Junior World Orienteering Championships 1990

Älvsbyn, Sweden

Results

Men

1) Mikael Boström FIN 57:17, 2) Jimmy Birklin SWE 59:58, 3) Sören Nymalm SWE 1:00:08, 4) Mikael Palmberg SWE 1:01:07, 5) Ali Kousko SWE 1:01:49, 6) Klas Karlsson SWE 1:01:58, 7) Kimmo Liljeström FIN 1:02:33, 8) Ivars Zagars URS 1:02:50, 9) Tore Sandvik NOR 1:04:32, 10) Tomas Prokes TCH 1:04:42, 11) Alain Berger SUI 1:06:10, 12) Mutiu Ovidiu ROM 1:06:20, 13) Rudolf Ropek TCH 1:07:27, 14) Pavel Zemlik TCH 1:07:40, 15) Alasdair Thin GBR 1:08:21, 16) Janis Ozolins URS 1:08:31, 17) Harald Bakke NOR 1:09:10, 18) Jari Laitamäki FIN 1:09:52, 19) Ulf Karlsson SWE 1:10:20, 20) Jussi Aumo FIN 1:10:38, 21) Rolf Breckle BRD 1:10:55, 22) Carsten Jørgensen DEN 1:11:54, 23) Jan Beguin SUI 1:11:59, 24) Geir Ausland NOR 1:12:41, 25) Tilo Pompe DDR 1:13:15, 26) Martin Hajdu HUN 1:13:46, 27) Bjørnar Lynum NOR 1:13:49, 28) Jonathan Armstrong GBR 1:14:25, 29) Thomas Jensen DEN 1:14:29, 30) Jonas Persson SWE 1:14:39, 31) Dirk Lösel BRD 1:15:00, 32) Claus Stallknecht DEN 1:15:40, 33) Roel Reynders BEL 1:16:03, 34) Adam Wojciechowski POL 1:16:24, 35) Ulrik Staugaard DEN 1:16:54, 36) Mark-Oliver Gropius BRD 1:17:00, 37) Girts Vegeris URS 1:17:02, 38) Cristiano Simoni ITA 1:17:22, 39) Thormod Berg NOR 1:17:23, 40) Brett Weihart AUS 1:17:27, 41) Filippo Foiada SUI 1:17:38, 42) Daniel Giger SUI 1:18:04, 43) Martin Freiermuth SUI 1:18:54, 44) Hugues Petit BEL 1:18:58, 45) Petr Boranek TCH 1:9:38, 46) Roberto Tunesi ITA 1:19:51, 47) Lans Taylor USA 1:20:15, 48) Pierpaolo Corona ITA 1:20:25, 49) Stephane Toussaint FRA 1:20:37, 50) Jason Inman GBR 1:21:20, 51) Jon McComb AUS 1:21:31, 52) Ferenc Soos HUN 1:21:49, 53) Adam Smith AUS 1:22:42, 54) Thierry Lamury BEL 1:23:42, 55) Janusz Porzycz POL 1:24:05, 56) Scott Simson AUS 1:24:41, 57) Lothar Halder BRD 1:25:09, 58) Brian MayCAN 1:25:48, 59) Sylvain Mougin FRA 1:26:02, 60) Zsolt Magyar HUN 1:26:11, 61) Roel van de Moortel BEL 1:27:56, 62) Reko Martti FIN 1:28:36, 63) Neil Marston GBR 1:28:41, 64) Falk Hahnel BRD 1:28:48, 65) Patrick Walder GBR 1:29:01, 66) Keld Johansen DEN 1:29:08, 67) Andrea Gobber ITA 1:29:18, 68) Milko Sakarov BUL 1:29:55, 69) Jason McCrae AUS 1:30:23, 70) Orlin Stanev BUL 1:30:25, 71) Sören Saxtorp DEN 1:30:36, 72) Sascha Hoffman BRD 1:30:57, 73) Csaba Illes HUN 1:31:17, 74) Frederic Billet FRA 1:33:21, 75) Liviu Tintar ROM 1:34:22, 76) Rafaw Fronia POL 1:34:46, 77) Ivailo Ivanov BUL 1:35:09, 78) Hartmut Schneider AUT 1:45:22, 79) Marc-Alwin Gieselmann BRD 1:36:16, 80) Naotake Inoue JPN 1:38:35, 81) Espen Bergstrøm NOR 1:40:04, 82) Samo Poljansek YUG 1:40:57, 83) Keith Graetz GBR 1:44:25, 84) Jeff Schafermeyer USA 1:45:01, 85) Ruben Casagrande ITA 1:49:27, 86) Hans-Georg Dobler AUT 1:49:37, 87) Jean-Marc Delaume FRA 1:49:40, 88) Ant Burnett AUS 1:51:24, 89) Wolfgang Waldhausl AUT 1:51:35, 90) Frederic Limbourg BEL 1:52:29, 91) Fabrice Thomassin FRA 1:52:55, 92) Antonio Loss ITA 1:53:02, 93) Steffen Bassler DDR 1:58:25, 94) Noel Dowell CAN 1:58:27, 95) Giuliano Rampado ITA 2:00:34, 96) Jesus Gomez ESP 2:01:38, 97) Sebastien Bousser FRA 2:03:04, 98) Jorge Pineiro Portela ESP 2:03:57, 99) Andras Simon ROM 2:18:19, 100) Aljosa Primozic YUG 2:23:54, 101) Ofer Ovadia ISR 2:34:10, 102) Ryohei Toshimitsu JPN 2:38:13, 103) Damir Gobec YUG 2:57:37, 104) Balbino Hermosillo Olmos ESP 3:09:22, Michael Tobler AUT dsq, Ory Assaf ISR dsq, Andrzei Kuczera POL dsq.

Women

1) Torunn Fossli NOR 49:36, 2) Marlena Jansson SWE 49:51, 3) Mari Lukkarinen FIN 50:28, 4) Hanne Sandstad NOR 50:51, 5) Gunilla Svärd SWE 51:58, 6) Karin Wollbrand SWE 52:42, 7) Tina Olm SWE 52:46, 8) Eija Kujansuu FIN 52:48, 9) Claire Bolland GBR 54:22, 10) Heidi Liljeström FIN 54:24, 11) Hanne Staff NOR 54:25, 12) Juliette Soulard FRA 55:05, 14) Andrea Grüniger SUI 55:27, 15) Veronique Renaud SUI 55:59, 16) Lena Hasselström SWE 56:09, 17) Kirsty Bryan-Jones GBR 56:14, 18) Tine Rasmussen DEN 56:48, 19) Berit Sofie Grydeland NOR 56:50, 20) Ingela Mattsson FIN 56:52, 21) Tuija Tammelin FIN 57:35, 22) Angelika Schläpfer SUI 58:01, 23) Emöke Paal HUN 58:13, 24) Anke Xylander DDR 58:38, 25) Elisabeth Ingvaldsen NOR 29:28, 26) Heather Monro GBR 1:00:41, 27) Terhi Holster FIN 1:02:48, 28) Meike Jäger BRD 1:03:13, 29) Anke Horn BRD 1:03:25, 30) Katy McNeil GBR 1:03:47, 31) Anja Malling DEN 1:03:49, 32) Karolina Arewång SWE 1:04:13, 33) Sandra Frei SUI 1:04:34, 34) Heike Hierzegger AUT 1:05:02, 35) Gunda Fischer DDR 1:05:50, 36) Magdalena Dura POL 1:06:04, 37) Stela Datscheva BUL 1:06:06, 38) Julia Cioban ROM 1:06:07, 39) Joanna Gorajska POL 1:06:38, 40) Katalin Nagyagi HUN 1:07:06, 41) Marcela Kubatkova TCH 1:07:26, 42) Margit Breckle BRD 1:08:14, 43) Inger Kemp DEN 1:08:30, 44) Clare Hawthorne AUS 1:08:51, 45) Joanna Wapucka POL 1:09:02, 46) Jeanette Andersen DEN 1:09:07, 47) Yvonne Fjorside DEN 1:09:56, 48) Brigitte Steiger SUI 1:10:01, 49) Lone Hansen DEN 1:10:32, 50) Jana Cieslarova TCH 1:11:03, 51) Sophie Antoine FRA 1:11:42, 52) Monika Bajer POL 1:11:52, 53) Kinga Kerekes ROM 1:12:16, 54) Kerstin Kahmann BRD 1:13:20, 55) Jeni Martin NZL 1:13:34, 56) Christine Billet FRA 1:13:39, 57) Nikolina Lubov BUL 1:15:27, 58) Orsolva Deseo HUN 1:15:39, 59) Mari Todd GBR 1:16:36, 60) Kerstin Giger SUI 1:19:10, 61) Barbara Tobler AUT 1:20:31, 62) Eva Mestrovic YUG 1:20:32, 63) Mary Fien AUS 1:21:10, 64) Cathy Liggins AUS 1:21:50, 65) Nina Waddington CAN 1:22:46, 66) Eleonora Pavlova BUL 1:22:50, 67) Radka Langrova TCH 1:23:03, 68) Sarah Noot GBR 1:24:23, 69) Jenny Kiessling DDR 1:24:58, 70) Antonella Valer ITA 1:25:03, 71) Helga Bertoldi ITA 1:25:13, 72) Hana Dolezelova TCH 1:30:45, 73) Katalin Lovasi HUN 1:32:38, 74) Sandra Oberger AUT 1:34:24, 75) Larisa Pop ROM 1:39:34, 76) Naoko Satou JPN 1:44:19, 77) Andreia Anzur YUG 1:50:32, 78) Philippa McNeil CAN 1:52:38, 79) Elena Rampado ITA 1:54:19, 80) Alison Skinner CAN 1:56:40, 81) Margarita Garrido Espinos ESP 2:14:17, 82) Rika Tajima JPN 2:41:13.

Relay

Women

1) Norway 1.42.05 (Hanne Staff, Torunn Fosli, Hanne Sandstad), 2) Sweden 1.43.20 (Gunilla Svärd, Karin Wollbrand, Marlena Jansson), 3) Finland 1.45.07 (Tuija Tammerin, Eija Kujansuu, Mari Lukkarinen), 4) Hungary 1.55.53 (Katalin Nagyagi, Orsolya Deseö,  Emöke Paal), 5) Great Britain 1.56.27 (Heather Monro, Kirsty Bryan Jones, Claire Bolland), 6) Switzerland 2.00.45 (Veronique Renaud, Kirsten Giger, Birgitte Steiger), 7) Czechoslovakia 2.02.29 (Radka Langrova, Marcela Kubatkova, Jana Cieslarova), 8) Denmark 2.02.41 (Tine Rasmussen,  Inger Kemp, Anja Malling), 9) Bulgaria 2.03.27 (Lubov Nikolina, Stela Datscheva, Eleonora Pavlova), 10) Australia 2.06.37 (Clare Hawthorne, Cathy Liggins, Mary Fein)

Men

1) Finland 2.03.29 (Mikael Boström, Sören Nymalm, Kimmo Liljeström), 2) Sweden 2.05.11 (Mikael Palmberg, Klas Karlsson, Jimmy Birklin), 3) Norway 2.11.48 (Tore Sandvik, Espen Bergström, Harald Bakke), 4) Soviet Union 2.12.05 (Girts Vegeris, Janis Ozolins, Ivars Zakars), 5) Czechoslovakia 1.13.18 (Petr Beranek, Tomas Prokes, Rudolf Ropek), 6) Switzerland 2.14.50 (Daniel Giger, Jan Beguin, Alain Berger), 7) Hungary 2.21.58 (Martin Hajdu, Zsolt Magyar, Ferenc Soos), 8) Great Britain 2.12.05 (Jason Inman, Jo Armstrong, Alasdair Thin), 9) Denmark 2.26.44 (Claus Stallknecht, Thomas Jensen, Carsten Jörgensen), 10) German Democratic Republic 2.29.32 (Falk Hähnel, Steffen Bässler, Tilo Pompe), 11) Federal Republic of Germany 2.31.59 (Mark Oliver Gropius, Rolf Breckle, Dirk Lösel), 12) Belgium 1.34.00 (Hugues Petit, Roel Reynders, Thierry Lamury), 13) Poland 2.35.18 (Rafal Fronia, Janusz Porzycz, Adam Wojciechowski), 14) Australia 2.35.59 (Scott Simson, Jaswon McCrae, Ant Burnett), 15) France 2.43.51 (Sylvain Mougin, Stephane Toussaint, Frederic Billet), 16) Austria 2.45.53 (Michael Tobler, Hartmuth Schneider, Hans Georg Dobler), 17) Romania 2.53.07 (Ovidiu Mutiu, Liviu Tintar, Andras Simon), 18) Italy 2.59.08 (Guliano Rampado, Antonio Loss, Ruben Casagrande), 19) Bulgaria 3.08.50 (Milko Sakarov, Orlin Stanev, Ivilo Ivanov), Spain dnf (Jesus Maria Bernal, Jorge Pineiro, Balbino Hermosilla), Yugoslavia dnf (Damir Gobec, Samo Poljansek, Aljosa Primozik).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation