World Cup 2008 Round 2 (Events 4-5)

Siggerud, Norway

Results

Event 4: Middle distance (20 June)

Women (Length: 4.7 km, Climb: 280 m, Controls: 18)

1) Anne Margrethe Hausken NOR 35:55, 2) Sofie Johansson SWE 36:51, 3) Helena Jansson SWE 37:10, 4) Annika Billstam SWE 37:53, 5) Emma Engstrand SWE 38:18, 6) Heli Jukkola FIN 38:19, 7) Lina Bäckström SWE 38:38, 8) Marianne Andersen NOR 38:57, 9) Minna Kauppi FIN 39:18, 10) Vroni König-Salmi SUI 39:37, 11) Marianne Riddervold NOR 40:32, 12) Åsa Hellqvist SWE 40:47, 13) Ingunn Hultgreen Weltzien NOR 41:14, 14) Signe Søes DEN 41:20, 15) Line Hagmann NOR 41:48, 16) Anne Marie Bleken NOR 42:32, 17) Lene Bergersen NOR 43:05, 18) Mari Fasting NOR 43:27, 19) Cèline Dodin FRA 43:38, 20) Jo Allison AUS 44:11, 21) Eva Svensson SWE 44:45, 22) Lea Müller SUI 45:16, 23) Franziska Wolleb SUI 45:32, 24) Grace Elson AUS 45:44, 25) Zsuzsa Fey ROU 45:59, 26) Ines Brodmann SUI 46:13, 27) Inga Kazlauskaite LTU 46:41, 28) Rahel Friederich SUI 46:51, 29) Linnea Gustafsson SWE 47:16, 30) Angela Wild SUI 47:34, 31) Aija Skrastina LAT 47:51, 32) Sandy Hott CAN 48:45, 33) Rasa Ptasekaite LTU 48:50, 34) Ingvild Gjessing NOR 49:04, 35) Brigitte Mühlemann SUI 49:10, 36) Guro Flatekval NOR 49:44, 37) Ane Linde DEN 51:13, 38) Pippa Whitehouse GBR 51:42, 39) Michela Guizzardi ITA 51:45, 40) Christiane Trösse GER 54:31, 41) Line Søderlund DEN 55:58, 42) Lizzie Ingham NZL 1:01, 43) Greta Knarston NZL 1:03, 44) Ekaterina Orekhova USA 1:12:30, 45) Ailbhe Creedon IRL 1:22:35; Heidi Østlid Bagstevold NOR DSQ, Seline Stalder SUI DSQ, Elise Egseth NOR DSQ.

Men (Length: 6.1 km, Climb: 310 m, Controls: 22)

1) Anders Nordberg NOR 38:28, 2) Pasi Ikonen FIN 39:10, 3) Thierry Gueorgiou FRA 39:21, 4) Marc Lauenstein SUI 39:43, 5) Mats Haldin FIN 40:02, 6) Emil Wingstedt SWE 40:14, 7) Tero Föhr FIN 40:18, 8) Anders Holmberg SWE 40:43, 9) Daniel Hubmann SUI 40:47, 10) Carl Waaler Kaas NOR 40:56, 11) Hans Trøan NOR 40:58, 12) Tue Lassen DEN 41:04, 13) Anders Tiltnes NOR 41:25, 14) Audun Hultgreen Weltzien NOR 41:32, 15) Matthias Merz SUI 41:33, 16) Graham Gristwood GBR 41:47, 17) Mats Troeng SWE 41:57, 18) Baptiste Rollier SUI 41:59, 19) Antti Harju FIN 42:05, 20) Lars Skjeset NOR 42:09, 21) Øystein Kvaal Østerbø NOR 42:14, 22) Benno Schuler SUI 42:31, 23) Holger Hott NOR 42:32, 24) Bjørn Eriksen NOR 42:36, 25) Mikkel Lund DEN 42:49, 26) Francois Gonon FRA 42:59, 27) David Schneider SUI 43:02, 28) Sebastian Jägler SUI 43:26, 29) Scott Fraser GBR 43:45, 30) Andreas Jansson SWE 44:01, 31) Mattias Karlsson SWE, 44:08, 32) Martins Sirmais LAT 44:11, 33) John Duncan GBR 44:20, 34) Henrik Löfås SWE 44:30, 35) Rasmus Søes DEN 44:43, 36) Audun Bjerkrein Nilsen NOR 45:01, 37) Julian Dent AUS 45:13, 38) Christian Christensen DEN 45:14, 39) Håvard Lucassen NOR 45:15, 40) Damien Renard FRA 45:18, 41) Marco Seppi ITA 45:21, 42) Christian Kahrs NOR 46:03, 43) Felix Breitschädel AUT 46:21, 44) Alessio Tenani ITA 46:24, 45) David Sheperd AUS 46:28, 46) Erik Johansson SWE 46:30, 47) Dominik Koch SUI 46:31, 48) Christian Bobach DEN 46:49, 49) Simon Upphill AUS 47:12, 50) Rune Olsen DEN 47:39, 51) Liutauras Bilevicius LTU 48:08, 52) Edgars Bertuks LAT 48:13, 53) Ross Morrison NZL 48:23, 54) Klaus Schgaguler ITA 49:08, 55) Mike Smith CAN 49:13, 56) Erik Rost SWE 49:50, 57) Stefan Zingg SUI 51:00, 58) Renars Roze LAT 52:30, 59) James Bradshaw NZL 54:51, 60) Thomas Reynolds NZL 56:05, 61) Lino Legac CRO 56:15, 62) Blair Trewin AUS 1:01:07, 63) David Healy IRL 1:01:18, 64) Eric Bone USA 1:02:00, 65) Torben Wendler GER 1:03:09, 66) Simon Jager NZL 1:07:43, 67) Darren Burke IRL 1:12:10; Jürgen Einpaul EST DNS, Lauri Tammemäe EST DNS.

Event 5: Long distance, chasing start (21 June)

Women (Length: 4.7+10.6 km, Climb: 280+515 m, Controls: 18+31)

1) Minna Kauppi FIN 2:04:06, 2) Anne Margrethe Hausken NOR 2:04:10, 3) Helena Jansson SWE 2:07:10, 4) Lina Bäckström SWE 2:07:11, 5) Annika Billstam SWE 2:07:12, 6) Sofie Johansson SWE 2:11:00, 7) Emma Engstrand SWE 2:11:49, 8) Vroni König-Salmi SUI 2:11:55, 9) Marianne Riddervold NOR 2:12:07, 10) Ingunn Hultgreen Weltzien NOR 2:18:00, 11) Signe Søes DEN 2:18:05, 12) Anne Marie Bleken NOR 2:21:13, 13) Cèline Dodin FRA 2:21:18, 14) Mari Fasting NOR 2:21:46, 15) Lea Müller SUI 2:24:41, 16) Guro Flatekval NOR 2:24:45, 17) Linnea Gustafsson SWE 2:24:54, 18) Lene Bergersen NOR 2:24:56, 19) Aija Skrastina LAT 2:25:01, 20) Franziska Wolleb SUI 2:25:05, 21) Åsa Hellqvist SWE 2:26:56, 22) Eva Svensson SWE 2:29:14, 23) Line Hagmann NOR 2:31:30, 24) Brigitte Mühlemann SUI 2:33:51, 25) Ingvild Gjessing NOR 2:34:13, 26) Rasa Ptasekaite LTU 2:34:24, 27) Zsuzsa Fey ROU 2:34:29, 28) Sandy Hott CAN 2:35:08, 29) Inga Kazlauskaite LTU 2:36:17, 30) Angela Wild SUI 2:36:39, 31) Rahel Friederich SUI 2:37:45, 32) Ines Brodmann SUI 2:38:26, 33) Pippa Whitehouse GBR 2:42:04, 34) Grace Elson AUS 2:42:20, 35) Jo Allison AUS 2:47:00, 36) Michela Guizzardi ITA 2:54:33, 37) Line Søderlund DEN 3:00:21, 38) Christiane Trösse GER 3:04:58, 39) Ekaterina Orekhova USA 3:27:33, 40) Ailbhe Creedon IRL 4:35:08; Heli Jukkola FIN DNS, Marianne Andersen NOR DNS, Ane Linde DEN DNS.

Men (Length: 6.1+15.7 km, Climb: 310+700 m, Controls: 22+36)

1) Tero Föhr FIN 2:21:40, 2) Emil Wingstedt SWE 2:21:44, 3) Daniel Hubmann SUI 2:22:12, 4) Mats Haldin FIN 2:22:30, 5) Tue Lassen DEN 2:22:46, 6) Anders NORdberg NOR 2:22:56, 7) Baptiste Rollier SUI 2:26:38, 8) Mats Troeng SWE 2:27:26, 9) Hans Trøan NOR 2:27:34, 10) Carl Waaler Kaas NOR 2:27:46, 11) Audun Hultgreen Weltzien NOR 2:28:56, 12) Anders Holmberg SWE 2:29:25, 13) Antti Harju FIN 2:29:37, 14) Francois Gonon FRA 2:30:03, 15) Henrik Löfås SWE 2:30:10, 16) David Schneider SUI 2:30:13, 17) Anders Tiltnes NOR 2:30:53, 18) Benno Schuler SUI 2:31:27, 19) Øystein Kvaal Østerbø NOR 2:31:54, 20) Graham Gristwood GBR 2:32:49, 21) Håvard Lucassen NOR 2:33:34, 22) Rasmus Søes DEN 2:35:06, 23) Bjørn Eriksen NOR 2:35:39, 24) Christian Kahrs NOR 2:35:47, 25) Audun Bjerkrein Nilsen NOR 2:35:58, 26) Christian Christensen DEN 2:36:03, 27) Sebastian Hägler SUI 2:38:34, 28) John Duncan GBR 2:39:17, 29) Martins Sirmais LAT 2:39:57, 30) Felix Breitschädel AUT 2:41:26, 31) Dominik Koch SUI 2:44:03, 32) Julian Dent AUS 2:44:11, 33) David Sheperd AUS 2:44:40, 34) Erik Johansson SWE 2:44:51, 35) Rune Olsen DEN 2:44:56, 36) Erik Rost SWE 2:45:02, 37) Edgars Bertuks LAT 2:47:53, 38) Stefan Zingg SUI 2:53:53, 39) Klaus Schgaguler ITA 2:54:25, 40) Alessio Tenani ITA 2:55:09, 41) Simon Upphill AUS 2:57:15, 42) Liutauras Bilevicius LTU 3:02:12, 43) Renars Roze LAT 3:23:43, 44) Lino Legac CRO 3:31:54, 45) Eric Bone USA 3:51:44; Pasi Ikonen FIN DSQ, Thierry Gueorgiou FRA DSQ, Marc Lauenstein SUI DNS, Matthias Merz SUI DNF, Lars Skjeset NOR DSQ, Holger Hott NOR DNS, Mikkel Lund DEN DNS, Scott Fraser GBR DNF, Andreas Jansson SWE DNF, Mattias Karlsson SWE DNS, Damien Renard FRA DNF, Marco Seppi ITA DNF, Christian Bobach DEN DNS, Ross Morrison NZL DSQ, James Bradshaw NZL DSQ, Blair Trewin AUS DSQ, David Healy IRL DSQ, Torben Wendler GER DNS, Darren Burke IRL DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation