World Masters Orienteering Championships 2008

Marinha Grande, Portuga

28 June – 5 July 2008

Website: www.wmoc2008.fpo.pt

Senior Event Adviser:

David May (GBR)

Bulletin 2

Results

Sprint

WomenW35

1) Katja Honkala FIN 14:54, 2) Natasha Key AUS 15:51, 3) Tessa Rautio FIN 16:42, 4) Cornelia Eckardt GER 17:06, 5) Virpi Palmén FIN 18:16, 6) Beccy Osborn GBR 18:38.

W40

1) Carina Svensson SWE 14:56, 2) Sarah Dunn GBR 16:45, 3) Sabrina Meister SUI 17:09, 4) Åsa Wadensjö Leo SWE 17:10, 5) Jana Kink EST 17:50, 6) Dunja Riet van de CRO 18:32.

W45

1) Danute Månsson SWE 14:08, 2) Pavlina Brautigam USA 14:11, 3) Marje Viirmann EST 14:45, 4) Anne Nurmi FIN 15:24, 5) Alice Bedwell GBR 15:57, 6) Virpi Juutilainen FIN 16:06.

W50

1) Kari Natvig NOR 14:50, 2) Anne Pelto-Huikko FIN 15:31, 3) Haverstad Helga NOR 15:37, 4) Jannike Wahlberg SWE 15:49, 5) Jane Johansson SWE 16:01, 6) Päivi Raatikainen FIN 16:32.

W55

1) Irina Stepanova RUS 12:52, 2) Paulina Majova SVK 13:10, 3) Christina Hjertson SWE 13:18, 4) Tatiana Barsukova RUS 13:40, 5) Pirkko Kalliola FIN 13:55, 6) Arja Pulkkinen FIN 14:16.

W60

1) Liz Godfree GBR 13:22, 2) Sue Hands GBR 13:38, 3) Lucia Hasler SUI 14:01, 4) Marie Sikorova CZE 14:10, 5) Sharon Crawford USA 14:26, 5) Pauline Abblett NZL 14:26.

W65

1) Birgitta Olsson SWE 11:33, 2) Torid Kvaal NOR 11:38, 3) Rauni Muikku FIN 14:06, 4) Rae Lomas GBR 14:09, 5) Nina Sumina RUS 14:10, 6) Rannveig Stavik NOR 14:42.

W70

1) Eila Pekkarinen FIN 12:06, 2) Tatiana Sheloumova RUS 12:19, 3) Lillemor Forsberg SWE 12:29, 4) Kimiko Kubo JPN 14:16, 5) Marit Okern Jensen NOR 14:24, 6) Clarissa Napier GBR 14:34.

W75

1) Gunvor Göranson SWE 13:14, 2) Maja-Lisa Bergström SWE 16:12, 3) Jeffa Lyon AUS 17:25, 4) Guldborg Søvik NOR 17:30, 5)Ingrid JohanssonSWE 17:36, 6) Eileen Bedwell GBR 17:38.

W80

1) Sole Nieminen FIN 16:54, 2) Karin Rehn SWE 20:48, 3) Lena Nordahl SWE 22:07, 4) Helena Zielczynska POL 26:43:00, 5) Annie Fulton SWE 29:00:00, 6) Gunborg Sundberg SWE 30:10:00.

W85

1) Astrid Andersson SWE 21:30.

W90

1) Elizabeth Brown GBR 41:33:00.

Men

M35

1) Petri Noponen FIN 16:01, 2) Girts Linins LAT 16:33, 3) Ivailo Ivanov BUL 16:51, 4) Blair Trewin AUS 17:28, 5) Sébastien Bousser FRA 17:45, 6) Rauno Ratilainen FIN 17:46.

M40

1) Allan Mogensen SWE 13:52, 2) Alberto Minguez ESP 14:54, 3) Sergey Makeychik RUS 15:11, 4) Armo Hiie EST 15:40, 5) Rob Jessop NZL 15:41, 6) Petri Laaksonen FIN 15:52.

M45

1) Hans Melin SWE 13:40, 2) Philippe Page FRA 14:04, 3) Warren Key AUS 14:33, 4) Jim Russell AUS 14:49, 5) Ilkka Peltola FIN 14:54, 6) Seppo Mäkinen FIN 14:55.

M50

1) James Crawford GBR 14:04, 2) Andreas Hjertson SWE 14:40, 3) Trond Rønneberg NOR 14:49, 4) Martin Dean GBR 14:55, 5) Antanas Pauzas LTU 15:08, 6) Tom Hiltebrand SUI 15:09.

M55

1) Sigurd Dæhli NOR 13:08, 2) Solli Jan NOR 13:57, 3) Bengt-Göran Månsson SWE 14:36, 4) Bernhard Marti SUI 14:39, 5) Jerzy Parzewski POL 15:07, 6) Tom A. Karlsen NOR 15:09.

M60

1) Matti Railimo FIN 12:59, 2) Peter Gorvett GBR 13:48, 3) Risto Orpana FIN 14:40, 4) Tony Thornley GBR 14:49, 5) Stefan Larsson SWE 15:04, 6) Håkan Gustafsson SWE 15:09.

M65

1) Rune Rådeström SWE 10:59, 2) Anders Buhré SWE 11:23, 3) Keijo Koivula FIN 11:25, 3) Rodrigo Slavins LAT 11:25, 5) Helmut Conrad GER 11:37, 6) István Jelinek HUN 11:43.

M70

1) Roland Karlsson SWE 11:30, 2) August Grueniger SUI 11:59, 3) Egon Neregaard DEN 12:15, 4) Bjørn Egner NOR 12:24, 5) Pentti Koponen FIN 12:29, 6) Mats Eriksson SWE 12:47.

M75

1) Peo Bengtsson SWE 10:33, 2) Allan Haglund SWE 11:41, 3) Gunnar Larsson SWE 12:45, 4) Paavo Pystynen FIN 13:12, 5) Kjell H. Eriksen NOR 13:15, 6) Claes Sjöberg SWE 13:24.

M80

1) Ture Gunnarsson SWE 11:55, 2) Arne Nordahl SWE 13:14, 3) Hermann Wehner AUS 13:50, 4) Walter Lanz SUI 14:02, 5) Kauko Kimpimaki FIN 14:28, 6) Kåre Holt Hansen NOR 14:36.

M85

1) Tage Johansson SWE 14:56, 2) Karl-Erik Pettersson SWE 17:53, 3) Richard Rooden EST 19:49, 4) Martin Dreng NOR 20:12, 5) Eero Tuuteri FIN 21:42, 6) Sten Zackari SWE 30:57:00.

M90

1) Erkki Luntamo FIN 19:11.

Long distance

Women

W35

1) Natasha Key AUS 1:00:36, 2) Cornelia Eckardt GER 1:02:50, 3) Virpi Palmén FIN 1:04:51, 4) Katja Honkala FIN 1:07:11, 5) Gitana Kazimieraitiene LTU 1:07:51, 6) Tessa Rautio FIN 1:08:06.

W40

1) Sarah Dunn GBR 51:03, 2) Baiba Ozola LAT 53:05, 3) Sandra Olivier FRA 55:32, 4) Iveta Bruvere LAT 55:48, 5) Carina Svensson SWE 56:42, 6) Sabrina Meister SUI 58:13.

W45

1) Anne Nurmi FIN 47:37, 2) Auli Hovikorpi FIN 48:38, 3) Alice Bedwell GBR 48:41, 4) Bente Madsen DEN 49:25, 5) Guri Bjørndal NOR 50:36, 6) Pavlina Brautigam USA 51:26.

W50

1) Alida Abola LAT 44:31, 2) Lena Larsson SWE 45:50, 3) Merja Puromies FIN 46:04, 4) Kari Natvig NOR 47:08, 5) Ruth Lynam IRL 47:31, 6) Jackie Hallett GBR 48:44.

W55

1) Christina Hjertson SWE 44:27, 2) Unni Strand Karlsen NOR 46:44, 3) Inara Gipsle GBR 48:35, 4) Kyllikki Kauppinen FIN 48:55, 5) Jurate Uleviciene LTU 49:22, 6) Pirkko Kalliola FIN 50:21.

W60

1) Galina Vershinina RUS 42:05, 2) Mona Nørgaard DEN 46:33, 3) Maud Sunden SWE 46:49, 4) Inge Jorgensen DEN 47:20, 5) Mona Hauger NOR 47:46, 6) Lucia Hasler SUI 48:32.

W65

1) Birgitta Olsson SWE 39:16, 2) Vigenstad Astrid NOR 44:47, 3) Gunnel Svensson SWE 46:09, 4) Torid Kvaal NOR 46:37, 5) Birgitta Thunell SWE 47:06, 6) Gudrun Broman SWE 49:12.

W70

1) Unni Bøhlerengen NOR 43:36, 2) Lilia Pokh UKR 44:42, 3) Inger E. Vamnes NOR 47:14, 4) Gudveig Jørundland NOR 47:19, 5) Ilse Uus EST 47:38, 6) Maire Raid EST 48:07.

W75

1) Gunvor Göranson SWE 44:39, 2) Maureen Ogilvie AUS 45:45, 3) Anne Donnel GBR 48:22, 4) Maja-Lisa Bergström SWE 49:34, 5) Eva Laegran NOR 51:35, 6) Aune Jalava FIN 53:03.

W80

1) Signe Nyman SWE 39:18, 2) Sole Nieminen FIN 40:06, 3) Karin Rehn SWE 51:50, 4) Elvy Fredin SWE 52:51, 5) Gunborg Sundberg SWE 59:52, 6) Helena Zielczynska POL 1:00:46.

W85

1) Astrid Andersson SWE 42:34, 2) Lillian Røss NOR 3:28:43.

W90

1) Elizabeth Brown GBR 44:53.

Men

M35

1) Petri Noponen FIN 1:11:04, 2) Fridolf Eskilsson SWE 1:15:02, 3) Girts Linins LAT 1:15:08, 4) Vesa Kankaanpää FIN 1:15:46, 5) Tuomas Tala FIN 1:16:14, 6) Tero Heikkilä FIN 1:20:29.

M40

1) Allan Mogensen SWE 1:03:24, 2) Armo Hiie EST 1:07:08, 3) Edgaras Voveris LTU 1:08:20, 4) Vitek Pospisil CZE 1:08:47, 5) Peter Jacobsson SWE 1:09:11, 6) Per Arne AadlandNOR 1:10:01.

M45

1) Reijo Bister FIN 59:42, 2) Jon Musgrave GBR 1:00:20, 3) Jörgen Mårtensson NOR 1:01:09, 4) Warren Key AUS 1:01:53, 5) Michael Thierolf GER 1:02:18, 6) Vytautas Gipas LTU 1:02:51.

M50

1) Ari Kattainen FIN 53:46, 2) Algirdas Salkauskas LTU 55:39, 3) Antanas Pauzas LTU 57:17, 4) Karolis Mickevicius LTU 58:10, 5) Andreas Hjertson SWE 59:50, 6) Anssi Juutilainen FIN 1:00:20.

M55

1) Sigurd Dæhli NOR 47:23, 2) Solli Jan NOR 53:01, 3) Tom A. Karlsen NOR 53:07, 4) Bernhard Marti SUI 53:53, 5) Eddie Harwood GBR 53:54, 6) Mykola Bozhko UKR 54:31.

M60

1) Veikko Loukonen FIN 52:34, 2) Peter Gorvett GBR 55:17, 3) Etienne Bousser FRA 56:36, 4) Mike Pearson GBR 58:37, 5)Stefan Larsson SWE 58:39, 6) Pekka Kanste FIN 59:37.

M65

1) Rune Rådeström SWE 49:29, 2) Juhani Mäkinen FIN 51:07, 3) Roar Forbord NOR 53:31, 4) Tassilo Schmalfeld GER 54:00, 5) Timo Rapakko FIN 54:33, 6) Helmut Conrad GER 54:41.

M70

1) Veijo Tahvanainen FIN 46:25, 2) Sivert Axelsson SWE 50:22, 3) Göran Karlsson SWE 52:28, 4) Rune Carlsson SWE 52:38, 5) Roland Karlsson SWE 52:43, 6) Jon Tyldum NOR 54:42.

M75

1) Peo Bengtsson SWE 47:18, 2) Allan Haglund SWE 51:32, 3) Paavo Pystynen FIN 58:20, 4) Mauri Rantala FIN 58:31, 5) Sture Pettersson SWE 59:59, 6) Helge Kvaase NOR 1:01:44.

M80

1) Erkki Latti FIN 51:01, 2) Rune Isaksson SWE 54:32, 3) Arvo Majoinen FIN 55:01, 4) Arne Nordahl SWE 55:31, 5) Ture Gunnarsson SWE 57:37, 6) Arne Wahlgren SWE 1:03:49.

M85

1) Åke Svensson SWE 55:00, 2) Tage Johansson SWE 55:31, 3) Karl-Erik Pettersson SWE 57:45, 4) Martin Dreng NOR 1:06:10, 5) Sten Zackari SWE 1:37, 6) Paul Adrian AUS 2:25:55.

M90

1) Rune Haraldsson SWE 51:06, 2) Erkki Luntamo FIN 1:03:31.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation