 46) Arsen Zhuravel UKR 1:01:14, 47) Gabriele Canella ITA 1:03:14, 48) Bernd Kohlschmidt GER 1:05:11, 49) Tautvydas Žilinskas LTU 1:05:13, 50) Michael Bühl SUI 1:09:11, 51) Oleksiy Ufimtsev UKR 1:10:06, 52) Tobias Lutz SUI 1:10:11, 53) Erik Nilsson-Simkovics AUT 1:10:12, 54) Radek Laciga CZE 1:11:37, 55) Artem Strizhak UKR 1:13:13, 56) Thomas Widmann ITA 1:13:15, 57) Oleksandr Kalinkin UKR 1:18:51.

Long distance

Women

1) Helene Söderlund SWE 1:28:45, 2) Tatiana Vlasova RUS 1:30:28, 3) Tatiana Kozlova RUS 1:32:09, 4) Marte Reenaas NOR 1:33:07, 5) Josefine Engström SWE 1:35:11, 6) Liisa Anttila FIN 1:35:31, 7) Mariya Kechkina RUS 1:36:15, 8) Anastasia Kravchenko RUS 1:37:42, 9) Polina Malchikova RUS 1:37:46, 10) Kajsa Richardsson SWE 1:38:12, 11) Helena Randáková CZE 1:39:31, 12) Alyona Trapeznikova RUS 1:40:15, 13) Hana Hančíková CZE 1:41:25, 14) Anni Honkimaa FIN 1:41:51, 15) Pernilla Tunis FIN 1:43:07, 16) Magdalena Olsson SWE 1:43:35, 17) Heli Urpalainen FIN 1:45:13, 18) Laura Kempas FIN 1:48:40, 19) Marie Asprusten NOR 1:49:22, 20) Carmen Strub SUI 1:49:26, 21) Ladina Lechner SUI 1:50:37, 22) Eeva-Liisa Oikarinen FIN 1:50:56, 23) Simona Karochová CZE 1:52:32, 24) Åsa Zetterberg-Eriksson SWE 1:54:54, 25) Zsuzsa Fey ROU 1:55:10, 26) Ivana Bochenková CZE 1:55:13, 27) Marianne Mellbye Larsen NOR 1:57:22, 28) Evgenia Yaremenko UKR 2:17:46, 29) Irina Yurok BLR 2:35:11, Elin Vedin SWE DSQ.

Men

1) Staffan Tunis FIN 1:36:08, 2) Olli-Markus Taivainen FIN 1:37:14, 3) Andrei Gruzdev RUS 1:38:42, 4) Stanimir Belomazhev BUL 1:39:14, 5) Ondřej Vodrážka CZE 1:39:26, 6) Andrey Grigoriev RUS 1:39:44, 7) Erik Rost SWE 1:40:31, 8) Andrei Lamov RUS 1:40:35, 9) Peter Arnesson SWE 1:41:57, 10) Hans Jorgen Kvale NOR 1:42:06, 11) Janne Häkkinen FIN 1:42:37, 12) Johan Granath SWE 1:43:12, 13) Petri Kiiskinen FIN 1:43:25, 14) Eduard Khrennikov RUS 1:43:43, 15) Lars Hol Moholdt NOR 1:43:45, 16) Kiril Veselov RUS 1:44:24, 17) Vladimir Barchukov RUS 1:44:51, 18) Christian Spoerry SUI 1:45:17, 19) Jiří Bouchal CZE 1:45:25, 20) Joel Sjölander SWE 1:45:33, 21) Teemu Köngäs FIN 1:46:07, 22) Even Toomas EST 1:46:37, 23) Juho-Matti Taivainen FIN 1:47:08, 24) Gion Schnyder SUI 1:48:07, 25) Sindre Jansson Haverstad NOR 1:48:52, 26) Christian Hohl SUI 1:50:24, 27) Andrin Kappenberger SUI 1:51:20, 28) Yury Yazykou BLR 1:52:09, 29) Tarvo Klaasimäe EST 1:54:13, 30) Carl Magnusson SWE 1:54:51, 31) Eirik Watterdal NOR 1:55:19, 32) Jan Lauerman CZE 1:55:49, 33) Michal Drobník CZE 1:56:57, 34) Jakub Škoda CZE 1:58:06, 35) Regimantas Kavaliauskas LTU 1:58:56, 36) Priit Randman EST 2:02:26, 37) Klaus Csúcs ROU 2:03:44, 38) Radek Laciga CZE 2:04:36, 39) Nerijus Šulčys LTU 2:04:58, 40) Vitalijus Petrulis LTU 2:06:59, 41) Tiit Toomas EST 2:07:23, 42) Bernd Kohlschmidt GER 2:09:42, 43) Tobias Lutz SUI 2:13:45, 44) Erik Nilsson-Simkovics AUT 2:23:25, 45) Michael Bühl SUI 2:23:39, 46) Sergej Sonnenberg GER 2:26:43, 47) Tautvydas Žilinskas LTU 2:30:32, 48) Thomas Widmann ITA 2:34:51, 49) Harald Männel GER 2:54:48, Igor Zvontsov BLR DSQ, Gabriele Canella ITA DSQ, Ove Sætra NOR DSQ, Martin Hammarberg SWE DSQ, Oleksiy Ufimtsev UKR DSQ.

Relay

Women

1) Russia 1:27:19 (Anastasia Kravchenko, Mariya Kechkina, Alyona Trapeznikova), 2) Sweden 1:28:16 (Kajsa Richardsson, Josefine Engström, Helene Söderlund), 3) Norway 1:30:06 (Marianne Mellbye Larsen, Stine Olsen Kirkevik, Marte Reenaas), 4) Finland 1:30:32 (Laura Kempas, Hannele Tonna, Liisa Anttila), 5) Czech Republic 1:42:01 (Hana Hančíková, Simona Karochová, Helena Randáková), 6) Switzerland 2:00:30 (Carmen Strub, Ladina Lechner, Michelle Ruppenthal), 7) Ukraine 2:38:05 (Evgenia Yaremenko, Mariya Makodzeba, Oleksandra Parkhomenko).

Men

1) Russia 1:35:01 (Vladimir Barchukov, Kiril Veselov, Eduard Khrennikov), 2) Finland 1:35:30 (Janne Häkkinen, Olli-Markus Taivainen, Staffan Tunis), 3) Sweden 1:35:36 (Johan Granath, Peter Arnesson, Erik Rost), 4) Norway 1:38:38 (Øyvind Watterdal, Hans Jorgen Kvale, Lars Hol Moholdt), 5) Switzerland 1:40:38 (Gion Schnyder, Christian Hohl, Christian Spoerry), 6) Czech Republic 1:47:51 (Michal Drobník, Jakub Škoda, Radek Laciga), 7) Estonia 1:50:13 (Even Toomas, Tarvo Klaasimäe, Priit Randman), 8) Lithuania 1:54:09 (Regimantas Kavaliauskas, Nerijus Šulčys, Vitalijus Petrulis), 9) Germany 2:08:46 (Bojan Blumenstein, Bernd Kohlschmidt, Florian Flechsig), 10) Italy 2:11:55 (Federico Dapra, Gabriele Canella, Thomas Widmann), 11) Ukraine 2:18:29 (Arsen Zhuravel, Oleksandr Kalinkin, Oleksiy Ufimtsev).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation