World Cup 2010 Round 2 (Event 4-6)

Tuusula, Finland; Stockholm, Sweden; Raufoss, Norway

16-25 June 2010
Nordic Orienteering Tour
www.nordicorienteeringtour.com
IOF Senior Event Adviser:
Sixten Sild (EST)
Bulletin 3
Bulletin 1-2

Results

Event 4: Middle/Sprint distance in Tuusula, Finland (17 June)

Women

1) Simone Niggli-Luder SUI 38:11, 2) Minna Kauppi FIN 38:46, 3) Lena Eliasson SWE 39:24, 4) Annika Billstam SWE 39:58, 5) Maja Alm DEN 40:20, 6) Signe Søes DEN 41:18, 7) Celine Dodin FRA 41:27, 8) Emma Johansson SWE 41:34, 9) Caroline Cejka SUI 41:54, 10) Julia Novikova RUS 41:57, 11) Marianne Andersen NOR 41:58, 12) Anni-Maija Fincke FIN 42:10, 13) Mari Fasting NOR 42:18, 14) Sofia Haajanen FIN 42:23, 14) Heidi Østlid Bagstevold NOR 42:23, 16) Anne-Mari Leskinen FIN 42:40, 17) Sarah Rollins GBR 42:43, 18) Judith Wyder SUI 42:51, 19) Elise Egseth NOR 42:54, 20) Riina Kuuselo FIN 43:18, 21) Rahel Friederich SUI 43:21, 22) Ingunn Hultgreen Weltzien NOR 43:26, 22) Vroni Koenig-Salmi SUI 43:26, 24) Sara Lüscher SUI 44:07, 25) Galina Vinogradova RUS 44:13, 26) Inga Kazlauskaite LTU 44:20, 27) Sabine Hauswirth SUI 44:23, 28) Svetlana Mironova RUS 44:25, 29) Emma Claesson SWE 44:26, 30) Angela Wild SUI 44:30, 31) Beata Falk SWE 44:38, 32) Silje Ekroll Jahren NOR 44:41, 33) Ines Brodmann SUI 44:48, 34) Annika Rihma EST 45:15, 35) Heini Wennman FIN 45:18, 36) Lina Strand SWE 45:35, 37) Grace Crane AUS 45:45, 38) Marttiina Joensuu FIN 46:04, 39) Zenia Hejlskov Mogensen DEN 46:13, 40) Amélie Chataing FRA 46:16, 41) Alia Sitdikova RUS 46:20, 42) Tessa Hill GBR 46:34, 43) Pippa Archer GBR 47:11, 44) Lizzie Ingham NZL 47:48, 45) Hollie Orr GBR 47:59, 46) Laura Daniel GBR 48:57, 47) Emma Andersson (Sävedalens) SWE 49:03, 48) Catherine Taylor GBR 49:25, 49) Charlotte Bouchet FRA 49:49, 50) Elisa Elstner AUT 49:50, 51) Ida Marie Ness Bjorgul NOR 50:20, 52) Niamh O’Boyle IRL 51:22, Karin Leonhardt AUT DSQ, Karoliina Sundberg FIN DSQ, Tone Wigemyr NOR DSQ.

Men

1) Daniel Hubmann SUI 39:53, 2) Audun Weltzien NOR 40:03, 3) Valentin Novikov RUS 40:28, 4) Baptiste Rollier SUI 40:33, 5) Matthias Müller SUI 40:37, 6) Tero Föhr FIN 40:56, 7) Mats Haldin FIN 40:57, 8) Carl Waaler Kaas NOR 40:58, 9) Tuomas Tervo FIN 41:07, 10) Øystein Kvaal Østerbø NOR 41:14, 11) Topi Anjala FIN 41:17, 11) Olav Lundanes NOR 41:17, 13) Matthias Merz SUI 41:24, 14) Vesa Taanila FIN 41:33, 15) Erik Rost SWE 41:49, 16) Gernot Kerschbaumer AUT 41:51, 17) Graham Gristwood GBR 41:55, 18) Olli-Markus Taivainen FIN 41:57, 19) Mikkel Lund DEN 42:02, 20) Scott Fraser GBR 42:16, 21) Philippe Adamski FRA 42:22, 22) Ulf Forseth Indgaard NOR 42:23, 22) Andrey Khramov RUS 42:23, 24) Fabian Hertner SUI 42:29, 25) Peter Öberg SWE 42:30, 26) Anders Tiltnes NOR 42:45, 27) Roman Ryapolov RUS 42:47, 28) Tue Lassen DEN 42:52, 28) Severin Howald SUI 42:52, 28) Mattias Millinger SWE 42:52, 31) Fredrik Johansson SWE 42:54, 32) Leonid Novikov RUS 42:56, 33) Søren Bobach DEN 42:58, 33) Marc Lauenstein SUI 42:58, 33) Jerker Lysell SWE 42:58, 36) Jarkko Huovila FIN 43:02, 36) Jonn Are Myhren NED 43:02, 38) Alexey Bortnik RUS 43:04, 39) Francois Gonon FRA 43:16, 40) Andreas Rüedlinger SUI 43:20, 41) Rasmus Søes DEN 43:22, 42) Erik Öhlund SWE 43:25, 43) Martinš Sirmais LAT 43:26, 44) Matthew Crane GBR 43:27, 45) Dmitriy Tsvetkov RUS 43:28, 46) Mårten B. Boström FIN 43:33, 47) Rune Olsen DEN 43:57, 48) Sergey Detkov RUS 44:16, 49) Damien Renard FRA 44:18, 50) Murray Strain GBR 44:51, 51) Claus Hallingdal Bloch DEN 44:56, 52) Johan Runesson SWE 45:01, 53) Douglas Tullie GBR 45:07, 54) Lars Skjeset NOR 45:12, 55) Olav Johannes Deelstra NED 45:34, 56) Raffael Huber SUI 46:04, 57) Markus Lang AUT 46:14, 57) Chris Forne NZL 46:14, 59) Patrick Hofmeister GER 46:15, 60) Duncan Coombs GBR 46:33, 61) Timmo Tammemäe EST 46:45, 62) Martin Hoset DEN 46:46, 63) Felix Breitschädel AUT 46:49, 64) Liutauras Bilevicius LTU 46:58, 65) Nicolas Simonin IRL 48:19, 66) Sergey Solodkin BLR 48:30, 67) Aleksei Alekseyonok BLR 48:37, 68) Emil Folino DEN 48:39, 69) Sören Lösch GER 49:02, 70) Darren Burke IRL 50:37, 71) Todd Oates NZL 51:51, 72) Ivailo Danailov BUL 53:22, 73) Dave Healy IRL 53:47, 74) Seamus O’Boyle IRL 54:01, 75) Gerard Butler IRL 1:20, Anders Skarholt NOR DSQ.

Event 5: Sprint distance in Stockholm, Sweden (22 June)

Women

1) Helena Jansson SWE 9:21, 2) Beata Falk SWE 9:23, 3) Galina Vinogradova RUS 9:26, 4) Maja Alm DEN 9:29, 5) Simone Niggli-Luder SUI 9:40, 6) Elise Egseth NOR 9:47, 7) Anni-Maija Fincke FIN 9:08, 8) Ingunn Hultgreen Weltzien NOR 9:10, 9) Marianne Andersen NOR 9:15, 10) Rahel Friederich SUI 9:47, 11) Caroline Cejka SUI 9:21, 12) Emma Claesson SWE 10:08, 13) Annika Billstam SWE 9:51, 14) Lena Eliasson SWE 9:55, 15) Inga Kazlauskaite LTU 10:07, 16) Alia Sitdikova RUS 10:14, 16) Sabine Hauswirth SUI 10:14, 18) Angela Wild SUI 10:15, 19) Amélie Chataing FRA 10:16, 20) Karoliina Sundberg FIN 10:19, 20) Sara Lüscher SUI 10:19, 22) Sarah Rollins GBR 10:28, 23) Sofia Haajanen FIN 10:32, 24) Ines Brodmann SUI 10:33, 25) Tone Wigemyr NOR 10:36, 25) Ida Marie Ness Bjorgul NOR 10:36, 25) Emma Johansson SWE 10:36, Silje Ekroll Jahren NOR DSQ, Heidi Østlid Bagstevold NOR DSQ, Vroni Koenig-Salmi SUI DSQ.

Men

1) Fabian Hertner SUI 8:11, 2) Jerker Lysell SWE 8:15, 3) Francois Gonon FRA 8:17, 4) Øystein Kvaal Østerbø NOR 8:20, 5) Graham Gristwood GBR 8:21, 6) Daniel Hubmann SUI 10:15, 7) Peter Öberg SWE 8:09, 8) Matthias Müller SUI 8:13, 9) Audun Weltzien NOR 8:19, 10) Andrey Khramov RUS 8:28, 11) Mats Haldin FIN 8:29, 12) Roman Ryapolov RUS 9:12, 13) Erik Rost SWE 8:22, 14) Fredrik Johansson SWE 8:27, 15) Matthias Merz SUI 8:29, 16) Mikkel Lund DEN 8:35, 17) Rasmus Søes DEN 8:38, 17) Murray Strain GBR 8:38, 19) Erik Öhlund SWE 8:40, 20) Marc Lauenstein SUI 8:41, 21) Severin Howald SUI 8:42, 22) Tue Lassen DEN 8:43, 23) Anders Skarholt NOR 8:45, 24) Olav Lundanes NOR 8:47, 25) Valentin Novikov RUS 8:49, Gernot Kerschbaumer AUT DSQ, Martinš Sirmais LAT DSQ, Carl Waaler Kaas NOR DSQ, Mattias Millinger SWE DSQ.

Event 6: Middle distance in Raufoss, Norway (26 June)

Women

1) Simone Niggli-Luder SUI 47:42, 2) Annika Billstam SWE 47:59, 3) Marianne Andersen NOR 46:59, 4) Maja Alm DEN 48:41, 5) Lena Eliasson SWE 51:47, 6) Anni-Maija Fincke FIN 48:13, 7) Beata Falk SWE 46:35, 8) Julia Novikova RUS 47:14, 9) Rahel Friederich SUI 47:33, 10) Mari Fasting NOR 46:46, 11) Sara Lüscher SUI 46:32, 12) Caroline Cejka SUI 49:03, 13) Heidi Østlid Bagstevold NOR 47:14, 14) Emma Johansson SWE 48:57, 15) Celine Dodin FRA 48:13, 16) Elise Egseth NOR 50:08, 17) Emma Claesson SWE 49:19, 18) Sofia Haajanen FIN 50:58, 19) Angela Wild SUI 49:43, 20) Anne-Mari Leskinen FIN 49:11, 21) Silje Ekroll Jahren NOR 50:10, 22) Galina Vinogradova RUS 51:52, 23) Judith Wyder SUI 51:51, 24) Ines Brodmann SUI 50:19, 25) Inga Kazlauskaite LTU 51:02, 26) Sabine Hauswirth SUI 51:05, 27) Annika Rihma EST 49:30, 28) Lina Strand SWE 50:17, 29) Heini Wennman FIN 53:04, 30) Marttiina Joensuu FIN 53:49, 31) Amélie Chataing FRA 55:22, 32) Ida Marie Ness Bjorgul NOR 53:57, 33) Tessa Hill GBR 56:12, 34) Zenia Hejlskov Mogensen DEN 57:31, 35) Svetlana Mironova RUS 1:00:05, 36) Lizzie Ingham NZL 57:59, 37) Emma Andersson (Sävedalens) SWE 54:55, 38) Laura Daniel GBR 1:01:24, 39) Karoliina Sundberg FIN 49:49, 40) Catherine Taylor GBR 1:01:15, 41) Hollie Orr GBR 1:02:47, 42) Tone Wigemyr NOR 49:46, 43) Charlotte Bouchet FRA 1:01:40, 44) Riina Kuuselo FIN 52:07, 45) Niamh O’Boyle IRL 1:10:27, Ingunn Hultgreen Weltzien NOR DSQ.

Men

1) Audun Weltzien NOR 48:36, 2) Daniel Hubmann SUI 50:23, 3) Andrey Khramov RUS 48:07, 4) Valentin Novikov RUS 49:20, 5) Olav Lundanes NOR 48:23, 6) Jerker Lysell SWE 48:52, 7) Matthias Müller SUI 50:45, 8) Mats Haldin FIN 50:35, 9) Matthias Merz SUI 49:49, 10) Fabian Hertner SUI 51:27, 11) Carl Waaler Kaas NOR 50:22, 12) Baptiste Rollier SUI 51:10, 13) Øystein Kvaal Østerbø NOR 53:01, 14) Fredrik Johansson SWE 50:14, 15) Mikkel Lund DEN 51:30, 16) Mattias Millinger SWE 50:06, 17) Philippe Adamski FRA 51:10, 18) Erik Rost SWE 51:39, 19) Jarkko Huovila FIN 51:14, 20) Damien Renard FRA 49:52, 21) Ulf Forseth Indgaard NOR 51:21, 22) Tuomas Tervo FIN 52:57, 23) Olli-Markus Taivainen FIN 52:24, 24) Roman Ryapolov RUS 52:26, 25) Severin Howald SUI 52:37, 26) Johan Runesson SWE 50:15, 27) Erik Öhlund SWE 52:27, 28) Anders Tiltnes NOR 52:45, 29) Rasmus Søes DEN 52:55, 30) Tue Lassen DEN 53:48, 31) Rune Olsen DEN 51:54, 32) Sergey Detkov RUS 52:11, 33) Alexey Bortnik RUS 53:29, 34) Andreas Rüedlinger SUI 54:38, 35) Jonn Are Myhren NED 54:42, 36) Lars Skjeset NOR 54:39, 37) Mårten B. Boström FIN 56:52, 38) Douglas Tullie GBR 54:48, 39) Olav Johannes Deelstra NED 56:01, 40) Chris Forne NZL 56:38, 41) Murray Strain GBR 59:30, 42) Patrick Hofmeister GER 56:51, 43) Liutauras Bilevicius LTU 56:18, 44) Felix Breitschädel AUT 58:33, 45) Duncan Coombs GBR 1:01:00, 46) Raffael Huber SUI 1:02:58, 47) Aleksei Alekseyonok BLR 59:19, 48) Martin Hoset DEN 1:04:26, 49) Markus Lang AUT 1:03:30, 50) Sergey Solodkin BLR 1:02:14, 51) Nicolas Simonin IRL 1:07:13, 52) Emil Folino DEN 1:06:11, 53) Anders Skarholt NOR 54:32, 54) Dave Healy IRL 1:04:03, 55) Darren Burke IRL 1:15:06, 56) Todd Oates NZL 1:16:23, 57) Ivailo Danailov BUL 1:08:18, 58) Gerard Butler IRL 1:21:15, 59) Seamus O’Boyle IRL 1:02:25, Graham Gristwood GBR DSQ, Sören Lösch GER DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation