European Ski Orienteering Championships 2010

Miercurea Ciuc, Romania

8–15 February
Contact person: Klaus Csucs
E-mail: klauscsucs@yahoo.de
Website: www.skio.ro
Senior Event Adviser: Juraj Nemec (SVK)
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

Sprint

Women

1) Tatiana Vlasova RUS 12:58, 2) Josefine Engström SWE 13:03, 3) Helene Söderlund SWE 13:09, 4) Åsa Zetterberg-Eriksson SWE 13:43, 5) Olga Trifanova RUS 13:51, 6) Anastasia Kravchenko RUS 13:54, 6) Alyona Trapeznikova RUS 13:54, 8) Marttiina Joensuu FIN 13:56, 9) Liisa Anttila FIN 13:59, 10) Tiia Tallila FIN 14:02, 11) Mariya Kechkina RUS 14:09, 12) Alena Chukareva RUS 14:13, 13) Pernilla Tunis FIN 14:15, 14) Kajsa Richardsson SWE 14:16, 15) Laura Kempas FIN 14:25, 16) Anni Honkimaa FIN 15:09, 17) Simona Karochová CZE 15:11, 17) Carmen Strub SUI 15:11, 19) Helena Randáková CZE 15:28, 20) Ivana Bochenková CZE 15:31, 21) Zuzana Jedlicková CZE 15:40, 22) Gabija Ražaitytė LTU 15:45, 22) Elin Vedin SWE 15:45, 24) Stefania Dimitrova BUL 16:06, 25) Jolanta Šulčienė LTU 17:00, 26) Monica Auer ROU 17:06, 27) Evgenia Yaremenko UKR 17:25, 28) Ágnes Simon HUN 18:41, 29) Andreea Hepcal ROU 18:56, 30) Ildikó Szivák HUN 19:14, 31) Irina Yurok BLR 20:15, 32) Andreea Danila ROU 21:11, 33) Veronica Minoiu ROU 23:09, Marte Reenaas NOR DSQ, Natal’Ya Tomilova RUS DSQ.

Men

1) Eduard Khrennikov RUS 12:57, 2) Andrei Lamov RUS 13:00, 3) Andrey Grigoriev RUS 13:03, 3) Erik Rost SWE 13:03, 5) Staffan Tunis FIN 13:06, 6) Hans Jorgen Kvale NOR 13:10, 7) Øyvind Watterdal NOR 13:19, 8) Christian Spoerry SUI 13:20, 8) Peter Arnesson SWE 13:20, 10) Eivind Tonna NOR 13:21, 11) Stanimir Belomazhev BUL 13:26, 11) Lars Hol Moholdt NOR 13:26, 13) Olli-Markus Taivainen FIN 13:27, 14) Teemu Köngäs FIN 13:28, 14) Pasi Kiiskinen FIN 13:28, 16) Andrei Gruzdev RUS 13:34, 16) Johan Granath SWE 13:34, 18) Joel Sjölander SWE 13:35, 19) Jiří Bouchal CZE 13:41, 20) Janne Häkkinen FIN 13:43, 21) Vladimir Barchukov RUS 13:45, 22) Gion Schnyder SUI 13:51, 23) Ondřej Vodrážka CZE 13:54, 23) Petri Kiiskinen FIN 13:54, 25) Ove Sætra NOR 14:02, 26) Jan Lauerman CZE 14:06, 27) Martin Hammarberg SWE 14:07, 28) Sindre Jansson Haverstad NOR 14:25, 29) Antoine Vullioud SUI 14:27, 30) Arsen Zhuravel UKR 14:28, 31) Radek Laciga CZE 14:34, 32) Gustav Nordström SWE 14:36, 33) Kiril Veselov RUS 14:40, 34) Regimantas Kavaliauskas LTU 14:49, 35) Michal Drobník CZE 14:54, 36) Oleksiy Ufimtsev UKR 15:04, 37) Tarvo Klaasimäe EST 15:07, 38) Jakub Škoda CZE 15:08, 39) Andrin Kappenberger SUI 15:10, 40) Margus Hallik EST 15:16, 41) Priit Randman EST 15:22, 42) Gabriele Canella ITA 15:29, 42) Vitalijus Petrulis LTU 15:29, 44) Nerijus Šulčys LTU 15:31, 45) Joonas Oja EST 15:48, 46) Tiit Toomas EST 15:58, 47) Johann Kugler AUT 16:39, 48) Stefan Varga AUT 16:39, 49) Bernd Kohlschmidt GER 16:56, 50) Tautvydas Žilinskas LTU 16:57, 51) Thomas Zanoner ITA 17:22, 52) Oleksandr Kalinkin UKR 17:30, 53) Ciprian Marian ROU 17:53, 54) Daniele Orler ITA 18:15, 55) Zoltan Toth ROU 18:27, 56) Petar Doganov BUL 18:49, 57) Eike Bruns GER 19:01, 58) Paul Marius Brabiescu ROU 19:01, 59) Stelica Cupcea ROU 20:16, 60) Attila Déry HUN 20:17, 61) Balázs Gond HUN 20:25, 62) Dobromir Dobrev BUL 20:26, 63) Iztok Rojc SLO 25:03, 64) Sasha Labanovskiy BLR 26:01, 65) Tamas Janko HUN 26:56, Even Toomas EST DSQ.

Middle distance

Women

1) Tatiana Vlasova RUS 39:28, 2) Liisa Anttila FIN 39:37, 3) Marte Reenaas NOR 40:03, 4) Anastasia Kravchenko RUS 40:19, 5) Alyona Trapeznikova RUS 41:16, 6) Josefine Engström SWE 41:42, 7) Natal’Ya Tomilova RUS 42:09, 8) Olga Trifanova RUS 42:13, 9) Helene Söderlund SWE 42:27, 10) Helena Randáková CZE 42:44, 11) Marttiina Joensuu FIN 43:02, 12) Åsa Zetterberg-Eriksson SWE 43:07, 13) Anni Honkimaa FIN 43:43, 14) Laura Kempas FIN 43:59, 15) Kajsa Richardsson SWE 44:14, 16) Mariya Kechkina RUS 44:39, 17) Alena Chukareva RUS 45:02, 18) Elin Vedin SWE 45:38, 19) Simona Karochová CZE 46:08, 20) Tiia Tallila FIN 46:39, 21) Zuzana Jedlicková CZE 48:06, 22) Carmen Strub SUI 48:45, 23) Ivana Bochenková CZE 49:01, 24) Stefania Dimitrova BUL 49:44, 25) Pernilla Tunis FIN 51:59, 26) Gabija Ražaitytė LTU 52:43, 27) Evgenia Yaremenko UKR 53:50, 28) Monica Auer ROU 54:10, 29) Ágnes Simon HUN 54:33, 30) Andreea Hepcal ROU 55:52, 31) Veronica Minoiu ROU 1:04:28, 32) Irina Yurok BLR 1:04:36, 33) Ildikó Szivák HUN 1:06:40, 34) Andreea Danila ROU 1:08:53.

Men

1) Eduard Khrennikov RUS 43:51, 1) Peter Arnesson SWE 43:51, 3) Andrey Grigoriev RUS 44:05, 4) Teemu Köngäs FIN 44:09, 5) Staffan Tunis FIN 44:58, 6) Erik Rost SWE 45:21, 7) Stanimir Belomazhev BUL 45:41, 8) Lars Hol Moholdt NOR 45:57, 9) Christian Spoerry SUI 46:08, 10) Johan Granath SWE 46:11, 11) Ondřej Vodrážka CZE 46:15, 12) Janne Häkkinen FIN 46:21, 13) Jiří Bouchal CZE 46:49, 14) Jan Lauerman CZE 47:11, 15) Pasi Kiiskinen FIN 47:18, 15) Petri Kiiskinen FIN 47:18, 17) Andrei Gruzdev RUS 47:25, 18) Gion Schnyder SUI 47:50, 19) Eivind Tonna NOR 47:59, 20) Vladimir Barchukov RUS 48:04, 21) Martin Hammarberg SWE 48:14, 22) Olli-Markus Taivainen FIN 48:36, 23) Øyvind Watterdal NOR 48:46, 24) Kiril Veselov RUS 48:57, 25) Gustav Nordström SWE 49:05, 26) Ove Sætra NOR 49:11, 27) Ivan Shakirov RUS 49:39, 27) Joel Sjölander SWE 49:39, 29) Sindre Jansson Haverstad NOR 49:45, 30) Hans Jorgen Kvale NOR 50:40, 31) Tarvo Klaasimäe EST 51:26, 32) Jakub Škoda CZE 51:32, 33) Andrin Kappenberger SUI 51:43, 34) Margus Hallik EST 52:00, 35) Radek Laciga CZE 52:03, 36) Antoine Vullioud SUI 52:10, 37) Regimantas Kavaliauskas LTU 52:49, 38) Vitalijus Petrulis LTU 52:51, 39) Johann Kugler AUT 53:14, 40) Gabriele Canella ITA 53:20, 41) Michal Drobník CZE 53:39, 42) Even Toomas EST 53:45, 43) Bernd Kohlschmidt GER 54:09, 44) Tiit Toomas EST 55:05, 45) Ciprian Marian ROU 55:12, 46) Priit Randman EST 55:17,47) Joonas Oja EST 55:45, 48) Oleksiy Ufimtsev UKR 57:28, 49) Balázs Gond HUN 57:43, 50) Daniele Orler ITA 59:02, 51) Thomas Zanoner ITA 59:30, 52) Tautvydas Žilinskas LTU 59:41, 53) Stefan Varga AUT 1:00:11, 54) Nerijus Šulčys LTU 1:01:11, 55) Oleksandr Kalinkin UKR 1:01:43, 56) Eike Bruns GER 1:01:57, 57) Stelica Cupcea ROU 1:01:59, 58) Petar Doganov BUL 1:03:12, 59) Max Habenicht AUT 1:06:15, 60) Paul Marius Brabiescu ROU 1:06:22, 61) Dobromir Dobrev BUL 1:08:55, 62) Attila Déry HUN 1:09:21, 63) Sasha Labanovskiy BLR 1:11:21, 64) Zoltan Toth ROU 1:13:17, 65) Iztok Rojc SLO 1:20:21, Andrei Lamov RUS DSQ, Arsen Zhuravel UKR DSQ.

Long distance

Women

1) Marte Reenaas NOR 1:29:12, 2) Liisa Anttila FIN 1:29:19, 3) Tatiana Vlasova RUS 1:29:28, 4) Anastasia Kravchenko RUS 1:29:58, 5) Helene Söderlund SWE 1:30:31, 6) Natal’Ya Tomilova RUS 1:30:40, 7) Helena Randáková CZE 1:32:13, 8) Kajsa Richardsson SWE 1:34:02, 9) Josefine Engström SWE 1:34:05, 10) Mariya Kechkina RUS 1:34:23, 11) Alyona Trapeznikova RUS 1:35:56, 12) Laura Kempas FIN 1:36:48, 13) Anni Honkimaa FIN 1:36:57, 14) Olga Trifanova RUS 1:37:26, 15) Åsa Zetterberg-Eriksson SWE 1:37:48, 16) Pernilla Tunis FIN 1:38:41, 17) Alena Chukareva RUS 1:39:31, 18) Ivana Bochenková CZE 1:40:03, 19) Simona Karochová CZE 1:42:00, 20) Tiia Tallila FIN 1:43:07, 21) Zuzana Jedlicková CZE 1:44:43, 22) Carmen Strub SUI 1:45:44, 23) Gabija Ražaitytė LTU 1:46:23, 24) Monica Auer ROU 1:56:38, 25) Ildikó Szivák HUN 1:59:41, 26) Evgenia Yaremenko UKR 2:09:14, 27) Andreea Hepcal ROU 2:09:36, 28) Andreea Danila ROU 2:11:17, 29) Irina Yurok BLR 2:12:08, Stefania Dimitrova BUL DSQ.

Men

1) Staffan Tunis FIN 1:52:37, 2) Eduard Khrennikov RUS 1:54:33, 3) Teemu Köngäs FIN 1:54:34, 4) Andrey Grigoriev RUS 1:54:45, 5) Lars Hol Moholdt NOR 1:55:16, 6) Christian Spoerry SUI 1:55:54, 7) Janne Häkkinen FIN 1:55:55, 8) Andrei Lamov RUS 1:56:35, 9) Peter Arnesson SWE 1:56:44, 10) Petri Kiiskinen FIN 1:56:50, 11) Kiril Veselov RUS 1:58:00, 12) Vladimir Barchukov RUS 1:58:31, 13) Gion Schnyder SUI 1:59:02, 14) Erik Rost SWE 1:59:35, 15) Jan Lauerman CZE 1:59:58, 16) Johan Granath SWE 2:00:18, 17) Jiří Bouchal CZE 2:00:41, 18) Sindre Jansson Haverstad NOR 2:02:32, 19) Joel Sjölander SWE 2:04:01, 20) Ivan Shakirov RUS 2:04:50, 21) Gabriele Canella ITA 2:05:02, 22) Andrin Kappenberger SUI 2:05:42, 23) Gustav Nordström SWE 2:05:49, 24) Martin Hammarberg SWE 2:05:54, 25) Ove Sætra NOR 2:06:18, 26) Nerijus Šulčys LTU 2:06:22, 27) Radek Laciga CZE 2:08:08, 28) Michal Drobník CZE 2:08:50, 29) Arsen Zhuravel UKR 2:10:28, 30) Johann Kugler AUT 2:10:29, 31) Jakub Škoda CZE 2:11:04, 32) Tarvo Klaasimäe EST 2:11:11, 33) Ciprian Marian ROU 2:13:05, 34) Oleksiy Ufimtsev UKR 2:13:34, 35) Margus Hallik EST 2:14:32, 36) Joonas Oja EST 2:17:11, 37) Regimantas Kavaliauskas LTU 2:18:11, 38) Vitalijus Petrulis LTU 2:18:23, 39) Bernd Kohlschmidt GER 2:18:36, 40) Thomas Zanoner ITA 2:24:02, 41) Even Toomas EST 2:27:19, 42) Tautvydas Žilinskas LTU 2:31:21, 43) Eike Bruns GER 2:31:45, 44) Daniele Orler ITA 2:32:13, 45) Antoine Vullioud SUI 2:33:59, 46) Balázs Gond HUN 2:37:07, 47) Zoltan Toth ROU 2:58:07, 48) Iztok Rojc SLO 3:36:39, Stefan Varga AUT DSQ, Dobromir Dobrev BUL DSQ, Stanimir Belomazhev BUL DSQ, Petar Doganov BUL DSQ, Priit Randman EST DSQ, Pasi Kiiskinen FIN DSQ, Olli-Markus Taivainen FIN DSQ, Hans Jorgen Kvale NOR DSQ, Paul Marius Brabiescu ROU DSQ, Stelica Cupcea ROU DSQ.

Relay

Women

1) Sweden 1:47:29 (Åsa Zetterberg-Eriksson, Josefine Engström, Helene Söderlund), 2) Russia 1:47:53 (Anastasia Kravchenko, Tatiana Vlasova, Natal’Ya Tomilova), 3) Finland 1:52:05 (Laura Kempas, Marttiina Joensuu, Liisa Anttila), 4) Czech Republic 2:05:46 (Ivana Bochenková, Simona Karochová, Helena Randáková), 5) Lithuania 2:17:51 (Gabija Ražaitytė, Jolanta Šulčienė, Gabriele Keinaite), 6) Romania 2:38:27 (Monica Auer, Andreea Hepcal, Andreea Danila), 7) Hungary 2:47:26 (Ágnes Simon, Ildikó Szivák, Regina Bertóti).

Men

1) Sweden 1:40:32 (Johan Granath, Erik Rost, Peter Arnesson), 2) Norway 1:41:16 (Eivind Tonna, Hans Jorgen Kvale, Lars Hol Moholdt), 3) Finland 1:41:58 (Teemu Köngäs, Olli-Markus Taivainen, Staffan Tunis), 4) Russia 1:43:52 (Vladimir Barchukov, Kiril Veselov, Andrei Gruzdev), 5) Czech Republic 1:45:30 (Jiří Bouchal, Jan Lauerman, Ondřej Vodrážka), 6) Switzerland 1:48:24 (Gion Schnyder, Andrin Kappenberger, Christian Spoerry), 7) Lithuania 1:55:27 (Regimantas Kavaliauskas, Nerijus Šulčys, Vitalijus Petrulis), 8) Estonia 1:59:07 (Margus Hallik, Tarvo Klaasimäe, Even Toomas), 9) Ukraine 2:04:03 (Arsen Zhuravel, Oleksiy Ufimtsev, Oleksandr Kalinkin), 10) Austria 2:11:17 (Stefan Varga, Johann Kugler, Max Habenicht), 11) Bulgaria 2:14:28 (Stanimir Belomazhev, Petar Doganov, Dobromir Dobrev), 12) Italy 2:14:58 (Gabriele Canella, Daniele Orler, Thomas Zanoner), 13) Romania 2:18:34 (Ciprian Marian, Paul Marius Brabiescu, Stelica Cupcea), 14) Hungary 2:35:37 (Balázs Gond, Gergely Gond, Attila Déry), 15) Germany 2:41:18 (Eike Bruns, Bernd Kohlschmidt, Helmut Conrad).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation