European Ski Orienteering Championships 2006

Ivanovo, Russia

20–27 February
Website: moscompass.ru/news/ivanovo/
IOF Senior Event Adviser: Juraj Nemec (SVK)

Results

Sprint

Women (2.97 km, 9 Controls)

1) Tatiana Vlasova RUS 12:44, 2) Stine Hjermstad Kirkevik NOR 12:59, 3) OlgaShevchenko RUS13:05, 3) Natalia Tomilova RUS 13:05, 5) Katja Rajaniemi 13:23, 6) Svetlana Shvetsova RUS 13:29, 6) Hannele Valkonen FIN 13:29, 8) Elena Dergach RUS 13:30, 9) Elena Bondar RUS 13:31, 10) Marie Lund SWE 13:32, 11) Erja Jokinen FIN 13:39, 12) Ramune Arlauskiene LTU 13:47, 13) Liisa Anttila FIN 13:49, 14) Stina Grönholm SWE 13:51, 15) Natalia Naumova RUS 13:52, 16) Erika Johansson SWE 13:55, 17) Valentina Lebedeva RUS 13:58, 18) Hanna-Maija Mäkelä FIN 14:04, 19) Åsa Zetterberg-Eriksson SWE 14:07, 20) Kjersti Reenaas NOR 14:10, 21) Barbora Chudikova CZE 14:12, 22) Lenka Hruskova CZE 14:20, 23) KirsiVanhalakka FIN 14:41, 24) Stefaniya Belomazheva BUL 15:06, 25) Yvonne Ganrenbein SUI 15:10, 26) Iliana Shandukova BUL 15:25, 27) Theres Klasi SUI 15:36, 28) Maryna Kuzniatsova BLR 15:49, 29) Zuzana Stehnova CZE 16:02, 30) Svitlana Rybachuk UKR 16:18, 31) Ina Hohareva BLR 16:59, 32) Iryna Pashaliuk BLR 17:31, 33) Agnes Simon HUN 18:00, 34) Alesia Ziateva BLR 18:23.

Men (3.25 km, 11 Controls)

1) Tomas Löfgren SWE 12:31, 2) Bengt Leandersson SWE 12:45, 3) Sergej Osipov RUS12:48, 4) Teemu Kongas FIN 12:51, 4) Staffan Tunis FIN 12:51, 6) Ruslan Gritsan RUS 12:55, 7) Kirill Veselov RUS12:56, 7) Eivind Tonna NOR 12:56, 9) Jukka Lanki FIN 12:58, 10) Vadim Tolstopiatov RUS12:58, 11) Eduard Khrennikov RUS13:01, 12) Egor Sorokin RUS13:02, 12) Tobias Aslund SWE 13:02, 12) Peter Arnesson SWE 13:02, 15) Johan Granath SWE 13:02, 16) Petri Kiiskinen FIN 13:09, 16) Erik Rost SWE 13:09, 16) Andrej Gruzdev RUS13:09, 19) Arto Lilja FIN 13:12, 20) Matti Keskinarkaus FIN 13:17, 21) Pavel Utkin RUS13:24, 22) Tommy Olsen NOR 13:33, 23) Arsen Zhuravel UKR 13:34, 24) Boris Fischer SUI 13:30, 25) Nerijus Sulcys LTU 13:41, 26) Jan Lauerman CZE 13:46, 27) Stefan Surgan SVK 13:59, 27) Regimantas Kavaliauskas LTU 13:59, 29) Eirik Watterdal NOR 14:01, 30) Pascal Messikommer SUI 14:14, 31) Lars Moholdt NOR 14:22, 32) Andriy Borys UKR 14:34, 32) Bernd Kohlschmidt GER 14:32, 34) Hans-Heinrich Spoerry SUI 14:38, 34) Christian Spoerry SUI 14:34, 36) Lars-Christian Unger NOR 14:39, 37) Horie Morihiro JPN 14:40, 38) Dmitrijs Andrejevs LAT 14:43, 39) Jan Sedivy CZE 14:46, 39) Egidijus Pilybas LTU 14:46, 39) Øyvind Lund NOR 14,46, 42) Ondrey Vodrazka CZE 14:48, 43) Stephan Varga AUT 14:49, 44) Edgars Peilans LAT 14:52, 44) Tonis Erm EST 14:52, 46) Viktors Lescovs LAT 14:59, 47) Toms Veits LAT 15:01, 48) Igor Zvontsov BLR 15:03, 49) Oleksandr Kalinkin UKR 15:20, 50) Nicola Pradel ITA 15:25, 51) Reinis Prutnins LAT 15:26, 52) Vitalijus Petrulis LTU 15:29, 53) Tomas Rauch CZE 15:32, 54) Andrey Evsikau BLR 15:44, 55) Pavel Chorny BLR 15:58, 56) Gabor Harangozo HUN 16:00, 57) Oleksiy Ufimtsev UKR 16:07, 58) Maksim Lapekin BLR 16:11, 59) Pavel Evsikau BLR 16:12, 60) Taavi Nurm EST 16:14, 61)Thomas Zanoner ITA 16:24, 62) Daniel Marosffy HUN 16:39, 63) Ruslan Prokofiev BLR 16:56, 64) Carl Fay USA 19:16, 65) Max Habenicht AUT 19:53; Vladimir Arkhipov KAZ DSQ.

Middle distance

Women (6.98 km, 12 Controls)

1) Tatiana Vlasova RUS 31:39, 2) Stine Hjermstad Kirkevid NOR 32:22, 3) Natalia Tomilova RUS 32:24, 4) Olga Shevchenko RUS 32:47, 5) Hannele Valkonen FIN 32:49, 6) Erja Jokinen FIN 33:19, 7) Valentina Lebedeva RUS 33:28, 8) Elena Bondar RUS 33:37, 8) Erika Johansson SWE 33:37, 10) Svetlana Shvetsova RUS 33:46, 11) Marie Lund SWE 33:50, 12) Kjersti Reenaas NOR 33:58, 13) Kirsi Vanhalakka FIN 34:08, 14) Stina Grönholm SWE 34:18, 15) Natalia Naumova RUS 34:23, 16) Liisa Anttila FIN 34:28, 17) Hanna-Maijia Mäkelä FIN 34:29, 18) Elena Dergach RUS 34:32, 19) Ramune Arlauskiene LTU 34:39, 20) Åsa Zetterberg-Eriksson SWE 35:14, 21) Barbora Chudikova CZE 35:18, 22) Lena Hruskova CZE 36:52, 23) Theres Klasi SUI 37:44, 24) Yvonne Ganrenbein SUI 38:10, 25) Iliana Shandurkova BUL 38:20, 26) Zuzana Stehnova CZE 38:22, 27) Stefaniya Belomazheva BUL 40:29, 28) Maryna Kuzniatsova BLR 40:37, 29) Iryna Pashaliuk BLR 41:08, 30) Agnes Simon HUN 41:48, 31) Alesia Ziateva BLR 41:54, 32) Ina Hohareva BLR 43:01, 33) Svitlana Rybachuk UKR 50:36; Katja Rajaniemi FIN DSQ.

Men (8.97 km, 18 Controls)

1) Tomas Löfgren SWE 37:22, 2) Eduard Khrennikov RUS 37:27, 3) Tobias Aslund SWE 37:47, 4) Staffan Tunis FIN 38:02, 5) Ruslan Gritsan RUS 38:17, 6) Sergej Osipov RUS 38:19, 7) Peter Arnesson SWE 38:20, 8) Kirill Veselov RUS 38:20, 9) Eivid Tonna 38:47, 10) Teemu Kongas FIN 38:58, 11) Matti Keskinarkaus FIN 39:00, 12) Erik Rost SWE 39:03, 13) Johan Granath SWE 39:05, 14) Andrej Gruzdev RUS 39:12, 15) Petri Kiiskinen FIN 39:22, 15) Vadim Tolctopiatov RUS 39:22, 17) Jukka Lanki FIN 39:23, 18) Arto Lilja FIN 39:25, 19) Ondrey Vodrazka CZE 39:33, 20) Egor Sorokin RUS 39:58, 21) Nerijus Sulcys LTU 40:02, 22) Pavel Utkin RUS 40:43, 23) Jan Lauerman CZE 40:52, 24) Tommy Olsen NOR 40:59, 25) Øyvind Lund NOR 41:01, 26) Boris Fischer SUI 41:02, 27) Bengt Leanderssons SWE 41:22, 28) Pascal Messikommer SUI 41:42, 29) Lars Moholdt NOR 41:45, 30) Jan Sevidy CZE 41:51, 31) Tonis Erm EST 41:59, 32) Eirik Watterdal NOR 42:14, 33) Arsen Zhuravel UKR 42:19, 34) Dmitrijs Andrejevs LAT 42:50, 35) Vitalijus Petrulis LTU 42:58, 36) Stefan Surgan SVK 42:59, 37) Andriy Borys UKR 43:05, 38) Bernd Kohlschmidt GER 43:10, 39) Stephan Varga AUT 43:16, 40) Regimantas Kavaliauskas LTU 44:09, 41) Ivor Zvontsov BLR 44:23, 42) Horie Morihiro JPN 44:31, 43) Andrey Evsikau BLR 45:26, 44) Tomas Rauch CZE 45:28, 45) Egidijus Pilybas LTU 45:29, 46) Hans-Heinrich Spoerry SUI 45:50, 47) Toms Veits LAT 45:55, 48) Oleksiy Ufimtsev UKR 46:02, 49) Taavi Nurm EST 46:20, 50) Edgards Peilans LAT 46:59, 51) Lars-Christian Unger NOR 47:39, 52) Nicola Pradel ITA 48:04, 53) Maksim Lapekin BLR 48:56, 54) Reinis Putnins LAT 49:02, 55) Viktors Lescovs LAT 49:07, 56) Pavel Chorny BLR 49:19, 57) Max Habenicht AUT 50:57, 58) Thomas Zanoner ITA 51:06, 59) Gabor Harangozo HUN 51:07, 60) Pavel Evsikau BLR 51:35, 61) Daniel MarosffyHUN 52:10, 62) Ruslan Prokofiev BLR 53:15, 63) Christian Spoerry SUI 54:29, 64) Andras Cscucs ROM 57:49, 65) Vladimir Arkhipov KAZ 58:12, 66) Carl Fay USA 1:00:06; Oleksandr Kalinkin UKR DNF.

Mass-start, long distance

Women (15.9 km, 25 Controls)

1) Stine Hjermstad Kirkevik NOR 1:13:30, 2) Tatiana Vlasova RUS 1:14:04, 3) Hannele Valkonen FIN 1:14:26, 4) Elena Dergach RUS 1:15:46, 5) Liisa Anttila FIN 1:17:07, 6) Natalia Tomilova RUS 1:17:14, 7) Elena Bondar RUS 1:17:15, 8) Natalia Naumova RUS 1:17:16, 9) Stina Grönholm SWE 1:18:04, 10) Svetlana Shvetsova RUS 1:18:53, 11) Kirsi Vanhalakka FIN 1:19:01, 12) Valentina Lebedeva RUS 1:19:33, 13) Erja Jokinen FIN 1:19:45, 14) Marie Lund SWE 1:19:55, 15) Hanna-Maija Mäkelä FIN 1:20:33, 16) Kjersti Reenaas NOR 1:20:33:10, 17) Erika Johansson SWE 1:20:39, 18) Katja Rajaniemi FIN 1:20:44, 19) Ramune Arlauskiene LTU 1:21:50, 20) Åsa Zetterberg-Eriksson SWE 1:23:21, 21) Yvonne Ganrenbein SUI 1:24:41, 22) Lenka Hruskova CZE 1:26:41, 23) Zuzana Stehnova CZE 1:30:06, 24) Iliana Shandurkova BUL 1:30:38, 25) Svitlana Rybachuk UKR 1:31:29, 26) Stefaniya Belomazheva BUL 1:33:18, 27) Barbora Chudikova CZE 1:36:01, 28) Maryna Kuzniatsova BLR 1:38:21, 29) Iryna Pashaliuk BLR 1:42:36, 30) Olga Shevchenko RUS1:46:45, 31) Theres Klasi SUI 1:50:05, 32) Ina Hohareva BLR 1:52:23, 33) Agnes Simon HUN 1:57:12, 34) Alesia Ziateva BLR 2:06:35.

Men (22.7 km, 35 Controls)

1) Tomas Löfgren SWE 1:40:10, 2) Tobias Aslund SWE 1:40:45, 3) Johan Granath SWE 1:40:45, 4) Peter Arnesson SWE 1:40:47, 5) Eduard Khrennikov RUS 1:40:55, 6) Teemu Kongas FIN 1:41:40, 7) Eivind Tonna NOR 1:42:06, 8) Ruslan Gritsan RUS 1:42:18, 9) Arto Lilja FIN 1:44:51, 10) Vadim Tolstopiatov RUS 1:44:51:80, 11) Sergei Osipov RUS 1:44:51:90, 12) Jukka Lanki FIN 1:45:14, 13) Andrej Gruzdev RUS 1:45:20, 14) Kirill Veselov RUS 1:45:38, 15) Erik Rost SWE 1:45:51, 16) Egor Sorokin RUS 1:46:02, 17) Staffan Tunis FIN 1:46:03, 18) Pavel Utkin RUS 1:47:14, 19) Matti Keskinarkaus FIN 1:47:34, 20) Bengt Leandersson SWE 1:49:15, 21) Jan Lauerman CZE 1:49:17, 22) Ondrey Vodrazka CZE 1:50:51, 23) Øyvind Lund NOR 1:51:03, 24) Petri Kiiskinen FIN 1:51:21, 25) Tommy Olsen NOR 1:51:48, 26) Nerijus Sulcys LTU 1:52:31, 27) Lars Moholdt NOR 1:53:53, 28) Jan Sedivy CZE 1:54:19, 29) Tonis Erm EST 1:54:21, 30) Stefan Surgan SVK 1:54:26, 31) Arsen Zhuravel UKR 1:54:31, 32) Regimantas Kavaliauskas LTU 1:58:30, 33) Vitalijus Petrulis LTU 1:58:38, 34) Pascal Messikommer SUI 1:58:45, 35) Boris Fischer SUI 1:58:47, 36) Andriy Borys UKR 1:58:47:10, 37) Eirik Watterdal NOR 1:58:58, 38) Horie Morihiro JPN 1:59:04, 39) Stephan Varga AUT 1:59:39, 40) Dmitrijs Andrejevs LAT 1:59:39:19, 41) Tomas Rauch CZE 2:00:03, 42) Bernd Kohlschmidt GER 2:00:15,43) Egidijus Pilybas LTU 2:02:02, 44) Lars-Christian Unger NOR 2:02:30, 45) Hans-Heinrich Spoerry SUI 2:04:03, 46) Igor Zvontsov BLR 2:05:41, 47) Oleksiy Ufimtsev UKR 2:06:22, 48) Viktors Lescovs LAT 2:10:33, 49) Toms Veits LAT 2:10:37, 50) Taavi Nurm EST 2:10:52, 51) Christian Spoerry SUI 2:11:21, 52) Reinis Putnins LAT 2:13:06, 53) Nicola Pradel ITA 2:18:03, 54) Pavel Chorny BLR 2:18:30, 55) Max Habenicht AUT 2:19:26, 56) Andrey Evsikau BLR 2:20:45, 57) Edgars Peilans BLR 2:20:45, 58) Daniel Marosffy HUN 2:23:04, 59) Ruslan Prokofiev BLR 2:28:14, 60) Maksim Lapekin BLR 2:33:59, 61) Pavel Evsikau BLR 2:49:29, 62) Gabor Harangozo HUN 2:50:36, 63) Vladimir Arkhipov 3:17:48; Thomas Zanoner ITA DNF, Oleksandr Kalinkin UKR DNF.

Relay

Women (6.3 km, 14 Controls)

1) Russia 1:28:17 (Olga Shevchenko, Natalia Tomilova, Tatiana Vlasova), 2) Finland 1:31:18 (Hanna-Maija Mäkelä, Kirsi Vanhalakssa, Katja Rajaniemi), 3) Sweden 1:31:23 (Stina Grö nholm, Erika Johansson, Marie Lund), 4) Norway 1:38:49 (Kjersti Reenaas, Kristin Asteboel, Stine Hjermstad Kirkevik), 5) Czech Republic 1:40:27 (Lenka Hruskova, Zuzana Stehnova, Barbora Chudikova), 6) Bulgaria 1:43:02 (Stefaniya Belomazheva, Iliana Shandurkova, Antoniya Grigorova), 7) Switzerland 1:52:10 (Theres Klasi, Judith Wyder, Yvonne Ganrenbein), 8) Belaus 1:57:53 (Maryna Kuzniatsova, Iryna Pashaliuk, Alesia Ziateva).

Men (7.76 km, 15 Controls)

1) Sweden 1:36:59 (Peter Arnesson, Tobias Aslund, Tomas Löfgren), 2) Finland 1:37:03 (Arto Lilja, Teemu Kongas, Staffan Tunis), 3) Russia 1:37:05 (Kirill Veselov, Vadim Tolsopiatov, Andrej Gruzdev), 4) Czech Republic 1:41:00 (Ondrey Vodrazka, Jan Sedivy, Jan Lauerman), 5) Norway 1:43:20 (Øyvind Lund, Tommy Olsen, Eivind Tonna), 6) Lithuania 1:45:31 (Egidijus Pilybas, Nerijus Sulcys, Vitalijus Petrulis), 7) Switzerland 1:46:02 (Boris Fischer, Christian Spoerry, Pascal Messikommer), 8) Estonia 1:51:18 (Tonis Erm, Raul Kudre, Taavi Nurm), 9) Ukraine 1:52:42 (Andriy Borys, Oleksiy Ufimtsev, Arsen Zhuravel), 10) Latvia 1:56:41 (Edgars Peilans, Tom Veits, Dmitrijs Andrejevs), 11) Belarus 2:02:57 (Igor Zvontsov, Pavel Chorny, Andrey Evsikau), 12) Italy 2:03:08 (Thomas Zanoner, Nicola Pradel, Marcello Pradel), 13) Austria 2:05:24 (Stephan Varga, Raphael Mallweger, Max Habenicht), 14) Hungary (Daniel Marosffy, Agnes Simon, Gabor Harangozo).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation