World Cup 2011 Round 2 (Events 4-6)

Savoie, France

16-24 August
World Orienteering Championships
Website: www.woc2011.fr
E-mail: admin@woc2011.fr
Senior Event Adviser:
André W. Schoepfer (SUI)
Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

Event 4: Sprint (16 August)

Women

1) Linnea Gustafsson SWE 13:14.3, 2) Helena Jansson SWE 13:22.7, 3) Lena Eliasson SWE 13:28.5, 4) Maja Alm DEN 13:54.4, 5) Anastasiya Tikhonova RUS 14:00.3, 6=) Emma Klingenberg DEN 14:01.1, 6=) Anni-Maija Fincke FIN 14:01.1, 8) Galina Vinogradova RUS 14:04.5, 9) Rahel Friederich SUI 14:05.7, 10) Eva Juřeníková CZE 14:10.8, 11) Lizzie Ingham NZL 14:12.3, 12) Elise Egseth NOR 14:19.5, 13) Sarah Rollins GBR 14:21.4, 14) Iliana Shandurkova BUL 14:22.5, 15) Aija Skrastiņa LAT 14:23.1, 16) Venla Niemi FIN 14:25.3, 17) Betty Ann Bjerkreim Nilsen NOR 14:26.4, 18) Lea Vercellotti FRA 14:28.5, 19) Judith Wyder SUI 14:31.7, 20) Silje Ekroll Jahren NOR 14:33.3, 21) Ida Bobach DEN 14:39.8, 22) Tessa Hill GBR 14:44.0, 23) Michela Guizzardi ITA 14:48.9, 24) Grace Crane AUS 14:58.3, 25) Iveta Duchova CZE 15:02.3, 26) Hollie Orr GBR 15:06.2, 27) Alison Crocker USA 15:13.1, 28) Miek Fabré BEL 15:13.6, 29) Olga Reznichenko UKR 15:13.8, 30) Grete Gutmann EST 15:15.0, 31) Julia Bauer AUT 15:17.7, 32) Karine D’Harreville FRA 15:32.6, 33) Ursula Kadan AUT 15:32.8, 34) Kirti Rebane EST 15:34.4, 35) Rachel Effeney AUS 15:35.0, 36) Ona Rafols Perramón ESP 15:40.6, 37) Louise Oram CAN 15:41.7, 38) Samantha Saeger USA 15:52.8, 39) Daria Lajn POL 15:58.5, 40) Inga Kazlauskaite LTU 16:03.2, 41) Nataliya Dimitrova BUL 16:14.2, 42) Fei Li CHN 16:33.0, 43) Ildikó Szerencsi HUN 17:23.6, 44) Monika Topinková CZE 18:08.4, 45) Kristina Rybakovaitė LTU 19:51.8.

Men

1) Daniel Hubmann SUI 13:11.8, 2) Anders Holmberg SWE 13:37.8, 3) Matthias Müller SUI 13:41.2, 4) Graham Gristwood GBR 13:58.8, 5) Ionut Zinca ROU 14:05.1, 6) Matthias Merz SUI 14:07.1, 7) Robert Merl AUT 14:11.6, 8) Jan Prochazka CZE 14:13.0, 9) Scott Fraser GBR 14:14.8, 10) Frederic Tranchand FRA 14:15.7, 11) Øystein Kvaal Østerbø NOR 14:17.9, 12) Murray Strain GBR 14:18.9, 13) Tuomas Tervo FIN 14:19.6, 14) Gaute Hallan Steiwer NOR 14:22.1, 15) Ádám Kovács HUN 14:23.6, 16) Olli-Pekka Koistinen FIN 14:24.5, 17) Thibaut Poupard FRA 14:26.1, 18) Stepan Kodeda CZE 14:30.0, 19) Rasmus Thrane Hansen DEN 14:34.6, 20) Matthias Kyburz SUI 14:35.1, 21) Ivan Sirakov BUL 14:36.7, 22) Zsolt Lenkei HUN 14:39.2, 23) Sergey Detkov RUS 14:40.0, 24) Alessio Tenani ITA 14:41.9, 25) Ross Morrison NZL 14:42.8, 26) Pavel Gvozdev ISR 14:44.8, 27) Andrey Khramov RUS 14:46.4,  28) Vincent Coupat FRA 14:53.8, 29) Olli-Markus Taivainen FIN 14:55.3, 30) Artem Panchenko UKR 15:01.2, 31) Tomáš Dlabaja CZE 15:01.8, 32) Marián Dávidík SVK 15:02.1, 33) Marco Seppi ITA 15:02.8, 34) Fabien Pasquasy BEL 15:06.7, 35) Oleksandr Marchuk UKR 15:07.7, 36) Ivaylo Kamenarov BUL 15:11.0, 37) Simon Uppill AUS 15:15.1, 38) Will Critchley CAN 15:15.8, 39) Miguel Silva POR 15:16.8, 40) Peeter Pihl EST 15:18.0, 41) Pavol Bukovác SVK 15:39.1, 42) Vetle Ruud Bråten NOR 15:40.3, 43) Kristo Heinmann EST 15:44.8, 44) Antonio Martínez Pérez ESP 16:01.9, 45) Wojciech Dwojak POL 16:04.6, 46) Kiril Nikolov BUL 16:33.1; Miguel Diogo POR DSQ, Jerker Lysell SWE DSQ.

Event 5: Long distance (17 August)

Women

1) Annika Billstam SWE 82:26, 2) Dana Brožková CZE 86:54, 3) Helena Jansson SWE 89:55, 4) Eva Juřeníková CZE 90:58, 5) Heidi Østlid Bagstevold NOR 91:57, 6) Anni-Maija Fincke FIN 94:06, 7) Signe Søes DEN 94:51, 8) Merja Rantanen FIN 95:56, 9) Aija Skrastiņa LAT 96:34, 10) Julia Novikova RUS 97:05, 11) Rahel Friederich SUI 97:50, 12) Tone Wigemyr NOR 98:11, 13) Lizzie Ingham NZL 99:42, 14) Nadiya Volynska UKR 99:45, 15) Bettina Aebi SUI 101:32, 16) Amélie Chataing FRA 103:45, 17) Celine Dodin FRA 105:52, 18) Emma Claesson SWE 106:47, 19) Hanna Wisniewska POL 107:38, 20) Karina Fershalova RUS 109:18, 21) Laura Vīķe LAT 109:44, 22) Sara Lüscher SUI 110:20, 23) Helen Palmer GBR 111:09, 24) Ursula Kadan AUT 112:00, 25) Annabel Fernández-Valledor ESP 112:22, 26) Anna Serrallonga Arqués ESP 113:40, 27) Esther Gil Brotons ESP 114:07, 28) Lea Vercellotti FRA 114:11, 29) Rachael Rothman GBR 114:14, 30) Galina Vinogradova RUS 116:00, 31) Claire Ward GBR 116:09, 32) Iliana Shandurkova BUL 116:20, 33) Carol Ross CAN 116:46, 34) Kristina Rybakovaitė LTU 117:34, 35) Sandra Paužaitė LTU 118:02, 36) Michela Guizzardi ITA 118:43, 37) Andra Cecilia Anghel ROU 120:05, 38) Nataliya Dimitrova BUL 121:18, 39) Shuangyan Hao CHN 124:46, 40) Emma Klingenberg DEN 125:44, 41) Inga Kazlauskaite LTU 130:17; Martina Zvěřinová CZE DSQ, Minna Kauppi FIN DSG, Mari Fasting NOR DSQ, Alison Crocker USA DSQ.

Men

1) Thierry Gueorgiou FRA 107:29, 2) Pasi Ikonen FIN 111:56, 3) Francois Gonon FRA 113:35, 4) Baptiste Rollier SUI 115:26, 5) Daniel Hubmann SUI 117:05, 6) Olle Boström SWE 117:40, 7) Philippe Adamski FRA 117:47, 8) Marc Lauenstein SUI 117:48, 9) Tero Föhr FIN 119:28, 10) Olav Lundanes NOR 119:43, 11) Oleksandr Kratov UKR 120:38, 12) Dmitriy Tsvetkov RUS 120:56, 13) Alexey Bortnik RUS 121:09, 14) Valentin Novikov RUS 124:59, 15) Carl Waaler Kaas NOR 125:27, 16) Mikhail Mamleev ITA 126:42, 17) Gernot Kerschbaumer AUT 127:12, 18) Vyacheslav Mukhidinov UKR 127:33, 19) Anders Holmberg SWE 127:48, 20=) Simonas Krėpšta LTU 128:29, 20=) David Andersson SWE 128:29, 22) Olle Kärner EST 128:32, 23) Zsolt Lenkei HUN 129:17, 24) Julian Dent AUS 132:45, 25) Jonne Lehto FIN 133:15, 26) Pavlo Ushkvarok UKR 133:24, 27) Jan Šedivý CZE 133:28, 28) Chris Forne NZL 133:38, 29) Kiril Nikolov BUL 136:35, 30) Christian Christensen DEN 139:37, 31) Edgars Bertuks LAT 139:49, 32) Oli Johnson GBR 140:17, 33) Wojciech Kowalski POL 140:57, 34) Lauri Sild EST 142:00, 35) Donatas Stulgys LTU 145:10, 36) Ondrej Piják SVK 145:49, 37) Tue Lassen DEN 146:01, 38) Kalvis Mihailovs LAT 147:03, 39) Andris Jubelis LAT 147:28, 40) Daniel Hajek CZE 148:07, 41) Bjarne Friedrichs GER 149:32, 42) Douglas Tullie GBR 150:23, 43) Markus Lang AUT 151:56; Anders Nordberg NOR DSQ, Audun Weltzien NOR DSQ.

Event 6: Middle distance (19 August)

Women

1) Helena Jansson SWE 33:10, 2) Ida Bobach DEN 34:26, 3) Judith Wyder SUI 35:11, 4) Minna Kauppi FIN 35:19, 5) Nataliya Vinogradova RUS 35:28, 6) Maja Alm DEN 35:31, 7) Marianne Andersen NOR 35:49, 8) Merja Rantanen FIN 36:32, 9) Annika Billstam SWE 36:42, 10) Amélie Chataing FRA 36:59, 11) Hanna Wisniewska POL 37:34, 12) Mari Fasting NOR 37:38, 13) Bodil Holmström FIN 37:50, 14) Dana Brožková CZE 37:58, 15) Nadiya Volynska UKR 38:21, 16) Iveta Duchova CZE 38:40, 17) Saila Kinni FIN 38:47, 18) Lizzie Ingham NZL 39:08, 19) Rachael Rothman GBR 39:09, 20) Charlotte Bouchet FRA 39:13, 21) Sandra Paužaitė LTU 39:48, 22) Martina Zvěřinová CZE 40:01, 23=) Ines Brodmann SUI 40:11, 23=) Anastasiia Danylova UKR 40:11, 25) Iliana Shandurkova BUL 40:32, 26) Signe Søes DEN 40:34, 27) Grace Crane AUS 41:05, 28) Annika Rihma EST 41:13, 29) Hana Bajtošová SVK 41:14, 30) Hollie Orr GBR 42:04, 31) Olga Reznichenko UKR 42:16, 32) Brigitte Mühlemann SUI 42:23, 33) Andra Cecilia Anghel ROU 43:22, 34) Celine Dodin FRA 43:36, 35) Vanessa Round AUS 43:59, 36) Louise Oram CAN 45:13, 37) Gabija Ražaitytė LTU 46:37, 38) Amber Morrison NZL 47:30, 39) Carlotta Scalet ITA 47:35, 40) Penny Kane NZL 47:51, 41) Aislinn Austin GBR 48:33, 42) Alison Crocker USA 51:15, 43) Liis Johanson EST 51:32, 44) Lena Eliasson SWE 57:05; Julia Novikova RUS DSQ.

Men

1) Thierry Gueorgiou FRA 34:38, 2) Peter Öberg SWE 36:59, 3) Olav Lundanes NOR 37:01, 4) Oleksandr Kratov UKR 37:30, 5) Jonas Vytautas Gvildys LTU 37:45, 6) Francois Gonon FRA 37:46, 7) Tue Lassen DEN 38:26, 8) Matthias Müller SUI 38:40, 9) Philippe Adamski FRA 38:43, 10) Baptiste Rollier SUI 38:55, 11) Graham Gristwood GBR 38:56, 12) Andrey Khramov RUS 39:17, 13=) Carl Waaler Kaas NOR 39:27, 13=) Audun Weltzien NOR 39:27, 15) Anders Nordberg NOR 39:31, 16) Matthias Merz SUI 39:49, 17) Gernot Kerschbaumer AUT 39:54, 18) Tero Föhr FIN 40:04, 19) Pavlo Ushkvarok UKR 40:32, 20) Ionut Zinca ROU 40:57, 21) Olle Boström SWE 41:06, 22) Lauri Sild EST 41:19, 23) Simonas Krėpšta LTU 41:23, 24) Valentin Novikov RUS 41:28, 25) Robert Merl AUT 42:04, 26) Mārtiņš Sirmais LAT 42:49, 27) Lukáš Barták SVK 43:28, 28) Marco Seppi ITA 43:29, 29) Chris Forne NZL 43:31, 30) Oleksandr Starov UKR 44:30, 31) Matthew Crane GBR 44:34, 32) Jan Prochazka CZE 44:47, 33) Jarkko Huovila FIN 45:06, 34) Olle Kärner EST 46:16, 35) Marián Dávidík SVK 46:37, 36) Adam Chromy CZE 46:45, 37) Søren Schwartz Sørensen (IFK Göt/FIF Hill) DEN 47:53, 38) Vilius Aleliunas LTU 48:42, 39) Klaus Schgaguler ITA 49:17, 40) Edgars Bertuks LAT 49:43, 41) Johan Runesson SWE 49:49, 42) Mikhail Mamleev ITA 52:01, 43) Biel Ràfols Perramon ESP 52:41, 44) Mateusz Wenslaw POL 57:06, 45) Peeter Pihl EST 1:02:57.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation