Oceania Orienteering Championships 2009

South Island, New Zealand

3-11 January 2009 Bulletin 1

Results

Sprint

Women (Length: 2.8 km, Controls: 18)

1) Lizzie Ingham NZL 15:45, 2) Amber Morrison NZL 16:10, 3) Penny Kane NZL 17:05, 4) Lara Prince NZL 17:12, 5) Tania Robinson NZL 17:19, 6) Rita Homes NZL 17:37, 7) Laurina Neumann AUS 17:44, 8) Rebecca Smith NZL 18:10, 9) Mace Neve AUS 18:42, 10) Jenni Adams NZL 18:51, 11) Briohny Davey AUS 19:54, 12) Claire Paterson NZL 20:13, 13) Jessica Fuller-Smith AUS 20:32, 14) Heather McDonald AUS 20:51, 15) Cath Chalmers AUS 20:58, 16) Sarah Gray NZL 21:37, 17) Emma Warren AUS 21:44, Vanessa Round AUS mp.

Men (Length: 3.3 km, Controls: 23)

1) Jamie Stewart NZL 16:15, 2) Simon Uppill AUS 16:16, 3) James Bradshaw NZL 16:35, 4) Eric Morris AUS 17:07, 5) Michael Adams NZL 17:08, 6) Jim Russell AUS 17:11, 7) Simon Jager NZL 17:13, 8) Ryan Smyth AUS 17:16, 9) Bill Edwards NZL 17:37, 10) Todd Oates NZL 17:50, 11) Tane Cambridge NZL 18:04, 12) Patrick Saile AUS 18:05, 13) Thomas Reynolds NZL 18:07, 14) Riki Cambridge NZL 18:19, 15) Matt Scott NZL 18:22, 16) Greg Flynn NZL 18:23, 17) Jourdan Harvey NZL 18:33, 18) Nick Harris NZL 18:34, 19) Reuben Smith AUS 18:41, 20) Keith Agmen NZL 18:42, 21) Ben Rattray AUS 18:44, 22) Dennis de Monchy NZL 18:50, 23) Brent Edwards NZL 18:53, 24) Blair Trewin AUS 18:55, 25) Bryan Keely AUS 18:56, 26) Mark Lawson NZL 18:56, 27) Rob Preston AUS 19, 28) Oliver Mitchell AUS 19:19, 28) Dane Cavanagh AUS 19:46, 30) Magnus Bengtsson NZL 20:03, 31) Geoff Stacey AUS 20:14, 32) Greig Hamilton NZL 21:04, 33) Nic Gorman NZL 21:36, 34) Andrew Johnstone NZL 21:44, 35) Aiden Ellmers NZL 21:46, 36) Ramash Swamy NZL 23:15, 37) Mick Finn NZL 24:45, Darren Ashmore NZL mp, Paul Liggins AUS mp.

Middle distance

Women (Length: 4.6 km, Controls: 22)

1) Lizzie Ingham NZL 39:54, 2) Tania Robinson NZL 39:55, 3) Lara Prince NZL 42:20, 4) Penny Kane NZL 43:41, 5) Rita Homes NZL 43:56, 6) Rebecca Smith NZL 45:07, 7) Vanessa Round AUS 46:15, 8) Briohny Davey AUS 47:06, 9) Claire Paterson NZL 48:20, 10) Amber Morrison NZL 48:39, 11) Mace Neve AUS 50:25, 12) Jenni Adams NZL 50:46, 13) Laurina Neumann AUS 51:32, 14) Sarah Gray NZL 59:12, 15) Heather McDonald AUS 1:01:38, 16) Cath Chalmers AUS 1:03:03, 17) Linley Earnshaw NZL 1:04:10, 18) Emma Warren AUS 1:05:16, Jessica Fuller-Smith AUS mp.

Men (Length: 5.7 km, Controls: 27)

1) Simon Uppill AUS 37:29, 2) Thomas Reynolds NZL 39:43, 3) Michael Adams NZL 39:45, 4) Michael Smithson NZL 40:00, 5) Ryan Smyth AUS 40:11, 6) Darren Ashmore NZL 40:42, 7) Bill Edwards NZL 41:47, 8) Reuben Smith AUS 42:13, 9) Riki Cambridge NZL 42:23, 10) Tane Cambridge NZL 42:41, 11) Simon Jager NZL 42:52, 12) Rob Preston AUS 42:53, 13) Mark Lawson NZL 43:21, 14) Brent Edwards NZL 43:22, 15) Matt Scott NZL 43:44, 16) Jim Russell AUS 43:45, 17) Blair Trewin AUS 44:31, 18) Todd Oates NZL 46:51, 19) Paul Liggins AUS 47:18, 20) Bryan Keely AUS 47:24, 21) Alistair Cory-Wright NZL 47:50, 22) Oliver Mitchell AUS 47:51, 23) Nick Harris NZL 48:00, 24) Keith Agmen NZL 49:05, 25) Greg Flynn NZL 49:18, 26) Dennis de Monchy NZL 49:36, 27) Joe Jagusch NZL 49:41, 28) Greig Hamilton NZL 49:42, 29) Ben Rattray AUS 50:48, 30) Andrew Johnstone NZL 53:32, 31) Dane Cavanagh AUS 54:57, 32) Geoff Stacey AUS 55:09, 33) Ake Fagereng NZL 55:16, 34) Patrick Saile AUS 58:51, 35) Nic Gorman NZL 1:02:49, 36) Ramash Swamy NZL 1:05:58, 37) Aiden Ellmers NZL 1:09:37, 38) Matt Radford NZL 1:16:59, Eric Morris AUS mp, Jamie Stewart NZL mp, James Bradshaw NZL mp.

Long distance

Women

1) Lizzie Ingham NZL 1:32:17, 2) Rita Homes NZL 1:37:18, 3) Tania Robinson NZL 1:39:14, 4) Lara Prince NZL 1:41:05, 5) Rebecca Smith NZL 1:41:37, 6) Amber Morrison NZL 1:45:12, 7) Laurina Neumann AUS 1:45:45, 8) Vanessa Round AUS 1:47:40, 9) Briohny Davey AUS 1:49:19, 10) Sarah Gray NZL 1:54:12, 11) Penny Kane NZL 2:01:24, 12) Mace Neve AUS 2:05:19, 13) Linley Earnshaw NZL 2:48:35, 14) Jessica Fuller-Smith AUS 2:49:23.

Men

1) Simon Uppill AUS 1:39:04, 2) Eric Morris AUS 1:45:46, 3) Ben Rattray AUS 1:49:44, 4) Brent Edwards NZL 1:52:14, 5) Darren Ashmore NZL 1:53:32, 6) Michael Adams NZL 1:53:39, 7) Todd Oates NZL 1:58:54, 8) Rob Preston AUS 2:03:50, 9) Bryan Keely AUS 2:04:30, 10) James Bradshaw NZL 2:04:58, 11) Ryan Smyth AUS 2:07:04, 12) Blair Trewin AUS 2:07:32, 13) Tane Cambridge NZL 2:09:39, 14) Keith Agmen NZL 2:17:03, 15) Reuben Smith AUS 2:22:54, 16) Greig Hamilton NZL 2:30:36, 17) Dennis de Monchy NZL 2:33:26, 18) Riki Cambridge NZL 2:38:47, 19) Magnus Bengtsson NZL 2:47:24, 20) Geoff Stacey AUS 3:00:11, 21) Ramash Swamy NZL 3:36:47, 22) Aiden Ellmers NZL 3:49:23, Matt Scott NZL mp, Jamie Stewart NZL mp, Andrew Johnstone NZL mp, Joe Jagusch NZL mp, Patrick Saile AUS mp, Dane Cavanagh AUS mp, Tim Wright NZL mp, Nick Harris NZL mp, Oliver Mitchell AUS dns.

Relay

Women

1) New Zealand (Tania Robinson, Penny Kane, Lizzie Ingham) 2:08:26, 2) Australia (Vanessa Round, Mace Neve, Laurina Neumann) 2:18:21.

Men

1) New Zealand (Michael Adams, James Bradshaw, Darren Ashmore) 2:40:27, 2) Australia (Blair Trewin, Eric Morris, Rob Preston) 2:54:14.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation