Junior World Ski Orienteering Championships 2002

Jablonec nad Nisou – Harrachov, Czech Republic

27 January – 3 March

Results

Short distance

Women

1) Ekaterina Tchijikova RUS 26:33, 2) Maria Gorchkova RUS 27:57, 3) Elena Grand RUS 28:10, 4) Kaisa Karjalainen FIN 28:15, 5) Outi-Maria Saastamoinen FIN 28:17, 6) Laura Salmi FIN 28:53, 7) Iana Ferchalova RUS 28:54, 8) Marttiina Joensuu FIN 28:57, 9) Eva Böhmová CZE 29:16, 10) Yulia Bronnikova RUS 29:34, 11) Elin Woxlin SWE 29:35, 12) Emelie Eklöf SWE 29:38, 13) Kari Rommen Syvertsen NOR 29:44, 14) Klara Hamas SWE 29:46, 15) Tone Lye NOR 30:02, 16) Siiri Mere EST 30:06, 17) Eeva Karvonen FIN 30:22, 18) Lenka Hrušková CZE 30:37, 19) Una Glende Janson NOR 30:46, 20) Ida Arnesson SWE 30:50, 21) Tuuli Mäeots EST 31:03, 22) Tatiana Kozlova RUS 31:24, 23) Daniela Zlesáková CZE 31:25, 24) Anne Overoyen NOR 31:31, 25) Sofia Esberg SWE 31:36, 26) Martina Horynová CZE 31. 55, 27) Zuzana Jirištová CZE 32:03, 28) Kadri Limberg EST 33:09, 29) Michaela Višnová CZE 34:21, 30) Johanna Murer ITA 35:10, 31) Sara Pradel ITA 37:07, 32) Anastasiya Hrekava BLR 50:59, Kajsa Dahlberg SWE DSQ, Katri Mehtälä FIN DSQ. Teodora Malcheva BUL DSQ.

Men

1) Tuukka Turkka FIN 24:38, 2) Staffan Tunis FIN 24:59, 3) Vadim Tolstopiatov RUS 25:32, 4) Martin Johansson SWE 25:34, 5) Alexandre Fabritchev RUS 25:37, 6) Jonne Lehto FIN 25:43, 7) Nikolai Batoura RUS 25:44, 8) Pasi Jokinen FIN 26:06, 9) Plamen Mestanski BUL 26:16, 10) Erik Rost SWE 26:21, 11) Torbjörn Sagberg NOR 26:23, 12) Alexei Bortnic RUS 26:23, 13) Magnus Svingheim NOR 26:39, 14) Tomas Redlich CZE 26:49, 15) Erik Watterdal NOR 27:11, 16) Jiri Bouchal CZE 27:13, 17) Martin Hammarberg SWE 27:16, 18) Stanislav Rauch CZE 27:35, 19) Anton Smirnov RUS 27:37, 20) Nicholas Morgan GBR 27:38, 21) Andrej Patras SVK 27:42, 22) Radek Laciga CZE 27:55, 23) Anders Rommen Syvertsen NOR 27:58, 24) Jörgen Johansson SWE 28:05, 25) Michal Erlebach CZE 28:20, 26) Matteo Antoniol ITA 28:36, 27) Jan Tolkkinen FIN 29:15, 28) Tönis Erm EST 29:41, 29) Pär Häggström SWE 29:44, 30) Peter Parák SVK 29:46, 31) Andrea Peer ITA 29:48, 32) Patrik Engström SWE 30:00, 33) Hristo Todorov BUL 30:02, 34) Andriy Kubin UKR 30:32, 35) Hannu-Pekka Pukema FIN 30:47, 36) Egidijus Pilybas LTU 31:12, 37) Christian Wüthrich SUI 32:39, 38) Simon Ott SUI 32:57, 39) Matej Stejskal CZE 32:59, 40) Alexandr Labanouski BLR 32:59, 41) Michael Eyer SUI 33:20, 42) Nicola Pradel ITA 33:23, 43) Tönis Jyrimäe EST 33:53, 44) Linde Karlis LAT 35:15, 45) David Hechl AUT 35:16, 46) Oleksiy Ufimtsev UKR 36:23, 47) Florian Rüegg SUI 37:07, 48) Andre Evsikov BLR 37:38, 49) Naidem Malchev BUL 41:07, 50) Jevgenijs Fomenkovs LAT 41:08, 51) Artsoim Hrekav BLR 43:40, 52) Steffen Franzke GER 44:44, 53) Matej Novota SVK 45:31, Reinis Putnins LAT DSQ, Kirill Veselov RUS DSQ, Iuliu Grec ROM DSQ.

Long distance

Women

1) Ekaterina Tchijikova RUS 1:10:03, 2) Katri Mehtälä FIN 1:10:04, 3) Eva Böhmová CZE 1:10:49, 4) Iana Ferchalova RUS 1:11:47, 5) Marttiina Joensuu FIN 1:12:33, 6) Tone Lye NOR 1:13:16, 7) Maria Gorchkova RUS 1:13:25, 8) Outi-Maria Saastamoinen FIN 1:13:37, 9) Elena Grand RUS 1:15:06, 10) Tuuli Mäeots EST 1:16:40, 11) Lena Hrušková CZE 1:17:09, 12) Kajsa Dahlberg SWE 1:17:24, 13) Kaisa Karjalainen FIN 1:20:23, 14) Daniela Zlesáková CZE 1:20:51, 15) Martina Horynová CZE 1:20:55, 16) Teodora Malcheva BUL 1:21:07, 17) Zuzana Jirištová CZE 1:21:37, 18) Laura Salmi FIN 1:22:36, 19) Anne Overoyen NOR 1:23:33, 20) KLara Hamas SWE 1:23:51, 21) Emelie Eklöf SWE 1:24:07, 22) Una Glende Janson NOR 1:24:23, 23) Kadri Limberg EST 1:24:40, 24) Eeva Karvonen FIN 1:27:37, 25) Tatiana Kozlova RUS 1:28:08, 26) Michaela Višnová CZE 1:28:41, 27) Ida Arnesson SWE 1:30:22, 28) Kari Rommen Syvertsen NOR 1:33:16, 29) Yulia Bronnikova RUS 1:34:31, 30) Sofia Esberg SWE 1:38:28, 31) Johanna Murer ITA 1:45:46, 32) Sara Pradel ITA 1:54:06, 33) Anastasiya Hrekava BLR 2:33:19, Elin Woxlin SWE DSQ.

Men

1) Kirill Veselov RUS 1:24:19, 2) Anton Smirnov RUS 1:25:00, 3) Staffan Tunis FIN 1:25:54, 4) Tuukka Turkka FIN 1:28:30, 5) Alexandre Fabritchev RUS 1:31:37, 6) Nikolai Batoura RUS 1:31:57, 7) Pasi Jokinen FIN 1:32:24, 8) Jiri Bouchal CZE 1:32:58, 9) Alexei Bortnic RUS 1:33:50, 10) Tomas Redlich CZE 1:34:13, 11) Vadim Tolstopiatov RUS 1:34:51, 12) Torbjörn Sagberg NOR 1:35:06, 13) Jonne Lehto FIN 1:35:08, 14) Jörgen Johansson SWE 1:35:23, 15) Jan Tolkkinen FIN 1:36:00, 16) Nicholas Morgan GBR 1:36:03, 17) Michal Erlebach CZE 1:36:33, 18) Plamen Mestanski BUL 1:36:58, 19) Andrej Patras SVK 1:37:38, 20) Erik Rost SWE 1:38:40, 21) Matej Stejskal CZE 1:39:24, 22) Andrea Peer ITA 1:40:41, 23) Tönis Erm EST 1:40:46, 24) Stanislav Rauch CZE 1:41:54, 25) Martin Hammarberg SWE 1:42:37, 26) Andriy Kubin UKR 1:42:41, 27) Erik Watterdal NOR 1:43:33, 28) Anders Rommen Syvertsen NOR 1:43:56, 29) Hannu-Pekka Pukema FIN 1:46:41, 30) Radek Laciga CZE 1:47:39, 31) Pär Häggström SWE 1:48:01, 32) Peter Parák SVK 1:50:00, 33) Hristo Todorov BUL 1:51:27, 34) Egidijus Pilybas LTU 1:55:49, 35) Matteo Antoniol ITA 1:57:13, 36) Magnus Svingheim NOR 1:57:15, 37) Simon Ott SUI 1:58:06, 38) Nicola Pradel ITA 1:58:56, 39) Reinis Putnins LAT 2:00:04, 40) Artsoim Hrekav BLR 2:02:45, 41) Naidem Malchev BUL 2:03:19, 42) Michael Eyer SUI 2:06:19, 43) Tönis Jyrimäe EST 2:06:30, 44) Patrik Engström SWE 2:06:37, 45) Matej Novota SVK 2:06:51, 46) Andre Evsikov BLR 2:08:22, 47) David Hechl AUT 2:13:15, 48) Christian Wüthrich SUI 2:13:45, 49) Linde Karlis LAT 2:14:19, 50) Oleksiy Ufimtsev UKR 2:17:56, 51) Jevgenijs Fomenkovs LAT 2:18:11, 52) Steffen Franzke GER 2:23:37, 53) Iuliu Grec ROM 2:38:42, Martin Johansson SWE DSQ, Alexandr Labanouski BLR DSQ, Florian Rüegg SUI DSQ.

Relay

Women

1) Russia 1:15:22 (Maria Gorchkova, Elena Grand, Ekaterina Tchijikova), 2) Finland 1:15:30 (Martiina Joensuu, Outi-Maria Saastamoinen, Katri Mehtälä), 3) Czech Republic 1:18:06 (Lenka Hrušková, Daniela Zlesáková, Eva Böhmová), 4) Norway 1:22:38 (Kari Rommen Syvertsen, Tone Lye, Anne Overoyen), 5) Estonia 1:23:49 (Tuuli Mäeots, Kadri Limberg, Siiri Mere), 6) Sweden 1:26:31 (Ida Arnesson, Klara Hamas, Sofia Esberg).

Men

1) Finland 1:20:03 (Tuukka Turkka, Jonne Lehto, Staffan Tunis), 2) Russia 1:21:05 (Kirill Veselov, Vadim Tolstopiatov, Anton Smirnov), 3) Czech Republic 1:24:10 (Tomas Redlich, Stanislav Rauch, Jiri Bouchal), 4) Sweden 1:25:03 (Erik Rost, Jörgen Johansson, Martin Johansson), 5) Norway 1:25:15 (Erik Watterdal, Magnus Svingheim, Torbjörn Sagberg), 6) Bulgaria 1:31:46 (Plamen Mestanski, Hristo Todorov, Naidem Malchev), 7) Italy 1:35:05 (Andrea Peer, Nicola Pradel, Matteo Antoniol), 8) Estonia 1:38:55 (Tönis Erm, Sander Vaher, Tönis Jyrimäe), 9) Slovakia 1:40:02 (Peter Parák, Michal Kraj?ík, Andrej Patras), 10) Switzerland 1:45:31 (Christian Wüthrich, Simon Ott, Florian Rüegg), 11) Ukraine 1:45:57 (Andriy Kubin, (Oleksiy Ufimtsev, Roman Borys), 12) Latvia 1:50:47 (Jevgenijs Fomenkovs, Reinis Putnins, Linde Karlis), 13) Belarus 1:59:14 (Artsiom Hrekav, Alexandr Labanouski, Andre Evsikov).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation