Ski Orienteering World Cup Overall 1999

The World Cup in Ski Orienteering 1999 took place in four rounds in five different countries (Switzerland-Italy, Finland, Estonia and Bulgaria). It consisted in total of eleven races, of which eight were individual races and three were relay races.

Round 1:

  • Event 1: Olivone Valle di Blenio, Switzerland, 23 January
  • Event 2: Olivone Valle di Blenio, Switzerland, 24 January
  • Event 3: Pinzolo/Trentino, Italy, 27 January

Round 2:

  • Event 4: Keuruu, Finland, 11 February
  • Event 5: Keuruu, Finland, 13 February (Relay)
  • Event 6: Keuruu, Finland, 14 February

Round 3:

  • Event 7: Otepää, Estonia, 16 February
  • Event 8: Otepää, Estonia, 18 February (Relay)

Round 4:

  • Event 9: Batak, Bulgaria, 3 March
  • Event 10: Batak, Bulgaria, 5 March
  • Event 11: Batak, Bulgaria, 6 March (Relay)

Women

1) Arja Hannus SWE 194, 2) Lena Hasselström SWE 192, 3) Annika Zell SWE 182, 4) Mervi Väisänen FIN 168, 5) Ann-Charlotte Carlsson SWE 161, 6) Valborg Madslien NOR 158, 7) Natalia Naumova RUS 152, 8) Hanna Kosonen FIN 148, 9) Mervi Anttila FIN 141, 10) Stine Hjermstad Kirkevik NOR 141, 11) Kristin Hasle NOR 137, 12) Maria Karjalainen FIN 126, 13) Oksana Isavnina RUS 124, 14) Terhi Hämäläinen FIN 123, 15) Mall Alev EST 117, 16) Barbora Chudikova CZE 117, 17) Vilma Rudzenskaite LTU 101, 18) Regula Mühlemann SUI 93, 19) Erja Jokinen FIN 87, 20) Antje Bornhak GER 78, 21) Katja Rajaniemi FIN 77, 22) Hanne Sletner NOR 72, 23) Iris Bader SUI 64, 24) Svetlana Khaustova RUS 51, 25) Stina Grenholm SWE 51, 26) Yvonne Wicki SUI 51, 27) Barbara Iff SUI 44, 28) Teresa Kucharova CZE 43, 29) Tatiana Kortchagina RUS 42, 30) Liisa Anttila FIN 40, 31) Marte Reenaas NOR 38, 32) Olga Hohlova RUS 37, 33) Marina Sharoevskaja RUS 37, 34) Erica Johansson SWE 34, 35) Hannele Valkonen FIN 32, 36) Vasilka Georgieva BUL 31, 37) Svetlana Gorlanova RUS 27, 38) Katrin Renger GER 27, 39) Lucia Kotryova SVK 24, 40) Anni Raudsepp EST 22, 41) Yvonne Gantenbein SUI 21, 42) Zsuzsa Fey ROM 19, 43) Eleonora Pavlova BUL 18, 44) Teodora Maltcheva BUL 18, 45) Milena Mitkova BUL 15, 46) Eleonora Nikolova BUL 14, 46) Jolanta Vosyliute LTU 14, 46) Stefania Belomajeva BUL 14, 49) Monika Oswald SUI 14, 50) Monika Csucs ROM 13, 51) Vasilka Georgieva BUL 12, 51) Maret Vaher EST 12, 52) Cristina Vanzo ITA 11, 53) Kiyama Tomoko JPN 11, 54) Agnes Simon ROM 11, 54) Yoshiko Sakai JPN 11, 56) Romina Valt ITA 10, 57) Christine Kirchlechner ITA 9, 57) Laima Klauza LAT 9, 59) Tuuli Mäeots EST 7, 60) Dainora Alšauskaite LTU 6, 61) Maria Parakova SVK 5, 62) Ede Pähn EST 4, 63) Janeli Leer EST 3.

Men

1) Raino Pesu FIN 200, 2) Björn Lans SWE 187, 3) Bertil Nordqvist SWE 177, 4) Matti Keskinarkaus FIN 168, 5) Viktor Kortchagine RUS 167, 6) Jukka Lanki FIN 167, 7) Kjetil Ulven NOR 157, 8) Lars Lystad NOR 153, 9) Nicolò Corradini ITA 151, 10) Pekka Varis FIN 136, 11) Eduard Khrennikov RUS 132, 12) Anders Hauge NOR 131, 13) Andreas Melsom Edvardsen NOR 126, 14) Vladislav Kormtchikov RUS 121, 15) Tomas Löfgren SWE 116, 16) Claes Magnus Thuresson SWE 109, 17) Sergey Komlev RUS 104, 18) Kalle Junnikkala FIN 103, 19) Jan Pecka CZE 99, 20) Ola Persson SWE 97, 21) Walter Seber ITA 88, 22) Peter Mosimann SUI 83, 23) Lukas Stoffel SUI 73, 24) Jakub Vodrazka CZE 65, 25) Nerijus Šulcys LTU 59, 26) Eivind Tonna NOR 58, 27) Tommy Olsen NOR 55, 28) Nikolai Bondar RUS 54, 29) Lasse Köngäs FIN 52, 30) Ander Ojandu EST 51, 31) Raul Kudre EST 49, 32) Erling Lefsaker NOR 46, 33) Todor Kalniev BUL 43, 34) Arto Lilja FIN 43, 35) Ondrej Vodrazka CZE 38, 36) Stefan Lauenstein SUI 37, 37) Ruslan Gritsan RUS 36, 38) Christian Hohl SUI 36, 39) Morten Eliassen NOR 33, 40) Ilshat Gimranov RUS 29, 41) Jan Béguin SUI 28, 42) Helge Kolstad NOR 27, 43) Philippe Jeanneret SUI 27, 44) Bengt Leandersson SWE 26, 45) Luc Béguin SUI 25, 46) Marcus Buchtele SUI 23, 47) Christian Faoro ITA 23, 48) Tomi Ruutiainen FIN 21, 49) Mikael Lindmark SWE 20, 50) Vesa Mäkipää FIN 18, 50) Markku Järvinen FIN 18, 52) Harald Männel GER 16, 53) Milan Venhoda CZE 14, 54) Jaroslav Rygl CZE 13, 55) Margus Hallik EST 13, 56) Maxim Tepelin RUS 9, 56) Kostadin Mitkov BUL 9, 58) Eero Kivikas EST 8, 59) Thilo Bruns GER 5, 60) Ivo Petkov BUL 3, 60) Franck Dechavanne FRA 3, 60) Sylvain Moguin FRA 3, 63) Hannes Pacher AUT 2, 64) Laurent Dechavanne FRA 1, 64) Jan Lauerman CZE 1, 64) Petre Stupu ROM 1, 64) Aleksei Shtelmarkh UKR 1.

Relay

Women

1) Sweden, 2) Russia, 3) Finland

Men

1) Finland, 2) Russia, 3) Sweden

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation