World Masters Orienteering Championships 2010

Neuchâtel, Switzerland

31 July – 7 August 2010
Website: www.wmoc2010.org
Senior Event Adviser:
Tony Thornley (GBR)

Bulletin 3
Bulletin 1-2

Results

Sprint

W35

1) Yvonne Gunell FIN 14:20, 2) Natasha Key AUS 14:27, 3) Katja Mjøsund FIN 14:58, 4) Brigitte Grüniger Huber SUI 15:06,5) Sabin Tschopp SUI 15:08,6) Mari Väisänen FIN 15:11.

W40

1) Anna Gornicka-Antonowicz POL 12:07, 2) Liselotte Freuler SUI 12:49, 3) Sabrina Meister SUI 13:25, 4) Teresa Kollanen FIN 13:48, 5) Oxana Ovcharenko UKR 13:54, 6) Cornelia Eckardt GER 13:56

W45

1) Kari Christiansen NOR 14:38, 2) Gaby Aebersold-Schütz SUI 14:43, 3) Annamari Vierikko FIN 14:46, 4) Ursula Oehy SUI 14:57, 5) Virpi Juutilainen FIN 14:59, 6) Lily Husner SUI 15:11.

W50

1) Ruth Humbel Näf SUI 14:01, 2) Alice Bedwell GBR 14:48, 3) Marje Viirmann EST 14:57, 4) Pascale Prevost FRA 15:00, 5) Maura Bandixen SUI 15:04, 6) Judith Tobler-Harzenmoser SUI 15:11.

W55

1) Jenny Bourne AUS 13:03, 2) Ágota Muzsnai HUN 13:48, 3) Irina Stepanova RUS 13:53, 4) Ruth Lynam IRL 13:55, 5) Christine Kiddier GBR 14:16, 6) Margrit Michel SUI 14:26.

W60

1) Silvia Baumann SUI 12:03, 2) Yvette Zaugg SUI 12:06, 3) Liz Godfree GBR 12:41, 4) Karin Gustafsson SWE 12:45, 5) Anne-Marie Holmström SWE 12:48, 6) Helen Törnros SWE 12:57.

W65

1) Torid Kvaal NOR 12:13, 2) Galina Vershinina RUS 12:27, 3) Christina Schedwin SWE 12:47, 4) Inge Jørgensen DEN 12:48, 5) Birgitta Olsson SWE 13:07, 6) Sharon Crawford USA 13:25.

W70

1) Eila Pekkarinen FIN 13:39, 2) Gudveig Jørundland NOR 13:46, 3) Birgitta Thunell SWE 14:09, 4) Gudrun Broman SWE 14:38, 5) Ilse Uus EST 14:45, 6) Inger E. Vamnes NOR 14:46, 6) Jana Hankovska CZE 14:46.

W75

1) Gunvor Göranson SWE 13:09, 2) Lilia Pokh UKR 13:30, 3) Anne Donnell GBR 13:56, 4) Clarie Ek SWE 14:41, 5) Guldborg Søvik NOR 15:18, 6) Gun Hansson SWE 15:19.

W80

1) Sole Nieminen FIN 15:56, 2) Pat Grenfell GBR 17:23, 3) Karin Rehn SWE 17:37, 4) Barbro Rydén SWE 20:17, 5) Sonja Löjmar SUI 21:24, 6) Lena Nordahl SWE 24:03.

W85

1) Annie Fulton SWE 33:00, 2) Astrid Andersson SWE 43:11, Elvy Fredin SWE DSQ.

W90

Elizabeth Brown GBR DSQ.

M35

1) Nick Barrable GBR 14:23, 2) Thomas Hodel SUI 14:50, 3) Asgeir Mjøsund NOR 14:58, 4) Petri Noponen FIN 15:05, 5) Philipp Häne SUI 15:16, 6) Petri Väänänen FIN 15:18.

M40

1) Carsten Jørgensen DEN 12:51, 2) Allan Mogensen DEN 13:16, 3) Daniel Hotz SUI 13:41, 4) Stefano Maddalena SUI 13:43, 5) Joaquim Sousa POR 13:56, 6) Vit Pospisil CZE 14:00.

M45

1) Christian Aebersold SUI 13:36, 2) Martin Mares CZE 13:37, 3) Domenico Lepori SUI 13:42, 4) Michael Thierolf GER 13:50, 5) Rolf Gemperle SUI 13:51, 6) Patrick Kunz SUI 13:52.

M50

1) Tim Tett GBR 13:25, 2) Jörgen Mårtensson SWE 13:37, 3) Warren Key AUS 13:49, 4) Rolf Lund DEN 14:02, 5) Christer Skoog SWE 14:04, 6) Jozef Pollak SVK 14:17.

M55

1) Hansruedi Kohler SUI 14:09, 2) Sigurd Dæhli NOR 14:22, 3) Gavin Clegg GBR 14:50, 4) Bruno Lanini SUI 14:52, 5) Bjørn Grinde NOR 15:06, 6) Francesco Guglielmetti SUI 15:07.

M60

1) Risto Orpana FIN 12:49, 2) Etienne Bousser FRA 13:12, 3) Franz Wyss SUI 13:18, 4) Hannes Suhner SUI 13:19, 5) Jorgen Holmboe NOR 13:24, 5) Keld Johnsen DEN OK 13:24.

M65

1) Hans Mutti Ulrich SUI 13:48, 2) Roland Alsen SWE 14:02, 3) Kurt Huber SUI 14:06, 4) Ruedi Kellenberger SUI 14:16, 5) Timo Rapakko FIN 14:18, 6) Hansruedi Brand SUI 14:24.

M70

1) Helmut Conrad GER 12:37, 2) Tassilo Schmalfeld GER 12:58, 3) Hans Hotz SUI 13:23, 4) Åke Gatelid SWE 13:46, 5) Adolf Koradi SUI 13:55, 6) Eric Bucher SUI 13:57.

M75

1) August Grüniger SUI 12:46, 2) Peo Bengtsson SWE 13:50, 3) Walter Bickel SUI 14:19, 4) Othmar Sauter SUI 14:24, 5) Georg Reischl GER 15:02, 5) Martin Hutzli SUI 15:02.

M80

1) Erkki Lätti FIN 16:32, 2) Richard Arman GBR 17:01, 3) Walter Lanz SUI 17:37, 4) Ernst Messerli SUI 17:41, 5) Nils Rågstedt SWE 18:27, 6) Adolf Kempf SUI 18:39.

M85

1) Hermann Wehner AUS 14:13, 2) Bjorn Larsson NOR 15:20, 3) Jean-Pierre Seiterle SUI 15:26, 4) Rune Isaksson SWE 16:21, 5) Carl Wolff FIN 19:25, 6) Vilho Himanen FIN 21:15.

M90

Rune Haraldsson SWE DSQ.

M95

1) Erkki Luntamo FIN 37:22.

Long distance

W35

1) Yvonne Gunell FIN 43:02, 2) Hanna Palm SWE 44:24, 3) Mari Väisänen FIN 45:11, 4) Katja Mjøsund FIN 47:16, 5) Annemarie Sieber SUI 47:46, 6) Katja Honkala FIN 47:56.

W40

1) Anna Gornicka-Antonowicz POL 36:52, 2) Sabrina Meister SUI 41:07, 3) Teresa Kollanen FIN 41:45, 4) Oxana Ovcharenko UKR 45:00, 5) Liselotte Freuler SUI 45:13, 6) Sandra Olivier FRA 46:08.

W45

1) Christina Smedberg SWE 34:56, 2) Ursula Oehy SUI 38:20, 3) Brigitte Howald SUI 40:35, 4) Kari Christiansen NOR 40:45, 5) Baiba Ozola LAT 40:49, 6) Annamari Vierikko FIN 41:34.

W50

1) Ruth Humbel Näf SUI 39:07, 2) Maura Bandixen SUI 40:35, 3) Judith Tobler-Harzenmo SUI 41:33, 4) Marje Viirmann EST 43:26, 5) Kati Cejka SUI 44:03, 6) Violeta Kutkiene LTU 46:04.

W55

1) Ursula Wolf SUI 40:26, 2) Monika Bonafini SUI 41:09, 3) Margrit Michel SUI 41:14, 3) Jenny Bourne AUS 41:14, 5) Irina Stepanova RUS 41:20, 6) Christina Hjertson SWE 42:30.

W60

1) Karin Gustafsson SWE 33:44, 2) Ruth Wydenkeller SUI 38:05, 3) Kyllikki Kauppinen FIN 38:49, 4) Inger Glans SWE 39:05, 5) Anne-Marie Holmström SWE 40:38, 6) Ritva Kajava FIN 41:53.

W65

1) Galina Vershinina RUS 38:44, 2) Birgitta Olsson SWE 41:29, 3) Gunnel Svensson SWE 42:45, 4) Katharina Berge NOR 44:38, 5) Birgitta Stenström SWE 46:43, 6) Ing-Marie Mozelius SWE 46:48.

W70

1) Asta Sjöberg SWE 39:18, 2) Kiira Tarassova EST 40:37, 3) Birgitta Thunell SWE 41:51, 4) Pirkko Tahvanainen FIN 44:49, 5) Lillemor Forsberg SWE 48:15, 6) Aira Mylly FIN 48:59.

W75

1) Lilia Pokh UKR 38:39, 2) Clarie Ek SWE 40:47, 3) Gunvor Göranson SWE 40:58, 4) Eva Laegran NOR 44:26, 5) Ranveig Sommerhein NOR 46:17, 6) Ingrid Roll NOR 47:52.

W80

1) Signe Nyman SWE 31:28, 2) Sole Nieminen FIN 31:48, 3) Karin Rehn SWE 38:29, 4) Verena Harzenmoser SUI 39:29, 5) Pat Grenfell GBR 40:21, 6) Maj Boudrie SWE 42:29.

W85

1) Astrid Andersson SWE 22:27, 2) Elvy Fredin SWE 25:42, 3) Annie Fulton SWE 46:19.

M35

1) Petri Noponen FIN 1:08:46, 2) Christoph Plattner SUI 1:09:59, 3) Asgeir Mjøsund NOR 1:10:04, 4) Thomas Hodel SUI 1:11:13, 5) Daniel Tomanek CZE 1:12:07, 6) Jari Hannuksela FIN 1:13:25.

M40

1) Carsten Jørgensen DEN 57:43, 2) Allan Mogensen DEN 1:00:03, 3) Stefano Maddalena SUI 1:00:47, 4) Jan Sidla CZE 1:02:33, 5) Tero Heikkilä FIN 1:02:51, 6) Sergey Makeychik RUS 1:02:58.

M45

1) Keijo Parkkinen FIN 49:08, 2) Urs Widler SUI 52:57, 3) Domenico Lepori SUI 53:23, 4) Martin Mares CZE 53:26, 5) Jonathan Musgrave GBR 54:09, 6) Alexander Afonyushkin RUS 54:19.

M50

1) Zdenek Zuzanek CZE 47:21, 2) Jörgen Mårtensson SWE 47:26, 3) Tim Tett GBR 48:09, 4) Rolf Lund DEN 48:55, 5) Jozef Pollak SVK 50:25, 6) Martin Beckers BEL 50:59.

M55

1) Sigurd Dæhli NOR 45:41, 2) Pekka Marti SUI 47:41, 3) Willi Müller SUI 48:43, 4) Henri Nyberg FIN 51:59, 5) Francesco Guglielmetti SUI 53:08, 6) Hansruedi Kohler SUI 53:46.

M60

1) Tapio Peippo FIN 48:42, 2) Etienne Bousser FRA 51:13, 3) Franz Wyss SUI 51:41, 4) Pekka Kerkola FIN 52:46, 5) Raimo Jalonen FIN 53:24, 6) Freddy Sillien BEL 53:47.

M65

1) Stefan Larsson SWE 45:23, 2) Heimo Hongisto FIN 46:53, 3) Kurt Huber SUI 47:01, 4) Jorma Paldanius FIN 47:15, 5) Reijo Haaja FIN 48:26, 6) Anders Sellgren SWE 49:10.

M70

1) Helmut Conrad GER 41:29, 2) Tassilo Schmalfeld GER 45:23, 3) Morten Sveberg NOR 47:01, 4) Erik Engebråten NOR 47:41, 5) Üke Gatelid SWE 48:10, 6) Jardar Sandstad NOR 49:35.

M75

1) Peo Bengtsson SWE 45:35, 2) Allan Haglund SWE 46:53, 3) Rolf Andersson SWE 47:00, 4) Georg Reischl GER 47:22, 5) Pertti Laurila FIN 48:56, 6) August Grüniger SUI 50:57.

M80

1) Lennart Öberg SWE 44:18, 2) Erkki Lätti FIN 49:01, 3) Nils Rågstedt SWE 54:55, 4) Hermann Kobbeltvedt NOR 58:42, 5) Adolf Kempf SUI 1:00:05, 6) André Gysin SUI 1:03:07.

M85

1) Rune Isaksson SWE 39:24, 2) Vilho Himanen FIN 44:54, 3) Jouko Knaapi FIN 54:02, 4) Hermann Wehner AUS 57:46, 5) Bjorn Larsson NOR 57:58, 6) Werner Baumann SUI 58:46.

M90

1) Rune Haraldsson SWE 1:10:31.

M95

1) Erkki Luntamo FIN 2:14:03.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation