Ski Orienteering World Cup 2007–2008 Round 1 (Events 1–3)

Idre, Sweden

11–14 December
Contact person: Stefan Frick
SEA: Erich Simkovics (AUT)
Assistant SEA: Wolfgang Pötsch (AUT)
Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

Event 1: Middle distance in Idre, Sweden (11 December)

Women

1) Liisa Anttila FIN 37:24, 2) Helene Söderlund SWE 38:03, 3) Olga Shevchenko RUS 38:04, 4) Tatiana Vlasova RUS 38:05, 5) Hannele Valkonen FIN 38:21, 6) Marttiina Joensuu FIN 38:38, 7) Tatiana Kozlova RUS 38:47, 8) Hanna-Maija Mäkelä FIN 38:59, 9) Natalia Tomilova RUS 39:03, 10) Marianne Mellby Larsen NOR 40:01, 11) Hana Hancíková CZE 40:02, 12) Kirsi Vanhalakka FIN 40:03, 13) Olga Novikova RUS 40:11, 14) Josefine Engström SWE 40:22, 15) Anastasia Kravchenko RUS 41:02, 16) Johanna Edin SWE 41:41, 17) Åsa Zetterberg-Eriksson SWE 41:53, 18) Helena Randáková CZE 41:56, 19) Anna Holmgren SWE 42:10, 20) Stina Häggström SWE 42:16, 21) Pernilla Tunis FIN 43:36, 22) Judith Wyder SUI 43:42, 23) Karin Malmberg SWE 44:40, 24) Yvonne Gantenbein SUI 44:56, 25) Ramune Arlauskiene LTU 45:40, 26) Therese Sahlin SWE 46:45, 27) Jolanta Sulciene LTU 47:10, 28) Theres Kläsi SUI 48:12, 29) Zuzana Stehnová CZE 48:25, 30) Susan Kurth GER 1:03:10, 31) Carmen Strub SUI 1:04:08; Marte Reenaas NOR DSQ, Edita Martuseviciute LTU DSQ.

Men

1) Peter Arnesson SWE 52:29, 2) Erik Rost SWE 53:12, 3) Kirill Veselov RUS 53:40, 4) Johan Granath SWE 53:45, 5) Staffan Tunis FIN 53:47, 6) Ondrei Vodrážka CZE 53:48, 7) Andrev Grigorev RUS 53:49, 8) Joel Sjölander SWE 54:01, 9) Taras Kashchuk RUS 54:03, 10) Jarkko Urpalainen FIN 54:07, 11) Eduard Khrennikov RUS 54:25, 12) Eirik Watterdal NOR 54:57, 13) Petri Kiiskinen FIN 55:02, 14) Martin Hammarberg SWE 55:03, 15) Matti Keskinarkaus FIN 55:04, 16) Tobias Åslund SWE 55:09, 17) Øystein Kvaal Østerbø NOR 55:53, 18) Eivind Tonna NOR 56:47, 19) Olli-Markus Taivainen FIN 56:57, 20) Jan Lauerman CZE 57:00, 21) Lars Moholdt NOR 57:35, 22) Andrev Gruzdev RUS 58:01, 23) Johan Edin SWE 58:23, 24) Christian Spoerry SUI 58:30, 25) Christian Hohl SUI 58:38, 26) Jiri Bouchal CZE 1:00:22, 27) Daniel Nordebo SWE 1:00:30, 28) Øyvind Watterdal NOR 1:00:35, 29) Regimantas Kavaliauskas LTU 1:00:45, 30) Nerijus Sulcys LTU 1:01:32, 31) Vitalijus Petrulis LTU 1:04:46, 32) Radek Laciga CZE 1:04:57, 33) Taavi Nurm EST 1:05:00, 34) Michal Drobník CZE 1:05:01, 35) Bernd Kohlschmidt GER 1:05:02, 36) Igor Zvontsov BLR 1:05:42, 37) Toms Veits LAT 1:07:52, 38) Andrei Gerasimov LTU 1:08:57, 39) Ilian Tonchev BUL 1:09:44, 40) Egidijus Pilybas LTU 1:10:23, 41) Even Toomas EST 1:10:25, 42) Lukáš Vána CZE 1:10:26, 43) Michael Buehl SUI 1:10:28, 44) Beat Okle SUI 1:11:14, 45) Andriv Borys UKR 1:12:55, 46) Edgars Sparans LAT 1:13:38, 47) Vilius Aleliunas LTU 1:13:39, 48) Gabriele Canella ITA 1:14:51, 49) Roman Borys UKR 1:14:55, 50) Gion Schnyder SUI 1:16:37, 51) Reinis Putnins LAT 1:17:19, 52) Rauno Jögeva EST 1:19:58, 53) Sergei Sonnenberg GER 1:22:19, 54) Daniele Orler ITA 1:23:03, 55) Eike Bruns GER 1:23:09, 56) Oleksiv Ufimtsev UKR 1:24:09, 57) Thomas Zanoner ITA 1:33:03; Øyvind Lund NOR DNF, Andrey Lamov RUS DSQ, Pasi Kiiskinen FIN DSQ, Arsen Zhuravel UKR DSQ, Antoine Vullioud SUI DSQ, Tarvo Klaasimäe EST DSQ.

Event 2: Long distance in Idre, Sweden (13 December)

Women

1) Tatiana Kozlova RUS 55:33, 2) Liisa Anttila FIN 55:59, 3) Hannele Valkonen FIN 56:19, 4) Marttiina Joensuu FIN 56:38, 5) Tatiana Vlasova RUS 57:02, 6) Marte Reenaas NOR 57:13, 7) Helene Söderlund SWE 59:16, 8) Hanna-Maija Mäkelä FIN 59:52, 9) Josefine Engström SWE 1:00:05, 10) Anastasia Kravchenko RUS 1:00:06, 11) Natalia Tomilova RUS 1:01:23, 12) Kirsi Vanhalakka FIN 1:01:33, 13) Helena Randáková CZE 1:02:09, 14) Olga Shevchenko RUS 1:02:22, 15) Åsa Zetterberg-Eriksson SWE 1:02:46, 16) Marianne Mellby Larsen NOR 1:03:26, 17) Anna Holmgren SWE 1:04:04, 18) Stina Häggström SWE 1:04:05, 19) Pernilla Tunis FIN 1:04:16, 20) Yvonne Gantenbein SUI 1:04:36, 21) Ramune Arlauskiene LTU 1:05:07, 22) Zuzana Stehnová CZE 1:06:11, 23) Judith Wyder SUI 1:07:11, 24) Karin Malmberg SWE 1:07:40, 25) Hana Hancíková CZE 1:08:00, 26) Theres Klaesi SUI 1:09:51, 27) Olga Novikova RUS 1:10:27, 28) Therese Sahlin SWE 1:11:08, 29) Jolanta Sulciene LTU 1:13:57, 30) Edita Martuseviciute LTU 1:18:12, 31) Susan Kurth GER 1:28:26, 32) Carmen Strub SUI 1:28:54.

Men

1) Peter Arnesson SWE 1:19:40, 2) Andrey Lamov RUS 1:22:10, 3) Jarkko Urpalainen FIN 1:22:45, 4) Eivind Tonna NOR 1:23:07, 5) Andrey Gruzdev RUS 1:23:09, 6) Kirill Veselov RUS 1:23:12, 7) Staffan Tunis FIN 1:23:52, 8) Matti Keskinarkaus FIN 1:24:09, 9) Ondrei Vodrážka CZE 1:24:24, 10) Erik Rost SWE 1:24:26, 11) Taras Kashchuk RUS 1:24:59, 12) Tobias Åslund SWE 1:25:08, 13) Andrey Grigoriev RUS 1:25:17, 14) Petri Kiiskinen FIN 1:25:43, 14) Martin Hammarberg SWE 1:25:43, 14) Johan Granath SWE 1:25:43, 17) Pasi Kiiskinen FIN 1:25:44, 18) Olli-Markus Taivainen FIN 1:26:23, 19) Lars Moholdt NOR 1:26:26, 20) Øyestein Kvaal Østerbø NOR 1:27:17, 21) Øyvind Lund NOR 1:27:39, 22) Øyvind Watterdal NOR 1:28:01, 23) Jan Lauerman CZE 1:29:09, 24) Joel Sjölander SWE 1:29:39, 25) Arsen Zhuravel UKR 1:29:44, 26) Antoine Vullioud SUI 1:31:50, 27) Nerijus Sulcys LTU 1:32:26, 28) Jirí Bouchal CZE 1:32:32, 29) Daniel Nordebo SWE 1:32:41, 30) Johan Edin SWE 1:32:45, 31) Regimantas Kavaliauskas LTU 1:34:23, 32) Taavi Nurm EST 1:34:46, 33) Christian Spoerry SUI 1:35:19, 34) Christian Hohl SUI 1:35:38, 35) Lukáš Vána CZE 1:37:00, 36) Radek Laciga CZE 1:37:15, 37) Ove Saetra NOR 1:37:30, 38) Tarvo Klaasimäe EST 1:39:16, 39) Bernd Kohlschmidt GER 1:39:17, 40) Igor Zvontsov BLR 1:41:53, 41) Egidijus Pilybas LTU 1:43:35, 42) Toms Veits LAT 1:44:01, 43) Andrei Gerasimov LTU 1:45:19, 44) Gabriele Canella ITA 1:45:58, 45) Thomas Zanoner ITA 1:47:52, 46) Even Toomas EST 1:48:46, 47) Andriv Borys UKR 1:49:05, 48) Roman Borys UKR 1:50:25, 49) Oleksiy Ufimtsev UKR 1:50:33, 50) Danielius Pralgauskis LTU 1:51:10, 51) Daniele Orler ITA 1:52:29, 52) Rauno Jögeva EST 1:54:39, 53) Edgars Sparans LAT 1:54:54, 54) Beat Okle SUI 1:58:25, 55) Sergei Sonnenberg GER 2:00:55, 56) Reinins Putnins LAT 2:05:14, 57) Eike Bruns GER 2:12:05; Eduard Khrennikov RUS DSQ, Vitalijus Petrulis LTU DSQ, Michal Drobník CZE DSQ, Ilian Tonchev BUL DSQ, Gion Schyder SUI DSQ.

Event 3: Relay 1 in Idre, Sweden (14 December)

Women

1) Finland 1:12:11 (Marttiina Joensuu, Liisa Anttila, Hannele Valkonen), 2) Russia 1:14:16 (Olga Shevchenko, Tatiana Kozlova, Tatiana Vlasova), 3) Sweden 1:17:28 (Åsa Zetterberg-Eriksson, Josefine Engström, Helene Söderlund), 4) Switzerland 1:23:17 (Theres Klaesi, Judith Wyder, Yvonne Gantenbein), 5) Czech Republic 1:25:28 (Helena Randáková, Zuzana Stehnová, Hana Hancíková), 6) Lithuania 1:26:30 (Ramune Arlauskiene, Jolanta Sulciene, Edita Martuseviciute), 7) Norway 1:29:24 (Marianne Mellby Larsen, Anne Kampstrup, Narte Reenaas).

Men

1) Sweden 1:33:09 (Johan Granath, Erik Rost, Peter Arnesson), 2) Finland 1:35:14 (Jarkko Urpalainen, Staffan Tunis, Matti Keskinarkaus), 3) Russia 1:35:42 (Andrey Gruzdev, Kirill Veselov, Andrey Lamov), 4) Czech Republic 1:39:29 (Jirí Bouchal, Jan Lauerman, Ondrej Vodražka), 5) Norway 1:39:33 (Øystein Kvaal Østerbø, Lars Moholdt, Eivind Tonna), 6) Switzerland 1:39:34 (Christian Hohl, Antoine Vullioud, Christian Spoerry), 7) Ukraine 1:54:31 (Roman Borys, Andriy Boris, Arsen Zhuravel), 8) Estonia 1:59:23 (Tarvo Klaasimäe, Taavi Nurm, Even Toomas), 9) Lithuania 1:59:31 (Andrej Gerasimov, Egidijus Pilybas, Villus Alelionus), 10) Latvia 2:01:54 (Edgars Sparans, Toms Veits, Reinis Putnins), 11) Italy 2:08:44 (Thomas Zanoner, Daniele Orler, Gabriele Canella), 12) Germany 2:10:01 (Bernd Kohlschmidt, Eike Bruns, Sergej Sonnenberg).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • World Masters Ski Orienteering Championships
    4-12 March 2018

  • EOC

    European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2018
    26 June - 1 July 2018

  • World Masters Orienteering Championships
    5 -13 July 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation