World Masters Orienteering Championships 2012

Bad Harzburg, Germany

1-7 July 2012
Email:
wmoc2012@orientierungslauf.de
Website: www.wmoc2012.de
IOF Senior Event Adviser:
David May (GBR)
Bulletin 3
Bulletin 1-2

Results

Sprint

W35

1) Claire Ward GBR 15:00, 2) Sarah Rollins GBR 15:23, 3) Taru Ikäheimonen FIN 16:36, 4) Kerstin Kahmann GER 16:46, 5) Liliia Shikhova RUS 17:19, 6) Brit Horst GER 18:06.

W40

1) Veronica Minoiu ROU 14:27, 2) Natasha Key AUS 14:28, 3) Monika Depta GER 14:38, 4) Anna Gornicka-Antonowicz POL 15:38, 5) Anke Von Gaza GER 16:08, 6) Michela Conti SUI 16:12.

W45

1) Liselotte Freuler SUI 13:22, 2) Johanna Purrer Ramstein SUI 14:57, 3) Marie Morlon FRA 15:02, 4) Renáta Barcíková SVK 15:05, 5) Kari Christiansen NOR 15:35, 6) Sabine Richter GER 15:43.

W50

1) Monika Ammann SUI 14:49, 2) Alice Bedwell GBR 14:50, 3) Lucia Aagaard DEN 15:30, 4) Pavlina Brautigam USA 15:43, 5) Lily Husner SUI 15:53, 6) Kane Andersson SWE 16:02.

W55

1) Unni Strand Karlsen NOR 15:17, 2) Heidrun Finke GER 15:28, 3) Lotta Linsefors SWE 15:34, 4) Angelina Kuleva GER 15:47, 4) Jenny Bourne AUS 15:47, 6) Alena Rosecká CZE 15:49.

W60

1) Karin Gustafsson SWE 14:16, 2) Maria Nordwall SWE 14:34, 3) Yvette Zaugg SUI 14:53, 3) Irina Stepanova RUS 14:53, 5) Magda Horváth HUN 15:09, 6) Liz Godfree GBR 15:25.

W65

1) Jean Lochhead GBR 15:32, 2) Hilary Palmer GBR 15:57, 3) Turid Nystrøm NOR 16:24, 4) Maria Luder SUI 16:31, 5) Lucia Hasler SUI 16:39, 6) Siri Holmboe NOR 16:46.

W70

1) Birgitta Olsson SWE 12:19, 2) Lena Leandersson SWE 13:25, 3) Erica Huggler SUI 13:35, 4) Erika Lemnitzer GER 13:49, 5) Torid Kvaal NOR 14:12, 6) Jana Hankovska CZE 14:25.

W75

1) Unni Bøhlerengen NOR 13:33, 2) Barbro Hugosson SWE 15:39, 3) Ebba-lisa Flygar SWE 15:46, 4) Pokh Liliya UKR 17:39, 5) Kerstin Granstedt SWE 17:42, 6) Ann Scott NZL 17:44.

W80

1) Bernice Antonsson SWE 17:13, 2) Clarie Ek SWE 17:19, 3) Maja-lisa Bergström SWE 17:49, 4) Eileen Bedwell GBR 18:24, 5) Pat Grenfell GBR 19:15, 6) Verena Harzenmoser SUI 19:41.

W85

1) Sole Nieminen FIN 18:25, 2) Helena Zielczynska POL 21:48, 3) Lena Nordahl SWE 42:25, Ulla Stina Selmén SWE DSQ.

M35

1) Petteri Muukkonen FIN 15:05, 2) Ingo Horst GER 15:40, 3) Michael Sørensen DEN 15:50, 4) Manu Mutka FIN 15:52, 4) Nick Barrable GBR 15:52, 6) Jari Hannuksela FIN 16:17.

M40

1) Thomas Jensen DEN 13:59, 2) Yuri Omelchenko SWE 14:19, 3) Jari Ikäheimonen FIN 14:22, 4) Richard Barrett GBR 14:24, 5) Joaquim Sousa POR 14:43, 6) Christian Roßnegger GER 15:07.

M45

1) Michael Finkenstädt GER 13:31, 2) Peter Barcík SVK 13:49, 3) Sergey Makeichik RUS 14:44, 4) Remigiusz Widziewicz POL 14:50, 5) Koni Wildi SUI 14:51, 6) Tzvetan Todorov BUL 14:54.

M50

1) Quentin Harding GBR 13:49, 2) Michael Thierolf GER 13:52, 3) Jörgen Mårtensson SWE 14:18, 4) Christer Skoog SWE 14:22, 5) Warren Key AUS 14:26, 6) Torbjörn Lännevall SWE 14:33.

M55

1) Rolf Lund DEN 13:45, 2) Nikolay Pavlov RUS 14:24, 3) Willi Müller SUI 14:34, 4) Tom Hiltebrand SUI 14:36, 5) Gavin Clegg GBR 14:41, 6) Francesco Guglielmetti SUI 14:44.

M60

1) Reto Ramstein SUI 14:13, 2) Rauli Helkkula FIN 14:33, 3) Markku Pietikäinen FIN 14:59, 4) Mike Smithard GBR 15:06, 4) Silvio Strub SUI 15:06, 6) John Britton GBR 15:11, 6) Tom A. Karlsen NOR 15:11.

M65

1) Peter Gorvett GBR 13:05, 2) Risto Orpana FIN 13:30, 3) Mauno Hanhela FIN 13:41, 4) Ernst Trunz SUI 13:54, 5) Etienne Bousser FRA 13:57, 6) Timo Peltola FIN 13:58.

M70

1) Helmut Conrad GER 13:58, 2) Henrik Hvoslef SWE 14:07, 3) Mogens Hansen DEN 14:35, 4) Anders Buhré SWE 14:36, 5) Vinje Leidulv NOR 14:38, 6) Göran Andersson SWE 14:39.

M75

1) Jaroslav Havlik CZE 11:04, 2) Hans Hotz SUI 11:25, 3) Rune Sandberg SWE 12:31, 4) Andrew Gregory GBR 12:40, 5) Georg Reischl GER 12:51, 6) Heino Mardiste EST 12:58.

M80

1) Rolf Blom SWE 13:57, 2) Carles Llado ESP 14:07, 3) Atsushi Takahashi JPN 14:56, 4) Karl-Heinz Mols GER 15:04, 5) Palle Bay DEN 15:12, 6) Lars Eric Malmqvist SWE 15:14.

M85

1) Edgar Bächtold SUI 14:38, 2) Hermann Wehner AUS 15:36, 3) Jean-Pierre Seiterle SUI 16:08, 4) Rune Isaksson SWE 16:30, 5) Walter Lanz SUI 17:38, 6) Ensio Salomaa FIN 17:53.

M90

1) Walter Brauchli SUI 21:48, 2) Tage Johansson SWE 22:47, 3) Rune Haraldsson SWE 24:02, 4) Svend Aage Petersen DEN 55:34, Åke Svensson SWE DSQ.

Long distance

W35

1) Claire Ward GBR 44:09, 2) Sarah Rollins GBR 45:09, 3) Natalia Shmakova RUS 50:39, 4) Liliia Shikhova RUS 51:06, 5) Taru Ikäheimonen FIN 51:23, 6) Kerstin Kahmann GER 51:48.

W40

1) Monika Depta GER 39:38, 2) Anna Gornicka-Antonowicz POL 45:01, 3) Natasha Key AUS 45:52, 4) Veronica Minoiu ROU 48:45, 5) Virpi Palmen FIN 51:07, 6) Cornelia Eckardt GER 52:18.

W45

1) Kari Christiansen NOR 39:08, 2) Marie Morlon FRA 39:59, 3) Su Yan Tay AUS 42:06, 4) Kjersti Holt Hanssen NOR 43:50, 5) Elena Kapitonova RUS 44:16, 6) Liselotte Freuler SUI 44:33.

W50

1) Kirsi Kihlström FIN 42:51, 2) Sara Snogerup Linse SWE 42:59, 3) Marje Viirmann EST 43:19, 4) Pavlina Brautigam USA 44:13, 5) Kane Andersson SWE 44:32, 6) Kati Cejka SUI 44:54.

W55

1) Danute Vilkeliene LTU 35:09, 2) Lena Larsson SWE 35:39, 3) Alena Rosecká 56 CZE 36:08, 4) Lotta Linsefors SWE 36:13, 5) Ina Lindeberg SWE 36:37, 6) Kari Elisabeth Natvig NOR 37:40.

W60

1) Christina Hjertson SWE 35:35, 2) Karin Gustafsson SWE 36:39, 3) Tamara Ovsyannikova RUS 36:54, 4) Kaija Purhonen FIN 38:03, 5) Magda Horváth HUN 39:22, 6) Eija Tikka FIN 40:52.

W65

1) Maria Luder SUI 32:17, 2) Galina Vershinina RUS 35:25, 3) Lucia Hasler SUI 36:26, 4) Asta Terkelsen DEN 36:44, 5) Siri Holmboe NOR 36:46, 6) Inge Jørgensen DEN 37:03.

W70

1) Inger Birgitta Stenström SWE 32:28, 2) Torid Kvaal NOR 33:53, 3) Erica Huggler SUI 35:34, 4) Lena Leandersson SWE 36:02, 4) Ulla Höök SWE 36:02, 6) Margith Reppesgård NOR 36:19.

W75

1) Eila Pekkarinen FIN 40:36, 2) Unni Bøhlerengen NOR 41:48, 3) Ebba-lisa Flygar SWE 42:02, 4) Inger E. Vamnes NOR 43:31, 5) Eivor Steen-Olsson SWE 43:55, 6) Ester Staffe DEN 44:12.

W80

1) Maja-lisa Bergström SWE 32:05, 2) Ulla-Britta Hall SWE 36:06, 3) Signe Nyman SWE 37:07, 4) Inga-Lisa Eriksson SWE 42:14, 5) Pat Grenfell 2 GBR 44:16, 6) Clarie Ek SWE 44:49.

W85

1) Sole Nieminen FIN 30:07, 2) Käte Berndt GER 39:51, 3) Lena Nordahl SWE 1:09:08, 4) Helena Zielczynska POL 1:10:44, Liisa Kekki FIN DSQ, Ulla Stina Selmén SWE DSQ.

M35

1) Petteri Muukkonen FIN 1:14:16, 2) Nick Barrable GBR 1:16:34, 3) Michal Horáek CZE 1:16:52, 4) Ingo Horst GER 1:18:37, 5) Luboa Matjo CZE 1:18:47, 6) Anthony Squire GBR 1:19:01.

M40

1) Thomas Jensen DEN 1:06:14, 2) Yuri Omelchenko SWE 1:09:40, 3) Ovidiu Mutiu ROU 1:11:23, 4) Joaquim Sousa POR 1:12:09, 5) Jari Ikäheimonen FIN 1:12:23, 6) Urs Dauwalder SUI 1:13:06.

M45

1) Michael Finkenstädt GER 1:00:55, 2) Nils Schmideberg GER 1:02:55, 3) Martin Mares CZE 1:03:05, 4) Alexander Afonyushkin RUS 1:03:31, 5) Peter Barcík SVK 1:04:49, 6) Philippe Page FRA 1:06:18.

M50

1) Quentin Harding GBR 53:26, 2) Zdenk Zuzánek CZE 53:34, 3) Torbjörn Lännevall SWE 53:50, 4) Tomas Vaclavek CZE 54:38, 5) Stefan Bolliger SUI 55:09, 6) Warren Key AUS 55:40.

M55

1) Nikolay Pavlov RUS 45:01, 2) Willi Müller SUI 46:53, 3) Ivanov Arkadiy RUS 47:07, 4) Vasily Mikhailov RUS 47:18, 5) Jorma Nissilä FIN 47:40, 5) Rolf Lund DEN 47:40.

M60

1) Markku Pietikäinen FIN 46:41, 2) Raimo Hyyryläinen FIN 48:06, 3) Rauli Helkkula FIN 48:47, 4) Tapio Peippo FIN 49:30, 5) Andy Hemsted GBR 49:43, 6) Insaf Ishmukhametov RUS 49:44.

M65

1) Matti Kattilakoski FIN 44:06, 2) Etienne Bousser FRA 45:33, 3) Risto Wessman FIN 47:24, 4) Pekka Kanste FIN 47:35, 5) Åge Liljeström FIN 47:50, 5) Vladimir Vasilyev RUS 47:50.

M70

1) Björn Linnersjö SWE 42:41, 2) Helmut Conrad GER 43:24, 3) Anders Taraldrud NOR 46:34, 4) Jerry Holm SWE 46:43, 5) Hansruedi Brand SUI 46:59, 6) Per Bjørkhaug NOR 47:21.

M75

1) Sivert Axelsson SWE 41:15, 2) Rune Carlsson 36 SWE 41:45, 3) Lennart Bernhed SWE 43:14, 4) Jaroslav Havlik CZE 43:57, 5) Alois Láznika CZE 44:24, 6) Svante Nyström SWE 45:43.

M80

1) Paul Forseth NOR 36:23, 2) Pertti Laurila FIN 39:27, 3) Sture Pettersson SWE 42:12, 4) Rolf Blom SWE 42:58, 5) Eero Liski FIN 43:06, 6) Leiv Hope NOR 44:46.

M85

1) Arvo Majoinen FIN 39:57, 2) Curth Svensson SWE 40:26, 3) Edgar Bächtold SUI 41:00, 4) Adolf Kempf SUI 41:49, 5) Bjørn Larsson NOR 51:37, 6) Rune Isaksson SWE 52:30.

M90

1) Åke Svensson SWE 28:23, 2) Walter Brauchli SUI 35:46, 3) Rune Haraldsson SWE 38:08, Svend Aage Petersen DEN DSQ, Tage Johansson SWE DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation