North American Orienteering Championships 2012

Delaware Water Gap, Pennsylvania, USA

19-21 October
Email: Info@NAOC2012.org
Website: www.naoc2012.org
IOF Senior Event Adviser:
Adrian Zissos (CAN)
Bulletin 3
Bulletin 1-2

Results

Sprint

Women

1) Samantha Saeger USA 13:42, 2) Alison Crocker USA 14:05, 3) Louise Oram CAN 15:13, 4) Alexandra Jospe USA 15:30, 5) Carol Ross CAN 16:43, 6) Cristina Luis USA 16:48, 7) Alison Campbell USA 17:16, 8) Pam James CAN 17:17, 9) Angelica Riley USA 18:16, 10) Corinne Porter USA 19:08, 11) Karen Williams Middleton USA 19:09, 12) Darya Sepandj CAN 20:15, 13) Molly Kemp CAN 20:24, 14) Anna Shafer-Skelton USA 20:46, 15) Meghan Rance CAN 20:55, 16) Lori Huberman USA 21:14, 17) Charlotte MacNaughton CAN 22:14, 18) Kelsey Breseman USA 22:59, 19) Victoria Campbell USA 24:10, 20) Julie Keim USA 24:16, 21) Gina Nuss USA 25:04, 22) Jennie Anderson CAN 26:15, 23) Virginia DeBons USA 35:55, 24) Caroline Luis USA 40:20.

Men

1) Ross Smith USA 13:58, 2) Andrew Childs USA 14:21, 3) Eric Kemp CAN 14:22, 4) Giacomo Barbone USA 14:28, 5) Boris Granovskiy USA 14:28, 6) Will Critchley CAN 14:32, 7) Serghei Logvin CAN 14:35, 8) Jeff Teutsch CAN 15:01, 9) Graeme Rennie CAN 15:10, 10) Damian Konotopetz CAN 15:12, 11) Eric Bone USA 15:17, 12) Michael Sandstrom USA 15:18, 13) Brian May CAN 15:33, 14) Mike Smith CAN 15:43, 15) Michael Lucente CAN 15:46, 16) Ken Walker Jr. USA 15:59, 17) Erin Schirm USA 16:02, 18) Sergei Fedorov USA 16:05, 19) Eddie Bergeron USA 16:19, 20) Wyatt Riley USA 16:22, 21) Wil Smith CAN 16:24, 22) Brendan Shields USA 16:28, 23) Ian Smith USA 16:56, 24) Jon Torrance CAN 16:58, 25) Nolan Miles USA 17:03, 26) Forest Pearson CAN 17:10, 27) Brian Graham CAN 17:14, 28) Francis Falardeau CAN 17:20, 29) Charles Whitaker USA 17:39, 30) Jonathan Bangert USA 17:57, 31) Andrew Strat USA 18:02, 32) Ross Burnett CAN 18:12, 33) Ben Gallup USA 19:02, 34) Ted Good USA 19:05, 35) Ian Jones USA 20:13, 36) Magnus Bjorkman USA 20:19, 37) Andrew Mitchell USA 20:56, 38) Tom Svobodny USA 20:59, 39) Andrew Eck USA 21:26, 40) Patrick Nuss USA 21:43, 41) Rex Winterbottom USA 21:44, 42) William Tucker USA 22:09, 43) Jeremy DeBons USA 22:44, 44) Ryan Breseman USA 23:34, 45) Edward Despard USA 23:59, 46) Zachary Schroeder USA 28:29, 47) Mark McCormick USA 28:44, 48) Dylan Thies USA 28:53, 49) Alexis Rzewski USA 29:04, 50) Jeremy Colgan USA 30:27, 51) Ryan Hanna USA 30:37, 52) Pavel Korniliev USA 31:48, 53) James Richardson CAN 32:57, 54) Eric Smith USA 40:51, Greg Walker USA DSQ.

Middle distance

Women

1) Alison Crocker USA 35:27, 2) Samantha Saeger USA 35:46, 3) Louise Oram CAN 38:02, 4) Pam James CAN 41:46, 5) Alison Campbell USA 42:05, 6) Angelica Riley USA 42:52, 7) Molly Kemp CAN 45:39, 8) Karen Williams Middleton USA 46:46, 9) Alexandra Jospe USA 47:26, 10) Cristina Luis USA 47:31, 11) Kseniya Popova USA 49:18, 12) Carol Ross CAN 50:45, 13) Corinne Porter USA 58:30, 14) Anna Shafer-Skelton USA 1:00:57, 15) Kelsey Breseman USA 1:04:08, 16) Victoria Campbell USA 1:05:45, 17) Jennie Anderson CAN 1:09:43, 18) Rance Meghan CAN 1:10:39, 19) Linda Kohn USA 1:11:49, 20) Charlotte MacNaughton CAN 1:20:22, 21) Virginia DeBons USA 1:21:23, 22) Gina Nuss USA 1:31:28.

Men

1) Eric Bone USA 35:43, 2) Ken Walker Jr. USA 37:30, 3) Mike Smith CAN 37:41, 4) Boris Granovskiy USA 38:06, 5) Will Critchley CAN 38:23, 6) Brian May CAN 38:41, 7) Sergei Zhyk USA 38:41, 8) Ross Smith USA 38:44, 9) Wil Smith CAN 38:50, 10) Graeme Rennie CAN 39:42, 11) Brendan Shields USA 39:46, 12) Wyatt Riley USA 40:54, 13) Hans Fransson CAN 41:32, 14) Andrew Childs USA 41:33, 15) Ian Smith USA 41:37, 16) Serghei Logvin CAN 41:49, 17) Greg Walker USA 42:11, 18) Eddie Bergeron USA 42:29, 19) Erin Schirm USA 43:53, 20) Andrew Strat USA 44:09, 21) Brian Graham CAN 44:29, 22) Forest Pearson CAN 44:43, 23) Damian Konotopetz CAN 45:04, 24) Jeff Teutsch CAN 45:11, 25) Jon Torrance CAN 45:21, 26) Michael Sandstrom USA 45:24, 27) Mike Waddington CAN 45:33, 28) Sergei Fedorov USA 47:14, 29) Zachary Schroeder USA 47:37, 30) Francis Falardeau CAN 47:52, 31) Charles Whitaker USA 49:36, 32) John Goodwin USA 49:41, 33) Eric Kemp CAN 50:43, 34) Ted Good USA 51:56, 35) Ross Burnett CAN 52:32, 36) Magnus Bjorkman USA 53:47, 37) Pavel Korniliev USA 56:10, 38) Andrew Eck USA 56:49, 39) Nolan Miles USA 57:43, 40) Jonathan Bangert USA 57:58, 41) Patrick Nuss USA 1:04:51, 42) David Pruden USA 1:05:09, 43) Tom Svobodny USA 1:06:07, 44) Rex Winterbottom USA 1:07:32, 45) Ian Jones USA 1:10:32, 46) William Tucker USA 1:14:29, 47) Andrew Mitchell USA 1:17:27, 48) Ryan Breseman USA 1:18:23, 49) Jeremy DeBons USA 1:24:25, 50) Dylan Thies USA 1:26:22, 51) Eric Smith USA 1:34:56, 52) Ryan Hanna USA 1:38:01, 53) Alexis Rzewski USA 1:40:45, 54) Mark McCormick USA 1:55:42, 55) Edward Despard USA 2:29:45, Nick Duca CAN DSQ, Michael Lucente CAN DSQ, Giacomo Barbone USA DSQ, Jeremy Colgan USA DSQ.

Long distance

Women

1) Alison Crocker USA 1:04:50, 2) Samantha Saeger USA 1:10:50, 3) Louise Oram CAN 1:12:17, 4) Alexandra Jospe USA 1:20:02, 5) Carol Ross CAN 1:26:54, 6) Alison Campbell USA 1:27:15, 7) Cristina Luis USA 1:32:18, 8) Molly Kemp CAN 1:38:47, 9) Pam James CAN 1:42:40, 10) Angelica Riley USA 1:45:01, 11) Kseniya Popova USA 1:45:07, 12) Corinne Porter USA 1:48:29, 13) Charlotte MacNaughton CAN 1:51:07, 14) Victoria Campbell USA 1:59:26, 15) Jennie Anderson CAN 2:01:10, 16) Kelsey Breseman USA 2:03:03, Meghan Rance CAN DSQ, Virginia DeBons USA DSQ.

Men

1) Ross Smith USA 1:40:20, 2) Serghei Logvin CAN 1:43:18, 3) Brian May CAN 1:44:34, 4) Mike Smith CAN 1:44:39, 5) Jeff Teutsch CAN 1:44:41, 6) Bone Eric USA 1:44:50, 7) Boris Granovskiy USA 1:47:45, 8) Wyatt Riley USA 1:48:09, 9) Graeme Rennie CAN 1:48:20, 10) Ken Walker Jr. USA 1:52:33, 11) Hans Fransson CAN 1:54:19, 12) Nick Duca CAN 1:54:41, 13) Sergei Zhyk USA 1:55:10, 14) Damian Konotopetz CAN 1:55:21, 15) Brian Graham CAN 1:55:24, 16) Giacomo Barbone USA 1:56:26, 17) Eric Kemp CAN 1:56:32, 18) Wil Smith CAN 1:58:37, 19) Forest Pearson CAN 2:02:02, 20) Brendan Shields USA 2:03:17, 21) Will Critchley CAN 2:05:55, 22) Andrew Strat USA 2:07:54, 23) Ian Smith USA 2:09:22, 24) Jon Torrance CAN 2:10:28, 25) Sergei Fedorov USA 2:11:48, 26) Greg Walker USA 2:12:31, 27) Nolan Miles USA 2:13:41, 28) Zachary Schroeder USA 2:14:56, 29) Jonathan Bangert USA 2:21:02, 30) Michael Lucente CAN 2:30:23, 31) Francis Falardeau CAN 2:31:42, 32) Magnus Bjorkman USA 2:39:07, 33) Eck Andrew USA 2:40:28, 34) Pavel Korniliev USA 2:45:00, 35) Ian Jones USA 2:47:49, 36) Tom Svobodny USA 2:49:36, 37) Ted Good USA DSQ, 38) Andrew Mitchell USA DSQ, Jeremy Colgan USA DSQ,  Alexis Rzewski USA DSQ,  Ryan Breseman USA DSQ,  William Tucker USA DSQ,  Dylan Thies USA DSQ,  Rex Winterbottom USA DSQ,  Mark McCormick USA DSQ,  Charles Whitaker USA DSQ.

Relay

Men

 1) CAN 56:28 (Graeme Rennie, Will Critchley, Serghei Logvin), 2) United States 1:00:10 (Wyatt Riley, Ken Walker Jr., Boris Granovskiy).

Women

1) United States 53:16 (Alexandra Jospe, Samantha Saeger, Alison Crocker), 2) CAN 57:41 (Carol Ross, Pam James, Louise Oram).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • World Masters Ski Orienteering Championships
    4-12 March 2018

  • EOC

    European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2018
    26 June - 1 July 2018

  • World Masters Orienteering Championships
    5 -13 July 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation