World Trail Orienteering Championships 2010

Trondheim, Norway

8 – 13 August
Website: http://woc2010.com/wtoc.php
IOF Senior Event Adviser: Brian Parker (GBR)
Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 1

Results:

Individual competition (Paralympic class)

1) Ola Jansson SWE, points 43, time 67, 2) Lennart Wahlgren SWE, points 41, time 33,5, 3) Søren Saxtorph DEN, points 41, time 51, 4) Pekka Seppä FIN, points 41, time 75,5, 5) Fruzsina Biro HUN, points 41, time 114, 6) Zdenko Horjan CRO, points 40, time 97, 7) Christian Gieseler GER, points 39, time 62, 8) Michael Johansson SWE, points 39, time 97,5, 9) Kari Pinola FIN, points 38, time134, 10) Laima Lazinskiene LTU, points 38, time183,5, 11) Pavel Dudík CZE, points 38, time 213,5, 12) Ivica Bertol CRO, points 37, time 110, 13) Jan Erik Haug NOR, points 37, time 118, 14) Dmitry Kucherenko RUS, points 36, time 48,5, 15) Yegor Surkov UKR, points 36, time127,5, 16) Rolf Karlsson SWE, points 35, time 91,5, 17) Peter Roberts GBR, points 35, time 101,5, 18) Borisas Gavrilovas LTU, points 35, time 126,5, 19) Egil Sønsterudbråten NOR, points 35, time 135, 20) Vladyslav Poznianskyi UKR, points 35, time 161, 21) Pavel Shmatov RUS, points 35, time 198,5, 22) Matti Mäntyniemi FIN, points 34, time 134,5, 23) Evaldas Butrimas LTU, points 34, time 283,5, 24) David Irving USA, points 34, time 322,5, 25) Arne Ask NOR, points 33, time 116,5, 26) Bohuslav Hulka CZE, points 33, time 291,5, 27) Boris Dvorský CZE, points 32, time 137, 28) Oleksandr Svynarov UKR, points 32, time 204,5, 29) Dick Keighley GBR, points 32, time 282, 30) Hidetou Kijima JPN, points 31, time 118, 31) Andrey Shiryaev RUS, points 31, time 131,5, 32) Andrejs Sulcs LAT, points 31, time 234, 33) Roberta Falda ITA, points 31, time 247, 34) Knud Vogelius DEN, points 30, time 94,5, 35) Jahn Petersen DEN, points 27, time 124, 36) Glen Cafferty USA, points 27, time 177,5, 37) Valdis Strods LAT, points 26, time 129, 38) John Crosby GBR, points 26, time 172, 39) Jean-Charles Schintzius FRA, points 25, time 272, 40) Guntis Jakubovskis LAT, points 23, time 361,5, 41) Serge Klipfel FRA, points 22, time 179, 42) Agata Ludwiczak POL, points 21, time 177, 43) Nagamitu Mori JPN, points 19, time 194,5.

Individual competition (Open class)

1) Stig Gerdtman SWE, points 44, time 76, 2) Lauri Kontkanen FIN, points 43, time 68,5, 3) Ivo Tisljar CRO, points 43, time 113,5, 4) Anne Straube GER, points 41, time 113, 5) Martin Jullum NOR, points 41, time 121, 6) Pertti Hartman FIN, points 41, time 154, 7) Martin Fredholm SWE, points 40, time 58, 8) Jari Turto FIN, points 40, time 87, 9) Anna Råberg SWE, points 40, time 115, 10) Zita Ruksane LAT, points 40, time 142, 11) Joseph Brautigam USA, points 40, time 154, 12) Tetiana Chernysh UKR, points 40, time 170,5, 13) Libor Forst CZE, points 39, time 94, 14) Lars Waaler NOR, points 39, time 100, 15) Vibeke Vogelius DEN, points 39, time 102,5, 16) Alexander Kobzarev RUS, points 39, time 111,5, 17) Norihiro Suzuki JPN, points 39, time 123,5, 18) Guido Michelotti ITA, points 39, time 127, 19) Tadeus Simkovic LTU, points 39, time 169,5, 20) Sergii Stoian UKR, points 39, time 203, 21) Janis Gaidelis LAT, points 39, time 251,5, 22) Kjetil Waaler NOR, points 38, time 26, 23) Frédéric Jordan FRA, points 38, time 94, 24) Evaldas Liekmanis LTU, points 38, time 137, 25) Wilbert Hollinger IRL, points 38, time 187,5, 26) John Kewley GBR, points 37, time 59, 27) Jekabs Narvaiss LAT, points 37, time 70, 28) Maria Krog Schulz DEN, points 37, time 107, 29) Jasminka Cindric Perkovic CRO, points 37, time 114, 30) Ian Ditchfield GBR, points 37, time 133, 31) Remo Madella ITA, points 37, time 168,5, 32) Mykola Opanasenko UKR, points 37, time 185, 33) Piotr Zielczynski POL, points 37, time 190, 34) Haruo Kimura JPN, points 36, time 142, 35) Toru Tanaka JPN, points 36, time 162, 36) Grita Miliauskaite LTU, points 36, time 258, 37) Dalibor Perkovic CRO, points 35, time 205, 38) Mark Heikoop NED, points 34, time 109,5, 39) Alexander Ilyushin RUS, points 34, time 114,5, 40) Alan Gartside IRL, points 34, time 145, 41) Vitaliy Kyrychenko UKR, points 34, time 196,5, 42) Lenka Forstová CZE, points 33, time 158, 43) Michael Poulsen USA, points 33, time 298,5, 44) Dave Gittus GBR, points 30, time 141, 45) Marina Borisenkova RUS, points 30, time 165, 46) Sharon Crawford USA, points 30, time 184,5, 47) Marina Beltramo ITA, points 30, time 226,5, 48) Lars Ole Larsen DEN, points 30, time 286,5, 49) Carine Huguet FRA, points 29, time 292,5, 50) Gordon Stephens IRL, points 26, time 224, 51) Julia Zielczynska POL, points 23, time 190, 52) Mieczyslaw Zielczynski POL, points 17, time 356.

Team competition

1) Sweden, points 84, time 114 (Stig Gerdtman, Martin Fredholm, Anna Råberg, Ola Jansson, Lennart Wahlgren, Rolf Karlsson), 2) Finland, points 81, time 258,5 (Lauri Kontkanen, Pertti Hartman, Jari Turto, Kari Pinola, Pekka Seppä, Matti Mäntyniemi), 3) Croatia, points 76, time 185,5 (Ivo Tisljar, Jasminka Cindric Perkovic, Dalibor Perkovic, Zdenko Horjan, Ivica Bertol), 4) Norway, points 74, time 233,5 (Martin Jullum, Kjetil Waaler, Lars Waaler, Jan Erik Haug, Arne Ask, Egil Sønsterudbråten), 5) Lithuania, points 71, time 379 (Tadeus Simkovic, Evaldas Liekmanis, Grita Miliauskaite, Laima Lazinskiene, Borisas Gavrilovas, Evaldas Butrimas), 6) Ukraine, points 69, time 337,5 (Tetiana Chernysh, Mykola Opanasenko, Vitaliy Kyrychenko, Yegor Surkov, Vladyslav Poznianskyi, Oleksandr Svynarov), 7) Denmark, points 67, time 229 (Vibeke Vogelius, Maria Krog Schulz, Lars Ole Larsen, Søren Saxtorph, Knud Vogelius, Jahn Petersen), 8) Russia, points 67, time 242 (Alexander Kobzarev, Marina Borisenkova, Alexander Ilyushin, Pavel Shmatov, Dmitry Kucherenko, Andrey Shiryaev), 9) Great Britain, points 67, time 311,5 (John Kewley, Ian Ditchfield, Dave Gittus, Peter Roberts, Dick Keighley, John Crosby), 10) Latvia, points 66, time 304 (Jekabs Narvaiss, Zita Ruksane, Janis Gaidelis, Andrejs Sulcs, Valdis Strods, Guntis Jakubovskis), 11) Czech Republic, points 64, time 492,5 (Libor Forst, Lenka Forstová, Pavel Dudík, Bohuslav Hulka, Boris Dvorský), 12) United States, points 63, time 589,5 (Joseph Brautigam, Michael Poulsen, Sharon Crawford, David Irving, Glen Cafferty), 13) France, points 57, time 470 (Frédéric Jordan, Carine Huguet, Serge Klipfel, Jean-Charles Schintzius), 14) Japan, points 55, time 363 (Norihiro Suzuki, Toru Tanaka, Haruo Kimura, Hidetou Kijima, Nagamitu Mori).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation