Junior World Ski Orienteering Championships 2001

Trentino, Italy

11–18 February

Results

Classic distance

Women

1) Ekaterina Tchijikova RUS 45:13, 2) Lena Eliasson SWE 45:24, 3) Kirsi Vanhalakka FIN 46:11, 4) Maria Bergkvist SWE 48:39, 5) Iana Ferchalova RUS 50:03, 6) Katri Mehtälä FIN 50:05, 7) Elena Nifakina RUS 50:17, 8) Svetlana Shvezova RUS 50:50, 9) Marttiina Joensuu FIN 51:31, 10) Anne Overoyen NOR 52:03, 11) Eva Bohmova CZE 52:46, 12) Teija Hyvärinen FIN 53:14, 13) Maria Gorchkova RUS 53:32, 14) Martina Fritschy SUI 54:46, 15) Kajsa Dahlberg SWE 55:11, 16) Daniela Zlesakova CZE 56:21, 17) Elin Woxlin SWE 56:34, 18) Kjersti Reenaas NOR 56:48, 19) Zuzana Stehnova CZE 57:14, 20) Anni Raudsepp EST 57:22, 21) Outi-Maria Saastamoinen FIN 57:47, 22) Nadezhda Eriskina RUS 58:12, 23) Tuuli Maeots EST 58:15, 24) Emeli Eklöf SWE 58:27, 25) Michaela Lacigova CZE 58:51, 26) Klara Hamas SWE 58:56, 27) Maren Eid Kaarby NOR 1:03:36, 28) Johanna Murer ITA 1:03:41, 29) Lenka Dattelova CZE 1:03:55, 30) Zuzana Jiristova CZE 1:04:23, 31) Manuela Wyder SUI 1:04:32, 32) Sara Pradel ITA 1:10:37, 33) Andrea Honegger SUI 1:11:04, 34) Romina Valt ITA 1:12:42, 35) Ede Pahn EST 1:13:34, 36) Christine Troesse GER 1:14:46, 37) Olga Kostyuk UKR 1:15:37, 38) Kaisa Karjalainen FIN 1:15:41, 39) Yuliya Shaposhnyk UKR 1:20:51, 40) Lenka Ondrejkova SVK 1:22:42, 41) Kvitoslava Mykytyuk UKR 1:32:41, 42) Olena Nazarova UKR 1:33:32; Anne Wieland GER DSQ, Kristina Dimitrova BUL DSQ, Radoslava Kusmanova BUL DSQ, Plamen Menstanski BUL DSQ, Marusya Petrova BUL DSQ, Tatiana Merova BUL DSQ, Iliana Shandurkova BUL DSQ, Anne Heckel GER DSQ.

Men

1) Kirill Vesselov RUS 45:03, 2) Remo Fisher SUI 46:35, 3) Mikhail Sorokine RUS 46:42, 4) David Andersson SWE 48:36, 5) Erik Engvall SWE 48:47, 6) Oystein Kvaal Ostebro NOR 49:27, 7) Anton Smirnov RUS 49:28, 8) Vadim Tolstopiatov RUS 49:33, 9) Andrej Patras SLO 49:43, 10) Staffan Tunis FIN 50:13, 11) Vasile Zete ROM 50:19, 12) Olav Bakken Hagelia NOR 50:27, 13) Anders Henriksson SWE 50:34, 14) Jan Mrazek CZE 51:19, 15) Torbjorn Sagberg NOR 51:56, 16) Pasi Jokinen FIN 52:18, 17) Tomas Valousek CZE, 52:31, 18) Tomas Redlich CZE 53:17, 19) Tapani Väisänen FIN 54:04, 20) Simon Schupbach SUI 54:10, 21) Martin Hammarberg SWE 54:25, 22) Jarno Parkkinen FIN 54:35, 23) Tarmo Tomson EST 54:37, 24) Alexei Valouiski RUS 55:31, 25) Nicholas Morgan GBR 55:33, 26) Thomas Eyer SUI 56:19, 27) Jiri Bouchal CZE 56:29, 28) Stanislav Rauch CZE 57:17, 29) Jonne Lehto FIN 57:35, 29) Felix Meizer AUT 57:35, 31) Marius Ackenhausen NOR 57:50, 32) Matteo Antoniol ITA 58:20, 33) Andrea Peer ITA 58:33, 34) Tarmo Siimsaare EST 59:36, 35) Tonis Erm EST 59:58, 36) Georg Krahenbuhl SUI 1:00:08, 37) Beat Roth SUI 1:00:30, 38) Jan-Egil Wagnild l GBR 1:00:50, 39) David Hechl AUT 1:02:41, 40) Alexei Bortnik RUS 1:03:30, 41) Matteo Negrello ITA 1:03:55, 42) Markus Andersson SWE 1:04:24, 43) Alexander Labanovski BLR 1:04:44, 44) Andrej Sonnenberg GER 1:04:50, 45) Brendan Mackrill GBR 1:04:56, 46) Paul Marius Brabiescu ROM 1:05:52, 47) Peter Parak SVK 1:06:15, 48) Volkmar Meidinger AUT 1:06:17, 49) Filip Ionut ROM 1:06:32, 50) Jan Bobek CZE 1:07:35, 51) Nicola Pradel ITA 1:08:16, 52) Remy Jabas SUI 1:08:25, 53) Emiliano Corona ITA 1:08:40, 54) Mykhaylo Leybyuk UKR 1:10:45, 55) Nazar Bolekhivskyy UKR 1:13:39, 56) Martin Murer ITA 1:14:00, 57) Andrey Eskikov BLR 1:15:06, 58) Klaus Csucs ROM 1:21:14, 59) Oleksandr Holdyschuk UKR 1:26:04, 60) Kostyantyn Harkusha UKR 1:27:36, 61) Morihiro Horie JPN 1:33:35, 62) Oleksiy Ufimtsev UKR 1:34:33, 63) Artson Grekov BLR 1:39:09; Jörgen Johansson SWE DSQ , Hristo Todorov BUL DSQ, Evgeni Yordanov BUL DSQ, Bojan Kuzmanovic CRO DSQ, Hristo Ichev BUL DSQ, Ivan Dimitrov BUL DSQ, Sergej Sonnesberg GER DSQ, Thomas Troesse GER DSQ, Juho Saarinen FIN DSQ.

Short distance

Women

1) Maria Bergkvist SWE 28:59, 2) Svetlana Shvezova RUS 29:57, 3) Martiina Joensuu FIN 30:28, 4) Katri Mehtälä FIN 30:46, 5) Ekaterina Tchijikova RUS 30:51, 6) Lena Eliasson SWE 30:57, 7) Kjersti Reenaas NOR 31:10, 8) Outi-Maria Saastamoinen FIN 02:21, 9) Kirsi Vanhalakka FIN 32:36, 10) Iana Ferchalova RUS 33:57, 11) Anne Overoyen NOR 34:14, 12) Kajsa Dahlberg SWE 34:29, 13) Maria Gorchkova RUS 34:35, 13) Elena Nifakina RUS 34:35, 15) Nadezhda Eriskina RUS 34:36, 16) Elin Woxlin SWE 34:45, 17) Eva Bohmova CZE 34:53, 18) Kaisa Karjalainen FIN 35:16, 19) Tuuli Maeots EST 35:38, 20) Zuzana Stehnova CZE 35:55, 21) Klara Hamas SWE 36:34, 22) Andrea Honegger SUI 36:48, 23) Zuzana Jiristova CZE 36:49, 24) Emeli Eklöf SWE 37:00, 25) Martina Fritschy SUI 37:19, 26) Anni Raudsepp EST 37:46, 27) Manuela Wyder SUI 37:51, 28) Teija Hyvärinen FIN 37:52, 29) Daniela Zlesakova CZE 38:34, 30) Johanna Murer ITA 39:56, 31) Lenka Dattelova CZE 41:46, 32) Ede Pahn EST 42:37, 33) Christine Troesse GER 42:40, 34) Lenka Ondrejkova SVK 43:22, 35) Sara Pradel ITA 44:30, 36) Olga Kostyuk UKR 46:14, 37) Michaela Lacigova CZE 49:45, 38) Olena Nazarova UKR 50:55, 39) Yuliya Shaposhnyk UKR 55:52, 40) Kvitoslava Mykytyuk UKR 1:22:28; Romina Valt ITA DSQ, Marusya Petrova BUL DSQ, Plamen Menstanski BUL DSQ, Radoslava Kusmanova BUL DSQ, Anne Heckel GER DSQ, Anne Wieland GER DSQ, Iliana Shandurkova BUL DSQ, Tatiana Merova BUL DSQ, Kristina Dimitrova BUL DSQ, Maren Eid Kaarby NOR DSQ.

Men

1) David Andersson SWE 25:53, 2) Remo Fisher SUI 25:59, 3) Kirill Vesselov RUS 26:35, 4) Jarno Parkkinen FIN 26:48, 5) Erik Engvall SWE 27:24, 6) Mikhail Sorokine RUS 27:25, 7) Anton Smirnov RUS 28:04, 8) Alexei Valouiski RUS 28:29, 9) Olav Bakken Hagelia NOR 28:34, 10) Jörgen Johansson SWE 28:42, 11) Andrej Patras SLO 28:48, 12) Tapani Vaisanen FIN 29:03, 13) Staffan Tunis FIN 29:12, 14) Vadim Tolstopiatov RUS 29:17, 15) Andrea Peer ITA 29:22, 16) Nicholas Morgan GBR 29:47, 17) Juho Saarinen FIN 29:55, 18) Thomas Eyer SUI 29:59, 19) Anders Henriksson SWE 30:08, 20) Torbjorn Sagberg NOR 30:48, 21) Tomas Valousek CZE 30:53, 22) Marius Ackenhausen NOR 31:05, 23) Tarmo Tomson EST 31:26, 24) Tarmo Siimsaare EST 31:49, 25) Jiri Bouchal CZE 31:56, 26) Anders Lindman SWE 32:05, 27) Matteo Antoniol ITA 32:54, 28) Jonne Lehto FIN 32:55, 29) Vasile Zete ROM 32:58, 30) Pasi Jokinen FIN 33:51, 31) Tomas Redlich CZE 33:58, 32) Martin Hammarberg SWE 33:59, 33) Jan Mrazek CZE 34:07, 34) Remy Jabas SUI 34:39, 35) Stanislav Rauch CZE 34:48, 36) Emiliano Corona ITA 35:40, 37) Peter Parak SVK 35:46, 38) Tonis Erm EST 36:09, 39) Jan-Egil Wagnild GBR 36:19, 40) Matteo Negrello ITA 36:31, 41) Jan Bobek CZE 36:41, 42) Brendan Mackrill GBR 36:42, 43) Andrej Sonnenberg GER 36:44, 44) Simon Schupbach SUI 37:17, 45) Alexander Labanovski BLR 37:25, 46) Beat Roth SUI 37:57, 47) Thomas Troesse GER 38:00, 48) Felix Meizer AUT 38:29, 49) Nazar Bolekhivskyy UKR 38:50, 50) Volkmar Meidinger AUT 39:03, 51) Georg Krahenbuhl SUI 40:21, 52) Paul Marius Brabiescu ROM 40:39, 53) Filip Ionut ROM 40:42, 54) David Hechl AUT 41:09, 55) Klaus Csucs ROM 41:38, 56) Oleksiy Ufimtsev UKR 43:49, 57) Artson Grekov BLR 44:14, 58) Nicola Pradel ITA 45:38, 59) Oleksandr Holdyschuk UKR 48:35, 60) Konstantyn Harkusha UKR 52:08, 61) Andrey Eskikov BLR 53:07, 62) Morihiro Horie JPN 1:04:33, 63) Mykhaylo Leybyuk UKR 1:28:23; Sergej Sonnesberg GER DSQ, Hristo Todorov BUL DSQ, Martin Murer ITA DSQ, Hristo Ichev BUL DSQ, Ivan Dimitrov BUL DSQ, Bojan Kuzmanovic CRO DSQ, Evgeni Yordanov BUL DSQ, Alexei Bortnik RUS DSQ, Oystein Kvaal Osterbo NOR DSQ.

Relay

Women

1) Finland (Katri Mehtälä, Marttiina Joensuu, Kirsi Vanhalakka) 1:26:03, 2) Russia (Svetlana Shvezova, Elena Nifakina, Ekaterina Tchijikova) 1:28:37, 3) Sweden (Kajsa Dahlberg, Lena Eliasson, Maria Bergkvist) 1:29:41, 4) Norway (Kjersti Reenaas, Maren Eid Kaarby, Anne Overoyen) 1:38:48, 5) Switzerland (Manuela Wyder, Andrea Honegger, Martina Fritschy) 1:41:48, 6) Estonia (Tuuli Maeots, Anni Raudsepp, Ede Pahn) 1:44:02, 7) Czech Republic (Daniela Zlesakova, Michaela Lacigova, Lenka Dattelova) 1:45:16, 8) Italy (Sara Pradel, Johanna Murer, Romina Valt) 2:05:23, 9) Ukraine (Olga Kostyuk, Yuliya Shaposhnyk, Olena Nazarova) 2:28:41.

Men

1) Norway (Oystein Kvaal Ostebro, Olav Bakken Hagelia, Torbjorn Sagberg) 1:26:47, 2) Sweden (Erik Engvall, Jörgen Johansson, David Andersson) 1:29:12, 3) Russia (Kirill Vesselov, Anton Smirnov, Mikhail Sorokine) 1:30:03, 4) Finland (Pasi Jokinen, Jonne Lehto, Juho Saarinen) 1:32:18, 5) Switzerland (Thomas Eyer, Georg Krahenbuhl, Remo Fischer) 1:35:03, 6) Czech Republic (Tomas Redlich, Jiri Bouchal, Tomas Valousek) 1:42:32, 7) Estonia (Tarmo Tomson, Tarmo Siimsaare, Tonis Erm) 1:44:03, 8) Italy (Matteo Antoniol, Emiliano Corona, Andrea Peer) 1:45:30, 9) Great Britain (Jan-Egil Wagnild, Brendan Mackrill, Nicholas Morgan) 1:45:55, 10) Austria (Felix Meizer, David Hechl, Volkmar Meidinger) 1:51:39, 11) Slovakia (Peter Parak, Lenka Ondrejkova, Andrej Patras) 2:04:45, 12) Germany (Andrej Sonnenberg, Thomas Troesse, Christine Troesse) 2:10:16, 13) Belarus (Alexander Labanovski, Artson Grekov, Andrey Eskikov) 2:16:03, 14) Ukraina (Kostyantyn Harkusha, Oleksey Ufimtsev, Nazar Bolekhivskyy) 2:22:30; Romania DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation