World Masters Orienteering Championships 2011

Pecs, Hungary

1-8 July
Website: www.wmoc2011.hu
Senior Event Adviser:

Jan R. Lien (NOR)
Bulletin 3
Bulletin 1-2
Invitation

Results

Sprint

W35

1) Karen Poole GBR 13:26, 2) Anna Füzy HUN 13:35, 3) Annika Björk SWE 14:23, 4) Veronica Minoiu ROU 0:58, 5) Susanne Casanova AUS 14:28, 6) Ina Gogoreva  BLR 15:26.

W40

1) Katarina Lövgren SWE 13:22, 2) Ágnes Wengrin HUN 13:42, 3) Virpi Palmen FIN 14:30, 4) Magdalena Dura POL 14:41, 5) Kjersti Holt Hanssen NOR 14:53, 6) Elena Kapitonova RUS 15:08.

W45

1) Liselotte Freuler SUI 13:32, 2) Aasa Wadensjö Leo SWE 14:26, 3) Anne Nurmi FIN 14:35, 4) Anna Amigó ESP 15:00, 5) Baiba Ozola LAT 15:01, 6) Kaija Kekäläinen FIN 15:24.

W50

1) Kari Natvig NOR 12:56, 2) Marje Viirmann EST 13:10, 3) Kati Cejka SUI 13:37, 4) Kane Andersson SWE 13:41, 5) Monika Ammann SUI 13:43, 6) Agnes Aeberhart SUI 14:24.

W55

1) Alena Rosecka CZE 13:37, 2) Ina Lindeberg SWE 13:54, 3) Unni Strand Karlsen NOR 14:02, 4) Diane Leakey GBR 15:09, 5) Lene Jensen DEN 15:13, 6) Ursula Wolf SUI 15:22.

W60

1) Val Challacombe GBR 14:42, 1) Yvette Zaugg SUI 14:42, 3) Tamara Ovsyannikova RUS 14:45, 4) Brigit Oswald SUI 14:50, 5) Maria Nordwall SWE 15:09, 6) Lena Söderberg SWE 15:13.

W65

1) Torid Kvaal NOR 13:28, 2) Sharon Crawford USA 13:34, 3) Galina Vershinina RUS 13:46, 4) Jean O’Neill IRL 13:56, 5) Lena Leandersson SWE 14:43, 6) Britt Pirozzi Forsell SWE 14:50, 6) Asta Terkelsen DEN 14:50.

W70

1) Birgitta Olsson SWE 11:22, 2) Erica Huggler SUI 12:09, 3) Liudmila Labutina RUS 12:53, 4) Asta Sjöberg SWE 13:19, 5) Anne-Britt Nilsen NOR 14:02, 6) Gudrun Broman SWE 14:04.

W75

1) Gun Hansson SWE 13:35, 2) Gunvor Göranson SWE 13:56, 3) Laila Malmqvist SWE 14:20, 4) Miyoko Ishida JPN 14:48, 5) Liliya Pokh UKR 15:13, 6) Ingrid Roll NOR 15:35.

W80

1) Sole Nieminen FIN 14:27, 2) M Chiara Ramorino ITA 17:41, 3) Ulla-Britta Hall SWE 18:24, 4) Anne Donnell GBR 20:01, 5) Signe Nyman SWE 23:55, 6) Ulla-Britt Aaleberg SWE 24:04.

W85

1) Elvy Fredin SWE 22:27, 2) Lena Nordahl SWE 26:42, 3) Ulla Stina Selmén SWE 29:47.

W90

1) Astrid Andersson SWE 31:45.

M35

1) Petri Noponen FIN 14:49, 2) Mikko Väisänen FIN 15:14, 3) Nick Barrable GBR 15:25, 4) Igor Gorbatenkov RUS 15:40, 5) Olli Ranta FIN 15:53, 6) Jari Hannuksela FIN 16:10.

M40

1) Janne Salmi FIN 11:48, 2) Joaquim Sousa POR 12:14, 3) Thomas Jensen DEN 12:17, 3) Sergey Makeychik RUS 12:17, 5) Risto Haikonen FIN 12:25, 6) Ivaylo Ivanov BUL 12:34.

M45

1) Peter Barcik SVK 12:36, 2) Alexander Afonyushkin RUS 12:42, 3) Koni Wildi SUI 12:47, 4) Pavel Ptáček CZE 13:00, 5) Hans Melin SWE 13:01, 6) Veli-Pekka Nurmi FIN 13:15.

M50

1) Sergey Kokorin RUS 13:19, 2) Tim Tett GBR 13:20, 3) Juhani Jetsonen FIN 13:34, 4) Jon Bjorgum NOR 13:43, 4) Njaal F. Vadla NOR 13:43, 6) Jorgen Maartensson NOR 13:58.

M55

1) Francesco Guglielmetti SUI 10:42, 2) Andreas Hjertson SWE 10:57, 3) Hansruedi Kohler SUI 11:08, 4) Tom Hiltebrand SUI 11:16, 5) James Crawford GBR 11:28, 6) Gavin Clegg GBR 11:34.

M60

1) Keld Johnsen DEN 12:27, 2) Finn Ole Joergensen NOR 12:59, 3) Mykola Bozhko UKR 13:19, 4) Bernard Marti SUI 13:20, 5) Michael Smithard GBR 13:43, 6) Tor Sorevik NOR 13:46.

M65

1) Risto Orpana FIN 14:11, 2) Roland Alsén SWE 15:13, 3) Pertti Ahtiainen FIN 15:14, 4) Christer Sandh SWE 15:25, 5) Kurt Huber SUI 15:39, 6) Buhre Anders SWE 15:42.

M70

1) Helmut Conrad GER 12:21, 2) Hansruedi Brand SUI 13:21, 3) Tassilo Schmalfeld GER 13:31, 4) Gunnar Österbö NOR 14:20, 5) Anders Taraldrud NOR 15:07, 6) Jon Tyldum NOR 15:10.

M75

1) Jaroslav Havlik CZE 10:51, 2) Rune Carlsson SWE 11:44, 3) Fausto Tettamanti SUI 12:05, 4) August Grüniger SUI 12:17, 5) Peo Bengtsson SWE 13:08, 6) Rolf Andersson SWE 13:14.

M80

1) Eero Liski FIN 12:52, 2) Mauri Rantala FIN 13:05, 3) Peter Larsen DEN 13:28, 4) Hermann Kobbeltvedt NOR 14:45, 5) Karl Mols GER 15:00, 6) Erkki Lätti FIN 15:05.

M85

1) Arvo Majoinen FIN 11:50, 2) Adolf Kempf SUI 14:02, 3) Rune Isaksson SWE 14:36, 4) Björn Larsson NOR 16:42, 5) Arne Nordahl SWE 17:12, 6) Hermann Wehner GBR 19:11.

M90

1) Eero Tuuteri FIN 16:10, 2) Tage Johansson SWE 29:18, 3) Claes Claesson SWE 59:16, 4) László Medovárszky HUN 64:07, Rune Haraldsson SWE DSQ.

M95

1) Erkki Luntamo  FIN 49:44.

Long distance

W35

1) Zsuzsa Fey ROU 52:11, 2) Susanne Casanova AUS 55:16, 3) Ágnes Simon HUN 56:21, 4) Liliia Shikhova RUS 57:09, 5) Silvia Chupekova SVK 59:18, 6) Kinga Schmal HUN 1:01:13.

W40

1) Ágnes Wengrin HUN 54:55, 2) Mirka Haataja FIN 55:14, 3)Katarina Lövgren SWE 57:11, 4) Olivier Sandra FRA 58:11, 5) Virpi Palmen FIN 59:07, 6) Irina Moiseeva RUS 59:16.

W45

1) Aasa Wadensjö Leo SWE 51:51, 2) Anne Nurmi FIN 52:42, 3) Natalia Makeychik RUS 52:56, 4) Anita Wehlin SWE 54:02, 5) Gislind Berger AUT 56:02, 6) Liselotte Freuler SUI 56:05.

W50

1) Kane Andersson SWE 41:41, 2) Danute Vilkeliene LTU  41:57, 3) Maura Bandixen SUI 43:49, 4) Alice Bedwell GBR 46:06, 5) Kari Natvig NOR 46:07, 6) Kati Cejka SUI 47:03.

W55

1) Irina Stepanova RUS 48:29, 2) Gerd Björseth NOR 50:00, 3) Magda Horváth HUN 51:46, 4) Vitalija Ptashekiene LTU 51:47, 5) Ursula Wolf SUI 51:50, 6) Inara Gipsle GBR 52:10.

W60

1) Irina Ivanova RUS 40:31, 2) Tamara Ovsyannikova RUS 40:35, 3) Ruth Wydenkeller SUI 42:19, 4) Yvette Zaugg SUI 44:52, 5) Brigit Oswald SUI 45:29, 6) Jurate Uleviciene LTU 46:53.

W65

1) Sharon Crawford USA 43:37, 2) Galina Vershinina RUS 46:02, 3) Helena Mannervesi FIN 46:06, 4) Asta Terkelsen DEN 46:39, 5) Torid Kvaal NOR 48:07, 6) Patricia Aspin NZL 49:18.

W70

1) Birgitta Olsson SWE 34:07, 2) Liudmila Labutina RUS 44:28, 3) Ilse Uus EST 45:08, 4) Asta Sjöberg SWE 47:51, 5) Erica Huggler SUI 47:55, 6) Unni Drage NOR 48:44.

W75

1) Gunvor Göranson SWE 41:24, 2) Bunny Rathbone NZL 44:30, 3) Laila Malmqvist SWE 56:09, 4) Gun Hansson SWE 59:51, 5) Bernice   Antonsson SWE 1:00:15, 6) Ingrid Roll NOR 1:03:49.

W80

1) Sole Nieminen FIN 39:47, 2) Signe Nyman SWE 42:33, 3) Eileen Bedwell GBR 45:24, 4) Anne Donnell GBR 49:22, 5) Karin Rehn SWE 1:03:57, 6) Karin Laine EST 1:05:58.

W85

1) Lena Nordahl SWE 50:49, 2) Elvy Fredin SWE 51:25, 3) Ulla Stina Selmén SWE 1:08:43, Hannele Saario FIN DSQ.

W90

1) Astrid Andersson SWE 1:23:33.

M35

1) Manu Mutka FIN 1:10:09, 2) Mikko Väisänen FIN 1:12:07, 3) Petri Noponen FIN 1:13:08, 4) Igor Gorbatenkov RUS 1:15:20, 5) Vesa Kankaanpää FIN 1:16:29, 6) Nagy István HUN 1:17:28.

M40

1) Janne Salmi FIN 1:02:14, 2) Ovidiu Mutiu ROU 1:03:51, 3) Joaquim Sousa POR 1:07:05, 4) Thomas Jensen DEN 1:08:04, 5) Risto Haikonen FIN 1:08:06, 6) Alexey Morozov RUS 1:11:07.

M45

1) Anton Bjartnes NOR 57:56, 2) Alexander Afonyushkin RUS 57:57, 3) Michael Thierolf GER 58:28, 4) Koni Wildi SUI 1:00:37, 5) Tsvetan Todorov BUL 1:01:07, 6) Igor Trukhan UKR 1:01:36.

M50

1) Jozef Pollak SVK 48:38, 2) Jorgen Maartensson NOR 50:28, 3) Valeriyan Lukyanov RUS 51:36, 4) Julius Ptashekas LTU 53:17, 5) Jon Bjorgum NOR 54:11, 6) Nikolay Fedorov RUS 54:21.

M55

1) Nikolay Pavlov RUS 47:18, 2) Antanas Pauzas LTU 47:58, 3) Jukka-Pekka Rantio FIN 51:24, 4) Teuvo Töyrylä FIN 51:28, 5) Jorma Nissilä FIN 53:29, 6) Zoltán Hegedűs HUN 55:17.

M60

1) Keld Johnsen DEN 46:56, 2) Tapio Peippo FIN 48:06, 3) Pertti Päivänranta FIN 48:33, 4) Svein Jacobsen NOR 49:35, 5) Bernard Marti SUI 49:55, 6) Jouni Savelainen FIN 50:23.

M65

1) Risto Orpana FIN 45:39, 2) Tuomo Peltola FIN 47:57, 3) Raimo Karvonen FIN 49:41, 4) Matti Kattilakoski FIN 50:09, 5) Paavo Inkinen FIN 52:00, 6) Per Fosser NOR 52:41.

M70

1) Helmut Conrad GER 44:57, 2) Veijo Tahvanainen FIN 49:32, 3) Tassilo Schmalfeld GER 50:23, 4) Hansruedi Brand SUI 50:30, 5) Olavi Erkkilä FIN 51:08, 6) Anders Taraldrud NOR 51:12.

M75

1) Rune Carlsson SWE 43:18, 2) Jaroslav Havlik CZE 47:10, 3) Fausto Tettamanti SUI 49:02, 4) Alois Laznicka CZE 52:11, 5) Rolf Andersson SWE 53:54, 6) Jaroslav Krtensky CZE 54:37.

M80

1) Peter Larsen DEN 43:06, 2) Erkki Lätti FIN 51:02, 3) Mauri Rantala FIN 51:25, 4) Eero Liski FIN 51:51, 5) Atsushi Takahashi JPN 54:52, 6) Heino Heinloo EST 58:00.

M85

1) Arvo Majoinen FIN 36:31, 2) Adolf Kempf SUI 42:42, 3) Arne Nordahl SWE 42:49, 4) Björn Larsson NOR 45:03, 5) Rune Isaksson SWE 1:04:26, 6) Ensio Salomaa FIN 1:13:07.

M90

1) Eero Tuuteri FIN 50:59, 2) Tage Johansson SWE 51:11, 3) Claes Claesson SWE 1:12:59, 4) Rune Haraldsson SWE 1:48:01, Paul Adrian AUS DSQ, László Medovárszky HUN DSQ.

M95

Erkki Luntamo FIN DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation