Junior World Ski Orienteering Championships 2004

Vuokatti, Finland

19–25 January

Results

Short distance

Women
1) Olga Novikova RUS 23:08, 2) Valentina Lebedeva RUS 23:57, 3) Yulia Bronnikova RUS 24:11, 4) Mariya Shilova RUS 24:41, 5) Monika Lund SWE 25:20, 6) Linda Sundqvist FIN 25:21, 7) Paula Iso-Markku FIN 25:47, 8) Pernilla Tunis FIN 25:59, 9) Lenka Hruskova CZE 26:00, 10) Tatiana Kozlova RUS 26:07, 11) Emma Olofsson SWE 26:19, 12) Kari Rommen Syvertsen NOR 26:30, 13) Josefine Engström SWE 26:52, 14) Lina Lindberg SWE 27:04, 15) Maarit Korpi FIN 27:13, 16) Ingvild Tomta NOR 27.19, 17) Stina Häggström SWE 27:32, 18) Johanna Lindberg SWE 27:39, 19) Riikka Annila FIN 27:45, 20) Charlotte Bouchet FRA 27:56, 21) Daniela Zlesakova CZE 27:57, 22) Marika Hara FIN 28:11, 23) Marie Dlouha CZE 28:19, 24) Una Glende Janson NOR 28:45, 25) Barbora Augustinova CZE 28:55, 26) Ida Solberg Svenne NOR 29:12, 27) Iliana Shandurkova BUL 29.36, 28) Anastasia Kravchenko RUS 31:09, 29) Sybille Quidort SUI 31:26, 30) Sara Pradel ITA 32:41, 31) Manon Jouet FRA 32:54, 32) Aurore Gratien FRA 33:28, 33) Mirjam Eggspuehler SUI 33:53, 34) Inta Gaidele LAT 34:03, 35) Alona Gromova LAT 36:43, 36) Svitlana Rybachuk UKR 49:36.

Men
1) Jonne Lehto FIN 27:28, 2) Andrey Lamov RUS 27:38, 3) Erik Rost SWE 28:02, 4) Aleksey Kozhemyakin RUS 28:17, 5) Jouko Liuha FIN 28:40, 6) Martin Johansson SWE 28:42, 7) Magnus Svingheim NOR 28:58, 8) Eirik Watterdal NOR 29:07, 9) Ilkka Torniainen FIN 29:16, 10) Pär Häggström SWE 29:17, 11) Joel Sjölander SWE 29:36, 12) Pavel Utkin RUS 29:42, 13) Sergey Barkhatov RUS 29:50, 14) Sergey Panov RUS 29:57, 15) Antti Myllärinen FIN 30:15, 15) Jussi Simula FIN 30:15, 17) Ivan Maksimov RUS 30:36, 18) Gustav Hall SWE 30:40, 19) Jiri Bouchal CZE 30:52, 20) Erik Söderhjelm SWE 30:55, 21) Jan Sedivy CZE 31:20, 22) Juho-Matti Taivainen FIN 31:32, 23) Christian Spoerry SUI 31:42, 24) Zdenek Rajnosek CZE 33:05, 25) Janis Peilans LAT 33:56, 25) Nicola Pradel ITA 33:56, 27) Hélian Contraire FRA 34:31, 28) Gion Schnyder SUI 34:56, 29) Antoine Vullioud SUI 35:04, 30) Ilian Todorov BUL 35:11, 31) Filip Votocek CZE 35:43, 32) Lauris Lejins LAT 35:58, 33) Nicola Giovanelli ITA 36:20, 34) Eriks Lebedoks LAT 37:01, 35) Aleksandrs Grigorjevs LAT 37:06, 36) Urmas Aasa EST 37:48, 37) Hryhoriy Lemeshev UKR 40:18, 38) Kostiantyn Marych UKR 41:13, 39) Ruslan Prakofyeu BLR 41:22, 40) Artem Stryzhak UKR 41:51, 41) Vadims Davidovs LAT 42:59, 42 Thomas Zanoner ITA 43:56, 43) Andriy Borodin UKR 45:26, 44) Hristo Veselinov BUL 46:17, 45) Denys Sukhanov UKR 48:52, Even Glende Janson NOR DSQ, Oyvind Watterdal NOR DSQ.

Long distance

Women
1) Valentina Lebedeva RUS 57:44, 2) Olga Novikova RUS 58:19, 3) Lenka Hruskova CZE 1:00:53, 4) Paula Iso-Markku FIN 1:02:07, 5) Emma Olofsson SWE 1:02:15, 6) Mariya Shilova RUS 1:02:16, 7) Pernilla Tunis FIN 1:02:25, 8) Yulia Bronnikova RUS 1:03:10, 9) Monika Lund SWE 1:04:15, 10) Tatiana Kozlova RUS 1:05:20, 11) Una Glende Janson Nor 1:05:34, 12) Linda Sundqvist FIN 1:05:37, 13) Kari Rommen Syvertsen NOR 1:05:51, 14) Anna Ozerskaya RUS 1:05:53, 15) Maarit Korpi FIN 1:07:32, 16) Lina Lindberg SWE 1:07:36, 17) Johanna Lindberg SWE 1:08:01, 18) Daniela Zlesakova CZE 1:08:12, 19) Marie Dlouha CZE 1:08:52, 20) Ingvild Tomta NOR 1:08:55, 21) Marika Hara FIN 1:08:57, 22) Charlotte Bouchet FRA 1:10:07, 23) Alona Gromova LAT 1:10:25, 24) Stina Häggström SWE 1:10:56, 25) Ida Solberg Svenne NOR 1:12:52, 26) Iliana Shandurkova BUL 1:13:18, 27) Riikka Annila FIN 1:13:44, 28) Sara Pradel ITA 1:16:57, 29) Aurore Gratien FRA 1:17:16, 30) Manon Jouet FRA 1:17:52, 31) Sybille Quidort SUI 1:18:19, 32) Barbora Augustinova CZE 1:18:47, 33) Mirjam Eggspuehler SUI 1:32:48, Svitlana Rybachuk UKR DSQ.

Men
1) Jonne Lehto FIN 1:06:12, 2) Erik Rost SWE 1:07:35, 3) Jussi Simula FIN 1:07:39, 4) Jouko Liuha FIN 1:07:46, 5) Martin Johansson SWE 1:07:53, 6) Eirik Watterdal NOR 1:09:08, 7) Pär Häggström SWE 1:09:28, 8) Andrey Lamov RUS 1:09:39, 9) Aleksey Kozhemyakin RUS 1.10.40, 10) Erik Söderhjelm SWE 1:11:09, 11) Ilkka Torniainen FIN 1:11:12, 12) Magnus Svingheim NOR 1:11:45, 13) Pavel Utkin RUS 1.11.54, 14) Filip Votocek CZE 1:12:36, 15) Jan Sedivy CZE 1:12:53, 16) Sergey Panov RUS 1:13:22, 17) Joel Sjölander SWE 1:14:15, 18) Sergey Barkhatov RUS 1:15:23, 19) Christian Spoerry SUI 1:15:38, 20) Antti Myllärinen FIN 1:15:51, 21) Gustav Hall SWE 1:16:34, 22) Oyvind Watterdal NOR 1:17:29, 23) Jiri Bouchal CZE 1:17:34, 24) Sergey Mayorov RUS 1:18:53, 25) Hélian Contraire FRA 1:20:10, 26) Juho-Matti Taivainen FIN 1:21:00, 27) Gion Schnyder SUI 1:22:09, 28) Nicola Pradel ITA 1:25:50, 29) Nicola Giovanelli ITA 1:26:49, 30) Antoine Vullioud SUI 1:27:23, 31) Ilian Todorov BUL 1:30:20, 32) Even Glende Janson NOR 1:30:30, 33) Eriks Lebedoks LAT 1:31:09, 34) Lauris Lejins LAT 1:31:11, 35) Janis Peilans LAT 1:33:00, 36) Artem Stryzhak UKR 1:33:18, 37) Urmas Aasa EST 1:33:56, 38) Thomas Zanoner ITA 1:40:09, 39) Hryhoriy Lemeshev UKR 1:41:05, 40) Hristo Veselinov BUL 1:43:35, 41) Ruslan Prakofyeu BLR 1:45:10, 42) Kostiantyn Marych UKR 1:46:55, 43) Vadims Davidovs LAT 1:54:54, 44) Denys Sukhanov UKR 2:06:55, 45) Andriy Borodin UKR 2:08:33, Zdenek Rajnosek CZE DNF.

Relay

Women
1) Russia 1:06:52 (Valentina Lebedeva, Yulia Bronnikova, Olga Novikova), 2) Finland 1:07:34 (Linda Sundquist, Paula Iso-Markku, Pernilla Tunis), 3) Sweden 1:10:34 (Monica Lund, Josefine Engström, Emma Olofsson), 4) Norway 1:12:52 (Kari Romme Syvertsen, Ingvild Tomta, Una Glende Janson), 5) France 1:19:36 (Charlotte Bouchet, Aurore Gratien, Manon Jouet), 6) Switzerland 1:19:48 (Sara Würmli, Judith Wyder, Sybille Quidort), 7) Czech Republic 1:23:47 (Lenka Hruskova, Marie Dlouha, Daniela Zlesakova), 8) Latvia 1:42:48 (Alona Gromore, Luisa Vieda, Inta Gaidele).

Men
1) Finland 1:11:04 (Jouko Liuha, Jussi Simula, Jonne Lehto), 2) Sweden 1:11:25 (Pär Häggström, Erik Rost, Martin Johansson), 3) Russia 1:11:35(Aleksey Kozhemyakin, Pavel Utkin, Andrey Lamov), 4) Czech Republic 1:15:00 (Jan Sedivy, Filip Votocek, Jiri Bouchal), 5) Norway 1:18:18(Oyvind Watterdal, Eirik Watterdal, Magnus Svingheim), 6) Switzerland 1:25:49 (Gion Schnyder, Antoine Vullioud, Christian Spoerry), 7) Latvia 1:26:35 (Janis Peilans, Eriks Lebedoks, Lauris Lejins), 8) Italy 1:36:14(Nicola Pradel, Nicola Giovannelli, Thomas Zanoner), 9) Bulgaria 1:36:21(Ilian Tonchev, Ilian Todorov, Hristo Veselinov), 10) Belarus 1:38:39 (Pavel Vaskovich, Dzmitzy Danilin, Ruslan Pzakofyeu).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation