Ski Orienteering World Cup 2009–2010 Round 4 (Events 13–16)

Ånn, Sweden

13–17 March
Contact person: Stefan Frick, Gunilla Back
Email: info@ski-otourclub.seWebsite: www.wcfinalski-o2010.com

IOF Senior Event Adviser: Wolfgang Pötsch (AUT)
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

Event 13: Sprint distance in Ann, Sweden (13 March)

Women

1) Natalya Tomilova RUS 15:33, 2) Marte Reenaas NOR 16:05, 3) Olga Novikova KAZ 16:27, 4) Kajsa Rickardsson SWE 16:33, 5) Anastasia Kravchenko RUS 16:40, 6) Josefine Engström SWE 17:03, 7) Barbro Kvåle NOR 17:04, 8) Evgeniya Kuzmina KAZ 17:16, 9) Olga Trifanova RUS 17:36, 10) Polina Malchikova RUS 17:39, 11) Erica Johansson SWE 17:59, 12) Alena Chukareva RUS 18:02, ) Åsa Zetterberg-Eriksson SWE 18:02, 14) Anni Honkimaa FIN 18:10, 15) Marie Asprusten NOR 18:15, 16) Helene Söderlund SWE 18:19, 17) Helena Randakova CZE 18:20, 18) Elin Vedin SWE 18:37, 19) Tiia Tallila FIN 18:45, 20) Hana Hancikova CZE 18:52, 21) Ladina Lechner SUI 19:04, 22) Magdalena Olsson SWE 19:12, 23) Sonja Mörsky FIN 19:13, 24) Elmira Moldasheva KAZ 19:50, 25) Zsuzsa Fey ROU 20:00, 26) Yvonne Gantenbein SUI 20:11, 27) Carmen Strub SUI 20:34, 28) Tatyana Gavrilova KAZ 22:25, 29) Mariya Vlassova KAZ 23:27, DSQ Alena Trapeznikova RUS .

Men

1) Staffan Tunis FIN 17:11, 2) Eduard Khrennikov RUS 17:19, 3) Eivind Tonna NOR 17:29, 4) Andrey Grigoryev RUS 17:31, 5) Lars Moholdt NOR 17:40, 6) Kirill Veselov RUS 17:42, 7) Peter Arnesson SWE 17:47, 8) Johan Granath SWE 17:50, 9) Erik Rost SWE 17:51, 10) Hans Jörgen Kvåle NOR 18:01, 11) Mikhail Sorokin KAZ 18:02, 12) Andrey Lamov RUS 18:06, 13) Martin Hammarberg SWE 18:08, 14) Christian Spoerry SUI 18:20, Teemu Köngäs FIN 18:20, 16) Öyvind Watterdal NOR 18:21, 17) Olli-Markus Taivainen FIN 18:30, 18) David Bejmer SWE 18:34, 19) Jiri Bouchal CZE 18:56, 20) Janne Häkkinen FIN 19:03, 21) Ove Sätra NOR 19:05, 22) Gion Schnyder SUI 19:11, 23) Carl Magnusson SWE 19:17, 24) Vladimir Barchukov RUS 19:18, 25) Joel Sjölander SWE 19:27, 26) Christian Hohl SUI 19:50, 27) Ivan Povyshev RUS 19:51, 28) Alexandr Babenko KAZ 21:09, 29) Andrin Kappenberger SUI 21:45, 30) Alexey Nemtsev KAZ 22:18, 31) Denis Vlassov KAZ 22:56, 32) Stanimir Belomazhev BUL 22:59, 33) Vitaliy Lilichenko KAZ 25:25, 34) Sindre Harvestad NOR 28:51, 35) Adrian Owens USA 29:21, DSQ Erik Blomgren SWE.

Event 14: Middle distance in Ann, Sweden (14 March)

Women

1) Natalya Tomilova RUS 42:42, 2) Marte Reenaas NOR 42:57, 3) Olga Novikova KAZ 43:35, 4) Josefine Engström SWE 44:04, 5) Anastasia Kravchenko RUS 44:09, 6) Alena Trapeznikova RUS 44:13, 7) Kajsa Rickardsson SWE 44:49, 8) Polina Malchikova RUS 45:31, 9) Olga Trifanova RUS 45:46, 10) Evgeniya Kuzmina KAZ 46:50, 11) Anni Honkimaa FIN 47:26, 12) Hana Hancikova CZE 47:40, 13) Åsa Zetterberg-Eriksson SWE 47:48, 14) Helena Randakova CZE 47:58, 15) Helene Söderlund SWE 48:13, 16) Tiia Tallila FIN 48:27, 17) Barbro Kvåle NOR 48:35, 18) Elin Vedin SWE 48:38, 19) Sonja Mörsky FIN 48:51, 20) Erica Johansson SWE 49:00, 21) Magdalena Olsson SWE 49:12, 22) Marie Asprusten NOR 50:19, 23) Ladina Lechner SUI 50:41, 24) Zsuzsa Fey ROU 51:11, 25) Alena Chukareva RUS 52:11, 26) Carmen Strub SUI 52:30, 27) Yvonne Gantenbein SUI 53:01, 28) Elmira Moldasheva KAZ 54:12, 29) Mariya Vlassova KAZ 59:54, 30) Tatyana Gavrilova KAZ 1:14:18.

Men

1) Eduard Khrennikov RUS 48:18, 2) Andrey Grigoryev RUS 48:41, 3) Lars Moholdt NOR 48:46, 4) Staffan Tunis FIN 49:09, 5) Andrey Lamov RUS 49:27, 6) Peter Arnesson SWE 49:37, 7) Olli-Markus Taivainen FIN 49:46, 8) Teemu Köngäs FIN 50:06, 9) Erik Rost SWE 50:19, 10) Hans Jörgen Kvåle NOR 50:20, 11) Vladimir Barchukov RUS 50:32, 12) Kirill Veselov RUS 50:57, 13) Martin Hammarberg SWE 51:01, 14) Janne Häkkinen FIN 51:10, ) Mikhail Sorokin KAZ 51:10, 16) Johan Granath SWE 51:24, 17) Eivind Tonna NOR 51:58, 18) Sindre Harvestad NOR 52:15, 19) Ivan Povyshev RUS 52:25, 20) Gion Schnyder SUI 53:01, 21) Joel Sjölander SWE 53:03, 22) Öyvind Watterdal NOR 53:08, 23) Carl Magnusson SWE 53:37, 24) David Bejmer SWE 53:48, 25) Jiri Bouchal CZE 53:50, 26) Erik Blomgren SWE 54:00, 27) Christian Spoerry SUI 54:06, 28) Ove Sätra NOR 55:01, 29) Christian Hohl SUI 55:24, 30) Alexey Nemtsev KAZ 57:00, 31) Andrin Kappenberger SUI 57:31, 32) Alexandr Babenko KAZ 57:39, 33) Denis Vlassov KAZ 1:02:15, 34) Vitaliy Lilichenko KAZ 1:06:06, 35) Adrian Owens USA 1:13:56.

Event 15: Relay 4 in Ann, Sweden (16 March)

Women

1) Russia 1:26:39 (Anastasia Kravchenko, Alyona Trapeznikova, Natalya Tomilova), 2) Norway 1:27:04 (Marie Asprusten, Barbro Kvåle, Marte Reenaas), 3) Sweden 1:28:45 (Åsa Zetterberg-Eriksson, Kajsa Richardsson, Josefine Engström), 4) Finland 1:31:42 (Tiia Tallila, Sonja Mörsky, Anni Honkimaa), 5) Kazakhstan 1:35:06 (Evgenia Kuzmina, Olga Novikova, Elmira Moldasheva), 6) Switzerland 1:37:19 (Carmen Strub, Ladina Lechner, Yvonne Gantenbein).

Men

1) Norway 1:30:08 (Eivind Tonna, Hans Jørgen Kvåle, Lars Hol Moholdt), 2) Sweden 1:30:46 (Johan Granath, Erik Rost, Peter Arnesson), 3) Russia 1:30:54 (Andrei Lamov, Andrey Grigoriev, Eduard Khrennikov), 4) Finland 1:31:39 (Olli-Markus Taivainen, Staffan Tunis, Teemu Köngäs), 5) Kazakhstan 1:39:42 (Michail Sorokin, Alexandr Babenko, Alexey Nemtcev), 9) Switzerland 1:40:52 (Gion Schnyder, Christian Hohl, Christian Spoerry).

Event 16: Long distance in Ann, Sweden (17 March)

Women

1) Marte Reenaas NOR 108:18, 2) Helene Söderlund SWE 108:58, 3) Barbro Kvåle NOR 109:07, 4) Natalya Tomilova RUS 109:49, 5) Olga Novikova KAZ 110:49, 6) Anastasia Kravchenko RUS 110:57, 7) Kajsa Richardsson SWE 113:34, 8) Anni Honkimaa FIN 113:37, 9) Josefine Engström SWE 113:45, 10) Alyona Trapeznikova RUS 113:57, 11) Åsa Zetterberg-Eriksson SWE 114:29, 12) Erica Johansson SWE 115:46, 13) Evgenia Kuzmina KAZ 118:32, 14) Marie Asprusten NOR 118:48, 15) Magdalena Olsson SWE 119:03, 16) Alena Chukareva RUS 120:08, 17) Polina Malchikova RUS 124:04, 18) Elin Vedin SWE 124:07, 19) Sonja Mörsky FIN 124:29, 20) Tiia Tallila FIN 125:43, 21) Hana Hancíková CZE 125:52, 22) Yvonne Gantenbein SUI 126:37, 23) Ladina Lechner SUI 127:14, 24) Carmen Strub SUI 131:02, 25) Elmira Moldasheva KAZ 132:03, 26) Ingrid Stengård FIN 132:46, 27) Tatyana Gavrilova KAZ 143:46, 28) Marija Vlassova KAZ 151:40, Helena Randáková CZE DSQ, Olga Trifanova RUS DSQ, Bente Rost SWE DSQ.

Men

1) Olli-Markus Taivainen FIN 142:29, 2) Staffan Tunis FIN 142:30, 3) Eduard Khrennikov RUS 143:12, 4) Lars Hol Moholdt NOR 144:07, 5) Teemu Köngäs FIN 144:43, 6) Peter Arnesson SWE 144:55, 7) Andrei Lamov RUS 145:08, 8) Hans Jørgen Kvåle NOR 145:31, 9) Andrey Grigoriev RUS 145:51, 10) Martin Hammarberg SWE 145:52, 11) Erik Rost SWE 145:59, 12) Janne Häkkinen FIN 146:02, 13) Michail Sorokin KAZ 146:30, 14) Vladimir Barchukov RUS 147:09, 15) Kiril Veselov RUS 147:30, 16) Johan Granath SWE 148:24, 17) Eivind Tonna NOR 149:03, 18) Gion Schnyder SUI 149:25, 19) Christian Spoerry SUI 151:48, 20) Sindre Jansson Haverstad NOR 152:00, 21) Jirí Bouchal CZE 152:03, 22) David Bejmer SWE 152:22, 23) Joel Sjölander SWE 155:19, 24) Erik Blomgren SWE 156:30, 25) Ivan Povyshev RUS 157:53, 26) Alexey Nemtcev KAZ 167:02, 27) Andrin Kappenberger SUI 167:16, 28) Vitalij Lilichenkov KAZ 184:35, 29) Adrian Owens USA 208:33, Denis Vlasov KAZ DSQ, Alexandr Babenko KAZ DSQ, Øyvind Watterdal NOR DSQ, Ove Sætra NOR DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation