European Orienteering Championships 2008

Ventspils, Latvia

Website: www.eoc2008.lv
IOF Senior Event Adviser:
Rimas Jovaisas (LTU)
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

Sprint distance

Women (2,5 km)

1) Anne Margrethe Hausken NOR 11:11, 2) Heli Jukkola FIN 11:14, 3) Helena Jansson SWE 11:17, 4) Minna Kauppi FIN 11:39, 5) Merja Rantanen FIN 11:40, 6) Radka Brozkova CZE 11:44, 7) Linnea Gustafsson SWE 11:46, 8) Sofie Johansson SWE 11:53, 9) Galina Vinogradova RUS 11:58, 9) Signe Soes DEN 11:58, 11) Ines Brodmann SUI 11:59, 11) Dana Brozkova CZE 11:59, 13) Emma Engstrand SWE 12:08, 14) Sarah Rollins GBR 12:09, 15) Elise Egseth NOR 12:13, 16) Katri Lindeqvist FIN 12:15, 17) Caroline Cejka SUI 12:25, 17) Eva Jurenikova CZE 12:25, 19) Aija Skrastina LAT 12:29, 20) Larysa Stanchenko RUS 12:31, 21) Franziska Wolleb SUI 12:33, 22) Sandra Pauzaite LTU 12:34, 22) Yulia Novikova RUS 12:34, 24) Zdenka Stara CZE 12:37, 25) Sara Luscher SUI 12:38, 26) Marianne Riddervold NOR 12:41, 27) Lea Muller SUI 12:42, 28) Helen Bridle GBR 12:45, 29) Rachael Elder GBR 12:50, 29) Edita Martuseviciute LTU 12:50, 31) Michela Guizzardi ITA 12:54, 31) Pippa Whitehouse GBR 12:54, 33) Ingunn Hultgreen Weltzien NOR 12:56, 34) Liis Johanson EST 13:03, 35) Veronica Minoiu ROU 13:04, 35) Rasa Ptasekaite LTU 13:04, 37) Grace Elson AUS 13:09, 38) Iveta Duchova CZE 13:13, 39) Irina Petrova RUS 13:15, 39) Monika Depta POL 13:15, 41) Iliana Shandurkova BUL 13:23, 42) Olga Sluta UKR 13:33, 43) Karoliina Sundberg FIN 13:34, 44) Inga Kazlauskaite LTU 13:37, 45) Celine Dodin FRA 13:45, 46) Monika Topinkova CZE 13:58, 47) Kristina Rybakovaite LTU 14:07, 48) Annika Rihma EST 14:51, 49) Anna Fadeeva RUS15:13, 50) Gabija Razaityte LTU 15:55.

Men (3,3 km)

1) Emil Wingstedt SWE 13:11, 2) Daniel Hubmann SUI 13:25, 3) Andrey Khramov RUS 13:35, 4) Scott Fraser GBR 13:37, 5) Lars Skjeset NOR 13:43, 6) Peter Oberg SWE 13:44, 7) Mats Haldin FIN 13:45, 8) Oystein Kvaal Osterbo NOR 13:46, 8) Thierry Gueorgiou FRA 13:46, 10) Martins Sirmais LAT 13:48, 11) Matthias Muller SUI 13:49, 12) Martin Per Johansson SWE 13:51, 13) Matthias Merz SUI 13:52, 14) Jan Prochazka CZE 13:55, 15) Roman Ryapolov RUS 13:56, 16) Mikkel Lund DEN 14:03, 17) Jamie Stevenson GBR 14:05, 18) Rasmus Soes DEN 14:12, 19) Kiril Nikolov BUL 14:15, 20) Darius Sadeckas LTU 14:19, 21) Vilius Aleliunas LTU 14:20, 21) Gernot Kerschbaumer AUT 14:20, 21) Christian Nielsen DEN 14:20, 24) Dmitry Mihalkin BLR 14:21, 24) Tero Fohr FIN 14:21, 26) Rune Olsen DEN 14:23, 27) Alexey Bortnik RUS 14:24, 28) Pavlo Ushkvarok UKR 14:25, 29) William Lind SWE 14:29, 30) Zemgus Zagata LAT 14:31, 31) Frederic Tranchand FRA 14:35, 32) Mattias Millinger SWE 14:37, 33) Jonas Vytautas Gvildys LTU 14:39, 34) Sergey Detkov RUS 14:40, 34) Tuomas Tervo FIN 14:40, 36) Sergey Solodkin BLR 14:41, 37) Thibaut Magne FRA 14:44, 38) Rasmus Djurhuus DEN 14:45, 38) Francois Gonon FRA 14:45, 40) Ivaylo Kamenarov BUL 14:47, 40) Andreas Ruedlinger SUI 14:47, 42) Matthew Crane GBR 14:49, 43) Jon Duncan GBR 14:59, 44) Adam Kovacs HUN 15:06, 45) Ionut Zinca ROU 15:24, 46) Erik Ohlund SWE 15:33, 47) Kalvis Mihailovs LAT 15:35, 48) Michal Smola CZE 15:40, 49) Bryn Davies NZL 16:45, Ross Morrison NZL dsq, Yuri Omelchenko UKR dsq.

Long distance

Women (11 km, Controls: 24)

1) Anne Margrethe Hausken NOR 1:08:55, 2) Tatiana Ryabkina RUS 1:09:48, 3) Emma Engstrand SWE 1:10:33, 4) Yulia Novikova RUS 1:11:19, 5) Sofie Johansson SWE 1:11:48, 6) Merja Rantanen FIN 1:13:16, 7) Bodil Holmstrom FIN 1:13:21, 8) Dana Brozkova CZE 1:14:21, 9) Annika Billstam SWE 1:14:33, 10) Lina Persson SWE 1:15:14, 11) Marianne Riddervold NOR 1:15:47, 12) Inga Kazlauskaite LTU 1:16:15, 13) Celine Dodin FRA 1:17, 14) Natalia Korzhova RUS 1:17:10, 15) Lea Muller SUI 1:18:45, 16) Karoliina Sundberg FIN 1:19:27, 17) Indre Valaite LTU 1:20:03, 18) Sandra Pauzaite LTU 1:20:48, 19) Sarah Rollins GBR 1:20:50, 20) Eva Jurenikova CZE 1:21:11, 21) Monika Depta POL 1:21:43, 22) Caroline Cejka SUI 1:21:48, 23) Sara Luscher SUI 1:22:43, 24) Rachael Elder GBR 1:24:12, 25) Radka Brozkova CZE 1:25:05, 26) Zdenka Stara CZE 1:25:47, 27) Larysa Stanchenko RUS 1:25:59, 28) Linnea Gustafsson SWE 1:26:52, 29) Martina Dockalova CZE 1:26:58, 30) Seline Stalder SUI 1:27:29, 31) Kristine Kokina LAT 1:27:59, 32) Capucine Vercellotti FRA 1:28:14, 33) Merike Vanjuk EST 1:29:47, 34) Kirti Rebane EST 1:30:10, 35) Ingunn Hultgreen Weltzien NOR 1:30:12, 36) Grace Elson AUS 1:30:56, 37) Galina Vinogradova RUS 1:31:59, 38) Esther Gil ESP 1:32:40, 39) Line Hagman NOR 1:33:17, 40) Liis Johanson EST 1:34:27, 41) Tatiana Voskoboynikova BLR 1:35:18, 42) Iliana Shandurkova BUL 1:35:25, 43) Fanni Gyurko HUN 1:39:24, 44) Helen Palmer GBR 1:43:12, Aija Skrastina LAT dsq, Signe Soes DEN dsq, Mari Fasting NOR dsq, Karine D’harreville FRA dsq.

Men (16,9 km, Controls: 33)

1) Dmitriy Tsvetkov RUS 1:29:12, 2) Daniel Hubmann SUI 1:29:45, 3) Emil Wingstedt SWE 1:29:46, 4) Matthias Merz SUI 1:31, 5) Martin Per Johansson SWE 1:31:42, 6) Baptiste Rollier SUI 1:32:31, 7) Edgars Bertuks LAT 1:32:43, 8) Audun Hultgreen Weltzien NOR 1:33:11, 9) Pasi Ikonen FIN 1:33:12, 10) Roman Efimov RUS 1:33:18, 11) Mattias Millinger SWE 1:33:22, 12) Jani Lakanen FIN 1:33:27, 13) Mats Troeng SWE 1:33:36, 14) Vladimir Lucan CZE 1:34, 15) Tuomas Tervo FIN 1:35:03, 16) Kiril Nikolov BUL 1:35:17, 17) Jan Prochazka CZE 1:35:23, 17) Oli Johnson GBR 1:35:23, 19) Olav Lundanes NOR 1:35:41, 20) Simonas Krepsta LTU 1:35:58, 21) Michal Smola CZE 1:37:11, 22) Egor Kostylev RUS 1:37:12, 23) Dmitry Mihalkin BLR 1:37:27, 24) Erik Ohlund SWE 1:38:12, 25) Jamie Stevenson GBR 1:38:13, 26) Janis Krumins LAT 1:38:36, 27) Graham Gristwood GBR 1:38:38, 28) Jorgen Wickholm FIN 1:38:43, 29) David Schneider SUI 1:38:48, 30) Alexey Bortnik RUS 1:38:54, 31) Jan Mrazek CZE 1:39:28, 32) Christian Teich GER 1:40, 33) Vyacheslav Mukhidinov UKR 1:40:08, 34) Marek Nomm EST 1:40:33, 35) Mats Haldin FIN 1:40:35, 36) Topi Anjala FIN 1:40:55, 37) Olle Karner EST 1:41:01, 38) Lars Skjeset NOR 1:41:18, 39) Darius Sadeckas LTU 1:41:48, 40) William Lind SWE 1:42:02, 41) Gernot Kerschbaumer AUT 1:42:16, 42) Tomas Dlabaja CZE 1:42:58, 43) Anders Nordberg NOR 1:43:23, 44) Felix Breitschadel AUT 1:43:48, 45) Jonne Lehto FIN 1:44:07, 46) Rune Olsen DEN 1:45:18, 47) Ionut Zinca ROU 1:45:21, 48) Oystein Kvaal Osterbo NOR 1:45:55, Sander Vaher EST dsq, Andrey Khramov RUS dsq, Kaspars Karklins LAT dsq.

Middle distance

Women (5,2 km, Controls: 16)

1) Heli Jukkola FIN 31:05, 2) Merja Rantanen FIN 31:31, 3) Minna Kauppi FIN 31:55, 4) Tatiana Ryabkina RUS 32:12, 5) Signe Soes DEN 32:27, 6) Radka Brozkova CZE 33:23, 7) Anne Margrethe Hausken NOR 33:24, 8) Katri Lindeqvist FIN 33:32, 9) Lea Muller SUI 33:33, 10) Helena Jansson SWE 34:01, 11) Yulia Novikova RUS 34:21, 12) Lina Persson SWE 34:23, 13) Maria Rantala FIN 34:32, 14) Emma Engstrand SWE 34:33, 15) Sandra Pauzaite LTU 35:00, 16) Marianne Riddervold NOR 35:20, 17) Linnea Gustafsson SWE 35:24, 17) Annika Billstam SWE 35:24, 19) Irina Petrova RUS 35:33, 20) Capucine Vercellotti FRA 35:39, 20) Sarah Rollins GBR 35:39, 22) Natalia Korzhova RUS 35:40, 23) Dana Brozkova CZE 36:14, 24) Eva Jurenikova CZE 37:29, 25) Bodil Holmstrom FIN 37:30, 26) Zdenka Stara CZE 37:33, 27) Aija Skrastina LAT 37:42, 28) Mhairi Mackenzie GBR 37:43, 29) Celine Dodin FRA 37:56, 30) Merike Vanjuk EST 38:25, 31) Mari Fasting NOR 38:46, 32) Evgenia Ostrikova RUS 38:59, 33) Elise Egseth NOR 39:01, 33) Sofie Johansson SWE 39:01, 35) Indre Valaite LTU 39:26, 36) Caroline Cejka SUI 39:31, 37) Grace Elson AUS 39:48, 38) Karine D’Harreville FRA 39:50, 39) Ane Linde DEN 40:26, 40) Liis Johanson EST 40:35, 41) Aleksandra Kondratyeva BLR 41:17, 42) Fanni Gyurko HUN 41:40, 43) Annika Rihma EST 42:29, 44) Line Soderlund DEN 42:30, 45) Tatiana Voskoboynikova BLR 42:38, 46) Zanda Abzalone LAT 43:39, 47) Sandra Zurcher USA 44:13, 48) Martina Dockalova CZE 45:25, 49) Lyudmyla Zinchenko UKR 45:48, 50) Anais Goffre FRA 45:55, Iveta Bruvere LAT dsq.

Men (6,7 km, Controls: 32)

1) Thierry Gueorgiou FRA 35:41, 2) Martins Sirmais LAT 36:07, 3) Pasi Ikonen FIN 36:31, 4) Daniel Hubmann SUI 36:59, 5) Emil Wingstedt SWE 37:18, 6) Valentin Novikov RUS 37:34, 6) Mats Troeng SWE 37:34, 8) Jarkko Huovila FIN 37:51, 9) Oleksandr Kratov UKR 37:53, 10) Peter Oberg SWE 38:03, 11) Sergey Detkov RUS 38:13, 12) Hans Troan NOR 38:26, 13) Baptiste Rollier SUI 38:53, 14) Michal Smola CZE 39:00, 15) Francois Gonon FRA 39:08, 16) Roman Ryapolov RUS 39:22, 17) Wojciech Kowalski POL 39:39, 18) Matthias Muller SUI 39:55, 19) Tero Fohr FIN 40:00, 20) Jamie Stevenson GBR 40:54, 21) Janis Krumins LAT 40:55, 22) Christian Kahrs NOR 41:10, 22) Oli Johnson GBR 41:10, 24) Dmitriy Tsvetkov RUS 41:18, 25) David Andersson SWE 41:19, 26) Audun Hultgreen Weltzien NOR 41:39, 27) Marc Lauenstein SUI 41:59, 28) Philippe Adamski FRA 42:34, 29) Roman Efimov RUS 42:51, 30) Jan Prochazka CZE 42:53, 31) Simonas Krepsta LTU 43:08, 32) Marius Bjugan NOR 43:13, 33) Christian Bobach DEN 43:15, 34) Mikkel Lund DEN 43:22, 35) Olle Karner EST 43:42, 36) Tue Lassen DEN 44:07, 37) Vladimir Lucan CZE 44:18, 38) Dmitry Mihalkin BLR 44:42, 39) Christian Nielsen DEN 45:17, 40) Christian Christensen DEN 45:21, 41) Egor Kostylev RUS 46:37, 42) Anders Holmberg SWE 47:07, 43) Nerijus Sulcys LTU 47:12, 44) Pavlo Ushkvarok UKR 47:13, 45) Rasmus Soes DEN 47:14, 46) Oleksandr Marchuk UKR 48:53, 47) Csaba Gosswein HUN 49:34, 48) Stepan Kodeda CZE 52:01, 49) William Lind SWE 55:20, Scott Fraser GBR dnf, Anders Nordberg NOR dsq.

Relay

Women

1) Sweden 1:45:10 (Lina Persson, Emma Engstrand, Helena Jansson), 2) Russia 1:45:22 (Natalia Korzhova, Yulia Novikova, Tatiana Ryabkina), 3) Finland 1:46:29 (Katri Lindeqvist, Merja Rantanen, Minna Kauppi), 4) Norway 1:53:57 (Marianne Riddervold, Mari Fasting, Anne Margrethe Hausken), 5) Czech Republic 1:53:58 (Zdenka Stara, Radka Brozkova, Dana Brozkova), 6) Estonia 1:53:59 (Annika Rihma, Merike Vanjuk, Liis Johanson), 7) Switzerland 1:54:04 (Ines Brodmann, Seline Stalder, Lea Muller), 8) Lithuania 1:54:05 (Rasa Ptasekaite, Sandra Pauzaite, Inga Kazlauskaite), 9) France 1:54:11 (Capucine Vercellotti, Karine D’Harreville, Celine Dodin), 10) Denmark 1:55:14 (Maja Alm, Line Soderlund, Signe Soes), 11) Great Britain 2:03:57 (Sarah Rollins, Rachael Elder, Pippa Whitehouse), 12) Ukraine 2:05:57 (Anastasiia Danylova, Olga Reznichenko, Lyudmyla Zinchenko), 13) Hungary 2:09:53 (Fanni Gyurko, Eszter Ory, Ildiko Szerencsi), 14) Spain 2:19:24 (Esther Gil, Annabel Fernandez, Ona Rafols), 15) Latvia 2:20:08 (Zanda Abzalone, Una Arama, Aija Skrastina), 15) Belarus 2:31:37 (Tatiana Zhuravleva, Tatiana Voskoboynikova, Aleksandra Kondratyeva), 16) Italy 2:31:47 (Michela Guizzardi, Maria Novella Sbaraglia, Laura Scaravonati).

Men

1) Russia 2:03:13 (Dmitriy Tsvetkov, Andrey Khramov, Valentin Novikov), 2) Switzerland 2:03:28 (Baptiste Rollier, Matthias Merz, Daniel Hubmann), 3) Finland 2:05:32 (Jarkko Huovila, Pasi Ikonen, Mats Haldin), 4) France 2:05:35 (Damien Renard, Francois Gonon, Thierry Guergiou), 5) Czech Republic 2:05:36 (Jan Prochazka, Tomas Dlabaja, Michal Smola), 6) Sweden 2:06:46 (Erik Ohlund, Mattias Millinger, Martin Per Johansson), 7) Great Britain 2:07:18 (Graham Gristwood, Oli Johnson, Jamie Stevenson), 8) Norway 2:09:52 (Lars Skjeset, Anders Nordberg, Oystein Kvaal Osterbo), 9) Latvia 2:10:08 (Edgars Bertuks, Janis Krumins, Martins Sirmais) 10) Austria 2:10:10 (Gernot Kerschbaumer, Felix Breitschadel, Markus Lang), 11) Lithuania 2:12:55 (Jonas Vytautas Gvildys, Simonas Krepsta, Darius Sadeckas), 12) Denmark 2:13:49 (Rasmus Soes, Christian Nielsen, Mikkel Lund), 13) Ukraine 2:18:20 (Roman Fedotov, Oleksandr Marchuk, Yevhen Kandybey), 14) Poland 2:21:48 (Wojciech Dwojak, Marcin Richert, Wojciech Kowalski), 15) Estonia 2:22:03 (Sander Vaher, Erkki Aadli, Olle Karner), 16) Italy 2:29:24 (Andrea Seppi, Alessio Tenani, Manuel Negrello), 17) Bulgary 2:32:04 (Ivan Sirakov, Ivaylo Kamenarov, Kiril Nikolov), 18) Belarus 2:32:56 (Ilya Belyanko, Sergey Solodkin, Denis Zlobin), 18) Hungary (Adam Kovacs, Istvan Zsebehazy, Csaba Gosswein), 19) Spain 2:45:41 (Roger Casal, Daniel Portal, Javier Gomez), 20) Germany 3:02:06 (Christian Teich, Robert Kruger, Meike Jaeger).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation