World Cup 2009 Round 3 (Events 5-7)

Miskolc, Hungary

Results

Event 5: Middle distance (19 August)

Women

1) Dana Brozkova CZE 37:09, 2) Marianne Andersen NOR 37:19, 3) Simone Niggli-Luder SUI 37:58, 4) Minna Kauppi FIN 38:21, 5) Merja Rantanen FIN 38:59, 6) Helena Jansson SWE 39:07, 7) Vroni König-Salmi SUI 39:37, 8) Lea Müller SUI 39:38, 9) Aija Skrastina LAT 40:35, 10) Signe Søes DEN 41:09, 11) Inga Dambe LAT 41:14, 12) Radka Brozkova CZE 41:22, 13) Julia Novikova RUS 41:31, 14) Bodil Holmström FIN 41:43, 15) Grace Crane AUS 42:12, 16) Emma Johansson SWE 42:17, 17) Vendula Klechova CZE 42:41, 18) Hanny Allston AUS 43:00, 19) Irina Nyberg RUS 43:20, 20) Ingunn Hultgreen Weltzien NOR 43:24, 20) Irina Mikchalko RUS 43:24, 22) Capucine Vercellotti FRA 43:32, 23) Katri Lindeqvist FIN 43:33, 24) Betty Ann Bjerkreim Nilsen NOR 43:43, 25) Ji Li CHN 44:56, 26) Rachael Elder GBR 45:32, 27) Jenny Lönnkvist SWE 45:52, 28) Zsuzsa Fey ROU 46:08, 29) Karin Schmalfeld GER 46:57, 30) Inga Kazlauskaite LTU 47:03, 31) Amelie Chataing FRA 47:07, 32) Michela Guizzardi ITA 47:29, 33) Annika Rihma EST 47:39, 34) Laura Vike LAT 47:53, 35) Maja Alm DEN 48:05, 36) Iliana Shandurkova BUL 48:20, 37) Bernadett Kelemen HUN 48:44, 38) Nataliya Dimitrova BUL 49:14, 39) Olena Strugalova UKR 49:52, 40) Maria Novella Sbaraglia ITA 49:59, 41) Merike Vanjuk EST 50:23, 42) Jana Macinska SVK 50:33, 43) Eva Makrai HUN 50:49, 44) Irina Maiorescu ROU 56:23, 45) Sandra Zürcher USA 1:00:15.

Men

1) Thierry Gueorgiou FRA 37:14, 2) Daniel Hubmann SUI 37:42, 3) Matthias Merz SUI 38:10, 4) Matthias Müller SUI 38:45, 5) Francois Gonon FRA 38:48, 6) David Andersson SWE 39:08, 7) Holger Hott NOR 39:10, 8) Ionut Zinca ROU 39:14, 9) Emil Wingstedt SWE 39:19, 10) Mikhail Mamleev ITA 39:31, 11) Michal Smola CZE 39:47, 12) Tero Föhr FIN 39:55, 13) Anders Nordberg NOR 40:37, 14) Valentin Novikov RUS 40:56, 15) Peter Öberg SWE 40:58, 16) Leonid Novikov RUS 41:00, 17) Gernot Kerschbaumer AUT 41:07, 18) Dmitry Mikhalkin BLR 41:19, 19) Audun Weltzien NOR 41:22, 20) Edgars Bertuks LAT 41:28, 21) Christian Teich GER 41:34, 22) Jarkko Huovila FIN 41:49, 23) Pavlo Ushkvarok UKR 42:04, 24) Philippe Adamski FRA 42:11, 25) Adam Kovacs HUN 42:17, 26) Oleksandr Kratov UKR 42:25, 27) Martins Sirmais LAT 42:30, 28) Marian Davidík SVK 42:35, 29) Damien Renard FRA 42:55, 30) Pasi Ikonen FIN 43:03, 31) Roman Fedotov UKR 43:31, 32) Jan Sedivy CZE 43:32, 33) Oli Johnson GBR 44:01, 34) Chris Forne NZL 44:09, 35) Wojciech Dwojak POL 44:12, 36) Alexey Bortnik RUS 44:24, 37) Jonas Vytautas Gvildys LTU 44:32, 38) Yury Tambasov BLR 45:28, 39) Leif Bader GER 45:31, 40) Andreas Kraas EST 45:40, 41) Marco Seppi ITA 46:17, 42) Tue Lassen DEN 48:25, 43) Gabor Domonyik HUN 48:52, 44) Wolfgang Siegert AUT 51:01, Jan Prochazka CZE DSQ.

Event 6: Sprint (20 August)

Women

1) Helena Jansson SWE 15:07,8, 2) Linnea Gustafsson SWE 15:49,7, 3) Simone Niggli-Luder SUI 15:54,7, 4) Signe Søes DEN 15:58,3, 5) Kathryn Ewels AUS 16,9, 6) Anni-Maija Fincke FIN 16:01,5, 7) Anne Margrethe Hausken NOR 16:04,8, 8) Elise Egseth NOR 16:07,6, 9) Karolina Arewång-Höjsgaard SWE 16:10,0, 10) Shuangyan Hao CHN 16:14,4, 10) Ines Brodmann SUI 16:14,4, 12) Karin Schmalfeld GER 16:18,4, 13) Minna Kauppi FIN 16:24,7, 14) Eva Jureníkova CZE 16:25,4, 15) Karoliina Sundberg FIN 16:28,4, 16) Aija Skrastina LAT 16:29,6, 17) Celine Dodin FRA 16:40,4, 18) Inga Dambe LAT 16:41,6, 19) Pippa Whitehouse GBR 16:47,5, 20) Galina Vinogradova RUS 16:53,6, 21) Alia Sitdikova RUS 16:56,6, 22) Sabine Hauswirth SUI 17:04,7, 23) Ingunn Hultgreen Weltzien NOR 17:06,9, 24) Helen Bridle GBR 17:13,5, 25) Martina Rakayova SVK 17:15,9, 26) Fanni Gyurkó HUN 17:27,8, 27) Annika Rihma EST 17:34,4, 28) Maja Alm DEN 17:39,6, 29) Sarah Rollins GBR 17:53,5, 30) Ursula Kadan AUT 17:53,7, 31) Monika Topinkova CZE 18:01,4, 32) Esther Gil Brotons ESP 18:01,8, 33) Irina Nuberg RUS 18:02,5, 34) Olga Sluta UKR 18:07,3, 35) Martina Dockalova CZE 18:11,9, 36) Hanna Wisniewska POL 18:19,1, 37) Samantha Saeger USA 18:34,7, 38) Nicole Scalet ITA 18:47,3, 39) Eszter Õry HUN 19:04,6, 40) Nataliya Dimitrova BUL 19:18,3, 41) Mingyue Zhu CHN 19:29,4, 42) Ona Rafols Perramón ESP 19:45,6, 43) Jana Macinska SVK 20:02,9, Ji Li CHN DSQ, Veronica Minoiu ROU DSQ.

Men

1) Andrey Khramov RUS 15:10,6, 2) Fabian Hertner SUI 15:36,1, 3) Daniel Hubmann SUI 15:38,2, 4) Olav Lundanes NOR 15:52,7, 5) Martin Johansson SWE 15:57,3, 6) Kiril Nikolov BUL 16:03,7, 7) Matthias Müller SUI 16:03,9, 8) Øystein Kvaal Østerbø NOR 16:15,3, 9) Pavlo Ushkvarok UKR 16:17,2, 10) Mattias Millinger SWE 16:17,7, 11) Emil Wingstedt SWE 16:21,2, 12) Valentin Novikov RUS 16:22,5, 13) Tuomas Tervo FIN 16:24,2, 14) Wojciech Kowalski POL 16:28,3, 15) Tomas Dlabaja CZE 16:31,0, 16) Mikkel Lund DEN 16:31,8, 17) Graham Gristwood GBR 16:39,5, 18) Scott Fraser GBR 16:39,6, 19) Martins Sirmais LAT 16:40,0, 20) Chris Forne NZL 16:42,6, 21) Klaus Schgaguler ITA 16:52,7, 22) Wojciech Dwojak POL 16:55,2, 23) Gernot Kerschbaumer AUT 16:57,0, 24) Simonas Krepsta LTU 16:57,9, 25) Zsolt Lenkei HUN 17:04,5, 26) Lukas Bartak SVK 17:04,6, 27) Yury Tambasov BLR 17:06,0, 27) Vilius Aleliunas LTU 17:06,0, 29) Ionut Zinca ROU 17:07,5, 30) Ross Morrison NZL 17:15,0, 31) Jonas Vytautas Gvildys LTU 17:18,6, 32) Damien Renard FRA 17:19,2, 33) Jarkko Huovila FIN 17:21,3, 34) Sander Vaher EST 17:28,4, 35) Vojtich Kral CZE 17:28,5, 36) Jan Mrazek CZE 17:29,6, 37) Claus Hallingdal Bloch DEN 17:30,1, 38) Patrick Goeres CAN 17:34,4, 39) Petteri Muukkonen FIN 17:49,6, 40) Aliaksei Aleksiayonak BLR 17:52,7, 41) Andras Szabo HUN 17:57,0, 42) Tiago Romão POR 18:08,5, 43) Antonio Martinez Perez ESP 18:36,5, 44) Kamil Wlodarczyk POL 19:08,7, Martin Binder AUT DSQ, Janis Krumins LAT DSQ.

Event 7: Long distance (23 August)

Women

1) Simone Niggli-Luder SUI 1:17:26, 2) Marianne Andersen NOR 1:19:17, 3) Minna Kauppi FIN 1:19:36, 4) Dana Brozkova CZE 1:19:47, 5) Linnea Gustafsson SWE 1:20:48, 6) Anne Margrethe Hausken NOR 1:21:50, 7) Anni-Maija Fincke FIN 1:22:30, 8) Helena Jansson SWE 1:23:26, 9) Eva Jureníkova CZE 1:23:48, 10) Galina Vinogradova RUS 1:24:10, 11) Annika Billstam SWE 1:24:14, 12) Signe Søes DEN 1:24:38, 13) Karin Schmalfeld GER 1:25:03, 14) Celine Dodin FRA 1:25:16, 15) Radka Brozkova CZE 1:25:29, 16) Esther Gil Brotons ESP 1:25:46, 17) Elise Egseth NOR 1:26:46, 18) Martina Rakayova SVK 1:27:18, 19) Hanny Allston AUS 1:27:48, 20) Inga Dambe LAT 1:28:58, 21) Angela Wild SUI 1:29:23, 22) Kathryn Ewels AUS 1:29:38, 23) Fanni Gyurko HUN 1:29:56, 24) Merja Rantanen FIN 1:30:00, 25) Martina Dockalova CZE 1:30:13, 26) Caroline Cejka SUI 1:30:15, 27) Ildiko Szerencsi HUN 1:31:40, 28) Sarah Rollins GBR 1:33:23, 29) Rasa Ptasekaite LTU 1:34:12, 30) Mingyue Zhu CHN 1:34:16, 31) Shuangyan Hao CHN 1:34:21, 32) Amelie Chataing FRA 1:35:00, 33) Helen Bridle GBR 1:35:33, 34) Inga Kazlauskaite LTU 1:35:42, 35) Bernadett Kelemen HUN 1:36:17, 36) Liis Johanson EST 1:36:42, 37) Maria Novella Sbaraglia ITA 1:38:13, 38) Olga Sluta UKR 1:38:22, 39) Maja Alm DEN 1:39:27, 40) Kristine Kokina LAT 1:40:03, 41) Katarína Labasova SVK 1:41:04, 42) Samantha Saeger USA 1:41:28, 43) Veronica Minoiu ROU 1:47:33, Capucine Vercellotti FRA DSQ, Julia Novikova RUS DSQ.

Men

1) Daniel Hubmann SUI 1:36:31, 2) Thierry Gueorgiou FRA 1:38:26, 3) Mikhail Mamleev ITA 1:40:40, 4) Mats Haldin FIN 1:41:57, 5) Dmitriy Tsvetkov RUS 1:42:27, 6) Emil Wingstedt SWE 1:42:39, 7) Olav Lundanes NOR 1:43:23, 8) Anders Nordberg NOR 1:43:27, 9) Graham Gristwood GBR 1:43:49, 10) Baptiste Rollier SUI 1:44:06, 11) Tero Föhr FIN 1:44:07, 12) Marc Lauenstein SUI 1:44:11, 13) Peter Öberg SWE 1:44:49, 14) Matthias Merz SUI 1:45:36, 15) Topi Anjala FIN 1:45:58, 16) Philippe Adamski FRA 1:46:16, 17) Adam Kovacs HUN 1:46:32, 17) Chris Forne NZL 1:46:32, 19) Kiril Nikolov BUL 1:46:33, 20) Ruslan Glebov UKR 1:46:57, 21) Simonas Krepsta LTU 1:47:02, 22) Jan Sedivy CZE 1:47:36, 22) Jan Prochazka CZE 1:47:36, 24) Robert Banach POL 1:48:19, 25) Ionut Zinca ROU 1:48:26, 26) Alexey Bortnik RUS 1:48:38, 27) Klaus Schgaguler ITA 1:48:39, 28) Christian Christensen DEN 1:48:40, 29) Wojciech Kowalski POL 1:48:47, 30) Dmitry Mikhalkin BLR 1:48:49, 31) Olle Kärner EST 1:49:16, 32) Zsolt Lenkei HUN 1:49:55, 33) Markus Puusepp EST 1:50:10, 34) Lukas Bartak SVK 1:50:23, 35) Michal Krajcík SVK 1:50:40, 36) Martins Sirmais LAT 1:51:24, 37) Marius Mazulis LTU 1:51:58, 38) Jan Mrazek CZE 1:52:29, 39) Andrey Khramov RUS 1:52:30, 40) Scott Fraser GBR 1:54:21, 41) Oleksandr Marchuk UKR 1:55:46, 42) Fabien Pasquasy BEL 1:57:07, Francois Gonon FRA DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation