World Trail Orienteering Championships 2007

Kiev, Ukraine

17–26 August
WOC 2007 Organizing Committee
Vitalii Petrov, Event Director
E-mail: info@woc2007.org.ua
IOF Senior Event Adviser: Brian Parker (GBR)

Results

Individual competition (Paralympic class)

1) Roberta Falda ITA, points 17, time 45, 2) Evaldas Butrimas LTU, points 17, time 122, 3) Bernt Gustafsson SWE, points 16, time 112, 4) Sergey Grechko RUS, points 15, time 15, 5) John David Gittus GBR, points 15, time 54, 6) Ola Jansson SWE, points 15, time 57, 7) John Richard Keighley GBR, points 15, time 69, 8) Iryna Kulykova UKR, points 14, time 47, 9) John Crosby GBR, points 13, time 40, 10) Kari Melleri FIN, points 13, time 103, 11) Borisas Gavrilovas LTU, points 13, time 121, 12) Arne Ask NOR, points 13, time 133, 13) Pekka Seppä FIN, points 12, time 78, 14) David Irving USA, points 12, time 124, 15) Yuki Hasumoto JPN, points 12, time 132, 16) Volodymyr Koshchiy UKR, points 12, time 148, 17) Petr Krystek CZE, points 12, time 162, 18) Marina Borosenkova RUS, points 12, time 167, 19) Tadeus Simkovic LTU, points 12, time 173, 20) Jan Erik Haug NOR, points 12, time 189, 21) Hideto Kijima JPN, points 11, time 64, 22) Lennart Wahlgren SWE, points 11, time 92, 23) Sergiy Naumov UKR, points 11, time 118, 24) Vladimir Troyan RUS, points 11, time 121, 25) Bohuslav Hulka CZE, points 10, time 156, 26) Valerijs Tihonovs LAT, points 7, time 20, 27) Sergejs Andrejevs LAT, points 7, time 139, 28) Ken Gammelgård FIN, points 6, time 83, 29) Yoshiyuki Mizuno JPN, points 6, time 184.


Individual competition (Open class)

1) Kreso Kerestes SLO, points 32, time 68, 2) Antti Rusanen FIN, points 31, time 103, 3) Ole Johan Waaler NOR, points 31, time 113, 4) Vibeke Vogelius DEN, points 31, time 150, 5) Mykola Opanasenko UKR, points 30, time 57, 6) Yusuke Okubo JPN, points 30, time 86, 7) Martin Fredholm SWE, points 30, time 106, 8) Stig Gerdtman SWE, points 30, time 138, 9) Mike Poulsen USA, points 30, time 161, 10) Jari Turto FIN, points 29, time 74, 11) John David Gittus GBR, points 29, time 90, 12) Haruo Kimura JPN, points 29, time 135, 13) Tatiana Chernysh UKR, points 29, time 180, 14) Erik Lundkvist SWE, points 28, time 98, 15) Roberta Falda ITA, points 28, time 103, 16) Eduard Oginskiy RUS, points 28, time 183, 17) Kjetil Waaler NOR, points 27, time 73, 18) Risto Vainio FIN, points 27, time 110, 19) Bozena Sileiko LTU, points 27, time 143, 20) Knud Vogelius DEN, points 27, time 276, 21) Lars Jakob Waaler NOR, points 27, time 276, 22) Frederic Jordan FRA, points 26, time 75, 23) Bob Turbyfill USA, points 26, time 137, 24) Kerestes Mateja SLO, points 26, time 157, 25) John Richard Keighley GBR, points 26, time 191, 26) Alan Gartside IRL, points 26, time 201, 27) Yevgen Danko UKR, points 26, time 230, 28) Janis Gaidelis LAT, points 25, time 298, 29) Babie Anja SLO, points 23, time 183, 30) Scott Drumm USA, points 23, time 296, 31) Toru Tanaka JPN, points 23, time 300, 32) Julianna Grant HUN, points 22, time 157, 33) Tamara Forosenko LTU, points 22, time 213. 34) John Crosby GBR, points 21, time 216, 35) Petr Krystek CZE, points 19, time 322, 36) Pevel Shmatov RUS, points 18, time 189, 37) Zenoida Paskevic LTU, points 18, time 367, 38) Bohuslav Hulka CZE, points 17, time 356, 39) Elena Leontyeva RUS, points 16, time 356, 40) Valerijs Tihonovs LAT, points 15, time 196, 41) Sergejs Andrejevs, points 13, time 290.


Team competition (paralympic class)

1) Sweden, 31 points, team time 109 (Lennart Wahlgren, Ola Jansson, Bernt Gustafsson), 2) Russia, 27 points, team time 67 (Sergey Grechko, Vladimir Troyan, Marina Borosenkova), 3) Ukraine, 25 points, team time 124 (Iryna Kulykova, Sergiy Naumov, Volodymyr Koschiy), 4) Lithuania, 25 points, team time 154 (Borisas Gavrilovas, Tadeus Simkovic, Evaldas Botrimas), 5) Great Britain, 25 points, team time 158 (John David Gittus, John Richard Keighley, John Crosby), 6) Norway, 24 points, team time 126 (Jan Erik Haug, Arne Ask), 7) Finland, 24 points, team time (Kari Melleri, Pekka Seppä, Ken Gammelgård), 8) Japan, 22 points, team time 184 (Hideto Kijima, Yuki Hasumoto, Yoshiyuki Mizuno), 9) Czech Republic, 14 points, team time 209 (Petr Krystek, Bohuslav Hulka), 10) Latvia, 14 points, team time 327 (Sergejs Andrejevs, Valerijs Tihonovs).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation