The World Games 2013

Cali, Colombia

25 July – 4 August
Website: http://wg2013.orienteering.org/
http://worldgames2013.com.co/en/sports/trend-sports/orienteering.html

Event Director:
Erik Nielsen (DEN)
IOF Senior Event Adviser:
Christine Brown (AUS)
Technical Delegate:
José Fernando Gomes Rueda (COL)

Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Start lists, online results, video and tracking:

http://wg2013.orienteering.org/

The World Games chat:

http://orienteering.org/the-world-games-chat/

Road to Cali

Road to Cali – Matthias Kyburz
Road to Cali – Edgars Bertuks

Older documents

The World Games 2013 Qualification Rules
The World Games 2013 allocation table

TWG 2013 places per nation
Newsletter (30 Sept 2011)

Results

Sprint

Women

1) Annika Billstam SWE 15:57,7, 2) Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 16:07,5, 3) Maja Alm DEN 16:34,7, 4) Nadiya Volynska UKR 16:36,7, 5) Alison Crocker USA 16:37,2, 6) Judith Wyder SUI 16:49,5, 7) Minna Kauppi FIN 16:51,6, 8) Ida Bobach DEN 16:59,7, 9) Tessa Hill GBR 17:11,3, 10) Sara Luescher SUI 17:13,6, 11) Annika Rihma EST 17:18,8, 12) Mari Fasting NOR 17:37,6, 13) Tove Alexandersson SWE 17:39,7, 14) Aija Skrastina LAT 17:43,8, 15) Iveta Duchova CZE 17:46,7, 16) Ursula Kadan AUT 17:48,8, 17) Anastasia Tikhonova RUS 17:53,2, 18) Amelie Chataing FRA 17:57,1, 19) Catherine Taylor GBR 17:59,8, 20) Tereza Novotna CZE 18:06,5, 21) Ildiko Szerencsi HUN 18:08,7, 22) Inga Dambe LAT 18:32,6, 23) Celine Dodin FRA 18:37,9, 24) Yingwei Wang CHN 18:40,7, 25) Ausrine Kutkaite LTU 18:43,0, 26) Samantha Saeger USA 18:57,1, 27) Fanni Gyurko HUN 18:58,8, 28) Kristina Rybakovaite LTU 18:59,0, 29) Anna Morawska POL 19:21,4, 30) Anna Nilsson-Simkovics AUT 19:25,3, 31) Monika Gajda POL 19:27,4, 32) Kathryn Preston AUS 19:39,1, 33) Georgia Whitla NZL 19:55,6, 34) Rachael Smith NZL 20:21,8, 35) Tania Maria Jesu de Carvalho BRA 21:56,5, 36) Franciely de Siq Chiles BRA 24:09,4, 37) Jhenny Carolina Pinilla Moya COL 24:15,1, 38) Mariana Stella Torres Pinto COL 29:23,1, Ekaterina Savkina RUS DSQ, Mingyue Zhu CHN DSQ.

Men

1) Matthias Kyburz SUI 14:30,8, 2) Andrey Khramov RUS 14:42,9, 3) Jerker Lysell SWE 14:46,6, 4) Kiril Nikolov BUL 14:47,2, 5) Daniel Hubmann SUI 14:48,8, 6) Murray Strain GBR 14:50,5, 7) Scott Fraser GBR 14:53,9, 8) Rasmus Thrane Hansen DEN 14:58,1, 9) Adam Kovacs HUN 15:03,6, 10) Jonas Vytautas Gvildys LTU 15:05,5, 11) Frederic Tranchand FRA 15:17,9, 12) Robert Merl AUT 15:24,7, 13) Lucas Basset FRA 15:28,6, 14) Vilius Aleliunas LTU 15:35,7, 15) Fabian Hertner SUI 15:39,4, 16) Gernot Kerschbaumer AUT 15:41,6, 17) Edgars Bertuks LAT 15:41,7, 18) Carl Godager Kaas NOR 15:45,4, 19) Kalvis Mihailovs LAT 15:47,9, 20) Vojtech Kral CZE 15:51,2, 21) Martins Sirmais LAT 15:54,5, 22) Zsolt Lenkei HUN 15:55,5, 23) Jan Prochazka CZE 15:55,7, 24) Gleb Tikhonov RUS 15:56,6, 25) Anders Holmberg SWE 15:58,3, 26) Oleksandr Kratov UKR 16:02,3, 27) Christopher Forne NZL 16:08,3, 28) Tane Cambridge NZL 16:11,7, 29) Ross Smith USA 16:44,9, 30) Xiyuan Liang CHN 17:09,9, 31) Eric Bone USA 17:25,8, 32) Cleber Baratto Vidal BRA 17:56,1, 33) Leandro Pereira Pasturiza BRA 18:07,0, 34) Qiaoping Li CHN 19:15,8, 35) Oscar Andres Rodriguez Sanabria COL 19:21,6, 36) John Jairo Cardenas Carreno COL 19:58,3, Øystein Kvaal Østerbø NOR DSQ, Tue Lassen DEN DSQ, Michael Crone RSA DSQ.

Middle distance

Women

1) Minna Kauppi FIN 32:59,1, 2) Tove Alexandersson SWE 33:43,5, 3) Nadiya Volynska UKR 34:13,4, 4) Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 34:16,7, 5) Judith Wyder SUI 35:00,7, 6) Annika Billstam SWE 35:22,2, 7) Sara Luescher SUI 35:30,9, 8) Mari Fasting NOR 35:52,4, 9) Catherine Taylor GBR 35:58,4, 10) Ida Bobach DEN 36:02,9, 11) Iveta Duchova CZE 37:01,1, 12) Amelie Chataing FRA 37:05,3, 13) Ursula Kadan AUT 37:05,9, 14) Anastasia Tikhonova RUS 37:06,9, 15) Ekaterina Savkina RUS 37:33,9, 16) Aija Skrastina LAT 38:39,0, 17) Inga Dambe LAT 38:47,3, 18) Celine Dodin FRA 39:08,4, 19) Tereza Novotna CZE 39:27,2, 20) Ausrine Kutkaite LTU 39:45,7, 21) Maja Alm DEN 39:58,7, 22) Tessa Hill GBR 40:05,5, 23) Annika Rihma EST 40:12,4, 24) Anna Nilsson-Simkovics AUT 40:33,3, 25) Kristina Rybakovaite LTU 41:05,8, 26) Samantha Saeger USA 41:48,5, 27) Mingyue Zhu CHN 42:28,6, 28) Yingwei Wang CHN 43:19,4, 29) Monika Gajda POL 43:25,4, 30) Rachael Smith NZL 43:41,1, 31) Fanni Gyurko HUN 43:57,3, 32) Georgia Whitla NZL 44:33,1, 33) Anna Morawska POL 44:36,8, 34) Tania Maria Jesu de Carvalho BRA 48:33,9, 35) Mariana Stella Torres Pinto COL 54:20,8, 36) Franciely de Siq Chiles BRA 58:20,9, 37) Jhenny Carolina Pinilla Moya COL 1:12:41,4, Alison Crocker USA DSQ, Kathryn Preston AUS DSQ, Ildiko Szerencsi HUN DSQ.

Men

1) Matthias Kyburz SUI 34:04,5, 2) Daniel Hubmann SUI 35:42,1, 3) Vilius Aleliunas LTU 35:42,5, 4) Rasmus Thrane Hansen DEN 35:45,0, 5) Lucas Basset FRA 35:50,9, 6) Edgars Bertuks LAT 35:54,9, 7) Jonas Vytautas Gvildys LTU 36:00,2, 8) Frederic Tranchand FRA 36:06,8, 9) Robert Merl AUT 36:33,7, 10) Tue Lassen DEN 36:35,6, 11) Gernot Kerschbaumer AUT 36:50,9, 12) Carl Godager Kaas NOR 36:51,5, 13) Øystein Kvaal Østerbø NOR 36:59,8, 14) Murray Strain GBR 37:07,1, 15) Jerker Lysell SWE 37:13,9, 16) Andrey Khramov RUS 37:16,0, 17) Fabian Hertner SUI 37:16,8, 18) Oleksandr Kratov UKR 38:14,6, 19) Vojtech Kral CZE 38:31,3, 20) Christopher Forne NZL 38:35,5, 21) Gleb Tikhonov RUS 38:42,8, 22) Adam Kovacs HUN 39:03,8, 23) Kiril Nikolov BUL 39:04,5, 24) Zsolt Lenkei HUN 39:16,1, 25) Qiaoping Li CHN 39:18,7, 26) Anders Holmberg SWE 39:26,8, 27) Martins Sirmais LAT 39:28,9, 28) Tane Cambridge NZL 41:44,7, 29) Leandro Pereira Pasturiza BRA 42:01,4, 30) Eric Bone USA 42:18,3, 31) Xiyuan Liang CHN 42:32,4, 32) Jan Prochazka CZE 42:35,9, 33) Michael Crone RSA 44:57,2, 34) Ross Smith USA 45:10,5, 35) Cleber Baratto Vidal BRA 46:17,6, 36) Oscar Andres Rodriguez Sanabria COL 56:03,4, 37) John Jairo Cardenas Carreno COL 1:33:18,7, Kalvis Mihailovs LAT DSQ, Scott Fraser GBR DSQ.

Mixed Sprint Relay

1) Switzerland 1:16:30,0 (Daniel Hubmann, Sara Luescher, Matthias Kyburz, Judith Wyder), 2) Denmark 1:20:50,4 (Tue Lassen, Ida Bobach, Rasmus Thrane Hansen, Maja Alm), 3) Austria 1:22:03,7 (Gernot Kerschbaumer, Anna Nilsson Simkovics, Robert Merl, Ursula Kadan), 4) France 1:24:31,1 (Frederic Tranchand, Celine Dodin, Lucas Basset, Amelie Chataing), 5) Lithuania 1:25:09,0 (Vilius Aleliunas, Kristina Rybakovaite, Jonas Vytautas Gvildys, Ausrine Kutkaite), 6) Latvia 1:25:18,6 (Kalvis Mihailovs, Inga Dambe, Edgars Bertuks, Aija Skrastina), 7) Hungary 1:27:26,2 (Zsolt Lenkei, Fanni Gyurko, Adam Kovacs, Ildiko Szerencsi), 8) Russia 1:27:32,8 (Gleb Tikhonov, Ekatarina Savkina, Andrey Khramov, Anastasia Tikhonova), 9) United States 1:31:15,3 (Eric Bone, Samantha Saeger, Ross Smith, Alison Crocker), 10) New Zealand 1:31:15,4 (Christopher Forne, Rachael Smith, Tane Cambridge, Georgia Whitla), 11) China 1:33:40,3 (Xiyuan Liang, Mingyue Zhu, Quaoping Li, Yingwei Wang), 12) Brazil 1:43:57,2 (Leandro Pereira Pasturiza, Franciely de Siqueira Chiles, Cleber Baratto Vidal, Tania Maria de Carvalho), Sweden DSQ (Jerker Lysell, Annika Billstam, Anders Holmberg, Tove Alexandersson), Norway DSQ (Carl Godager Kaas, Mari Fasting, Øystein Kvaal Østerbø, Anne Margrethe Hausken Nordberg), Great Britain DSQ (Murray Strain, Catherine Taylor, Scott Fraser, Tessa Hill), Colombia DSQ (Oscar Andres Rodriguez Sanabria, Jhenny Carolina Moya Pinilla, John Jairo Cardenas Carrero, Mariana Stella Torres Pinto), Czech Republic DSQ (Jan Prochazka, Iveta Duchova, Vojtech Kral, Tereza Novotna).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2016
    24-30 July 2016

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships and World Trail Orienteering Championships 2016
    20-27 August 2016

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Mountain Bike Orienteering Championships 2016
    24-30 July 2016

  • European Youth Mountain Bike Orienteering Championships 2016
    24-30 July 2016

  • World Masters Orienteering Championships 2016
    7-13 August 2016

  • Mountain Bike Orienteering World Cup Final 2016
    29 September - 2 October 2016

  • Orienteering World Cup Final 2016
    14-16 October 2016

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)