World Cup 2009 Round 4 (Events 8-9)

Zurich, Switzerland

Results

Event 8: Middle distance (26 September)

Women

1) Simone Niggli-Luder SUI 35:12, 2) Helena Jansson SWE 35:20, 3) Dana Brožková CZE 35:55, 4) Lea Müller SUI 36:16, 5) Kajsa Nilsson SWE 36:20, 6) Anne Margrethe Hausken NOR 36:55, 7) Karolina Arewång-Höjsgaard SWE 37:15, 8) Jenny Lönnkvist SWE 37:21, 9) Marianne Andersen NOR 37:42, 10) Linnea Gustafsson SWE 37:52, 11) Maja Alm DEN 37:55, 12) Sara Lüscher SUI 38:22, 13) Signe Søes DEN 38:38, 14) Eva Jureníková CZE 38:46, 15) Caroline Cejka SUI 38:48, 16) Vroni Koenig-Salmi SUI 39:05, 17) Judith Wyder SUI 39:27, 18) Anne-Mari Leskinen FIN 39:28, 19) Maria Magnusson SWE 39:40, 20) Anni-Maija Fincke FIN 39:45, 21) Ines Brodmann SUI 39:48, 22) Radka Brožková CZE 39:49, 23) Rahel Friederich SUI 39:56, 24) Emma Johansson SWE 40:16, 25) Elise Egseth NOR 40:36, 26) Sabine Hauswirth SUI 41:08, 27) Angela Wild SUI 41:09, 28) Celine Dodin FRA 41:14, 29) Bodil Holmström FIN 41:17, 30) Galina Vinogradova RUS 41:46, 31) Amélie Chataing FRA 42:16, 32) Sara Würmli SUI 42:19, 33) Lina Strand SWE 42:38, 34) Betty Ann Bjerkreim Nilsen NOR 42:40, 35) Sarah Rollins GBR 42:46, 36) Brigitte Mühlemann SUI 43:05, 37) Karoliina Sundberg FIN 43:58, 38) Capucine Vercellotti FRA 44:23, 39) Veronica Minoiu ROU 44:32, 40) Franziska Wolleb SUI 44:58, 41) Maria Novella Sbaraglia ITA 45:30, 42) Zenia Hejlskov Mogensen DEN 46:16, 43) Rasa Ptašekaite LTU 46:18, 44) Christine Kirchlechner ITA 47:01, 45) Marit Thea Lillehov AUT 47:47, 46) Nicole Scalet ITA 47:55, 47) Ursula Polzer AUT 48:01, 48) Sandra Zürcher USA 48:45, 49) Claudia Zanetel ITA 53:21, Karin Leonhardt AUT DSQ.

Men

1) Daniel Hubmann SUI 31:50, 2) Mikhail Mamleev ITA 32:38, 3) David Andersson SWE 32:53, 4) Baptiste Rollier SUI 33:09, 5) David Schneider SUI 33:19, 6) Thierry Gueorgiou FRA 33:21, 7) Andreas Kyburz SUI 33:27, 8) Fabian Hertner SUI 33:35, 9) Emil Wingstedt SWE 33:37, 10) Matthias Merz SUI 33:47, 11) Dmitriy Tsvetkov RUS 33:56, 12) Matthias Müller SUI 33:58, 13) Olav Lundanes NOR 34:01, 14) Philippe Adamski FRA 34:14, 14) Marc Lauenstein SUI 34:14, 16) William Lind SWE 34:27, 17) Andrey Khramov RUS 34:36, 18) Raffael Huber SUI 34:40, 19) Andreas Rüedlinger SUI 34:42, 20) Francois Gonon FRA 34:48, 21) Graham Gristwood GBR 34:52, 22) Anders Nordberg NOR 34:53, 23) Topi Anjala FIN 35:03, 24) Øystein Kvaal Østerbø NOR 35:04, 25) Peter Öberg SWE 35:06, 26) Dominik Koch SUI 35:09, 27) Søren Bobach DEN 35:16, 28) Christian Christensen DEN 35:17, 29) Marcus Millegård SWE 35:19, 30) Ionut Zinca ROU 35:33, 30) Mattias Millinger SWE 35:33, 32) Mats Haldin FIN 35:39, 32) Andreas Müller SUI 35:39, 34) Klaus Schgaguler ITA 35:42, 35) Mats Troeng SWE 36:14, 36) Michal Smola CZE 36:18, 37) Martin Binder AUT 36:19, 37) Tomáš Dlabaja CZE 36:19, 37) Erik Rost SWE 36:19, 40) Tuomas Tervo FIN 36:31, 41) Benno Schuler SUI 36:34, 42) Tue Lassen DEN 37:05, 43) Jan Prochazka CZE 37:18, 44) Christian Bobach DEN 37:28, 45) Kiril Nikolov BUL 37:29, 46) Michele Tavernaro ITA 37:57, 46) Marco Seppi ITA 37:57, 48) Michele Caraglio ITA 38:16, 49) Sören Lösch GER 38:30, 50) Alessio Tenani ITA 39:46, 51) Modestas Bacys LTU 42:09, 52) Ronaldo Almeida BRA 56:43, Tero Föhr FIN DSQ.

Event 9: Sprint (27 September)

Women

1) Simone Niggli-Luder SUI 14:03, 2) Anne Margrethe Hausken NOR 14:22, 3) Marianne Andersen NOR 14:26, 4) Kajsa Nilsson SWE 14:50, 5) Signe Søes DEN 14:56, 6) Lea Müller SUI 14:57, 7) Sara Lüscher SUI 15:01, 8) Caroline Cejka SUI 15:05, 8) Karolina Arewång-Höjsgaard SWE 15:05, 10) Angela Wild SUI 15:10, 11) Sarah Rollins GBR 15:14, 12) Lina Strand SWE 15:22, 13) Linnea Gustafsson SWE 15:25, 14) Jenny Lönnkvist SWE 15:34, 15) Rahel Friederich SUI 15:37, 16) Judith Wyder SUI 15:40, 17) Maja Alm DEN 15:42, 18) Vroni Koenig-Salmi SUI 15:47, 19) Eva Jureníková CZE 15:49, 20) Capucine Vercellotti FRA 15:54, 21) Bodil Holmström FIN 15:59, 22) Anni-Maija Fincke FIN 16:10, 23) Celine Dodin FRA 16:15, 23) Sara Würmli SUI 16:15, 25) Emma Johansson SWE 16:17, 26) Anne-Mari Leskinen FIN 16:21, 27) Brigitte Mühlemann SUI 16:23, 28) Betty Ann Bjerkreim Nilsen NOR 16:29, 28) Maria Magnusson SWE 16:29, 30) Karoliina Sundberg FIN 16:44, 31) Rasa Ptašekaite LTU 18:06, Radka Brožková CZE DSQ, Amélie Chataing FRA DSQ, Maria Novella Sbaraglia ITA DSQ, Elise Egseth NOR DSQ, Galina Vinogradova RUS DSQ, Ines Brodmann SUI DSQ, Helena Jansson SWE DSQ.

Men

1) Daniel Hubmann SUI 14:22, 2) David Schneider SUI 14:38, 3) Andrey Khramov RUS 14:43, 4) Fabian Hertner SUI 14:47, 5) Matthias Merz SUI 15:01, 6) Matthias Müller SUI 15:03, 7) Jan Prochazka CZE 15:08, 8) Olav Lundanes NOR 15:09, 9) Graham Gristwood GBR 15:15, 9) Øystein Kvaal Østerbø NOR 15:15, 11) Thierry Gueorgiou FRA 15:18, 12) Marc Lauenstein SUI 15:19, 13) Baptiste Rollier SUI 15:25, 14) Tomáš Dlabaja CZE 15:26, 15) Emil Wingstedt SWE 15:32, 16) David Andersson SWE 15:35, 17) Peter Öberg SWE 15:40, 18) Andreas Rüedlinger SUI 15:41, 19) Mats Haldin FIN 15:45, 20) Mats Troeng SWE 15:50, 21) Tero Föhr FIN 15:52, 22) Andreas Kyburz SUI 15:53, 23) Christian Christensen DEN 15:56, 24) Ionut Zinca ROU 15:57, 25) Philippe Adamski FRA 16:02, 26) Mattias Millinger SWE 16:04, 27) Anders Nordberg NOR 16:06, 28) Søren Bobach DEN 16:23, 29) Mikhail Mamleev ITA 16:25, 30) Michal Smola CZE 16:30, 31) Dominik Koch SUI 16:33, 32) Klaus Schgaguler ITA 16:36, Kiril Nikolov BUL DSQ, Topi Anjala FIN DSQ, Tuomas Tervo FIN DSQ, Francois Gonon FRA DSQ, Dmitriy Tsvetkov RUS DSQ, Raffael Huber SUI DSQ, William Lind SWE DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation