World Cup 2010 Round 1 (Events 1-3)

Primorsko, Bulgaria

30 May – 5 June 2010
European Orienteering Championships
Website: www.eoc2010.bgorienteering.com
IOF Senior Event Adviser:
Karl Johan Clemmensen (DEN)
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

Event 1: Sprint (30 May)

Women

1) Helena Jansson SWE 14:36, 2) Simone Niggli-Luder SUI 14:56, 3) Maja Alm DEN 15:44, 4) Elise Egseth NOR 15:53, 4) Angela Wild SUI 15:53, 6) Dana Brožková CZE 16:08, 6) Signe Søes DEN 16:08, 8) Celine Dodin FRA 16:10, 9) Karolina Arewång-Höjsgaard SWE 16:12, 10) Sarah Rollins GBR 16:22, 10) Caroline Cejka SUI 16:22, 12) Minna Kauppi FIN 16:27, 13) Anni-Maija Fincke FIN 16:40, 14) Sara Lüscher SUI 16:42, 15) Sarka Svobodna CZE 16:43, 16) Anne-Mari Leskinen FIN 16:46, 17) Rahel Friederich SUI 16:48, 18) Merja Rantanen FIN 16:49, 19) Eva Jureníková CZE 16:51, 20) Jenny Lönnkvist SWE 16:54, 21) Amélie Chataing FRA 17:03, 22) Aija Skrastina LAT 17:10, 22) Maria Magnusson SWE 17:10, 24) Alia Sitdikova RUS 17:14, 25) Galina Vinogradova RUS 17:17, 26) Nataliya Vinogradova RUS 17:18, 27) Radka Brožková CZE 17:20, 27) Lena Eliasson SWE 17:20, 29) Ursula Kadan AUT 17:26, 29) Helen Bridle GBR 17:26, 31) Nataliya Dimitrova BUL 17:27, 32) Silje Ekroll Jahren NOR 17:29, 33) Ines Brodmann SUI 17:33, 34) Svetlana Mironova RUS 17:35, 35) Iliana Shandurkova BUL 17:39, 35) Pippa Archer GBR 17:39, 37) Heidi Østlid Bagstevold NOR 17:41, 37) Kine Hallan Steiwer NOR 17:41, 39) Fanni Gyurkó HUN 17:51, 40) Ida Marie Ness Bjorgul NOR 18:06, 41) Bernadett Kelemen HUN 18:13, 42) Ekaterina Popovich RUS 18:16, 43) Liis Johanson EST 18:23, 44) Laura Vike LAT 18:36, 45) Carla Guillen Escribà ESP 18:40, 46) Monika Topinková CZE 18:48, 47) Sandra Zürcher USA 19:01, 48) Nina Temyakova RUS 19:40, 49) Anna Serrallonga Arqués ESP 19:49, 50) Andra Anghel ROU 20:48, 51) Veronica Minoiu ROU 26:26.

Men

1) Fabian Hertner SUI 14:45, 2) Daniel Hubmann SUI 15:11, 3) Emil Wingstedt SWE 15:14, 4) Matthias Merz SUI 15:21, 5) Matthias Müller SUI 15:24, 6) Tue Lassen DEN 15:29, 7) Andreas Kyburz SUI 15:33, 8) Marc Lauenstein SUI 15:35, 9) Vesa Taanila FIN 15:37, 10) Graham Gristwood GBR 15:41, 11) Andrey Khramov RUS 15:42, 12) Kiril Nikolov BUL 15:43, 13) Marcus Millegård SWE 15:44, 14) Oleksandr Starov UKR 15:45, 15) Tomáš Dlabaja CZE 15:47, 16) Anders Tiltnes NOR 15:49, 17) Michal Smola CZE 15:50, 18) Holger Hott NOR 15:57, 19) Vincent Coupat FRA 16:03, 20) Mikkel Lund DEN 16:09, 20) Olli-Markus Taivainen FIN 16:09, 22) Øystein Kvaal Østerbø NOR 16:10, 23) Mats Haldin FIN 16:15, 23) Frederic Tranchand FRA 16:15, 23) Anders Holmberg SWE 16:15, 26) Scott Fraser GBR 16:21, 26) Carl Waaler Kaas NOR 16:21, 28) Christian Christensen DEN 16:29, 28) Søren Bobach DEN 16:29, 30) Peeter Pihl EST 16:34, 31) Lars Skjeset NOR 16:35, 32) Sander Vaher EST 16:37, 32) Zsolt Lenkei HUN 16:37, 34) Jan Mrázek CZE 16:38, 35) Marián Dávidík SVK 16:43, 36) Edgars Bertuks LAT 16:46, 37) Olav Lundanes NOR 16:47, 38) Stepan Kodeda CZE 16:51, 38) Petteri Muukkonen FIN 16:51, 40) Alexey Sidorov RUS 16:54, 41) Klaus Schgaguler ITA 16:58, 42) Giacomo Seidenari ITA 17:01, 43) Martin Binder AUT 17:10, 43) Grigory Lazarev RUS 17:10, 45) Ádám Kovács HUN 17:12, 46) Markus Lang AUT 17:15, 47) Evgeniy Krasnoyarov RUS 17:22, 48) Dmitry Mikhalkin BLR 17:30, 49) Christian Bobach DEN 17:45, 50) Ivaylo Kamenarov BUL 17:51; Kalvis Mihailovs LAT DSQ.

Event 2: Middle distance (4 June)

Women

1) Simone Niggli-Luder SUI 33:07, 2) Signe Søes DEN 35:06, 3) Lena Eliasson SWE 35:19, 4) Helena Jansson SWE 35:24, 5) Minna Kauppi FIN 35:49, 6) Vroni Koenig-Salmi SUI 36:04, 7) Dana Brožková CZE 37:08, 8) Merja Rantanen FIN 37:10, 9) Nataliya Vinogradova RUS 37:38, 10) Aija Skrastina LAT 37:41, 11) Sarka Svobodna CZE 38:02, 12) Julia Novikova RUS 38:09, 13) Maria Rantala FIN 38:12, 14) Heidi Østlid Bagstevold NOR 38:59, 15) Maja Alm DEN 39:07, 16) Maria Magnusson SWE 39:35, 17) Vendula Klechová CZE 39:43, 18) Tone Wigemyr NOR 39:45, 19) Celine Dodin FRA 40:05, 20) Ida Marie Ness Bjorgul NOR 40:34, 21) Lina Persson SWE 40:37, 22) Evgeniya Ryapolova RUS 40:44, 23) Rachael Elder GBR 40:56, 24) Sara Lüscher SUI 41:02, 25) Sarah Rollins GBR 41:06, 26) Tatjana Jaksanova RUS 41:16, 27) Helen Bridle GBR 41:41, 28) Sofia Haajanen FIN 41:44, 29) Fanni Gyurkó HUN 41:57, 30) Jenny Lönnkvist SWE 42:08, 31) Bodil Holmström FIN 42:42, 32) Merike Vanjuk EST 42:57, 33) Martina Dockalová CZE 42:58, 34) Silje Ekroll Jahren NOR 43:10, 35) Amélie Chataing FRA 43:18, 36) Rahel Friederich SUI 43:38, 37) Radka Brožková CZE 43:46, 38) Angela Wild SUI 44:50, 39) Annika Rihma EST 44:58, 40) Karoliina Sundberg FIN 45:19, 41) Nina Temyakova RUS 45:24, 42) Pippa Archer GBR 45:44, 43) Liis Johanson EST 46:12, 44) Michela Guizzardi ITA 46:35, 45) Kristine Kokina LAT 47:29, 46) Bernadett Kelemen HUN 48:22, 47) Ona Rafols Perramón ESP 48:35, 48) Nataliya Dimitrova BUL 49:49, 49) Monika Topinková CZE 52:46, 50) Zenia Hejlskov Mogensen DEN 54:48; Karolina Arewång-Höjsgaard SWE DSQ.

Men

1) Valentin Novikov RUS 34:09, 2) Matthias Merz SUI 35:30, 3) Daniel Hubmann SUI 35:36, 4) Emil Wingstedt SWE 35:47, 5) Alexey Bortnik RUS 36:17, 6) Tero Föhr FIN 36:21, 7) Peter Öberg SWE 36:22, 8) Carl Waaler Kaas NOR 36:27, 9) Kiril Nikolov BUL 36:28, 10) Matthias Müller SUI 36:31, 11) Thierry Gueorgiou FRA 36:38, 12) Dmitry Mikhalkin BLR 36:40, 13) Tue Lassen DEN 36:52, 13) David Andersson SWE 36:52, 15) Lars Skjeset NOR 37:04, 16) Fabian Hertner SUI 37:07, 17) Edgars Bertuks LAT 37:21, 18) Graham Gristwood GBR 37:22, 18) Anders Holmberg SWE 37:22, 20) Philippe Adamski FRA 37:26, 21) Jörgen Wickholm FIN 37:32, 21) Marián Dávidík SVK 37:32, 23) Mikkel Lund DEN 37:36, 24) Baptiste Rollier SUI 37:37, 25) Dmitriy Tsvetkov RUS 37:53, 26) Oli Johnson GBR 38:00, 27) Topi Anjala FIN 38:16, 28) Hans Gunnar Omdal NOR 38:26, 29) Martinš Sirmais LAT 38:34, 30) Mikhail Mamleev ITA 38:53, 31) Vilius Aleliunas LTU 39:03, 32) Andreas Kyburz SUI 39:08, 33) Holger Hott NOR 39:12, 34) Adam Chromy CZE 39:14, 35) Hannu Airila FIN 39:18, 36) Jonn Are Myhren NED 39:28, 37) Mats Haldin FIN 39:40, 38) Jan Prochazka CZE 39:45, 39) Christian Christensen DEN 40:10, 40) Jan Mrázek CZE 40:39, 41) Ionut Zinca ROU 40:51, 42) Stepan Kodeda CZE 40:53, 43) Scott Fraser GBR 41:18, 44) Klaus Schgaguler ITA 41:30, 45) Søren Bobach DEN 41:38, 46) Christian Bobach DEN 42:03, 47) Gernot Kerschbaumer AUT 42:23, 48) Christian Wartbichler AUT 42:32, 49) Rasmus Djurhuus DEN 42:33; Anders Tiltnes NOR DSQ, Leonid Novikov RUS DSQ.

Event 3: Long distance (5 June)

Women

1) Simone Niggli-Luder SUI 1:20:31, 2) Dana Brožková CZE 1:21:53, 3) Helena Jansson SWE 1:26:22, 4) Lina Persson SWE 1:28:22, 5) Eva Jureníková CZE 1:28:56, 6) Maria Rantala FIN 1:29:00, 7) Lena Eliasson SWE 1:29:24, 8) Vendula Klechová CZE 1:29:37, 9) Vroni Koenig-Salmi SUI 1:29:56, 10) Anni-Maija Fincke FIN 1:31:46, 10) Emma Andersson SWE 1:31:46, 12) Tone Wigemyr NOR 1:34:33, 13) Aija Skrastina LAT 1:35:42, 14) Svetlana Mironova RUS 1:35:45, 15) Martina Dockalová CZE 1:36:16, 16) Sarka Svobodna CZE 1:36:54, 17) Caroline Cejka SUI 1:37:04, 18) Bodil Holmström FIN 1:37:05, 19) Julia Novikova RUS 1:37:06, 20) Maria Magnusson SWE 1:37:25, 21) Celine Dodin FRA 1:37:32, 22) Tatjana Jaksanova RUS 1:37:41, 23) Heidi Østlid Bagstevold NOR 1:38:02, 24) Radka Brožková CZE 1:38:40, 25) Sarah Rollins GBR 1:39:04, 26) Maja Alm DEN 1:39:48, 27) Galina Vinogradova RUS 1:40:48, 28) Sara Lüscher SUI 1:40:53, 29) Olga Sluta UKR 1:43:17, 30) Merja Rantanen FIN 1:43:27, 31) Evgeniya Ryapolova RUS 1:43:38, 32) Silje Ekroll Jahren NOR 1:44:44, 33) Kristina Rybakovaite LTU 1:44:46, 34) Rahel Friederich SUI 1:45:53, 35) Liis Johanson EST 1:46:02, 36) Pippa Archer GBR 1:47:00, 37) Anne-Mari Leskinen FIN 1:48:11, 38) Fanni Gyurkó HUN 1:49:30, 39) Ekaterina Popovich RUS 1:50:25, 40) Merike Vanjuk EST 1:50:53, 41) Veronica Minoiu ROU 1:51:14, 42) Kine Hallan Steiwer NOR 1:53:10, 43) Kirti Rebane EST 1:54:29, 44) Michela Guizzardi ITA 2:00:53, 45) Ludmila Goceva BUL 2:07:53, 46) Daryna Tomash UKR 2:11:06, 47) Liliana Goceva BUL 2:17:35; Elise Egseth NOR DSQ, Sandra Zürcher USA DSQ.

Men

1) Daniel Hubmann SUI 1:44:29, 2) Philippe Adamski FRA 1:48:00, 3) Fabian Hertner SUI 1:48:43, 4) Carl Waaler Kaas NOR 1:50:50, 5) Marc Lauenstein SUI 1:50:56, 6) Kiril Nikolov BUL 1:51:09, 7) Emil Wingstedt SWE 1:51:56, 8) Hans Gunnar Omdal NOR 1:52:10, 9) Matthias Müller SUI 1:52:53, 10) Valentin Novikov RUS 1:53:50, 11) Marcus Millegård SWE 1:54:39, 12) Jan Šedivý CZE 1:55:34, 13) Baptiste Rollier SUI 1:55:42, 14) Yury Tambasov BLR 1:56:25, 15) Michal Smola CZE 1:57:41, 16) Olav Lundanes NOR 1:57:42, 17) Alexey Bortnik RUS 1:58:11, 18) Tue Lassen DEN 1:58:15, 19) Holger Hott NOR 1:58:24, 20) Ionut Zinca ROU 1:59:35, 21) Anders Holmberg SWE 1:59:56, 22) Frederic Tranchand FRA 2:00:01, 23) Mats Haldin FIN 2:00:11, 24) Tero Föhr FIN 2:00:24, 25) Leonid Novikov RUS 2:00:43, 26) David Andersson SWE 2:01:00, 27) Jonn Are Myhren NED 2:01:22, 28) Jörgen Wickholm FIN 2:02:26, 28) Oleksandr Marchuk UKR 2:02:26, 30) Klaus Schgaguler ITA 2:02:48, 31) Gernot Kerschbaumer AUT 2:03:29, 32) Alexey Sidorov RUS 2:03:40, 33) Øystein Kvaal Østerbø NOR 2:04:53, 34) Vincent Coupat FRA 2:05:59, 35) Denis Grishman RUS 2:07:28, 36) Stanimir Belomazhev BUL 2:09:58, 37) Jan Prochazka CZE 2:11:52, 38) Tomáš Dlabaja CZE 2:14:00, 39) Peter Öberg SWE 2:18:04, 40) Dmitry Mikhalkin BLR 2:18:36, 41) Markus Lang AUT 2:23:27; Petteri Muukkonen FIN DSQ, Thierry Gueorgiou FRA DSQ, Mikhail Mamleev ITA DSQ, Andrey Khramov RUS DSQ, Matthias Merz SUI DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation