World MTB Orienteering Championships 2011

Vicenza, Veneto, Italy

 
 
  20 – 28 August
Contact person: Gabriele Viale
Phone: +39 3386138508
E-mail: viale( at)orienteering.it
Website: www.mtbo2011.org
IOF Senior Event Adviser:
Antje Bornhak (AUT)
Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1
Embargoed areas 1
Embargoed areas 2

Results

Sprint

Women

1) Gaëlle Barlet FRA 26:36, 2) Marika Hara FIN 26:38, 3) Michaela Gigon AUT 26:43, 4) Christine Schaffner SUI 26:44, 5) Hana Bajtošová SVK 26:49, 6) Martina Tichovská CZE 26:52, 7) Laura Scaravonati ITA 27:10, 8) Ingrid Stengård FIN 27:16, 9) Renata Paulíčková CZE 27:40, 10) Maja Rothweiler SUI 27:41, 11) Ramune Arlauskienė LTU 27:53, 12) Susanna Laurila FIN 27:55, 13) Nadia Mikryukova RUS 27:58, 14) Rikke Kornvig DEN 28:07, 15) Olga Vinogradova RUS 28:12, 16) Anna Füzy HUN 28:21, 17) Emily Benham GBR 28:23, 18) Ksenia Chernykh RUS 28:29, 19) Nina Hoffmann DEN 28:39, 20) Marte Reenaas NOR 28:47, 21) Sakiko Miyauchi JPN 28:56, 21) Stanislava Fajtová SVK 28:56, 23) Ursina Jäggi SUI 29:24, 24) Barbora Chudíková CZE 29:29, 25) Claudia Hünig SUI 29:33, 26) Sonja Zinkl AUT 29:38, 26) Anke Dannowski GER 29:38, 28) Daniela Trnovcová SVK 29:39, 29) Milena Cipriani ITA 29:52, 30) Melanie Simpson AUS 29:55, 31) Pernille Brunstedt DEN 30:14, 32) Kaisa Pirkonen FIN 30:20, 33) Uxue Fraile ESP 30:45, 34) Corinne Hess SUI 30:51, 35) Lucy Harris GBR 31:09, 36) Lydia Jahn GER 31:18, 37) Natalia Szherbakova RUS 31:36, 38) Elena Nemchenko RUS 31:41, 39) Anna Telyakevych UKR 31:54, 40) Karolina Mickevičiūtė LTU 31:55, 41) Asta Šimkonienė LTU 31:57, 42) Stella Varotti ITA 32:23, 43) Helen Clayton GBR 32:53, 44) Esmeralda Gabasa ESP 35:45, 45) Yana Kalugina RUS 37:22, 46) Paula Vrdoljak CRO 38:01, 47) Naoko Kano JPN 40:23, 48) Monica Aguilera ESP 46:03, 49) Mika Watase JPN 46:17, Michaela Lacigová CZE DSQ, Mikiko Minagawa JPN DSQ, Anna Kamińska POL DSQ.

Men

1) Anton Foliforov RUS 26:28, 2) Jiři Hradil CZE 26:59, 3) Erik Skovgaard Knudsen DEN 27:14, 4) Radek Laciga CZE 27:25, 5) Valeriy Gluhov RUS 27:26, 6) Yoann Garde FRA 27:36, 6) Davide Machado POR 27:36, 8) Marek Pospíšek CZE 27:52, 9) Samuli Saarela FIN 27:56, 10) Christian Hohl SUI 28:11, 11) Ruslan Gritsan RUS 28:14, 12) František Bogar CZE 28:15, 13) Jussi Laurila FIN 28:18, 14) Tobias Breitschädel AUT 28:19, 15) Maciej Gromadka POL 28:21, 16) Lasse Brun Pedersen DEN 28:30, 17) Beat Oklé SUI 28:35, 18) Steven Cusworth AUS 28:39, 19) Beat Schaffner SUI 28:49, 20) Pekka Niemi FIN 29:20, 21) Bernhard Schachinger AUT 29:29, 22) Martin Moser AUT 29:32, 22) Giaime Origgi ITA 29:32, 24) Stéfane Toussaint FRA 29:33, 25) Juho Saarinen FIN 29:36, 26) Sebastian Wojtynek POL 29:39, 27) Benjamin Michael GER 29:41, 28) Jonas Wicky SUI 29:42, 29) Mark Huster GER 30:02, 30) Juuso Jutila FIN 30:18, 31) Kevin Haselsberger AUT 30:29, 32) Regimantas Kavaliauskas LTU 30:42, 32) Daniel Marques POR 30:42, 34) David Soria Miguel ESP 30:44, 35) Michael Sommer DEN 30:45, 35) Rolf Wermelinger SUI 30:45, 37) Luca Dallavalle ITA 30:55, 38) Simon Seger SUI 30:57, 39) Lauri Malsroos EST 31:03, 40) Victor Korchagin RUS 31:06, 41) Mario Ruggiero ITA 31:22, 42) Elvis Forabosco CRO 31:27, 42) Philippe Cahuzac FRA 31:27, 44) Maxim Zhurkin RUS 31:41, 45) Kevin Stehling GER 31:43, 46) Stanimir Belomazhev BUL 31:44, 47) Kazushige Hatori JPN 31:46, 48) João Ferreira POR 31:50, 49) Urtzi Iglesias ESP 32:00, 50) Jochen Verdeyen BEL 32:17, 51) Andreas Rief AUT 32:22, 51) Gahl Cohen ISR 32:22, 53) Petras Andrašiūnas LTU 32:25, 54) Matúš Trnovec SVK 32:28, 55) Mateusz Niedbała POL 32:30, 56) Samuel Pökälä FIN 32:37, 57) Clément Souvray FRA 32:39, 58) Piero Turra ITA 32:43, 59) Michal Fraňo SVK 32:49, 60) Dániel Marosffy HUN 32:59, 61) Ifor Powell GBR 33:13, 62) Bjarke Refslund DEN 33:54, 62) Loïc Lonchampt FRA 33:54, 64) Munehiro Tada JPN 34:14, 65) Alex Randall AUS 34:27, 66) Eran Lerner ISR 34:50, 67) Ivan Trigales Delgado ESP 35:06, 68) Tautvydas Žilinskas LTU 35:15, 69) Andrey Kornev RUS 35:45, 70) Ivan Gasperotti ITA 36:11, 71) Zoltán Bihari HUN 36:23, 72) Nenad Lovrec CRO 36:52, 73) Javier Garcia ESP 37:28, 74) Igor Dorotic CRO 37:48, 75) Tatsuhiko Adachi JPN 37:50, 76) Matěj Pilka SVK 38:21, 77) Vedran Berković CRO 40:08, 78) Kouji Ito JPN 43:38, 79) Matthias Jahn GER 56:06, 80) Guofei An CHN 1:13:57, Christof Haingartner AUT DSQ, Tõnis Erm EST DSQ, Margus Hallik EST DSQ, Michele Mogno ITA DSQ, Shinichi Mizutake JPN DSQ, Paulo Palhinha POR DSQ, Carlos Simões POR DSQ.

Middle distance

Women

1) Michaela Gigon AUT 58:02, 2) Anna Kamińska POL 58:17, 3) Rikke Kornvig DEN 59:04, 4) Ingrid Stengård FIN 1:00:11, 5) Anna Füzy HUN 1:01:03, 6) Christine Schaffner SUI 1:01:23, 7) Ksenia Chernykh RUS 1:01:35, 8) Maja Rothweiler SUI 1:01:59, 9) Martina Tichovská CZE 1:02:28, 10) Marte Reenaas NOR 1:02:31, 11) Hana Bajtošová SVK 1:03:30, 12) Renata Paulíčková CZE 1:03:32, 12) Laura Scaravonati ITA 1:03:32, 14) Anke Dannowski GER 1:04:07, 15) Ramune Arlauskienė LTU 1:04:10, 16) Susanna Laurila FIN 1:04:19, 17) Claudia Hünig SUI 1:04:41, 18) Kaisa Pirkonen FIN 1:05:19, 19) Ursina Jäggi SUI 1:05:32, 20) Milena Cipriani ITA 1:05:58, 21) Sakiko Miyauchi JPN 1:06:08, 22) Stanislava Fajtová SVK 1:06:18, 23) Olga Vinogradova RUS 1:06:19, 24) Sonja Zinkl AUT 1:07:38, 25) Michaela Lacigová CZE 1:07:55, 26) Asta Šimkonienė LTU 1:08:35, 27) Nina Hoffmann DEN 1:08:38, 28) Karolina Mickevičiūtė LTU 1:09:31, 29) Stella Varotti ITA 1:09:47, 30) Nadia Mikryukova RUS 1:10:11, 31) Gaëlle Barlet FRA 1:10:42, 32) Anna Telyakevych UKR 1:11:00, 33) Marika Hara FIN 1:11:35, 34) Elena Nemchenko RUS 1:13:12, 35) Pernille Brunstedt DEN 1:13:23, 36) Ekaterina Illarionova RUS 1:13:28, 37) Natalia Szherbakova RUS 1:13:35, 38) Lydia Jahn GER 1:14:28, 39) Helen Clayton GBR 1:15:11, 40) Melanie Simpson AUS 1:16:11, 41) Mikiko Minagawa JPN 1:16:16, 42) Uxue Fraile ESP 1:16:52, 43) Barbora Chudíková CZE 1:17:27, 44) Esmeralda Gabasa ESP 1:18:06, 45) Monica Aguilera ESP 1:18:07, 46) Lucy Harris GBR 1:19:23, 47) Daniela Trnovcová SVK 1:20:05, 48) Naoko Kano JPN 1:32:30, 49) Paula Vrdoljak CRO 1:39:39, 50) Mika Watase JPN 1:47:07, Emily Benham GBR DSQ, Corinne Hess SUI DSQ.

Men

1) Samuli Saarela FIN 55:56, 2) Ruslan Gritsan RUS 58:42, 3) Tobias Breitschädel AUT 59:37, 4) Anton Foliforov RUS 59:45, 5) Jiři Hradil CZE 59:47, 6) Valeriy Gluhov RUS 59:49, 7) František Bogar CZE 1:00:01, 8) Beat Oklé SUI 1:00:27, 9) Beat Schaffner SUI 1:00:53, 10) Marek Pospíšek CZE 1:01:25, 11) Pekka Niemi FIN 1:01:50, 12) Erik Skovgaard Knudsen DEN 1:01:57, 13) Giaime Origgi ITA 1:02:02, 14) Bjarke Refslund DEN 1:02:18, 15) Lasse Brun Pedersen DEN 1:03:09, 16) Yoann Garde FRA 1:03:24, 17) Clément Souvray FRA 1:03:36, 18) Samuel Pökälä FIN 1:03:43, 19) Christian Hohl SUI 1:03:45, 20) Martin Ševčik CZE 1:03:50, 21) Mario Ruggiero ITA 1:04:03, 22) Stéfane Toussaint FRA 1:04:36, 23) Jan Svoboda CZE 1:04:56, 24) Bernhard Schachinger AUT 1:05:10, 25) Tõnis Erm EST 1:05:23, 26) Simon Seger SUI 1:05:52, 27) Maciej Gromadka POL 1:06:03, 28) Radek Laciga CZE 1:06:23, 29) Maxim Zhurkin RUS 1:06:36, 30) Juuso Jutila FIN 1:06:43, 31) Martin Moser AUT 1:07:25, 32) Christof Haingartner AUT 1:07:36, 33) Matúš Trnovec SVK 1:07:42, 34) Steven Cusworth AUS 1:07:54, 35) Jonas Wicky SUI 1:07:55, 36) Davide Machado POR 1:07:59, 37) Regimantas Kavaliauskas LTU 1:08:18, 38) Stanimir Belomazhev BUL 1:08:23, 39) Margus Hallik EST 1:08:47, 40) Mark Huster GER 1:08:53, 41) Lauri Malsroos EST 1:09:13, 42) Juho Saarinen FIN 1:09:22, 43) Petras Andrašiūnas LTU 1:09:25, 44) Michael Sommer DEN 1:09:44, 45) Michele Mogno ITA 1:09:50, 46) Andreas Rief AUT 1:09:52, 46) Daniel Marques POR 1:09:52, 48) Rolf Wermelinger SUI 1:11:04, 49) Sebastian Wojtynek POL 1:11:33, 50) Philippe Cahuzac FRA 1:12:00, 51) Dániel Marosffy HUN 1:12:07, 52) Jochen Verdeyen BEL 1:12:11, 53) Matěj Pilka SVK 1:12:23, 54) Bjorn Volcker SWE 1:12:28, 55) Andrey Kornev RUS 1:13:00, 56) Ifor Powell GBR 1:13:33, 57) David Soria Miguel ESP 1:13:41, 58) Ivan Gasperotti ITA 1:13:51, 59) Paulo Palhinha POR 1:15:07, 60) Ivan Trigales Delgado ESP 1:15:47, 61) Loïc Lonchampt FRA 1:16:35, 62) Piero Turra ITA 1:17:12, 63) Elvis Forabosco CRO 1:17:14, 64) Javier Garcia ESP 1:17:50, 65) Urtzi Iglesias ESP 1:17:55, 66) Munehiro Tada JPN 1:17:57, 67) Alessandro Gaspari ITA 1:18:00, 68) Mateusz Niedbała POL 1:18:43, 69) Victor Korchagin RUS 1:19:18, 70) Kazushige Hatori JPN 1:19:44, 71) Benjamin Michael GER 1:19:57, 72) Tautvydas Žilinskas LTU 1:20:50, 73) Michal Fraňo SVK 1:21:14, 74) Eran Lerner ISR 1:21:54, 75) Kevin Stehling GER 1:22:03, 76) Gahl Cohen ISR 1:22:38, 77) Zoltán Bihari HUN 1:23:15, 78) Vedran Berković CRO 1:24:11, 79) Tatsuhiko Adachi JPN 1:27:45, 80) Kevin Haselsberger AUT 1:29:17, 81) João Ferreira POR 1:29:46, 82) Nenad Lovrec CRO 1:30:54, 83) Kouji Ito JPN 1:32:25, 84) Shinichi Mizutake JPN 1:36:43, 85) Igor Dorotic CRO 1:40:44, 86) Carlos Simões POR 1:46:54, 87) Matthias Jahn GER 2:26:29, 88) Guofei An CHN 2:51:08, Alex Randall AUS DSQ, Jussi Laurila FIN DSQ.

Long distance

Women

1) Rikke Kornvig DEN 1:47:59, 2) Ingrid Stengård FIN 1:54:12, 3) Laura Scaravonati ITA 1:57:25, 4) Ksenia Chernykh RUS 2:00:56, 5) Susanna Laurila FIN 2:01:18, 6) Olga Vinogradova RUS 2:02:57, 7) Sonja Zinkl AUT 2:04:46, 8) Maja Rothweiler SUI 2:05:43, 9) Hana Bajtošová SVK 2:06:29, 10) Ursina Jäggi SUI 2:07:46, 11) Michaela Gigon AUT 2:08:52, 12) Christine Schaffner SUI 2:10:04, 13) Anna Füzy HUN 2:11:06, 14) Anna Kamińska POL 2:11:09, 15) Sakiko Miyauchi JPN 2:13:21, 16) Daniela Trnovcová SVK 2:14:01, 17) Ekaterina Illarionova RUS 2:14:35, 18) Ramune Arlauskienė LTU 2:15:10, 19) Emily Benham GBR 2:16:29, 20) Marte Reenaas NOR 2:17:14, 21) Anke Dannowski GER 2:18:16, 22) Barbora Chudíková CZE 2:18:38, 23) Gaëlle Barlet FRA 2:18:57, 24) Martina Tichovská CZE 2:19:18, 25) Stanislava Fajtová SVK 2:19:38, 26) Melanie Simpson AUS 2:23:56, 27) Claudia Hünig SUI 2:24:14, 28) Milena Cipriani ITA 2:27:44, 29) Pernille Brunstedt DEN 2:29:47, 30) Esmeralda Gabasa ESP 2:34:19, 31) Nina Hoffmann DEN 2:34:53, 32) Uxue Fraile ESP 2:35:55, 33) Stella Varotti ITA 2:36:02, 34) Corinne Hess SUI 2:37:41, 35) Lucy Harris GBR 2:37:51, 36) Michaela Lacigová CZE 2:38:43, 37) Asta Šimkonienė LTU 2:41:21, 38) Monica Aguilera ESP 2:41:33, 39) Lydia Jahn GER 2:44:03, 40) Elena Nemchenko RUS 2:53:56, 41) Natalia Szherbakova RUS 2:55:49, 42) Mikiko Minagawa JPN 3:13:22, 43) Mika Watase JPN 3:14:38, 44) Naoko Kano JPN 3:23:17, 45) Paula Vrdoljak CRO 3:35:03, Renata Paulíčková CZE DSQ, Kaisa Pirkonen FIN DSQ, Marika Hara FIN DSQ, Anna Telyakevych UKR DSQ.

Men

1) Samuli Saarela FIN 2:00:12, 2) Erik Skovgaard Knudsen DEN 2:04:47, 3) Ruslan Gritsan RUS 2:06:27, 4) Beat Oklé SUI 2:07:25, 5) Davide Machado POR 2:07:55, 6) Giaime Origgi ITA 2:07:56, 7) Beat Schaffner SUI 2:09:53, 8) Jiři Hradil CZE 2:10:22, 9) Valeriy Gluhov RUS 2:10:48, 10) Christian Hohl SUI 2:11:01, 11) Pekka Niemi FIN 2:13:08, 12) Jussi Laurila FIN 2:13:26, 13) Simon Seger SUI 2:13:30, 14) Tobias Breitschädel AUT 2:15:05, 15) Clément Souvray FRA 2:15:29, 16) Samuel Pökälä FIN 2:15:41, 17) Jonas Wicky SUI 2:16:52, 18) Martin Moser AUT 2:16:54, 19) Jan Svoboda CZE 2:17:34, 20) Alex Randall AUS 2:21:46, 21) Maxim Zhurkin RUS 2:22:09, 22) Munehiro Tada JPN 2:22:18, 23) Marek Pospíšek CZE 2:23:24, 24) Mario Ruggiero ITA 2:24:00, 25) Michael Sommer DEN 2:24:13, 26) Bernhard Schachinger AUT 2:24:28, 27) Juuso Jutila FIN 2:26:31, 28) Mateusz Niedbała POL 2:27:14, 29) Andreas Rief AUT 2:29:16, 30) Philippe Cahuzac FRA 2:29:29, 31) František Bogar CZE 2:29:38, 32) Radek Laciga CZE 2:30:31, 33) Urtzi Iglesias ESP 2:31:55, 34) Lauri Malsroos EST 2:32:02, 35) Andrey Kornev RUS 2:32:06, 36) Rolf Wermelinger SUI 2:32:42, 37) Juho Saarinen FIN 2:33:35, 38) Stanimir Belomazhev BUL 2:33:43, 39) João Ferreira POR 2:34:20, 40) Benjamin Michael GER 2:35:09, 41) Loïc Lonchampt FRA 2:38:37, 42) Alessandro Gaspari ITA 2:38:44, 43) Carlos Simões POR 2:39:11, 44) Matúš Trnovec SVK 2:40:14, 45) Daniel Marques POR 2:40:59, 46) Paulo Palhinha POR 2:41:40, 47) Ivan Gasperotti ITA 2:42:13, 48) Petras Andrašiūnas LTU 2:44:39, 49) Michele Mogno ITA 2:44:43, 50) Kazushige Hatori JPN 2:45:31, 51) Gahl Cohen ISR 2:51:02, 52) Michal Fraňo SVK 2:56:21, Christof Haingartner AUT DSQ, Kevin Haselsberger AUT DSQ, Martin Ševčik CZE DSQ, Lasse Brun Pedersen DEN DSQ, Bjarke Refslund DEN DSQ, Ivan Trigales Delgado ESP DSQ, Yoann Garde FRA DSQ, Piero Turra ITA DSQ, Victor Korchagin RUS DSQ.

Relay

Women

1) Switzerland 2:42:57 (Maja Rothweiler, Ursina Jäggi, Christine Schaffner), 2) Lithuania 2:46:02 (Karolina Mickevičiūtė, Asta Šimkonienė, Ramune Arlauskienė), 3) Slovakia 2:47:58 (Daniela Trnovcová, Stanislava Fajtová, Hana Bajtošová), 4) Russia 2:48:06 (Nadia Mikryukova, Olga Vinogradova, Ksenia Chernykh), 5) Finland 2:50:12 (Susanna Laurila, Marika Hara, Ingrid Stengård), 6) Italy 2:50:57 (Laura Scaravonati, Stella Varotti, Milena Cipriani), 7) Austria 2:53:19 (Birgit Eisl, Michaela Gigon, Sonja Zinkl), 8) Czech Republic 2:54:13 (Barbora Chudíková, Martina Tichovská, Renata Paulíčková), 9) Great Britain 3:04:59 (Emily Benham, Helen Clayton, Lucy Harris), 10) Japan 3:07:41 (Mikiko Minagawa, Sakiko Miyauchi, Naoko Kano), 11) Spain 3:13:17 (Esmeralda Gabasa, Monica Aguilera, Uxue Franceile), Denmark DSQ (Pernille Brunstedt, Nina Hoffmann, Rikke Kornvig).

Men

1) Denmark 2:40:51 (Bjarke Refslund, Lasse Brun Pedersen, Erik Skovgaard Knudsen), 2) Czech Republic 2:42:59 (Radek Laciga, Jiři Hradil, Marek Pospíšek), 3) Finland 2:43:59 (Jussi Laurila, Pekka Niemi, Samuli Saarela), 4) Russia 2:44:17 (Ruslan Gritsan, Valeriy Gluhov, Anton Foliforov), 5) Estonia 2:48:14 (Lauri Malsroos, Margus Hallik, Tõnis Erm), 6) Italy 2:48:37 (Piero Turra, Mario Ruggiero, Giaime Origgi), 7) Austria 2:54:56 (Tobias Breitschädel, Martin Moser, Bernhard Schachinger), 8) Switzerland 2:55:16 (Beat Schaffner, Christian Hohl, Beat Oklé), 9) France 3:01:52 (Yoann Garde, Stéfane Toussaint, Clément Souvray), 10) Portugal 3:01:59 (João Ferreira, Paulo Palhinha, Davide Machado), 11) Germany 3:02:53 (Benjamin Michael, Kevin Stehling, Mark Huster), 12) Australia 3:03:11 (Steven Cusworth, Alex Randall, Oscar Phillips), 13) Lithuania 3:03:21 (Regimantas Kavaliauskas, Taustriavydas Žilinskas, Petras Andrašiūnas), 14) Slovakia 3:08:04 (Matúš Trnovec, Michal Franceňo, Matěj Pilka), 15) Poland 3:26:34 (Sebastian Wojtynek, Mateusz Niedbała, Maciej Gromadka), 16) Spain 3:29:23 (Ivan Trigales Delgado, Javier Garcia, Urtzi Iglesias), 17) Croatia 3:47:28 (Elvis Forabosco, Nenad Lovrec, Vedran Berković), 18) Japan 4:07:47 (Munehiro Tada, Kazushige Hatori, Tatsuhiko Adachi).

|| Print page ||
  • World MTB Orienteering Championships
    24-31 Aug 2014

  • Asian Orienteering Championships
    15-22 Sept 2014

  • Orienteering World Cup Final Round
    4-5 Oct 2014

  • World Masters Orienteering Championships
    1-8 Nov 2014

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)