World Cup 2009 Round 1 (Events 1-2)

Salo, Finland

World Cup & Open Nordic Championships website:
www.noc2009.fi

Results

Event 1: Middle distance (9 June)

Women (Length: 5.2 km)

1) Helena Jansson SWE 36:22, 2) Marianne Andersen NOR 37:00, 3) Minna Kauppi FIN 37:30, 4) Merja Rantanen FIN 38:16, 5) Anne Margrethe Hausken NOR 38:34, 6) Vroni Koenig-Salmi SUI 38:39, 6) Inga Dambe LAT 38:39, 8) Heidi Østlid Bagstevold NOR 38:50, 9) Anni-Maija Fincke FIN 38:55, 10) Simone Niggli-Luder SUI 38:59, 11) Katri Lindeqvist FIN 39:02, 12) Emma Johansson SWE 39:21, 13) Betty Ann Bjerkreim Nilsen NOR 39:33, 14) Bodil Holmström FIN 39:49, 15) Camilla Berglund SWE 39:54, 16) Eva Jureníková CZE 40:06, 17) Karoliina Sundberg FIN 40:14, 18) Anne-Mari Leskinen FIN 40:26, 19) Line Hagmann NOR 40:36, 20) Lina Persson SWE 40:39, 21) Signe Søes DEN 40:42, 22) Maria Rantala FIN 40:46, 23) Linnea Gustafsson SWE 40:54, 24) Rahel Friederich SUI 41:07, 25) Lina Bäckström SWE 41:28, 26) Lena Eliasson SWE 41:45, 27) Celine Dodin FRA 41:53, 28) Julia Novikova RUS 42:17, 28) Amélie Chataing FRA 42:17, 30) Saila Kinni FIN 42:25, 31) Riina Kuuselo FIN 42:26, 31) Annika Rihma EST 42:26, 33) Marttiina Joensuu FIN 42:53, 34) Pinja Satri FIN 42:57, 35) Maja Alm DEN 43:11, 36) Caroline Cejka SUI 43:16, 37) Rachael Elder GBR 43:17, 38) Ines Brodmann SUI 43:19, 39) Dana Brožková CZE 43:22, 40) Aija Skrastina LAT 43:34, 41) Mélanie dHarreville FRA 43:56, 42) Elise Egseth NOR 44:06, 43) Silje Ekroll Jahren NOR 44:11, 44) Sabine Hauswirth SUI 44:13, 45) Bernadett Kelemen HUN 44:33, 46) Capucine Vercellotti FRA 45:01, 47) Tiina Laas EST 45:06, 48) Annika Billstam SWE 45:08, 49) Siri Ulvestad NOR 45:38, 50) Anna Górnicka-Antonowicz POL 45:41, 50) Rasa Ptašekaite LTU 45:41, 52) Helen Palmer GBR 46:04, 53) Vendula Klechová CZE 46:29, 54) Helen Bridle GBR 46:40, 55) Sarah Rollins GBR 46:55, 56) Nicole Scalet ITA 46:57, 57) Heather Gardner GBR 47:24, 58) Esther Gil Brotons ESP 47:36, 59) Ekaterina Popovich RUS 47:46, 60) Angela Wild SUI 47:59, 61) Mari Fasting NOR 48:06, 62) Brigitte Mühlemann SUI 48:12, 63) Annica Gustafsson SWE 48:27, 64) Charlotte Bouchet FRA 48:32, 65) Svetlana Mironova RUS 48:40, 66) Yvonne Gunell FIN 49:10, 67) Niamh O’Boyle IRL 49:16, 68) Marite Kneta LAT 49:34, 69) Galina Vinogradova RUS 50:16, 70) Elisa Dresen GER 50:50, 71) Inga Kazlauskaite LTU 51:00, 72) Alena Khilko BLR 53:08, 73) Jo Stevenson GBR 53:22, 74) Ursula Kadan AUT 53:40, 75) Katya Vasilevskaya BLR 53:52, 76) Aleksandra Kondratyeva BLR 55:13, 77) Michela Guizzardi ITA 55:22, 78) Volha Rahautsova BLR 55:31, 79) Karen Poole GBR 55:37, 80) Kirti Rebane EST 56:33, 81) Tatyana Voskobojnikova BLR 57:46, 82) Veronica Minoiu ROU 57:49, 83) Karin Leonhardt AUT 59:16, 84) Rosalind Hussey IRL 61:21, 85) Jutta Torggler ITA 62:38, 86) Vinciane Mulpas BEL 62:44, 87) Marit Thea Lillehov AUT 64:51, 88) Carlotta Scalet ITA 65:14, Grete Gutmann EST DSQ, Kajsa Nilsson SWE DSQ, Liis Johanson EST DSQ.

Men (Length: 6.0 km)

1) Peter Öberg SWE 32:34, 2) Thierry Gueorgiou FRA 32:59, 3) Valentin Novikov RUS 33:14, 4) Topi Anjala FIN 33:47, 5) Martin Johansson SWE 33:51, 6) Matthias Merz SUI 34:34, 6) Tero Föhr FIN 34:34, 6) Mattias Millinger SWE 34:34, 9) Jörgen Wickholm FIN 35:14, 10) Mats Haldin FIN 35:23, 11) Dmitriy Tsvetkov RUS 35:26, 12) Fabian Hertner SUI 35:32, 13) Jonne Lehto FIN 35:37, 13) Olav Lundanes NOR 35:37, 13) Mattias Karlsson SWE 35:37, 16) Mats Troeng SWE 35:48, 17) Jan Prochazka CZE 35:49, 18) Francois Gonon FRA 35:53, 19) Tuomas Tervo FIN 35:57, 20) Håvard Lucasen NOR 35:58, 21) Andrey Khramov RUS 36:03, 22) Anders Nordberg NOR 36:05, 23) Henrik Löfås SWE 36:06, 24) Jarkko Huovila FIN 36:09, 25) Marc Lauenstein SUI 36:21, 26) Carl Waaler Kaas NOR 36:27, 27) Vesa Taanila FIN 36:35, 28) Leonid Novikov RUS 36:38, 29) Daniel Hubmann SUI 36:40, 30) Alexey Bortnik RUS 36:42, 31) Matthias Müller SUI 36:46, 32) Jonn Are Myhren NOR 36:57, 33) Olle Kärner EST 36:58, 34) Tomáš Dlabaja CZE 37:00, 35) Hannu Airila FIN 37:02, 36) David Schneider SUI 37:04, 37) Petteri Muukkonen FIN 37:10, 38) Anders Tiltnes NOR 37:11, 39) Philippe Adamski FRA 37:18, 40) Holger Hott NOR 37:20, 41) Michal Smola CZE 37:21, 42) Sergey Detkov RUS 37:27, 43) Dmitry Mikhalkin BLR 37:42, 44) Audun Weltzien NOR 37:43, 45) Jan Troeng SWE 37:46, 46) Roman Efimov RUS 37:56, 47) Rasmus Søes DEN 37:58, 47) Tue Lassen DEN 37:58, 49) David Andersson SWE 38:02, 50) Fabien Pasquasy BEL 38:13, 51) Gernot Kerschbaumer AUT 38:22, 51) Mikkel Lund DEN 38:22, 53) Christian Christensen DEN 38:23, 54) Baptiste Rollier SUI 38:28, 55) Oleksandr Kratov UKR 38:31, 56) Markus Puusepp EST 38:39, 56) Christian Nielsen DEN 38:39, 58) Olav Johannes Deelstra NOR 38:55, 59) Torben Wendler GER 38:56, 60) Matthew Speake GBR 38:57, 61) Nicolas Girsch FRA 38:59, 62) Anders Skarholt NOR 39:04, 63) Pasi Ikonen FIN 39:13, 64) Adam Chromy CZE 39:15, 65) Oli Johnson GBR 39:17, 66) Wojciech Kowalski POL 39:40, 67) Zdenek Rajnošek CZE 39:41, 68) Alexandr Tcherbakov RUS 39:53, 69) Klaus Schgaguler ITA 39:56, 70) Benno Schuler SUI 40:03, 71) Andreas Rüedlinger SUI 40:06, 72) J-Baptiste Bourrin FRA 40:18, 73) Emil Folino DEN 40:19, 74) Matthew Crane GBR 40:25, 75) Christian Bobach DEN 40:26, 76) Antti Anttonen FIN 40:48, 77) Leif Bader GER 40:55, 77) Sander Vaher EST 40:55, 79) Wojciech Dwojak POL 41:03, 80) Maxim Davidov RUS 41:04, 81) Dan Marston GBR 41:06, 82) Martinš Sirmais LAT 41:10, 83) Janis Kruminš LAT 41:16, 84) Frederic Tranchand FRA 41:21, 85) Chris Forne NZL 41:31, 86) Alexander Lubina GER 41:33, 87) Alessio Tenani ITA 41:56, 88) Graham Gristwood GBR 42:19, 89) Scott Fraser GBR 42:24, 90) Renars Roze LAT 42:26, 91) Kamil Wlodarczyk POL 42:39, 92) Markus Lang AUT 42:55, 93) Ionut Zinca ROU 43:01, 94) Wolfgang Siegert AUT 43:13, 95) Rasmus Djurhuus DEN 43:15, 96) Peeter Pihl EST 43:36, 97) Philipp Müller GER 43:59, 98) Ilya Belianka BLR 44:00, 99) Tobias Killmann AUT 44:02, 100) Thomas van der Kleij BEL 44:10, 101) Erik Öhlund SWE 44:34, 102) Patrick Hofmeister GER 44:59, 103) Neil Dobbs IRL 45:02, 104) Christian Wartbichler AUT 45:10, 105) Daniele Pagliari ITA 45:27, 106) Emiliano Corona ITA 45:30, 107) Liutauras Bilevicius LTU 46:02, 108) Dave Healy IRL 47:09, 109) Aliaksei Aleksiayonak BLR 48:04, 110) Martin Binder AUT 48:12, 111) Greg Flynn NZL 49:37, 112) Ruairi Short IRL 50:35, 113) Nicholas Mulder RSA 50:52, 114) Todd Oates NZL 51:26, 115) Axel Fischer GER 53:34, 116) Kristjan Trossmann EST 56:18, 117) Colm Hill IRL 56:46, 118) Marcus Millegård SWE 57:21, 119) Denis Zlobin BLR 59:22, Andrey Salin BLR DSQ, Giacomo Seidenari ITA DSQ.

Event 2: Sprint distance (10 June)

Women (Length: 2.8 km)

1) Minna Kauppi FIN 15:37.7, 2) Anne Margrethe Hausken NOR 15:46.0, 3) Marianne Andersen NOR 15:48.4, 4) Simone Niggli-Luder SUI 15:56.1, 5) Helena Jansson SWE 16:05.2, 6) Galina Vinogradova RUS 16:09.1, 7) Linnea Gustafsson SWE 16:12.9, 8) Elise Egseth NOR 16:16.9, 9) Signe Søes DEN 16:20.6, 10) Merja Rantanen FIN 16:26.5, 11) Bodil Holmström FIN 16:55.2, 12) Seline Stalder SUI 16:56.0, 13) Maja Alm DEN 17:01.2, 14) Lena Eliasson SWE 17:02.3, 15) Capucine Vercellotti FRA 17:07.9, 16) Betty Ann Bjerkreim Nilsen NOR 17:09.8, 17) Julia Novikova RUS 17:12.3, 18) Angela Wild SUI 17:15.0, 19) Caroline Cejka SUI 17:15.4, 20) Sarah Rollins GBR 17:16.8, 21) Katri Lindeqvist FIN 17:19.7, 22) Camilla Berglund SWE 17:30.8, 23) Inga Dambe LAT 17:31.6, 24) Anni-Maija Fincke FIN 17:38.6, 25) Yvonne Gunell FIN 17:45.7, 26) Inga Kazlauskaite LTU 17:52.1, 27) Helen Bridle GBR 17:54.4, 28) Vendula Klechova CZE 17:57.9, 29) Rahel Friederich SUI 17:58.8, 30) Svetlana Mironova RUS 18:15.6, Dana Brozkova CZE DSQ, Ines Brodmann SUI DSQ, Kajsa Nilsson SWE DSQ.

Men (Length: 3.0 km)

1) Daniel Hubmann SUI 14:23.4, 2) Andrey Khramov RUS 14:32.7, 3) Thierry Gueorgiou FRA 15:01.0, 4) Matthias Merz SUI 15:06.2, 5) Matthias Müller SUI 15:07.1, 6) Tero Föhr FIN 15:08.3, 7) Jan Prochazka CZE 15:12.9, 8) Philippe Adamski FRA 15:16.9, 9) Mattias Karlsson SWE 15:22.4, 10) Marc Lauenstein SUI 15:24.3, 10) Fabian Hertner SUI 15:24.3, 12) Anders Nordberg NOR 15:26.5, 13) Tuomas Tervo FIN 15:29.9, 14) Tomáš Dlabaja CZE 15:30.2, 15) Øystein Kvaal Østerbø NOR 15:31.7, 16) Frederic Tranchand FRA 15:38.8, 17) Mats Haldin FIN 15:39.7, 18) David Schneider SUI 15:46.5, 19) Audun Weltzien NOR 14:47.4, 20) Olav Lundanes NOR 15:49.1, 21) Petteri Muukkonen FIN 15:49.9, 22) Lars Skjeset NOR 15:50.1, 23) Mats Troeng SWE 15:58.6, 24) Holger Hott NOR 16:01.8, 25) Martinš Sirmais LAT 16:02.0, 26) Baptiste Rollier SUI 16:05.2, 27) Michal Smola CZE 16:17.8, 28) Christian Nielsen DEN 16:34.3, 29) Martin Johansson SWE 16:39.7, 30) Alexander Lubina GER 16:49.0, Anders Skarholt NOR DSQ, Emil Wingstedt SWE DSQ, Dmitriy Tsvetkov RUS DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation