World Cup 2010 Round 5 (Events 11-12)

Geneva, Switzerland

9-10 October 2010
PostFinance Sprint
www.postfinancesprint.ch
IOF Senior Event Adviser:
Eric Hully (BEL)
Bulletin 3
Bulletin 1-2

Results

Event 11: Middle distance (9 October)

Women

1) Simone Niggli-Luder SUI 37:46, 2) Helena Jansson SWE 39:22, 3) Mari Fasting NOR 41:43, 4) Annika Billstam SWE 41:55, 5) Rahel Friederich SUI 42:10, 6) Lina Persson SWE 42:44, 7) Caroline Cejka SUI 43:14, 8) Maria Rantala FIN 43:18, 9) Sara Lüscher SUI 43:39, 10) Anne Margrethe Hausken NOR 43:41, 11) Eva Jureníková CZE 43:47, 12) Ines Brodmann SUI 44:04, 13) Tove Alexandersson SWE 44:06, 14) Celine Dodin FRA 44:09, 15) Dana Brožková CZE 44:10, 16) Heidi Østlid Bagstevold NOR 44:13, 17) Maja Alm DEN 44:14, 18) Tone Wigemyr NOR 44:39, 19) Anni-Maija Fincke FIN 44:50, 20) Sofia Haajanen FIN 45:26, 21) Lena Eliasson SWE 45:29, 22) Judith Wyder SUI 45:34, 23) Elise Egseth NOR 45:35, 24) Riina Kuuselo FIN 46:10, 25) Line Hagmann NOR 46:13, 26) Saila Kinni FIN 46:23, 27) Ida Bobach DEN 46:42, 28) Silje Ekroll Jahren NOR 46:44, 29) Minna Kauppi FIN 46:48, 30) Ida Marie Ness Bjorgul NOR 47:04, 31) Amélie Chataing FRA 47:23, 32) Helen Palmer GBR 47:40, 33) Beata Falk SWE 47:50, 34) Emma Johansson SWE 48:09, 35) Pippa Archer GBR 48:59, 36) Sophie Trischler SUI 49:46, 37) Brigitte Mühlemann SUI 50:27, 38) Helen Bridle GBR 50:41, 39) Ursula Kadan AUT 50:43, 40) Vendula Klechová CZE 50:58, 41) Angela Wild SUI 51:01, 42) Radka Brožková CZE 51:59, 43) Zenia Hejlskov Mogensen DEN 52:22, 44) Carol Ross CAN 53:27, 45) Niamh O’Boyle IRL 53:32, 46) Perrine Obstetar FRA 54:31, 47) Jenny Seib GER 55:12, 48) Nicole Scalet ITA 56:06, 49) Christiane Tröße GER 1:00:58, 50) Carlotta Scalet ITA 1:01:15, 51) Emily Kemp CAN 1:02:39.

Men

1) Thierry Gueorgiou FRA 35:30, 2) Olav Lundanes NOR 36:38, 3) Daniel Hubmann SUI 36:46, 4) Matthias Müller SUI 37:02, 5) Baptiste Rollier SUI 37:15, 6) Jarkko Huovila FIN 37:25, 7) Mats Haldin FIN 37:27, 8) Andrey Khramov RUS 37:34, 9) Carl Waaler Kaas NOR 38:00, 9) Matthias Merz SUI 38:00, 11) Marc Lauenstein SUI 38:02, 12) Matthias Kyburz SUI 38:21, 13) Philippe Adamski FRA 38:29, 14) Graham Gristwood GBR 38:32, 15) Francois Gonon FRA 38:59, 16) Andreas Kyburz SUI 39:00, 17) William Lind SWE 39:03, 18) Dmitriy Tsvetkov RUS 39:04, 19) Pasi Ikonen FIN 39:27, 20) Lars Skjeset NOR 39:33, 21) Anders Nordberg NOR 39:37, 22) Erik Rost SWE 39:50, 23) Tomáš Dlabaja CZE 39:54, 24) Tuomas Tervo FIN 40:03, 25) Johan Runesson SWE 40:08, 26) Håvard Lucasen NOR 40:29, 27) Olle Boström SWE 40:30, 28) Tue Lassen DEN 40:34, 29) Holger Hott NOR 40:38, 30) Gernot Kerschbaumer AUT 40:39, 31) Mattias Millinger SWE 40:46, 32) Anders Holmberg SWE 40:49, 33) Øystein Kvaal Østerbø NOR 40:52, 34) Andreas Rüedlinger SUI 40:53, 35) Audun Weltzien NOR 40:57, 36) Hannu Airila FIN 41:03, 37) Gaute Hallan Steiwer NOR 41:16, 38) Timo Sild EST 41:28, 39) Mikkel Lund DEN 41:30, 40) Jan Šedivý CZE 41:51, 41) Olli-Markus Taivainen FIN 41:55, 42) Jan Prochazka CZE 42:14, 43) Severin Howald SUI 42:18, 44) Mikhail Mamleev ITA 42:21, 45) Søren Bobach DEN 42:48, 46) Klaus Schgaguler ITA 42:53, 47) Jonn Are Myhren NED 43:17, 48) Vincent Coupat FRA 43:19, 49) Rasmus Thrane Hansen DEN 43:26, 50) Ulf Forseth Indgaard NOR 43:53, 51) Thibaut Magne FRA 43:55, 52) Bjarne Friedrichs GER 44:06, 53) David Andersson SWE 44:35, 54) Sören Lösch GER 44:52, 55) Kim Fagerudd FIN 44:53, 56) Alessio Tenani ITA 46:06, 57) Rasmus Djurhuus DEN 46:07, 58) Jerker Lysell SWE 46:19, 59) Ivaylo Kamenarov BUL 48:31, 60) Emiliano Corona ITA 48:46, 61) Janis Tamužs LAT 49:37, 62) Darren Burke IRL 55:32, Kiril Nikolov BUL DSQ, Rune Olsen DEN DSQ, Celestin Crespin FRA DSQ, Marco Seppi ITA DSQ.

Event 12: Sprint (10 October)

Women

1) Simone Niggli-Luder SUI 16:36, 2) Helena Jansson SWE 16:50, 3) Ida Bobach DEN 17:21, 4) Maja Alm DEN 17:24, 4) Caroline Cejka SUI 17:24, 6) Angela Wild SUI 17:31, 7) Rahel Friederich SUI 17:32, 8) Elise Egseth NOR 17:35, 8) Lena Eliasson SWE 17:35, 10) Ines Brodmann SUI 17:37, 11) Anni-Maija Fincke FIN 17:44, 12) Minna Kauppi FIN 18:07, 13) Dana Brožková CZE 18:11, 14) Eva Jureníková CZE 18:12, 15) Celine Dodin FRA 18:13, 16) Sara Lüscher SUI 18:25, 17) Riina Kuuselo FIN 18:26, 18) Heidi Østlid Bagstevold NOR 18:27, 19) Brigitte Mühlemann SUI 18:28, 20) Pippa Archer GBR 18:32, 20) Mari Fasting NOR 18:32, 22) Tone Wigemyr NOR 18:33, 23) Tove Alexandersson SWE 18:34, 24) Saila Kinni FIN 18:47, 25) Bettina Aebi SUI 18:52, 26) Silje Ekroll Jahren NOR 19:00, 27) Ida Marie Ness Bjorgul NOR 19:02, 28) Amélie Chataing FRA 19:07, 29) Maria Rantala FIN 19:10, 30) Helen Bridle GBR 19:14, 31) Sofia Haajanen FIN 19:22, 32) Lina Persson SWE 19:27, 33) Ursula Kadan AUT 19:31, 34) Vendula Klechová CZE 19:47, 35) Emma Johansson SWE 20:01, 36) Line Hagmann NOR 20:32, 36) Beata Falk SWE 20:32, 38) Radka Brožková CZE 21:26, Judith Wyder SUI DSQ, Annika Billstam SWE DSQ.

Men

1) Daniel Hubmann SUI 15:39, 2) Graham Gristwood GBR 15:48, 2) Matthias Müller SUI 15:48, 4) Thierry Gueorgiou FRA 15:52, 5) Øystein Kvaal Østerbø NOR 15:53, 6) Lars Skjeset NOR 16:14, 7) Andreas Kyburz SUI 16:15, 7) Jerker Lysell SWE 16:15, 9) Matthias Merz SUI 16:18, 10) Audun Weltzien NOR 16:25, 11) Baptiste Rollier SUI 16:27, 12) Tuomas Tervo FIN 16:28, 13) Tue Lassen DEN 16:32, 13) Philippe Adamski FRA 16:32, 15) Matthias Kyburz SUI 16:34, 16) Jan Prochazka CZE 16:37, 17) Marcus Millegård SWE 16:38, 18) Francois Gonon FRA 16:39, 19) Dmitriy Tsvetkov RUS 16:40, 20) Carl Waaler Kaas NOR 16:41, 21) Mikkel Lund DEN 16:42, 21) Frederic Tranchand FRA 16:42, 23) Jan Šedivý CZE 16:43, 24) Anders Holmberg SWE 16:44, 25) Andrey Khramov RUS 16:55, 26) Tomáš Dlabaja CZE 16:59, 27) Erik Rost SWE 17:02, 28) Olav Lundanes NOR 17:09, 29) Jonn Are Myhren NED 17:10, 30) Johan Runesson SWE 17:12, 31) Kiril Nikolov BUL 17:14, 32) Mats Haldin FIN 17:24, 32) Marc Lauenstein SUI 17:24, 34) David Andersson SWE 17:30, 35) Olli-Markus Taivainen FIN 17:34, 36) Anders Nordberg NOR 17:39, 37) Holger Hott NOR 17:44, 38) Jarkko Huovila FIN 18:07, Mattias Millinger SWE DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation