World Masters Orienteering Championships 2009

Sydney, Australia

10-18 October 2009

Website:

www.wmoc2009.orienteering.asn.au

Senior Event Adviser:

Graham Teahan (NZL)

Bulletin 3

Bulletin 1

Information

Postcard

Results

Sprint

WomenW35

1) Natasha Key AUS 14:38, 2) Susan Edwards NZL 17:43, 3) Leena Ojala FIN 18:49, 4) Anna Hyslop AUS 19:38, 5) Angela Darley GBR 20:30, 6) Nathalie Berlinger SUI 20:43.

W40

1) Marquita Gelderman NZL 15:12, 2) Jennifer Enderby AUS 15:48, 3) Sandra Olivier FRA 16:15, 4) Barbara Hill AUS 17:15, 5) Elke Theiss LU 17:17, 6) Linda Sesta AUS 18:06.

W45

1) Su Yan Tay AUS 15:15, 2) Pavlina Brautigam USA 15:16, 3) Alice Bedwell GBR 15:40, 4) Sari Jetsonen FIN 16:50, 5) Carol Osborne AUS 16:53, 6) Clare Leung AUS 17:03.

W50

1) Gillian Ingham NZL 14:15, 2) Anthea Feaver AUS 15:12, 3) Judy Burge GBR 15:30, 4) Line Roirand FRA 15:40, 5) Lisa Mead NZL 15:52, 6) Bente Madsen DEN 15:53.

W55

1) Jennifer Bourne AUS 13:36, 2) Anne Kaill SWE 14:05, 3) Ursula Wolf AUS 14:20, 4) Maria Nordwall SWE 14:38, 5) Paulina Majova SVK 14:43, 6) Irina Stepanova RUS 14:49.

W60

1) Anne-Marie Holmström SWE 11:26, 2) Aila Halttunen SWE 13:02, 3) Galina Vershinina RUS 13:06, 4) Judy Allison AUS 13:52, 5) Janet Bush AUS 14:00, 6) Birgitta Billstam SWE 14:07.

W65

1) Birgitta Johansson SWE 11:42, 2) Sharon Crawford USA 12:45, 3) Jill Dalton NZL 13:02, 4) Bibbi Appelgren SWE 13:18, 5) Rose-Marie Johansson SWE 14:39, 6) Frances Vyse CAN 14:44.

W70

1) Birgitta Thunell SWE 13:13, 2) Eila Pekkarinen FIN 13:17, 3) Gudrun Broman SWE 14:07, 4) Hilary Simpson GBR 15:21, 5) Inger Ekkeren Vamnes NOR 15:43, 6) Gun Hansson SWE 15:56.

W75

1) Maureen Ogilvie AUS 15:40, 2) Nesta Leduc CAN 17:32, 3) Ursula Oxburgh AUS 19:23, 4) Barbara George GBR 19:55, 5) Eileen Bedwell GBR 20:32, 6) Caryl Woof AUS 22:45.

Men

M35

1) Nick Barrable GBR 14:58, 2) Carsten Jørgensen NZL 15:10, 3) Bruce Arthur AUS 15:32, 4) Matt Scott NZL 16:03, 5) Joaquim Gonçalves Sousa POR 16:10, 6) Grant Bluett AUS 16:19.

M40

1) Bill Edwards NZL 14:46, 2) Vitek Pospisil CZE 15:06, 3) Tero Heikkilä FIN 15:18, 4) Eric Morris AUS 15:22, 5) Alexander Afonyushkin RUS 15:28, 6) Koni Wildi SUI 15:44.

M45

1) Michael Thierolf GER 12:51, 2) Oli Buholzer SUI 13:22, 3) Piotr Czajkowski POL 13:38, 4) Stephen Keyes GBR 14:14, 5) Michael Billinghurst GBR 14:15, 6) Wiet Laenen BEL 14:19.

M50

1) Warren Key AUS 13:20, 2) Gavin Clegg GBR 13:43, 3) Jörgen Mårtensson SWE 13:54, 4) Andreas Hjertson SWE 14:04, 5) Nils Hestad NOR 14:05, 6) Eoin Rothery AUS 14:29.

M55

1) Leif E. Larsen DEN 13:07, 2) Paul Pacque AUS 14:02, 3) Francesco Guglielmetti SUI 14:26, 4) Mikhail Gryaznevich GBR 14:43, 5) Bill Pullman USA 14:47, 6) Jan Arve Solli NOR 15:05.

M60

1) Ossi Lakkala FIN 14:21, 2) Tim Sands GBR 14:22, 3) Erik Tenland SWE 14:26, 4) Per-Martin Gustavson SWE 14:38, 5) Peter Gorvett GBR 14:40, 6) Klaus Olsen DEN 14:43.

M65

1) Roland Alsen SWE 14:03, 2) Arne Grøndahl DEN 14:56, 3) Keith Henderson GBR 15:02, 4) Rune Radestrom SWE 15:24, 5) Magnus Landstad SWE 15:30, 6) Bob Kaill SWE 15:58.

M70

1) Gunnar Lerfald NOR 14:15, 2) Eberhard Höfer GER 15:40, 3) Clive Pope AUS 15:50, 4) Rein Kuttim ESP 16:21, 5) Arthur Boyt GBR 16:26, 6) Ulf Bolinder SWE 16:33.

M75

1) Peo Bengtsson SWE 12:54, 2) Edmund Keil GER 13:47, 3) Peter Larsen DEN 14:47, 4) Klaus Nägler GER 14:55, 5) Ian Holden NZL 15:35, 6) Reino Jalava FIN 17:23.

M80

1) Kevin Paine AUS 13:15, 2) Richard Arman GBR 13:26, 3) Neil Schafer AUS 17:52, 4) Karl Eric Fransson SWE 18:16, 5) Helmer Ekberg SWE 18:48, 6) Don Scott CAN 22:53.

M85

1) Hermann Wehner AUS 16:21, 2) Lennart Pettersson SWE 35:05.

Long distance

Women

W35

1) Natasha Key AUS 58:02, 2) Anna Hyslop AUS 1:17:44, 3) Susan Edwards NZL 1:20:09, 4) Nathalie Berlinger SUI 1:23:44, 5) Annette Larsson AUS 1:33:09, 6) Leena Ojala FIN 1:36:37.

W40

1) Cath Chalmers AUS 49:11, 2) Sandra Olivier FRA 50:57, 3) Jennifer Enderby AUS 51:16, 4) Natalia Makeychik RUS 51:18, 5) Marquita Gelderman NZL 53:00, 6) Linda Sesta AUS 54:41.

W45

1) Pavlina Brautigam USA 37:32, 2) Su Yan Tay AUS S, 3) Britt-Marie Bengtsson SWE 44:13, 4) Clare Leung AUS 45:40, 5) Alice Bedwell GBR 46:53, 6) Sari Jetsonen FIN 48:03.

W50

1) Natalia Deconescu USA 38:46, 2) Liz Abbott AUS 39:18, 3) Carey Nazzer NZL 39:20, 4) Anthea Feaver AUS 40:45, 5) Lena Larsson SWE 42:28, 6) Vitalija Ptashekiene LTU 44:25.

W55

1) Jennifer Bourne AUS 40:03, 2) Sinikka Illaru FIN 44:31, 3) Christina Hjertson SWE 44:33, 4) Jurate Ulevichiene LTU 48:07, 5) Maria Nordwall SWE 49:49, 6) Susanna Lonnberg FIN 50:20.

W60

1) Patricia Aspin NZL 40:13, 2) Galina Vershinina RUS 41:52, 3) Anitra Dowling AUS 41:53, 4) Birgitta Billstam SWE 43:04, 5) Anne-Marie Holmström SWE 43:54, 6) Britt Eriksson SWE 44:44.

W65

1) Sharon Crawford USA 35:56, 2) Birgitta Johansson SWE 36:29, 3) Lena Leandersson SWE 38:41, 4) Torid Kvaal NOR 39:13, 5) Rauni Muikku FIN 41:11, 6) Jean Baldwin AUS 43:13.

W70

1) Birgitta Thunell SWE 33:27, 2) Gudrun Broman SWE 37:07, 3) Bunny Rathbone NZL 39:20, 4) Inger Ekkeren Vamnes NOR 40:19, 5) Elli Pelkonen FIN 40:59, 6) Gun Hansson SWE 41:30.

W75

1) Nesta Leduc CAN 47:51, 2) Ingrid Ingemanson SWE 59:14, 3) Bernice Antonsson SWE 1:00:59, 4) Joyce Rowlands AUS 1:03:30, 5) Sue Healy AUS 1:04:14, 6) Ursula Oxburgh GBR 1:06:36.

W80

1) Pella Rye GBR 52:31.

Men

M35

1) Carsten Jørgensen NZL 59:32, 2) Grant Bluett AUS 1:00:24, 3) Nick Barrable GBR 1:01:25, 4) Blair Trewin AUS 1:03:09, 5) Matt Scott NZL 1:04:16, 6) Joaquim Gonçalves Sousa POR 1:04:26.

M40

1) Alexey Morozov RUS 57:51, 2) Alexander Afonyushkin RUS 58:39, 3) Jason Markham NZL 58:52, 4) Sergey Makeychik RUS 59:07, 5) Eric Morris AUS 59:43, 6) Vitek Pospisil CZE 1:00:04.

M45

1) Michael Thierolf GER 58:03, 2) Piotr Czajkowski POL 58:45, 3) Oli Buholzer SUI 58:46, 4) Per Magnusson SWE 58:55, 5) Torbjorn Lannevall SWE 59:14, 6) Michael Billinghurst GBR 1:00:21.

M50

1) Warren Key AUS 49:13, 2) Anders Gjermo NOR 52:29, 3) Knut Wig Mathisen NOR 52:41, 4) Juhani Jetsonen FIN 53:21, 5) Nils Hestad NOR 53:38, 6) Jörgen Mårtensson SWE 53:55.

M55

1) Paul Pacque AUS 51:55, 2) Ted Van Geldermalsen AUS 53:56, 3) Markku Piironen FIN 53:59, 4) Jean-Luc Cuche SUI 54:33, 5) Eddie Harwood GBR 55:36, 6) Rauli Helkkula FIN 55:38.

M60

1) Andy Hemsted GBR 40:41, 2) Tapio Peippo FIN 41:41, 3) Matti Kattilakoski FIN 44:17, 4) Matti Railimo FIN 47:55, 5) Mykola Bozhko UKR 48:05, 6) Peter Gorvett GBR 48:29.

M65

1) Rune Radestrom SWE 48:00, 2) Juhani Jokinen FIN 49:41, 3) Arne Ek SWE 49:43, 4) John Brock AUS 50:33, 5) Risto Sirola FIN 53:25, 6) Arne Grøndahl DEN 54:24.

M70

1) Rodrigo Slavins LAT 43:07, 2) Sveinung Fristad NOR 45:23, 3) Arthur Boyt GBR 48:34, 4) Gunnnar Østerbø NOR 49:42, 5) Kosti Salmela FIN 50:45, 6) John Hodsdon AUS 51:44.

M75

1) Sveinung Bleikvin NOR 46:29, 2) Lars Eric Malmqvist SWE 48:47, 3) Paul Forseth NOR 50:49, 4) Tage Ingemanson SWE 57:42, 5) Peo Bengtsson SWE 59:14, 6) Asko Brax FIN 1:02:11.

M80

1) Helmer Ekberg SWE 44:01, 2) Ray Kelly AUS 48:59, 3) Neil Schafer AUS 50:38, 4) Kevin Paine AUS 53:44, 5) Karl Eric Fransson SWE 56:06, 6) Tom Norwood AUS 1:08:48.

M85

1) Hermann Wehner AUS 34:46, 2) Lennart Pettersson SWE 47:11.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation