World Cup 2011 Round 3 (Events 7-8)

Liberec, Czech Republic

24-25 September
Website: www.owcliberec2011.cz
Email: info@owcliberec2011.cz
IOF Senior Event Adviser:
Kjell Blomseth (NOR)
Bulletin 4
Bulletin 3

Bulletin 1-2

Results

Event 7: Middle distance (24 September)

Women

1) Dana Brožková CZE 39:38, 2) Minna Kauppi FIN 39:56, 3) Helena Jansson SWE 40:29, 4) Tove Alexandersson SWE 40:31, 5) Ines Brodmann SUI 41:56, 6) Eva Juřeníková CZE 42:02, 7) Maja Alm DEN 42:41, 8) Signe Søes DEN 42:48, 9) Sara Lüscher SUI 43:25, 9) Lena Eliasson SWE 43:25, 11) Maria Magnusson SWE 44:21, 12) Rahel Friederich SUI 44:24, 13) Iveta Duchova CZE 44:26, 14) Venla Niemi FIN 44:31, 14) Caroline Cejka SUI 44:31, 16) Betty Ann Bjerkreim Nilsen NOR 44:56, 17) Amélie Chataing FRA 45:11, 18) Katri Lindeqvist FIN 45:13, 19) Mari Fasting NOR 45:25, 20) Josefine Engström SWE 45:38, 21) Saila Kinni FIN 45:49, 22) Linnea Martinsson SWE 45:51, 23) Sara Eskilsson SWE 45:58, 24) Silje Ekroll Jahren NOR 46:05, 25) Bettina Aebi SUI 46:10, 26) Merja Rantanen FIN 46:13, 27) Lilian Forsgren SWE 46:25, 28) Annika Billstam SWE 46:37, 29) Jana Knapova CZE 46:50, 30) Julia Gross SUI 47:10, 31) Ivana Bochenková CZE 47:16, 32) Martina Zvěřinová CZE 47:25, 33) Celine Dodin FRA 47:32, 34) Heidi Østlid Bagstevold NOR 47:49, 35) Lina Strand SWE 47:51, 36) Sabine Hauswirth SUI 47:58, 37) Monika Topinková CZE 48:08, 38) Isabelle Feer SUI 48:17, 39) Michaela Omová CZE 48:40, 40) Tessa Hill GBR 49:10, 41) Ildikó Szerencsi HUN 49:53, 42) Susen Lösch GER 50:10, 43) Charlotte Bouchet FRA 50:30, 44) Rachael Rothman GBR 50:47, 45) Helen Palmer GBR 51:01, 46) Laura Vīķe LAT 52:23, 47) Adrienne Brandi ITA 52:25, 48) Grace Crane AUS 52:29, 49) Carlotta Scalet ITA 52:49, 50) Nicole Scalet ITA 53:06, 51) Ursula Kadan AUT 53:31, 52) Catherine Taylor GBR 53:34, 53) Lea Vercellotti FRA 53:57, 54) Réka Tóth HUN 54:21, 55) Dorottya Péley HUN 54:27, 56) Julia Blomquist GBR 55:32, 57) Veronika Vávrová SVK 56:22, 58) Heather Gardner GBR 56:50, 59) Regina Bertoti HUN 57:33, 60) Filomena Kovács HUN 58:21, 61) Maria Novella Sbaraglia ITA 58:30, 62) Laura Daniel GBR 58:49, 63) Inge Skovgaard Knudsen DEN 62:38.

Men

1) Pasi Ikonen FIN 38:52, 2) Thierry Gueorgiou FRA 39:25, 3) Gernot Kerschbaumer AUT 40:00, 4) Daniel Hubmann SUI 40:06, 5) Olav Lundanes NOR 40:10, 6) Peter Öberg SWE 40:32, 7) William Lind SWE 40:38, 8) Ionut Zinca ROU 40:39, 9) Anders Holmberg SWE 40:55, 10) Matthias Müller SUI 41:06, 11) Matthias Kyburz SUI 41:15, 12) Audun Weltzien NOR 41:17, 13) Matthias Merz SUI 41:33, 14) Marc Lauenstein SUI 41:35, 15) Bjørn Ekeberg NOR 41:38, 16) Mats Haldin FIN 41:47, 17) Timo Sild EST 41:48, 18) Topi Anjala FIN 41:51, 19) Tomáš Dlabaja CZE 42:02, 20) Stepan Kodeda CZE 42:18, 20) David Andersson SWE 42:18, 22) Hans Gunnar Omdal NOR 42:25, 23) Edgars Bertuks LAT 42:27, 24) Frederic Tranchand FRA 42:33, 25) Olle Boström SWE 42:36, 26) Jonne Lehto FIN 42:40, 27) Jan Procházka CZE 42:52, 28) Pavel Kubát CZE 42:54, 29) Jerker Lysell SWE 42:56, 30) Erik Rost SWE 43:02, 31) Oleksandr Kratov UKR 43:06, 32) Tue Lassen DEN 43:07, 33) Fabian Hertner SUI 43:11, 34) Carl Waaler Kaas NOR 43:23, 35) Øystein Kvaal Østerbø NOR 43:35, 36) Philippe Adamski FRA 43:50, 37) Olle Kärner EST 43:51, 38) Alessio Tenani ITA 43:53, 39) Leo Laakkonen FIN 44:01, 40) Gaute Hallan Steiwer NOR 44:02, 41) Lauri Sild EST 44:07, 41) Baptiste Rollier SUI 44:07, 43) Thibaut Poupard FRA 44:10, 44) Petteri Muukkonen FIN 44:12, 45) Máté Baumholczer HUN 44:19, 46) Fredrik Johansson SWE 44:29, 47) Andreas Kyburz SUI 44:30, 48) Klaus Schgaguler ITA 44:40, 48) Martin Hubmann SUI 44:40, 50) Erik Nilsson-Simkovics AUT 44:50, 51) Peeter Pihl EST 44:55, 52) Christian Christensen DEN 45:02, 53) Lucas Basset FRA 45:06, 54) Helmut Gremmel AUT 45:14, 54) Rasmus Thrane Hansen DEN 45:14, 56) Michal Krajčík SVK 45:18, 57) Rune Olsen DEN 45:58, 58) Vetle Ruud Bråten NOR 46:02, 59) Sören Lösch GER 46:06, 60) Pavol Bukovác SVK 46:16, 61) Robert Merl AUT 46:27, 62) Milos Nykodym CZE 46:34, 62) Andris Jubelis LAT 46:34, 64) Sigge J. Lundedal DEN 46:38, 65) Bjarne Friedrichs GER 46:43, 66) Christian Wartbichler AUT 47:01, 66) Christoph Brandt GER 47:01, 68) Julian Dent AUS 47:13, 69) Eduard Šmehlík CZE 47:16, 70) Hector Haines GBR 47:21, 71) Máté Kerényi HUN 47:38, 72) Emiliano Corona ITA 48:39, 73) Søren Schwartz Sørensen DEN 49:19, 74) Christian Bobach DEN 49:30, 75) Richard Robinson GBR 49:37, 76) Markus Lang AUT 50:07, 77) Ondrej Piják SVK 50:08, 78) Kristian Jones GBR 50:20, 79) Diogo Miguel POR 50:21, 80) Matjaž Štanfel CRO 50:30, 81) Michele Caraglio ITA 50:56, 82) Artūrs Pauliņš LAT 51:59, 83) Timmo Tammemäe EST 52:12, 84) András Szabó HUN 52:27, 85) Alasdair McLeod GBR 52:47, 86) Štefan Šurgan SVK 52:51, Marius Thrane Ødum DEN DSQ, Tero Föhr FIN DSQ, Tuomas Tervo FIN DSQ, Robert Krüger GER DSQ.

Event 8: Long distance chasing start (25 September)

Women

1) Minna Kauppi FIN 1:58:39, 2) Dana Šafka Brožková CZE 1:59:04, 3) Tove Alexandersson SWE 1:59:19, 4) Signe Søes DEN 1:59:43, 5) Eva Juřeníková CZE 1:59:56, 6) Ines Brodmann SUI 2:00:58, 7) Maja Møller Alm DEN 2:01:43, 8) Lena Eliasson SWE 2:04:29, 9) Mari Fasting NOR 2:06:30, 10) Rahel Friederich SUI 2:06:32, 11) Sara Lüscher SUI 2:06:41, 12) Linnea Martinsson SWE 2:06:46, 13) Caroline Cejka SUI 2:06:51, 14) Maria Magnusson SWE 2:07:15, 15) Sabine Hauswirth SUI 2:07:17, 16) Amélie Chataing FRA 2:07:51, 17) Josefine Engström SWE 2:07:56, 18) Merja Rantanen FIN 2:08:12, 19) Katri Lindeqvist FIN 2:08:26, 20) Céline Dodin FRA 2:08:31, 21) Betty Ann Bjerkreim Nilsen NOR 2:08:36, 22) Iveta Duchová CZE 2:08:52, 23) Isabelle Feer SUI 2:08:55, 24) Heidi Østlid Bagstevold NOR 2:09:47, 25) Michaela Gomzyk Omová CZE 2:11:00, 26) Saila Kinni FIN 2:11:10, 27) Sara Eskilsson SWE 2:11:40, 28) Martina Zvěřinová CZE 2:11:45, 29) Julia Gross SUI 2:11:48, 30) Venla Niemi FIN 2:12:04, 31) Silje Ekroll Jahren NOR 2:14:53, 32) Ivana Bochenková CZE 2:19:15, 33) Tessa Hill GBR 2:19:29, 34) Jana Knapová CZE 2:20:03, 35) Monika Topinková CZE 2:20:11, 36) Rachael Rothman GBR 2:21:53, 37) Ildikó Szerencsi HUN 2:22:04, 38) Lilian Forsgren SWE 2:22:12, 39) Grace Crane AUS 2:24:15, 40) Carlotta Scalet ITA 2:24:16, 41) Léa Vercellotti FRA 2:24:23, 42) Charlotte Bouchet FRA 2:24:36, 43) Catherine Taylor GBR 2:24:48, 44) Helen Palmer GBR 2:25:24, 45) Laura Vīķe LAT 2:26:02, 46) Adrienne Brandi ITA 2:28:30, 47) Nicole Scalet ITA 2:28:47, 48) Ursula Kadan AUT 2:30:06, 49) Julia Blomquist GBR 2:31:39, 50) Susen Lösch GER 2:32:34, 51) Dorottya Péley HUN 2:36:10, 52) Heather Gardner GBR 2:41:52, 53) Réka Tóth HUN 2:42:23, 54) Maria Novella Sbaraglia ITA 2:42:36, 55) Regina Bertóti HUN 2:42:37, 56) Filoména Kovács HUN 2:42:58, 57) Veronika Vávrová SVK 2:43:15, 58) Inge Skovgaard Knudsen DEN 2:46:16, Laura Daniel GBR DSQ,Signe Klinting DEN DSQ, Hollie Orr GBR DSQ,Helena Jansson SWE DSQ, Bettina Aebi SUI DSQ, Annika Billstam SWE DSQ, Lina Strand SWE DSQ.

Men

1) Marc Lauenstein SUI 2:23:15, 2) Thierry Gueorgiou FRA 2:23:38, 3) Topi Anjala FIN) 2:24:19, 4) Daniel Hubmann SUI 2:25:08, 5) William Lind SWE 2:25:56, 6) Mats Haldin FIN 2:27:16, 7) Jerker Lysell SWE 2:28:08, 8) Matthias Merz SUI 2:28:17, 9) Gernot Kerschbaumer AUT 2:28:31, 10) Erik Rost SWE 2:28:35, 11) Matthias Kyburz SUI 2:28:48, 12) Jan Procházka CZE 2:29:14, 13) Anders Holmberg SWE 2:29:37, 14) Fabian Hertner SUI 2:29:43, 15) Frédéric Tranchand FRA 2:29:46, 16) Tomáš Dlabaja CZE 2:30:00, 17) Jonne Lehto FIN 2:30:04, 18) Timo Sild EST 2:30:09, 19) Hans Gunnar Omdal NOR 2:30:27, 20) Ionut Zinca ROU 2:30:45, 21) Bjørn Ekeberg NOR 2:31:20, 22) Fredrik Johansson SWE 2:32:16, 23) Martin Hubmann SUI 2:32:18, 24) Štěpán Kodeda CZE 2:32:23, 25) Olle Boström SWE 2:32:38, 26) Pavel Kubát CZE 2:32:41, 27) Edgars Bertuks LAT 2:32:47, 28) Carl Waaler Kaas NOR 2:33:03, 29) Alessio Tenani ITA 2:33:47, 30) Philippe Adamski FRA 2:33:54, 31) Øystein Kvaal Østerbø NOR 2:35:51, 32) Oleksandr Kratov UKR 2:36:27, 33) Lucas Basset FRA 2:36:30, 34) Klaus Schgaguler ITA 2:36:34, 35) Andreas Kyburz SUI 2:37:07, 36) Lauri Sild EST 2:37:16, 37) Rune Olsen DEN 2:37:23, 38) Rasmus Thrane Hansen DEN 2:37:28, 39) Olav Lundanes NOR 2:37:42, 40) Peeter Pihl EST 2:38:03, 41) Gaute Hallan Steiwer NOR 2:38:11, 42) Olle Kärner EST 2:38:13, 43) Christian Christensen DEN 2:38:22, 44) Matthias Müller SUI 2:39:05, 45) Hector Haines GBR 2:41:31, 46) Michal Krajčík SVK 2:41:52, 47) Julian Dent AUS 2:42:15, 48) Sören Lösch GER 2:42:29, 49) Erik Nilsson-Simkovics AUT 2:42:33, 50) Miloš Nykodým CZE 2:42:48, 51) Eduard Šmehlík CZE 2:42:56, 52) Helmut Gremmel AUT 2:43:04, 53) Bjarne Friedrichs GER 2:43:56, 54) Christoph Brandt GER 2:44:34, 55) Christian Wartbichler AUT 2:45:19, 56) Máté Kerényi HUN 2:46:28, 57) Máté Baumholczer HUN 2:47:33, 58) Robert Merl AUT 2:49:14, 59) Pavol Bukovác SVK 2:49:53, 60) Thibaut Poupard FRA 2:51:58, 61) Søren Schwartz Sørensen DEN 2:52:15, 62) Markus Lang AUT 2:52:56, 63) Sigge Lundedal Jensen DEN 2:53:21, 64) Emiliano Corona ITA 2:53:39, 65) Richard Robinson GBR 2:54:04, 66) Ondrej Piják SVK 2:54:35, 67) Andris Jubelis LAT 2:54:54, 68) Diogo Miguel POR 2:55:08, 69) Artūrs Pauliņš LAT 2:57:44, 70) Matjaž Štanfel CRO 2:58:05, 71) Vetle Ruud Bråten NOR 2:59:53, 72) Timmo Tammemäe EST 3:06:33, 73) András Szabó HUN 3:07:09, 74) Michele Caraglio ITA 3:07:48, 75) Alasdair McLeod GBR 3:20:19, Kristian Jones GBR DSQ, Štefan Šurgan SVK DSQ, Tue Lassen DEN DSQ, Baptiste Rollier SUI DSQ, Petteri Muukkonen FIN DSQ, Audun Hultgreen Weltzien NOR DSQ, Peter Öberg SWE DSQ, Leo Laakkonen FIN DSQ, Tuomas Tervo FIN DSQ, Robert Krüger GER DSQ, François Gonon FRA DSQ, Pasi Ikonen FIN DSQ, David Andersson SWE DSQ, Tero Föhr FIN DSQ, Christian Bobach DEN DSQ, Marius Thrane Ødum DEN DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation