Wolrd Cup 2008 Round 4 (Events 9-11)

Dalarna, Sweden

Results

Event 9: Sprint distance (22 July)

Women

1) Anne Margrethe Hausken NOR 14:16, 2) Annika Billstam SWE 14:27, 3) Minna Kauppi FIN 14:38, 4) Emma Engstrand SWE 14:47, 5) Lea Müller SUI 15:00, 5) Ingunn Hultgreen Weltzien NOR 15:00, 7) Emma Johansson SWE 15:16, 8) Marianne Andersen NOR 15:17, 9) Signe Søes DEN 15:23, 10) Angela Wild SUI 15:26, 11) Sofie Johansson SWE 15:30, 12) Elise Egseth NOR 15:34, 13) Liisa Anttila FIN 15:38, 13) Katri Lindeqvist FIN 15:38, 15) Jenny Lönnkvist SWE 15:40, 16) Marianne Riddervold NOR 15:43, 17) Lena Eliasson SWE 15:46, 18) Tatyana Riabkina RUS 15:54, 19) Aija Skrastina LAT 15:57, 19) Helena Jansson SWE 15:57, 21) Bodil Holmström FIN 16:00, 22) Rahel Friederich SUI 16:01, 23) Lina Bäckström SWE 16:07, 24) Ines Brodmann SUI 16:16, 24) Franziska Wolleb SUI 16:16, 26) Marika Mikkola FIN 16:18, 26) Åsa Hellquist SWE 16:18, 28) Larisa Stanchenko RUS 16:36, 29) Inga Kazlauskaite LTU 16:38, 29) Maria Rantala FIN 16:38, 31) Irina Petrova RUS 16:40, 32) Mari Fasting NOR 16:43, 33) Lina Persson SWE 16:49, 34) Line Hagmann NOR 16:53, 35) Hillary Saeger USA 16:57, 36) Liis Johanson EST 17:03, 37) Karoliina Sundberg FIN 17:05, 38) Sandra Zürcher USA 17:28, 39) Sara Lüscher SUI 17:29, 40) Sabine Hauswirth SUI 17:30, 41) Linnea Gustafsson SWE 17:38, 42) Zsuzsa Fey ROU 17:45, 43) Sandy Hott CAN 17:46, 44) Indre Valaite LTU 18:05, 45) Rasa Ptašekaite LTU 18:32, 46) Annabel Fernández-Valledor ESP 18:40, 47) Jasmin Neve AUS 18:41, 48) Piret Klade EST 19:02, 49) Tiina Laas EST 19:38, 50) Annika Rihma EST 19:44, 51) Ekaterina Orekhova USA 19:46, 52) Camilla Berglund SWE 20:13, 53) Samantha Saeger USA 20:45, 54) Viktoria Brautigam USA 21:07, 55) Marit Thea Lillehov AUT 21:18, 56) Alison Crocker USA 22:08, 57) Kirsten Fairfax AUS 22:52, 58) Mikiko Minagawa JPN 23:17, 59) Charlotte MacNaughton CAN 24:20, 60) Wing Man So HKG 25:39; Riina Kuuselo FIN DSQ, Caroline Cejka SUI DSQ.

Men

1) Peter Öberg SWE 14:21, 2) Matthias Merz SUI 14:29, 3) Thierry Gueorgiou FRA 14:30, 4) Marius Bjugan NOR 14:34, 5) Topi Anjala FIN 14:38, 6) Øystein Kvaal Østerbø NOR 14:50, 7) Francois Gonon FRA 14:51, 8) Pasi Ikonen FIN 14:55, 9) Damien Renard FRA 14:57, 10) Audun Weltzien NOR 14:58, 11) Baptiste Rollier SUI 15:04, 11) Martinš Sirmais LAT 15:04, 13) Anders Holmberg SWE 15:13, 14) Mats Troeng SWE 15:14, 14) Marc Lauenstein SUI 15:14, 16) Mattias Millinger SWE 15:16, 17) David Schneider SUI 15:21, 17) Tero Föhr FIN 15:21, 17) Scott Fraser GBR 15:21, 20) Matthias Müller SUI 15:24, 20) Erik Axelsson SWE 15:24, 22) Erik Öhlund SWE 15:26, 23) Anders Nordberg NOR 15:29, 24) Mattias Karlsson SWE 15:30, 24) Simonas Krepsta LTU 15:30, 26) Lars Skjeset NOR 15:31, 27) Egor Kostylev RUS 15:32, 28) Tuomas Tervo FIN 15:33, 29) Andreas Rüedlinger SUI 15:42, 30) Anders Tiltnes NOR 15:45, 31) Mikkel Lund DEN 15:47, 32) Jarkko Huovila FIN 15:51, 32) Olle Kärner EST 15:51, 34) Emil Wingstedt SWE 15:54, 34) Leonid Novikov RUS 15:54, 36) Johan Runesson SWE 15:55, 36) Antti Harju FIN 15:55, 38) Valentin Novikov RUS 15:56, 39) Christian Christensen DEN 15:57, 39) Mats Haldin FIN 15:57, 41) Carl Waaler Kaas NOR 15:58, 42) Ross Morrison NZL 15:59, 43) Daniel Hubmann SUI 16:03, 44) Hans Trøan NOR 16:04, 45) Alexey Bortnik RUS 16:08, 46) Markus Puusepp EST 16:13, 47) Tue Lassen DEN 16:22, 47) Jörgen Wickholm FIN 16:22, 47) Benno Schuler SUI 16:22, 50) Dmitry Mikhalkin BLR 16:23, 51) Andreas Jansson SWE 16:29, 52) Lauri Tammemäe EST 16:34, 53) Christian Nielsen DEN 16:38, 54) Felix Breitschädel AUT 16:39, 54) Rasmus Søes DEN 16:39, 56) Graham Gristwood GBR 16:44, 57) Renars Roze LAT 16:50, 58) Oli Johnson GBR 17:02, 59) Julian Dent AUS 17:07, 60) Sergey Detkov RUS 17:09, 61) William Lind SWE 17:17, 62) Dmitriy Tsvetkov RUS 17:18, 63) Liutauras Bilevicius LTU 17:21, 64) Roger Casal Fernandez ESP 17:31, 65) Henrik Berg SWE 17:33, 66) Brent Langbakk CAN 17:40, 67) Takashi Sakamoto JPN 17:48, 68) Michael Smith CAN 18:05, 69) Bryn Davies NZL 18:24, 70) Anatolijs Tarasovs LAT 18:25, 71) Michael Adams NZL 18:27, 72) Jon Torrance CAN 18:29, 73) Patrick Higgins IRL 18:34, 74) Kristjan Trossmann EST 18:35, 75) Wil Smith CAN 18:40, 75) Ross Smith USA 18:40, 77) Eric Bone USA 18:51, 78) Leif Anderson USA 19:00, 79) Blair Trewin AUS 19:25, 80) Fco. Manuel Navarro Cutillas ESP 19:43, 81) Juan Manuel Merida ESP 20:26, 82) Clem McGrath USA 21:03.

Event 10: Long distance, pair-start (23 July)

Women

1) Anne Margrethe Hausken NOR 1:12:41, 2) Minna Kauppi FIN 1:14:12, 3) Ingunn Hultgreen Weltzien NOR 1:15:15, 4) Emma Engstrand SWE 1:15:23, 5) Sofie Johansson SWE 1:16:34, 6) Lina Bäckström SWE 1:18:40, 7) Aija Skrastina LAT 1:19:59, 8) Liisa Anttila FIN 1:20:28, 9) Lea Müller SUI 1:20:42, 10) Åsa Hellquist SWE 1:20:59, 11) Linnea Gustafsson SWE 1:21:26, 12) Bodil Holmström FIN 1:21:28, 13) Line Hagmann NOR 1:21:55, 14) Katri Lindeqvist FIN 1:22:47, 15) Angela Wild SUI 1:23:06, 16) Franziska Wolleb SUI 1:23:08, 17) Maria Rantala FIN 1:23:17, 18) Rahel Friederich SUI 1:23:46, 19) Ines Brodmann SUI 1:24:18, 20) Elise Egseth NOR 1:24:41, 21) Marianne Riddervold NOR 1:25:15, 22) Camilla Berglund SWE 1:25:26, 23) Signe Søes DEN 1:25:39, 23) Annika Billstam SWE 1:25:39, 25) Irina Petrova RUS 1:26:48, 26) Lina Persson SWE 1:27:21, 27) Caroline Cejka SUI 1:27:26, 28) Fanni Gyurkó HUN 1:27:59, 29) Marianne Andersen NOR 1:28:04, 30) Jenny Lönnkvist SWE 1:28:59, 30) Rasa Ptašekaite LTU 1:28:59, 32) Riina Kuuselo FIN 1:29:39, 33) Annika Rihma EST 1:29:54, 34) Inga Kazlauskaite LTU 1:30:08, 35) Hillary Saeger USA 1:30:24, 36) Mari Fasting NOR 1:30:44, 37) Marika Mikkola FIN 1:30:45, 38) Sabine Hauswirth SUI 1:31:53, 39) Sandra Zürcher USA 1:32:03, 40) Zsuzsa Fey ROU 1:33:09, 41) Annabel Fernández-Valledor ESP 1:34:25, 42) Karoliina Sundberg FIN 1:38:30, 43) Liis Johanson EST 1:40:35, 44) Piret Klade EST 1:41:34, 45) Jasmin Neve AUS 1:42:11, 46) Kirsten Fairfax AUS 1:42:41, 47) Ekaterina Orekhova USA 1:42:45, 48) Alison Crocker USA 1:44:13, 49) Marit Thea Lillehov AUT 1:45:31, 50) Tiina Laas EST 1:51:17, 51) Viktoria Brautigam USA 1:54:49, 52) Indre Valaite LTU 2:22:04, 53) Mikiko Minagawa JPN 2:50:41, 54) Wing Man So HKG 3:02:45; Cristina Luis USA DSQ.

Men

1) Tero Föhr FIN 1:29:33, 2) Baptiste Rollier SUI 1:31:07, 3) Dmitriy Tsvetkov RUS 1:31:45, 4) Øystein Kvaal Østerbø NOR 1:32:09, 5) Mats Troeng SWE 1:32:47, 6) Marc Lauenstein SUI 1:32:51, 7) Mats Haldin FIN 1:33:21, 8) Pasi Ikonen FIN 1:33:40, 9) Thierry Gueorgiou FRA 1:34:55, 10) David Schneider SUI 1:35:01, 11) Olle Kärner EST 1:35:07, 12) Daniel Hubmann SUI 1:35:09, 13) Damien Renard FRA 1:35:49, 14) Scott Fraser GBR 1:35:51, 15) Matthias Merz SUI 1:35:52, 16) Simonas Krepsta LTU 1:36:47, 17) Francois Gonon FRA 1:37:25, 18) Topi Anjala FIN 1:37:42, 19) Peter Öberg SWE 1:37:44, 19) Alexey Bortnik RUS 1:37:44, 21) William Lind SWE 1:37:51, 22) Lars Skjeset NOR 1:37:53, 23) Anders Tiltnes NOR 1:38:06, 24) Jörgen Wickholm FIN 1:38:07, 25) Erik Öhlund SWE 1:38:08, 26) Valentin Novikov RUS 1:38:35, 27) Carl Waaler Kaas NOR 1:38:55, 28) Mattias Millinger SWE 1:39:13, 29) Tuomas Tervo FIN 1:39:29, 30) Erik Axelsson SWE 1:40:18, 31) Anders Skarholt NOR 1:40:40, 32) Martinš Sirmais LAT 1:40:55, 33) Felix Breitschädel AUT 1:41:31, 34) Roger Casal Fernandez ESP 1:41:36, 35) Mikkel Lund DEN 1:41:43, 36) Tue Lassen DEN 1:41:57, 37) Matthias Müller SUI 1:42:30, 38) Benno Schuler SUI 1:43:34, 39) Mattias Karlsson SWE 1:44:31, 40) Rasmus Søes DEN 1:45:12, 41) Dmitry Mikhalkin BLR 1:45:36, 42) Andreas Rüedlinger SUI 1:45:47, 43) Andreas Jansson SWE 1:47:01, 44) Graham Gristwood GBR 1:47:10, 45) Anatolijs Tarasovs LAT 1:47:43, 46) Markus Puusepp EST 1:48:31, 47) Christian Christensen DEN 1:48:44, 48) Leonid Novikov RUS 1:49:05, 49) Csaba Gösswein HUN 1:49:30, 50) Johan Runesson SWE 1:50:11, 51) Michael Adams NZL 1:50:16, 52) Anders Holmberg SWE 1:50:45, 53) Brent Langbakk CAN 1:54:16, 54) Patrick Higgins IRL 1:56:14, 54) Ross Morrison NZL 1:56:14, 56) Julian Dent AUS 1:56:24, 57) Liutauras Bilevicius LTU 1:57:21, 58) Michael Smith CAN 1:58:50, 59) Eric Bone USA 2:01:26, 60) Kristjan Trossmann EST 2:02:22, 61) Lauri Tammemäe EST 2:03:07, 62) Ross Smith USA 2:05:23, 63) Bryn Davies NZL 2:06:41, 64) Leif Anderson USA 2:09:06, 65) Blair Trewin AUS 2:12:24, 66) Juan Manuel Merida ESP 2:14:13, 67) Fco. Manuel Navarro Cutillas ESP 2:14:30, 68) Jon Torrance CAN 2:16:06, 69) Henrik Berg SWE 2:16:10, 70) Clem McGrath USA 2:18:05; Takashi Sakamoto JPN DSQ, Audun Weltzien NOR DSQ, Oli Johnson GBR DSQ, Jarkko Huovila FIN DSQ, Egor Kostylev RUS DSQ, Hans Trøan NOR DSQ, Renars Roze LAT DSQ, Anders Nordberg NOR DSQ, Sergey Detkov RUS DSQ, Christian Nielsen DEN DSQ.

Event 11: Middle distance (24 July)

Women

1) Anne Margrethe Hausken NOR 37:17, 2) Ingunn Hultgreen Weltzien NOR 38:57, 3) Angela Wild SUI 39:02, 4) Sofie Johansson SWE 39:05, 5) Tatyana Riabkina RUS 39:13, 6) Bodil Holmström FIN 39:14, 7) Liis Johanson EST 39:15, 8) Maria Rantala FIN 39:19, 9) Camilla Berglund SWE 39:42, 10) Liisa Anttila FIN 39:48, 11) Lina Bäckström SWE 39:49, 12) Minna Kauppi FIN 39:55, 13) Marianne Andersen NOR 40:15, 14) Annika Billstam SWE 41:05, 15) Line Hagmann NOR 41:15, 16) Annika Rihma EST 41:18, 17) Franziska Wolleb SUI 41:30, 18) Marika Mikkola FIN 41:41, 19) Aija Skrastina LAT 42:00, 20) Hillary Saeger USA 42:01, 21) Marianne Riddervold NOR 42:51, 22) Larisa Stanchenko RUS 43:04, 23) Sandy Hott CAN 43:11, 24) Mari Fasting NOR 43:27, 25) Riina Kuuselo FIN 43:38, 26) Emma Engstrand SWE 44:01, 27) Ines Brodmann SUI 44:03, 28) Sabine Hauswirth SUI 44:26, 29) Caroline Cejka SUI 44:35, 30) Rahel Friederich SUI 45:03, 31) Zsuzsa Fey ROU 45:07, 32) Elise Egseth NOR 45:13, 33) Linnea Gustafsson SWE 45:35, 34) Annabel Fernández-Valledor ESP 45:36, 35) Karoliina Sundberg FIN 45:40, 36) Åsa Hellquist SWE 46:15, 37) Sara Lüscher SUI 46:43, 38) Irina Petrova RUS 47:14, 39) Signe Søes DEN 48:14, 40) Alison Crocker USA 48:18, 41) Jasmin Neve AUS 48:35, 42) Jenny Lönnkvist SWE 48:36, 43) Indre Valaite LTU 48:56, 44) Rasa Ptašekaite LTU 49:16, 45) Marit Thea Lillehov AUT 51:29, 46) Inga Kazlauskaite LTU 52:33, 47) Ekaterina Orekhova USA 52:37, 48) Sandra Zürcher USA 54:14, 49) Tiina Laas EST 54:32, 50) Kirsten Fairfax AUS 55:20, 51) Fanni Gyurkó HUN 57:00, 52) Viktoria Brautigam USA 57:07, 53) Mikiko Minagawa JPN 77:15, Katri Lindeqvist FIN DSQ, Lea Müller SUI DSQ, Emma Johansson SWE DSQ, Piret Klade EST DSQ.

Men

1) Daniel Hubmann SUI 31:38, 2) Thierry Gueorgiou FRA 31:41, 3) Baptiste Rollier SUI 31:57, 4) Valentin Novikov RUS 31:59, 5) Dmitriy Tsvetkov RUS 32:48, 6) Peter Öberg SWE 32:56, 7) Anders Nordberg NOR 33:00, 8) Marc Lauenstein SUI 33:07, 9) Audun Weltzien NOR 33:38, 10) Pasi Ikonen FIN 33:47, 11) Tero Föhr FIN 33:49, 12) Egor Kostylev RUS 33:51, 13) Graham Gristwood GBR 34:00, 14) Matthias Merz SUI 34:01, 15) David Schneider SUI 34:03, 16) William Lind SWE 34:04, 17) Topi Anjala FIN 34:10, 18) Øystein Kvaal Østerbø NOR 34:19, 19) Mats Troeng SWE 34:40, 20) Lars Skjeset NOR 35:02, 21) Anders Holmberg SWE 35:03, 22) Mattias Millinger SWE 35:11, 23) Anders Skarholt NOR 35:14, 24) Csaba Gösswein HUN 35:15, 25) Scott Fraser GBR 35:21, 26) Matthias Müller SUI 35:23, 27) Leonid Novikov RUS 35:26, 28) Alexey Bortnik RUS 35:27, 29) Andreas Jansson SWE 35:30, 30) Mikkel Lund DEN 35:33, 30) Jarkko Huovila FIN 35:33, 32) Benno Schuler SUI 35:37, 33) Christian Nielsen DEN 35:40, 34) Anders Tiltnes NOR 35:41, 35) Oli Johnson GBR 35:44, 36) Julian Dent AUS 35:46, 37) Erik Axelsson SWE 35:55, 37) Felix Breitschädel AUT 35:55, 39) Mats Haldin FIN 36:02, 40) Dmitry Mikhalkin BLR 36:11, 41) Carl Waaler Kaas NOR 36:24, 42) Roger Casal Fernandez ESP 36:30, 43) Ross Morrison NZL 36:32, 44) Mattias Karlsson SWE 36:43, 45) Fabian Hertner SUI 36:45, 46) Olle Kärner EST 36:56, 47) Tuomas Tervo FIN 37:12, 48) Anatolijs Tarasovs LAT 37:26, 49) Antti Harju FIN 37:45, 50) Christian Christensen DEN 37:53, 51) Tue Lassen DEN 38:13, 52) Sergey Detkov RUS 38:19, 52) Simonas Krepsta LTU 38:19, 54) Andreas Rüedlinger SUI 38:24, 55) Erik Öhlund SWE 38:59, 56) Markus Puusepp EST 39:10, 57) Michael Smith CAN 39:29, 58) Rasmus Søes DEN 39:37, 59) Eric Bone USA 40:56, 60) Lauri Tammemäe EST 41:21, 61) Renars Roze LAT 41:38, 62) Jörgen Wickholm FIN 42:14, 63) Brent Langbakk CAN 43:12, 64) Patrick Higgins IRL 43:44, 65) Juan Manuel Merida ESP 43:56, 66) Liutauras Bilevicius LTU 44:06, 67) Bryn Davies NZL 44:24, 68) Fco. Manuel Navarro Cutillas ESP 45:27, 69) Leif Anderson USA 46:54, 70) Wil Smith CAN 47:04, 71) Damien Renard FRA 48:04, 72) Blair Trewin AUS 49:11, 73) Johan Runesson SWE 49:24, 74) Takashi Sakamoto JPN 49:42, 75) Michael Adams NZL 50:05, 76) Jon Torrance CAN 50:54, 77) Clem McGrath USA 50:57, 78) Ross Smith USA 53:48, 79) Kristjan Trossmann EST 56:28, 80) Henrik Berg SWE 66:46; Francois Gonon FRA DSQ, Martinš Sirmais LAT DSQ, Marius Bjugan NOR DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • World Masters Ski Orienteering Championships
    4-12 March 2018

  • EOC

    European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2018
    26 June - 1 July 2018

  • World Masters Orienteering Championships
    5 -13 July 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation