Asian Orienteering Championships 2008

Seoul, Korea

25-30 July 2008
Website: www.kof.or.kr (Korean version)
IOF Senior Event Adviser:
Toshio Onoye (JPN)
Bulletin 1

Results

Sprint

Women (Length: 2.6 km, Climb: 60 m, 19 Controls)

1) Yoko Bamba JPN 16:26, 2) Mariya Gornaya KAZ 19:52, 3) Naoko Kano JPN 20:19, 4) Sheng-Huan Wen CHN 20:58, 5) Mitsue Chiba JPN 21:51, 6) Aya Kasahara JPN 21:56, 7) Natalya Chuprikova KAZ 22:00, 8) Madoka Kogure JPN 23:25, 9) Yukari Abe JPN 23:39, 10) Ya Xue CHN 23:51, 11) Riana Khassanova KAZ 25:28, 12) Yuki Usukura JPN 26:32, 13) Tatyana Gavrilova KAZ 27:54, 14) Hyun-Ju Choi KOR 36:40.

Men (Length: 3.2 km, Climb: 70 m, 20 Controls)

1) Yoshinori Takahashi JPN 18:08, 2) Ke-Zhan Xue CHN 19:12, 3) Wataru Teragauchi JPN 20:02, 4) Sam-Choi Lam HKG 21:04, 5) Joung-Man Moon KOR 21:16, 6) Stanislav Fedorov KAZ 21:38, 7) Yutaka Takubo JPN 22:00, 8) Xiao-Chao Zhu CHN 22:17, 9) Denis Vlassov KAZ 22:19, 10) Shinichiroh Sakuramoto JPN 22:19, 11) Ming-Yen Wu TPE 22:47, 12) Jong-Kun Jung KOR 23:53, 13) Timur Artyukhin KAZ 24:33, 14) Byung-Gu Ryu KOR 25:14, 15) Takahiko Moteki JPN 25:34, 16) Kyong-Sa Ri PRK 26:28, 17) Bong-Gyun An KOR 26:49, 18) Takashi Ozaki JPN 26:50, 19) Chi-Ming Chung HKG 27:15, 20) Lic-Hoi Kim KOR 28:44, 21) Dong-Lip An KOR 28:49, 22) Jin-Buem Jung KOR 38:34, 23) Kil-Jong Park KOR 38:44; Jong-Hyun Park KOR DSQ, Hyang-Rak Son KOR DSQ, Siu-Tung Hui HKG DSQ.

Middle distance

Women (Length: 2.6 km, Climb: 150 m, 13 Controls)

1) Yoko Bamba JPN 29:41, 2) Sheng-Huan Wen CHN 39:48, 3) Tatyana Gavrilova KAZ 40:33, 4) Madoka Kogure JPN 41:53, 5) Riana Khassanova KAZ 47:09, 6) Aya Kasahara JPN 50:29, 7) Mariya Gornaya KAZ 50:33, 8) Ya Xue CHN 51:51, 9) Mitsue Chiba JPN 52:34, 10) Yukari Abe JPN 53:54, 11) Yuki Usukura JPN 56:37, 12) Natalya Chuprikova KAZ 57:07, 13) Xing Li CHN 1:56:13; Hyun-Ju Choi KOR DSQ.

Men (Length: 3.3 km, Climb: 210 m, 14 Controls)

1) Yoshinori Takahashi JPN 35:29, 2) Wataru Teragauchi JPN 42:31, 3) Takahiko Moteki JPN 43:29, 4) Shinichiroh Sakuramoto JPN 44:20, 5) Bin Cao CHN 44:57, 6) Stanislav Fedorov KAZ 48:41, 7) Denis Vlassov KAZ 48:49, 8) Takashi Ozaki JPN 53:00, 9) Chi-Ming Chung HKG 56:43, 10) Siu-Tung Hui HKG 57:00, 11) Hyang-Rak Son KOR 57:58, 12) Timur Artyukhin KAZ 59:28, 13) Joung-Man Moon KOR 1:00:10, 14) Sam-Choi Lam HKG 1:00:47, 15) Xiao-Chao Zhu CHN 1:04:03, 16) Bong-Gyun An KOR 1:07:23, 17) Jong-Hyun Park KOR 1:09:18, 18) Dong-Lip An KOR 1:14:00, 19) Shao-Hua Zhang CHN 1:14:08, 20) Jong-Kun Jung KOR 1:17:38, 21) Lic-Hoi Kim KOR 1:25:24, 22) Cheng-Hsiung Chen TPE 1:30:07, 23) Kil-Jong Park KOR 1:34:28, 24) Jin-Buem Jung KOR 1:34:45; Yutaka Takubo JPN DSQ, Byung-Gu Ryu KOR DSQ.

Long distance

Women (Length: 6.1 km, Climb: 365 m, 14 Controls)

1) Yoko Bamba JPN 1:19:02, 2) Naoko Kano JPN 1:23:44, 3) Sheng-Huan Wen CHN 1:32:43, 4) Madoka Kogure JPN 1:33:48, 5) Natalya Chuprikova KAZ 1:42:11, 6) Mitsue Chiba JPN 1:42:54, 7) Yuki Usukura JPN 1:43:00, 8) Riana Khassanova KAZ 1:46:23, 9) Ya Xue CHN 1:51:54, 10) Mariya Gornaya KAZ 2:07:14, Hyun-Ju Choi KOR 3:11:08, Aya Kasahara JPN DSQ, Tatyana Gavrilova KAZ DSQ, Yukari Abe JPN DSQ.

Men (Length: 9.4 km, Climb: 600 m, 22 Controls)

1) Yoshinori Takahashi JPN 1:40:50, 2) Wataru Teragauchi JPN 1:53:00, 3) Bin Cao CHN 2:01:44, 4) Siu-Tung Hui HKG 2:02:16, 5) Takahiko Moteki JPN 2:02:18, 6) Chi-Ming Chung HKG 2:07:34, 7) Stanislav Fedorov KAZ 2:07:52, 8) Shinichiroh Sakuramoto JPN 2:13:23, 9) Denis Vlassov KAZ 2:14:47, 10) Sam-Choi Lam HKG 2:14:54, 11) Ke-Zhan Xue CHN 2:26:12, 12) Yutaka Takubo JPN 2:26:17, 13) Timur Artyukhin KAZ 2:28:41, 14) Takashi Ozaki JPN 2:39:59, 15) Jong-Hyun Park KOR 2:40:21, 16) Xiao-Chao Zhu CHN 2:47:48, Lic-Hoi Kim KOR 3:04:15, Hyang-Rak Son KOR 3:32:54, Jong-Kun Jung KOR 3:34:56, Kil-Jong Park KOR 3:53:55, Bong-Gyun An KOR 3:59:56, Dong-Lip An KOR 4:05:23, Jin-Buem Jung KOR DSQ, Byung-Gu Ryu KOR DSQ, Chang-Chan Yang TPE DSQ, Joung-Man Moon KOR DSQ, Kyong-Sa Ri PRK DSQ.

Relay

Women

1) Japan 2:27:40 (Madoka Kogure, Mitsue Chiba, Chieko Miyamoto), 2) Kazakhstan 2:41:25 (Mariya Gornaya, Natalya Chuprikova, Riana Khassanova), 3) China 2:46:54 (Ya Xue, LingYuan, Sheng-Huan Wen), 4) Chinese Taipei 4:04:33 (Chieh Chen, Pei-Chi Chuang, Wan-Jyun Sie).

Men

1) China 2:49:25 (Bin Cao, Taohuang Kuang, Ke-Zhan Xue), 2) Japan 2:49:38 (Wataru Teragauchi, Yoshinori Takahashi, Takahiko Moteki), 3) Hong Kong 3:11:20 (Siu-Tung Hui, Chi-Ming Chung, Sam-Choi Lam), 4) Kazakhstan 3:26:48 (Timur Artyukhin, Denis Vlassov, Stanislav Fedorov), 5) Korea 4:31:49 (Joung-Man Moon, Jong-Hyun Park, Byung-Gu Ryu).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation