World Orienteering Championships 1974

Viborg, Denmark

20-22 September 1974

Results

Classic distance

Women (7,9 km)

1) Mona Nörgaard DEN 1.03.43, 2) Kristin Cullman SWE 1.06.37, 3) Outi Borgenström FIN 1.09.11, 4) Linda Verde NOR 1.09.50, 5) Renata Vlachova TCH 1.10.56, 6) Liisa Veijalainen FIN 1.11.20, 7) Monica Andersson SWE 1.11.52, 8) Vibeke Bökevig DEN 1.12.10, 9) Annelies Dütsch TCH 1.12.34, 10) Inger Thelandersson SWE 1.13.42, 11) Ruth Baumberger SUI 1.13.49, 12) Anna Gavendova-Handzlova TCH 1.14.55, 13) Wenche Jensen NOR 1.15.25, 14) Barbara Cser HUN 1.15.55, 15) Sarolta Monspart HUN 1.15.59, 16) Kjellrun Sporild NOR 1.18.00, 17) Susan-Angela Banner GBR 1.18.04, 18) Ingrid Hadler NOR 1.18.05, 19) Elsa Arnesson SWE 1.18.40, 20) Sonja Wasseleva BUL 1.18.42, 21) K. Birke DEN 1.18.57, 22) Sinikka Kukkonen FIN 1.19.46, 23) Axel Fischer SUI 1.22.49, 24) Else-Marker Larsen DEN 1.23.14, 25) Sirkka-Liisa Harju 1.23.52, 26) Dana Prochazkova TCH 1.26.29, 27) Elizabeth Mills GBR 1.27.22, 28) Olga Nejedla TCH 1.28.47, 29) Magda Horvath HUN 1.29.13, 30) Ruth Schaffner SUI 1.29.34, 31) Petrana Encheva BUL 1.31.02, 32) Peta Whitford AUS 1.31.17, 33) Andras Hegedus HUN 1.31.54, 34) Sinicha Sukrijeva BUL 1.34.05, 35) Pamela McIntosh CAN 1.36.19, 36) Allyson Reed GBR 1.36.55, 37) Martine Detroux BEL 1.37.10, 38) Georges Gypens BEL 1.37.43, 39) Krasimira Marinova BUL 1.38.29, 40) Hadmut Hindorf BRD 1.39.27, 41) Waltraud Kopl AUT 1.46.03, 42) Helga Kolb AUT 1.46.18, 43) F. Murray GBR 1.48.52, 44) Irene Jensen CAN 1.49.40, 45) Claudine Willemsens BEL 1.50.24, 46) Toy Martin AUS 1.52.40, 47) Andrea Harris AUS 1.57.21, 48) Sigrun Schumacher BRD 1.58.06, 49) Brunhilde Bauer AUT 2.03.56, 50) E. Wagner AUT 2.12.31, 51) Sheila Mitham CAN 2.15.12, 52) Luise Gruhn BRD 2.16.41, 53) Therese Genten BEL 2.25.01.

Men (15,9 km)

1) Bernt Frilen SWE 1.35.48, 2) Jan Fjärestad NOR 1.40.45, 3) Eystein Weltzien NOR 1.42.32, 4) Risto Nuuros FIN 1.43.00, 5) Arne Johansson SWE 1.43.27, 6) Svein Jacobsen NOR 1.43.36, 7) Dieter Hulliger 1.43.37, 8) Stefan Persson SWE 1.44.05, 9) Ivar Formo NOR and Henrik Lövhammer SWE 1.44.14, 11) Dieter Wolf SUI 1.45.55, 12) Erkki Knuuttila FIN 1.46.27, 13) Karl John SUI 1.47.24, 14) Seppo Väli-Klemelä FIN 1.47.34, 15) Stig Berge NOR 1.48.09, 16) Markku Salminen FIN 1.48.20, 17) Josef Boruvka TCH 1.48.32, 18) Geza Vajda HUN 1.49.19, 19) Hannu Mäkirinta FIN 1.49.33, 20) Kurt Lyndgaard DEN 1.50.58, 21) Zdenek Lenhart TCH 1.51.07, 22) Kurt Jensen DEN 1.52.14, 23) Geoffrey Peck GBR 1.52.20, 24) Per Olof Andersen DEN 1.53.12, 25) Rolf Pettersson sWE 1.54.00, 26) Ivan Christensen DEN 1.54.03, 27) Zoltan Boros HUN 1.55.09, 28) Bernard Marti SUI 1.56.09, 29) Andras Hegedus HUN 1.56.43, 30) Urs Schaffner SUI 1.56.46, 31) Lubomir Stojev BUL 1.57.45, 32) Petr Uher TCH 1.58.30, 33) Jaroslav Horinek TCH 1.58.31, 34) Jean-Claude Silvestre FRA 1.58.45, 35) Gerd Heyser BRD 1.59.15, 36) Michael Murray GBR 1.59.26, 37) Keld Olsen DEN 2.00.12, 38) Antonia Wood GBR 2.00.13, 39) Jaroslav Jasek TCH 2.00.23, 40) Janos Soter Hun 2.03.38, 41) Frank Finkenstatd BRD 2.06.32, 42) Mike Down GBR 2.06.42, 43) Zoltan Hegedus HUN 2.07.14, 44) Henri Salavarda BEL 2.11.53, 45) Robert Kaill CAN 2.12.44, 46) John Oliver AUS 2.13.08, 47) Gordon Hunter CAN 2.13.36, 48) Anthony Wale GBR 2.14.28, 49) C. Kazakov BUL 2.15.50, 50) R. Stanchev BUL 2.17.34, 51) Ronald Lowry CAN 2.19.20, 52) Norbert Boubela AUT 2.21.12, 53) Rainer Breidenich BRD 2.22.00, 54) P. Stambolijski BUL 2.23.29, 55) Graham. Meon (Moon?) AUS 2.24.53, 56) Erich Pucher AUT 2.24.09, 57) Garth Sturdevan USA 2.24.46, 58) Dick Adams USA 2.24.52, 59) Tim Dent AUS 2.24.53, 60) Bob Turbyfill USA 2.26.37, 61) Bernhard Grosse BRD 2.28.51, 62) Alex Tarr AUS 2.29.13, 63) Albin Genten BEL 2.31.43, 64) Peter Dimmer BRD 2.32.28, 65) Eugen Kainrath AUT 2.33.16, 66) Paul Kaki CAN 2.37.08, 67) Dimitri Kalendjiev BUL 2.37.33, 68) Siegfried Lattmanig AUT 2.37.42, 69) Russ Evans Can 2.37.59, 70) Daniel Willemsens BEL 2.39.35, 71) Dave Lotty AUS 2.43.35, 72) Franz Hartinger AUT 2.48.24, 73) Gilbert Autmans BEL 2.49.35, 74) Don Davis USA 2.57.27, 75) T. Keene USA 2.58.48, 76) Luc Legrain BEL 3.01.14.

Relay

Women

1) Sweden 2.51.36 (Birgitta Larsson, Monica Andersson, Kristin Cullman), 2) Norway 2.51.48 (Kristin Danielsen, Ingrid Hadler, Linda Verde), 3) Czechoslovakia 3.01.05 (Dana Prochazkova, Anna Hanzlova, Renata Vlachova), 4) Switzerland 3.01.25 (Ruth Schaffner, Annelies Duetsch, Ruth Baumberger), 5) Finland 3.09.45 (Sinikka Kukkonen, Outi Borgenström, Liisa Veijalainen), 6) Denmark 3.09.47 (Else Marker Larsen, Vibeke Bogevig, Mona Nörgaard), 7) Great Britain 3.16.46 (Susan Banner, Allyson Reed, Elizabeth Mills), 8) Hungary 3.20.16 (Barbara Cser, Magda Horvath, Sarolta Monspart), 9) Bulgaria 3.22.54 (Senicha Schukrieva, Sonja Vasileva, Petrana Entscheva), 10) Belgium 4.04.30 (Chantal Gypens, Claudine Willemsens, Martine Detroux), 11) BRD 4.19.54 (Hadmut Hindorf, Luise Gruhn, Sigrun Schumacher), 12) Australia 4.22.02 (Peta Whitford, Andrea Harris, Toy Martin), 13) Austria 4.41.28 (Waltraud Kopl, Helga Kolb, Brunhild Bauer), 14) Canada 5.35.25 (Irene Jensen, Pamela McIntosh, Sheila Mitham).

Men

1) Sweden 4.49.27 (Rolf Pettersson, Gunnar Öhlund, Arne Johansson, Bernt Frilen), 2) Finland 5.05.26 (Hannu Mäkirinta, Markku Salminen, Risto Nuuros, Seppo Väli-Klemelä), 3) Norway 5.08.58 (Svein Jacobsen, Jan Fjärestad, Ivar Formo, Eystein Weltzien), 4) Switzerland 5.09.02 (Dieter Wolf, Bernard Marti, Dieter Hulliger, Karl John), 5) Czechoslovakia 5.27.43 (Josef Boruvka, Zdenek Lenhart, Jaroslav Kacmarcik, Jaroslav Horinek), 6) Hungary 5.31.28 (Zoltan Boros, Janos Soter, Zoltan Hegedus, Geza Vajda), 7) Denmark 5.47.32 (Ivan Christensen, Kurt Jensen, Per Olof Andersen, Kurt Lyndgaard), 8) Great Britain 6.00.40 (Michael Murray, Geoff Peck, Michael Down, Alistair Wood), 9) Australia 6.30.57 (Peter Rule, Alex Tarr, John Oliver, Graham Moon), 10) Germany 6.43.20 (Gerd Heyser, Rainer Breidenich, Bernhard Grosse, Frank Finkenstadt), 11) Canada 6.46.06 (Ron Lowry, Bob Kaill, Gord Hunter, Paul Kaki), 12) Austria 6.48.59 (Eugen Kainrath, Erich Pucher, Norbert Boubela, Franz Maier), Belgium dsq (Henri Salavarda, Albin Genten, Daniel Willemsens, Luc Legrain), USA dsq (Bob Turbyfill, Don Davis, Garth Sturdevan, Dick Adams), Bulgaria dsq (Libomir Stojev, Christo Kazakov, Rumen Stantchev, Dimiter Kalendiev).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation