Oceania Orienteering Championships 2011

Victoria & New South Wales, Australia

1-7 October 2011
Orienteering ACT Inc.
Contact Person: John Suominen
PO Box 402 Jamison Centre ACT 2614 Australia
Tel: ++61 2 6251 3885
E-mail: orienteering.act@webone.com.au
Website: www.oceania2011.com

Results

Sprint

Women

1) Grace Crane AUS 12:07, 2) Lizzie Ingham NZL 12:39, 3) Jo Allison AUS 12:45, 3) Vanessa Round AUS 12:45, 5) Clare Hawthorne AUS 12:48, 6) Bridget Anderson AUS 12:59, 7) Kathryn Ewels AUS 13:05, 8) Kate Morrison NZL 13:10, 9) Anna Sheldon AUS 13:36, 10) Tracy Marsh AUS 13:49, 11) Cath Chalmers AUS 13:58, 12) Belinda Lawford AUS 14:02, 13) Susanne Casanova AUS 14:10, 14) Rachel Effeney AUS 14:12, 15) Natasha Key AUS 14:42, 16) Laura Robertson NZL 15:12, 17) Rachel West AUS 15:15, 18) Tessa Ramsden NZL 16:32, 19) Laurina Neumann AUS 17:01, 20) Selena Metherell NZL 17:09, 21) Lucy McGarva AUS 17:39, 22) Heather Muir AUS 17:57, 23) Phoebe Dent AUS 18:22, 23) Renee Beveridge NZL 18:22, 25) Briohny Seaman AUS 18:31, 26) Rebecca Freese AUS 18:38, 27) Michele Dawson AUS 18:50, 28) Jenny Casanova AUS 19:47, 29) Tamara Orr AUS 20:09, 30) Jacqui Doyle AUS 20:33, 31) Rebecca Butler AUS 21:15, 32) Rebecca Phillips AUS 22:55, 33) Jessie West AUS 23:36, 34) Lisa Grant AUS 24:25, 35) Asta Gunnarsson AUS 26:02, 36) Katelyn Effeney AUS 26:09, 37) Sally-Anne Henderson AUS 26:14, 38) Emma Campbell AUS 28:02, 39) Heather McDonald NZL 28:38, 40) Emily Cantwell AUS 44:49, 41) Jenna Linehan AUS 54:01.

Men

1) Grant Bluett AUS 14:27, 2) Matthew Ogden NZL 14:39, 3) Christopher Naunton AUS 15:03, 4) Rob Walter AUS 15:05, 5) Simon Uppill AUS 15:06, 6) Oliver Poland AUS 15:19, 7) James Bradshaw NZL 15:33, 8) Nick Hann NZL 15:38, 9) Lachlan Dow AUS 15:40, 10) Rob Preston AUS 15:45, 11) Bryan Keely AUS 16:05, 12) Warren Key AUS 16:07, 13) Tim Robertson NZL 16:15, 14) Duncan Morrison NZL 16:25, 15) Lachlan Hallett AUS 16:41, 16) Murray Scown AUS 16:56, 17) Oscar McNulty AUS 16:57, 18) Joshua Blatchford AUS 17:04, 19) Jim Russell AUS 17:08, 20) Max Neve AUS 17:09, 21) Andy Hogg AUS 17:16, 22) David Brownridge AUS 17:21, 23) Ian Lawford AUS 17:33, 24) Brodie Nankervis AUS 17:36, 25) Kasimir Gregory AUS 17:43, 26) Brent Edwards NZL 17:48, 27) Mark Gregson AUS 17:49, 27) Bruce Arthur AUS 17:49, 29) David Meyer AUS 17:51, 30) Eddie Wymer AUS 18:00, 31) Blair Trewin AUS 18:11, 32) Eugene Campbell NZL 18:15, 33) Evan Barr AUS 18:28, 34) Alistair Cory-Wright NZL 18:50, 35) Greg Barbour NZL 19:01, 36) Kurt Neumann AUS 19:08, 37) Steven Todkill AUS 19:10, 38) Ben Rattray AUS 19:15, 39) Richard Hyslop AUS 19:20, 40) David Shepherd AUS 19:34, 41) Ben Corry AUS 19:35, 42) Alex Massey AUS 19:36, 43) Reuben Smith AUS 19:40, 44) Eric Morris AUS 19:52, 45) Mathieu McGuire AUS 19:55, 46) Matthew Hill AUS 20:18, 47) Craig Dufty AUS 20:23, 48) Paul de Jongh AUS 21:01, 49) Graham Braid AUS 21:05, 50) Mitchell Neumann AUS 21:12, 51) Geoff Stacey AUS 21:16, 52) Aaron Breed AUS 21:23, 53) Alistair Richardson NZL 21:29, 54) Jason McCrae AUS 21:46, 55) Chris Helliwell AUS 24:43, 56) Huon Wilson AUS 24:47, 57) Bryn McComb AUS 27:09, 58) Ian Dalton AUS 28:13, 58) Jock Davis AUS 28:13, 60) Louis Coad AUS 28:15, 61) Christopher Firman AUS 28:29, 62) Oliver Crosato AUS 28:45, 63) Glen Charlton AUS 31:25, 64) Thomas Carter AUS 36:48, 65) Andrew Warwick AUS 44:11, 66) Jade Kerber AUS 44:24, 67) Alex Orr AUS 54:29, Todd Neve AUS DSQ, Jose Zapata AUS DSQ.

Middle distance

Women

1) Lizzie Ingham NZL 39:47, 2) Susanne Casanova AUS 42:19, 3) Jo Allison AUS 42:30, 4) Vanessa Round AUS 43:11, 5) Laura Robertson NZL 44:25, 6) Tracy Marsh AUS 44:36, 7) Kathryn Ewels AUS 45:04, 8) Kate Morrison NZL 45:59, 9) Aislinn Prendergast AUS 46:06, 10) Belinda Lawford AUS 47:17, 11) Anna Sheldon AUS 47:18, 12) Laurina Neumann AUS 47:37, 13) Natasha Key AUS 53:05, 14) Amber Tomas AUS 53:20, 15) Jenny Casanova AUS 53:36, 16) Rachel Effeney AUS 53:42, 17) Jenni Adams NZL 54:12, 18) Bridget Anderson AUS 55:33, 19) Tessa Ramsden NZL 56:49, 20) Briohny Seaman AUS 57:04, 21) Clare Hawthorne AUS 57:20, 22) Jasmine Neve AUS 1:00:01, 23) Lucy McGarva AUS 1:00:22, 24) Lauren Gillis AUS 1:03:10, 25) Asta Gunnarsson AUS 1:07:38, 26) Ilka Barr AUS 1:13:44, 27) Cath Chalmers AUS 1:14:46, 28) Lisa Grant AUS 1:23:33, 29) Heather McDonald NZL 1:26:58, 30) Thorlene Egerton AUS 1:27:47, 31) Kirsten Fairfax AUS 1:36:55, Fern Tomas AUS DSQ, Eloise Matthews AUS DSQ.

Men

1) David Shepherd AUS 37:06, 2) Rob Preston AUS 37:45, 3) Simon Uppill AUS 38:56, 4) Nick Hann NZL 39:46, 5) Lachlan Dow AUS 41:25, 6) Carsten Jørgensen DEN 41:29, 7) Rob Walter AUS 41:37, 8) Duncan Morrison NZL 41:44, 9) Murray Scown AUS 41:57, 10) Matthew Ogden NZL 42:31, 11) Joshua Blatchford AUS 42:42, 12) Eric Morris AUS 43:31, 13) Reuben Smith AUS 44:05, 14) Christopher Naunton AUS 44:34, 15) James Bradshaw NZL 45:21, 16) Bruce Arthur AUS 45:51, 17) Grant Bluett AUS 46:10, 18) David Meyer AUS 46:40, 19) Lachlan Hallett AUS 47:08, 20) Evan Barr AUS 47:20, 21) Mark Gregson AUS 47:51, 22) Eddie Wymer AUS 49:05, 23) Michael Adams NZL 49:32, 24) Blair Trewin AUS 49:33, 25) Brent Edwards NZL 50:12, 26) Jock Davis AUS 50:49, 27) Andy Hogg AUS 51:01, 28) Bryan Keely AUS 51:29, 29) Paul Liggins AUS 52:50, 30) Alistair Cory-Wright NZL 53:38, 31) Steven Todkill AUS 53:48, 32) Ben Rattray AUS 54:52, 33) Peter Preston AUS 55:00, 34) David Brownridge AUS 56:09, 35) Kerrin Rattray AUS 57:56, 36) Matthew Schepisi AUS 59:20, 37) Chris Helliwell AUS 59:28, 38) Robert Fell AUS 1:00:17, 39) Jim Russell AUS 1:01:43, 40) Steven Cusworth AUS 1:01:56, 41) Greg Barbour NZL 1:02:21, 42) Piotr Czajkowski AUS 1:04:03, 43) Jason McCrae AUS 1:04:53, 44) Morton Neve AUS 1:06:42, 45) Andrew Hill AUS 1:07:35, 46) Geoff Stacey AUS 1:09:16, 47) Seb Dunne AUS 1:09:59, 48) Graham Braid AUS 1:12:11, 49) Tyson Hillyard AUS 1:13:02, 50) Robert Matthews AUS 1:53:16, Mathieu McGuire AUS DSQ.

Long distance

Women

1) Jo Allison AUS 1:14:19, 2) Vanessa Round AUS 1:14:52, 3) Aislinn Prendergast AUS 1:16:45, 4) Lizzie Ingham NZL 1:19:25, 5) Kathryn Ewels AUS 1:19:42, 6) Susanne Casanova AUS 1:20:57, 7) Rachel Effeney AUS 1:25:49, 8) Clare Hawthorne AUS 1:27:36, 9) Kate Morrison NZL 1:30:22, 10) Jasmine Neve AUS 1:30:26, 11) Anna Sheldon AUS 1:32:15, 12) Ilka Barr AUS 1:33:27, 13) Bridget Anderson AUS 1:33:47, 14) Tracy Marsh AUS 1:37:32, 15) Natasha Key AUS 1:38:07, 16) Tessa Ramsden NZL 1:42:33, 17) Jenny Casanova AUS 1:44:37, 18) Lauren Gillis AUS 1:45:49, 19) Jenni Adams NZL 1:55:34, 20) Lucy McGarva AUS 2:06:56, 21) Lisa Grant AUS 2:15:42, 22) Thorlene Egerton AUS 2:22:24.

Men

1) Rob Preston AUS 1:32:29, 2) David Shepherd AUS 1:35:06, 3) Bryan Keely AUS 1:35:49, 4) Grant Bluett AUS 1:35:50, 5) Simon Uppill AUS 1:37:49, 6) Rob Walter AUS 1:38:54, 7) Murray Scown AUS 1:41:49, 8) Christopher Naunton AUS 1:44:21, 9) Peter Preston AUS 1:48:06, 10) Lachlan Hallett AUS 1:52:55, 11) Michael Adams NZL 1:52:56, 12) Andy Hogg AUS 1:58:24, 13) Jason McCrae AUS 2:00:59, 14) Andrew Hill AUS 2:02:05, 15) Mark Gregson AUS 2:03:05, 16) Steven Todkill AUS 2:04:14, 17) Kerrin Rattray AUS 2:04:33, 18) Reuben Smith AUS 2:07:33, 19) Brent Edwards NZL 2:08:02, 20) Piotr Czajkowski AUS 2:08:57, 21) Seb Dunne AUS 2:10:01, 22) David Brownridge AUS 2:11:12, 23) Morton Neve AUS 2:12:40, 24) Geoff Stacey AUS 2:14:19, 25) Chris Helliwell AUS 2:22:05, 26) Matthew Schepisi AUS 2:24:46, 27) Mathieu McGuire AUS 3:40:01, Evan Barr AUS DSQ, Ben Rattray AUS DSQ, Bruce Arthur AUS DSQ, David Meyer AUS DSQ.

Relay

Women

1) Australia 1:44:15 (Vanessa Round, Jo Allison, Kathryn Ewels), 2) New Zealand 1:54:00 (Kate Morrison, Tessa Ramsden, Lizzie Ingham).

Men

1) Australia 1:58:13 (Simon Uppill, David Shepherd, Rob Preston), 2) New Zealand 2:13:12 (Michael Adams, James Bradshaw, Brent Edwards).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation