Ski Orienteering World Cup 2007–2008 Round 4 (Events 12–15)

Ridder City, Kazakhstan

5–9 March

Contact person: Irina Chsheglova
IOF Senior Event Adviser: Sixten Sild (EST)

Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin1

Results

Event 12: Sprint distance in Ridder, Kazakhstan (5 March)

Women

1) Tatiana Vlasova RUS 12:15,6, 2) Olga Novikova RUS 12:24,0, 3) Yulia Bronnikova RUS 12:32,3, 4) Liisa Anttila FIN 12:35,5, 5) Natalia Tomilova RUS 12:38,5, 6) Hannele Valkonen FIN 12:42,6, 7) Maria Shilova RUS 12:50,1, 8) Marte Reenaas NOR 12:56,4, 9) Kirsi Vanhalakka FIN 13:00,8, 10) Olga Shevchenko RUS 13:01,7, 11) Theres Kläsi SUI 14:08,9, 12) Natalia Issachenko KAZ 14:46,4, 13) Elmira Moldasheva KAZ 17:33,7, 14) Tatiana Gavrilova KAZ 18:55,8, 15) Rian Khasanova KAZ 19:02,0, 16) Marija Gornaya KAZ 20:40,7, 17) Anna Tkacheya KAZ 21:37,6, 18) Meruyert Imasheva KAZ 28:26,6.

Men

1) Matti Keskinarkaus FIN 13:08,8, 2) Eduard Khrennikov RUS 13:09,0, 3) Andrei Lamov RUS 13:15,3, 4) Erik Rost SWE 13:18,1, 5) Peter Arnesson SWE 13:18,5, 6) Jarkko Urpalainen FIN 13:20,6, 7) Eivind Tonna NOR 13:20,8, 8) Öyvind Watterdal NOR 13:37,7, 9) Ondrei Vodrazka CZE 13:40,8, 10) Andrei Grigoriev RUS 13:42,6, 11) Johan Granath SWE 13:51,7, 12) Christian Spoerry SUI 13:57,5, 13) Staffan Tunis FIN 14:00,9, 14) Mikhail Sorokin RUS 14:06,9, 15) Christian Hohl SUI 14:09,3, 16) Lars Hol Moholdt NOR 14:11,1, 17) Vladimir Barchukov RUS 14:11,7, 18) Antoine Vullioud SUI 14:20,6, 19) Kirill Veselov RUS 14:33,5, 20) Tobias Åslund SWE 14:40,2, 21) Arsen Zhuravel UKR 14:46,1, 22) Gion Schnydev SUI 15:19,8, 23) Jiri Bouchal CZE 15:23,8, 24) Klaus Csucs ROU 15:24,9, 25) Bernd Kohlschmidt GER 15:26,7, 26) Andrin Kappenberger SUI 16:23,9, 27) Denis Vlasov KAZ 16:51,6, 28) Alexey Nemtcev KAZ 17:10,2, 29) Aslan Tokbajev KAZ 18:00,7, 30) Vitalij Lilichenko KAZ 18:03,4, 31) Aleksandr Babenko KAZ 18:22,1, 32) Timur Artykhin KAZ 18:37,9, 33) Vladislav Metelev KAZ 20:23,4, Ivan Issachenko KAZ DSQ.

Event 13: Long distance (mass start) in Ridder, Kazakhstan (6 March)

Women

1) Tatiana Vlasova RUS 1:17:28, 2) Liisa Anttila FIN 1:18:46, 3) Maria Shilova RUS 1:19:07, 4) Olga Novikova RUS 1:19:12, 5) Olga Shevchenko RUS 1:19:22, 6) Yulia Bronnikova RUS 1:20:20, 7) Marte Reenaas NOR 1:21:29, 8) Natalia Tomilova RUS 1:21:36, 9) Hannele Valkonen FIN 1:22:09, 10) Kirsi Vanhalakka FIN 1:23:21, 11) Theres Kläsi SUI 1:35:08, 12) Natalia Issachenko KAZ 1:48:09, 13) Marija Gornaya KAZ 2:08:08, 14) Tatiana Gavrilova KAZ 2:10:12, 15) Elmira Moldasheva KAZ 2:10:33, 16) Meruyert Imasheva KAZ 2:11:38, 17) Riana Khasanova KAZ 2:29:31, 18) Anna Tkacheva KAZ 2:31:07.

Men

1) Erik Rost SWE 1:42:29, 2) Andrei Lamov RUS 1:43:02, 3) Eduard Khrennikov RUS 1:44:13, 4) Staffan Tunis FIN 1:44:42, 5) Vladimir Barchukov RUS 1:44:57, 6) Eivind Tonna NOR 1:45:52, 7) Peter Arnesson SWE 1:46:15, 8) Mikhail Sorokin RUS 1:47:01, 9) Ondrej Vodrazka CZE 1:47:19, 10) Andrei Grigoriev RUS 1:47:41, 11) Matti Keskinarkaus FIN 1:48:14, 12) Tobias Åslund SWE 1:48:39, 13) Lars Hol Moholdt 1:49:08, 14) Jarkko Urpalainen FIN 1:49:47, 15) Johan Granath SWE 1:51:04, 16) Kirill Vesselov RUS 1:51:21, 17) Christian Hohl SUI 1:56:25, 18) Antoine Vullioud SUI 1:57:21, 19) Christian Spoerry SUI 1:58:25, 20) Jiri Bouchal CZE 1:59:40, 21) Arsen Zhuravel UKR 1:59:42, 22) Vitalij Lilichenko KAZ 2:03:09, 23) Bernd Kohlschmidt GER 2:03:15, 24) Andrin Kappenberger SUI 2:03:17, 25) Gion Schnyder SUI 2:06:41, 26) Klaus Csucs ROU 2:13:08, 27) Alexey Nemtcev KAZ 2:13:52, 28) Denis Vlasov KAZ 2:19:02, 29) Alexandr Babenko KAZ 2:24:12, 30) Ivan Issachenko KAZ 2:27:43, 31) Vladislav Metelev KAZ 2:39:07, 32) Aslan Tokbajev KAZ 2:50:36, 33) Timur Artykhin KAZ 3:37:27, Öyvind Watterdal NOR DNF.

Event 14: Middle distance in Ridder, Kazakhstan (8 March)

Women

1) Tatiana Vlasova RUS 38:11, 2) Liisa Anttila FIN 39:45, 3) Maria Shilova RUS 41:26, 4) Olga Novikova RUS 41:32, 5) Olga Shevchenko RUS 42:06, 6) Marte Reenaas NOR 42:26, 7) Natalia Tomilova RUS 43:05, 8) Hannele Valkonen FIN 43:25, 9) Kirsi Vanhalakka FIN 44:15, 10) Yulia Bronnikova RUS 44:22, 11) Theres Kläsi SUI 47:25, 12) Natalia Issachenko KAZ 56:14, 13) Tatiana Gavrilova KAZ 58:13, 14) Marija Gornaya KAZ 59:57, 15) Elmira Moldasheva KAZ 1:03:21, 16) Riana Khasanova KAZ 1:10:49, 17) Meruyert Imasheva KAZ 1:15:19, 18) Anna Tkacheva KAZ 1:20:21.

Men

1) Peter Arnesson SWE 49:25, 2) Eduard Khrennikov RUS 49:39, 3) Vladimir Barchukov RUS 50:00, 4) Eivind Tonna NOR 50:01, 5) Ondrej Vodrazka CZE 50:10, 6) Mikhail Sorokin RUS 50:10, 7) Andrei Lamov RUS 50:17, 8) Staffan Tunis FIN 50:30, 9) Jarkko Urpalainen FIN 50:31, 10) Erik Rost SWE 50:38, 11) Andrei Grigoriev RUS 51:35, 12) Matti Keskinarkaus FIN 51:38, 13) Kirill Veselov RUS 51:44, 14) Lars Hol Moholdt NOR 51:56, 15) Christian Spoerry SUI 52:32, 16) Johan Granath SWE 53:11, 17) Tobias Åslund SWE 53:23, 18) Arsen Zhuravel UKR 54:40, 19) Christian Hohl SUI 55:02, 20) Jiri Bouchal CZE 55:40, 21) Vitalij Lilichenko KAZ 56:33, 22) Antoine Vullioud SUI 56:42, 23) Andrin Kappenberger SUI 57:09, 24) Öyvind Watterdal NOR 57:57, 25) Bernd Kohlschmidt GER 58:35, 26) Alexandr Babenko KAZ 58:40, 27) Klaus Csucs ROU 58:57, 28) Gion Schnyder SUI 59:20, 29) Denis Vlasov KAZ 1:04:53, 30) Vladislav Metelev KAZ 1:09:22, 31) Aslan Tokbajev KAZ 1:10:34, 32) Ivan Issachenko KAZ 1:11:09, 33) Timur Artykhin KAZ 1:18:36.

Event 15: Relay 4 in Ridder, Kazakhstan (9 March)

Women

1) RUS 1:28:47,1 (Olga Novikova, Maria Shilova, Tatiana Vlasova), 2) FIN 1:29:37,5 (Kirsi Vanhalakka, Liisa Anttila, Hannele Valkonen), 3) KAZ 2:33:23,4 (Elmira Moldasheva, Meruyert Imasheva, Riana Khasanova), NOR DNF (Marte Reenaas).

Men

1) SWE 1:43:16,8 (Johan Granath, Peter Arnesson, Erik Rost), 2) RUS 1:45:29,5 (Andrei Grigoriev, Mikhail Sorokin, Kirill Veselov), 3) FIN 1:46:41,2 (Jarkko Urpalainen, Matti Keskinarkaus, Staffan Tunis), 4) NOR 1:48:13,0 (Lars Hol Moholdt, Eivind Tonna, Öyvind Watterdal), 5) SUI 1:54:42,0 (Christian Hohl, Antoine Vullioud, Christian Spoerry), 6) KAZ 2:22:46,7 (Denis Vlasov, Alexandr Babenko, Vitalij Lilichenko).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • World Masters Ski Orienteering Championships
    4-12 March 2018

  • EOC

    European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2018
    26 June - 1 July 2018

  • World Masters Orienteering Championships
    5 -13 July 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation