World Trail Orienteering Championships 2008

Olomouc, Czech Republic

WTOC 2008
12-16 July
E-mail: wtoc@wtoc2008.cz
Website: www.wtoc2008.cz
IOF Senior Event Adviser: Hannu Niemi (FIN)

Results

Individual Competition (Paralympic Class)

1) Lennart Wahlgren SWE, points 19, time 125, 2) Zdenko Horjan CRO, points 18, time 30, 3) Dave Gittus GBR, points 16, time 65, 4) Valerii Tsodikov UKR, points 16, time 147, 5) Hideto Kijima JPN, points 15, time 107,5, 6) Evaldas Butrimas LTU, points 15, time 122,5, 7) Anna Hansson SWE, points 15, time 128, 8) Pekka Seppä FIN, points 14, time 135, 9) Arne Ask NOR, points 14, time 196, 10) Fruzsina Bíró HUN, points 14, time 197, 11) Christian Gieseler GER, points 13, time 118, 12) Owe Fredholm SWE, points 13, time 218,5, 13) Iryna Kulikova UKR, points 12, time 75, 14) Tadeus Simkovic LTU, points 12, time 148,5, 15) Eduard Oginskiy RUS, points 12, time 182,5, 16) Jan Erik Haug NOR, points 12, time 211, 17) Vladyslav Poznianskyi UKR, points 12, time 226, 18) Roberta Falda, ITA, points 11, time 198, 19) John Crosby GBR, points 11, time 198,5, 20) Kari Melleri FIN, points 11, time 221, 21) Borisas Gavrilovas LTU, points 10, time 85,5, 22) Niko Cižek SLO, points 10, time 171, 23) Sergey Grechko RUS, points 10, time 224, 24) David Irving USA, points 10, time 254,5, 25) Morten Madsen DEN, points 9, time 104, 26) Petr Krystek CZE, points 9, time 127, 27) Vladimir Troyan RUS, points 9, time 205,5, 28) Viktor Beke HUN, points 9, time 235,5, 29) Bohuslav Hulka CZE, points 9, time 241,5, 30) Peter Roberts GBR, points 9, time 246, 31) Seppo Bütt FIN, points 9, time 296, 32) Sergejs Andrejevs LAT, points 8, time 121,5, 33) Jahn Petersen DEN, points 8, time 176,5, 34) Edgars Lukasevics LAT, points 8, time 213, 35) Márta Tarsoly HUN, points 8, time 215,5, 36) Cathy Yekenevicz USA, points 8, time 251,5, 37) Jens Søndergaard DEN, points 7, time 191,5, 38) Boris Dvorský CZE, points 7, time 238,5, 39) Anatolijs Alipovs LAT, points 6, time 199,5, 40) Bengt Erik Pedersen NOR, points 6, time 221, 41) Fanika Trunkelj SLO, points 5, time 171, 42) Dejan Podlipnik SLO, points 4, time 234

Individual Competition (Open Class)

1) Anne Straube GER, points 36, time 200, 2) Martin Fredholm SWE, points 36, time 225, 3) Jari Turto FIN, points 34, time 169, 4) Antti Rusanen FIN, points 33, time 110, 5) Lars Jakob Waaler NOR, points 32, time 65,6, 6) Naohiro Yamaguchi JPN, points 32, time 138, 7) Lauri Kontkanen FIN, points 32, time 241,5, 8) Stig Gerdtman SWE, points 30, time 107, 9) Libor Forst CZE, points 30, time 178,5, 10) Ola Jansson SWE, points 30, time 195, 11) Dalibor Perkovic CRO, points 30, time 272,5, 12) Ferenc Fehér HUN, points 29, time 188,5, 13) Takuya Yamaguchi JPN, points 29, time 260,5, 14) Tomáš Holas CZE, points 29, time 271, 15) Vibeke Vogelius DEN, points 28, time 137,5, 16) Rodolphe Dodier FRA, points 28, time 176, 17) Daniele Danieli ITA, points 28, time 238,5, 18) Alan Gartside IRL, points 28, time 276,5, 19) Mark Heikoop NED, points 28, time 286, 20) Ole–Johan Waaler NOR, points 27, time 197, 21) Kjetil Waaler NOR, points 26, time 171,5, 22) Tetiana Chernysh UKR, points 26, time 212, 23) Christian Gieseler GER, points 26, time 248, 24) Knud Vogelius DEN, points 26, time 299, 25) Mykola Opanasenko UKR, points 26, time 308,5, 26) Janis Gaidelis LAT, points 26, time 403,5, 27) Ivana Gobec CRO, points 26, time 422,5, 28) Zoltán Miháczi HUN, points 25, time 146, 29) John Crosby GBR, points 25, time 252,5, 30) Clare Durand USA, points 25, time 263, 31) Frederic Jordan FRA, points 25, time 274,5, 32) István Kovalcsik HUN, points 25, time 282, 33) Timi Cižek SLO, points 25, time 295, 34) Jasminka Cindric Perkovic CRO, points 25, time 301,5, 35) Roberta Falda ITA, points 25, time 367, 36) Yusuke Okubo JPN, points 24, time 177,5, 37) Dave Gittus GBR, points 24, time 235,5, 38) Jana Glabaznová CZE, points 24, time 265, 39) Sergii Stoian UKR, points 24, time 435, 40) Krešo Keresteš SLO, points 23, time 181, 41) Wilbert Hollinger IRL, points 23, time 271,5, 42) Richard Y. Ebright USA, points 23, time 314, 43) Sharon Crawford USA, points 22, time 211, 44) Piotr Winczewski POL, points 22, time 522,5, 45) Nataliya Styunina RUS, points 21, time 353,5, 46) Peter Roberts GBR, points 20, time 299, 47) Henrik Nørgaard DEN, points 20, time 310, 48) Evaldas Liekmanis LTU, points 20, time 411, 49) Piotr Zielczynski POL, points 20, time 484,5, 50) Mateja Keresteš SLO, points 19, time 386, 51) Marina Borisenkova RUS, points 18, time 318,5, 52) Zenoida Paskevic LTU, points 18, time 349, 53) Daniel Roth GER, points 16, time 386, 54) Bozena Sileiko LTU, points 16, time 389, 55) Mieczyslaw Zielczynski POL, points 15, time 377, 56) Janis Bergs LAT, points 13, time 280, 57) Pavel Shmatov RUS, points 11, time 201, 58) Valdis Strods LAT, points 11, time 469

Team Competition (Paralympic Class)

1) Lithuania, 29 points, team time 146, (Borisas Gavrilova, Evaldas Butrima, Tadeus Simkovic), 2) Finland, 29 points, team time 208, (Kari Melleri, Pekka Seppä, Seppo Bütt), 3) Sweden, 27 points, team time 169,5, (Lennart Wahlgren, Anna Hansson, Owe Fredholm), 4) Great Britain, 25 points, team time 107, (John Crosby, Peter Robert, Dave Gittus), 5) Russia, 25 points, team time 238,5, (Sergey Grechko, Vladimir Troyan, Eduard Oginskiy), 6) Ukraine, 24 points, team time 197, (Iryna Kulikova, Vladyslav Poznianskyi, Valerii Tsodikov), 7) Hungary, 22 points, team time 207, (Fruzsina Bíró, Márta Tarsoly, Viktor Beke), 8) United State, 20 points, team time 209, (David Irving, Cathy Yekenevicz, ), 9) Denmark, 20 points, team time 241, (Jahn Petersen, Jens Søndergaard, Morten Madsen), 10) Norway, 20 points, team time 292,5, (Bengt Erik Pedersen, Arne Ask, Jan Erik Haug), 11) Czech Republic, 18 points, team time 297, (Bohuslav Hulka, Boris Dvorský, Petr Krystek), 12) Slovenia, 18 points, team time 371,5, (Niko Cižek, Dejan Podlipnik, Fanika Trunkelj), 13) Latvia, 11 points, team time 418, (Anatolijs Alipov, Sergejs Andrejev, Edgars Lukasevics)

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation