Junior World Ski Orienteering Championships 2000

Banska Bystrica, Slovakia

31 January – 6 February

Results

Short distance

Women

1) Aino-Maria Hirvi FIN 19:42, 2) Ekaterina Chizhikova RUS 21:04, 3) Salla Lehto FIN 21:35, 4) Marie Lund SWE 21:44, 5) Kirsi Vanhalakka FIN 22:41, 6) Maria Bergkvist SWE 22:57, 7) Svetlana Shvetsova RUS 23:09, 8) Hanna Partanen FIN 23:18, 9) Tone Lye NOR 23:21, 10) Anna Oustinova RUS 24:55, 11) Karin Kjellman SWE 25:16, 12) Kjersti Reenaas NOR 25:23, 13) Zuzana Stehnova CZE 25:51, 14) Teodora Malcheva BUL 26:16, 15) Martina Fritschy SUI 26:18, 16) Iva Dattelova CZE 26:19, 17) Elin Woxlin SWE 27:23, 18) Elena Moskovskich RUS 27:26, 19) Anni RAdusepp EST 27:27, 20) Anne Rustad NOR 27:35, 21) Lenka Ondrejkova SVK 28:38, 22) Jeanine Oswald SUI 28:54, 23) Tuuli Maeots EST 28:57, 24) Lena Eliasson SWE 29:00, 25) Stefania Belomageva BUL 29:01, 26) Nadejgda Eriskina RUS 29:11, 27) Kristina Dimitrova BUL 29:13, 28) Andreaa Iring ROM 29:37, 29) Tania Merova BUL 29:57, 30) Lena Hermansson SWE 30:12, 31) Martina Horynova CZE 30:13, 32) Uschi Varga AUT 30:36, 33) Manuela Wyder SUI 30:43, 34) Kristine Kirchlectner ITA 30:50, 35) Signe Parm EST 31:08, 36) Anne Heckel GER 31:42, 37) Katri Mehtala FIN 31:44, 38) Daniela Zlesakova CZE 31:58, 39) Olga Kostyuk UKR 32:41, 40) Elena Nifakina RUS 33:10, 41) Michaela Lacigova CZE 33:55, 42) Ekaterina Vasilevskaja BLR 34:29, 43) Ede Pahn EST 35:09, 44) Romina Valt ITA 35:19, 45) Johanna Murer ITA 35:30, 46) Christiane Trösse GER 36:56, 47) Lyubov Neshchymna UKR 39:03, 48) Yuliya Shaposhnyk UKR 39:30, 49) Anca Bors ROM 41:57, 50) Stefka Stancheva BUL 43:30, 51) Isabela Nagy ROM 44:47, 52) Valentyna Tokareva UKR 45:24, 53) Radoslava Kouzmanova BUL 45:49, 54) Olena Nazarova UKR 46:41, 55) Elisabeth Hochwarter AUT 51:10, 56) Ganna Bilobzhytska UKR 55:16; Lene Moe NOR DSQ, Alena Prochazkova SVK DSQ.

Men

1) Vasili Gloukharev RUS 20:49, 2) David Andersson SWE 21:17, 3) Peter Arnesson SWE 21:26, 4) Olav Hagelia NOR 21:30, 5) Remo Fischer SUI 21:42, 6) Petri Kiiskinen FIN 21:59, 6) Alexandre Kouriushev RUS 21:59, 8) Oystein Osterbo NOR 22:05, 9) Marc Lauenstein SUI 22:53, 10) Pasi Kiiskinen FIN 22:59, 11) Andrej Patras SVK 23:16, 12) Tarmo Tomson EST 23:17, 13) Alexei Valuiskyi RUS 23:42, 14) Zbynek Hora CZE 23:43, 15) Tomas Redlich CZE 23:56, 16) Andriy Borys UKR 24:05, 17) Jörgen Johansson SWE 24:33, 18) Arsen Zhuravel UKR 24:43, 19) Jan Mrazek CZE 24:49, 20) Erik Engvall SWE 24:59, 21) Vasile Zete ROM 25:04, 22) Boris Fischer SUI 25:14, 23) Plamen Mestanski BUL 25:19, 24) Hristo Totorov BUL 25:28, 25) Mattis Myhre NOR 25:38, 26) Mauro Simoni ITA 25:39, 27) Jarno Parkkinen FIN 25:44, 28) Felix Meizer AUT 25:47, 29) Thomas Eyer SUI 25:51, 30) Mikhail Sorokin RUS 26:05, 31) Nicholas Morgan GBR 26:08, 32) Patrik Engström SWE 26:24, 33) Tarvo Klaasimäe EST 26:46, 34) Jiri Bouchal CZE 27:04, 35) Anton Protasevitch RUS 27:07, 36) Andres Kraehenbuehl SUI 27:12, 37) Andrej Sonnenberg GER 27:26, 38) Florin Danila ROM 27:41, 39) Mircea Bogdan ROM 27:54, 40) Tarmo Siimsaare EST 27:57, 41) Mikael Hallmans SWE 28:04, 42) Vaclav Bradna CZE 28:11, 43) Arturas Bikulc LTU 28:49, 44) Naiden Malchev BUL 29:10, 45) IlianIlkov BUL 29:18, 46) Andrea Peer ITA 30:43, 47) Andriy Kubin UKR 30:48, 48) Andriy Charchenko UKR 31:21, 49) Matteo Antoniol ITA 31:32, 50) Valerii Malyshev 31:36, 51) Serhiy Mukhidinov UKR 32:05, 52) Cristian Handro ROM 32:14, 53) Michail Tschij BLR 32:38, 54) Edvardas Novicenko LTU 33:15, 55) Ivan Nimchuk UKR 33:32, 56) Ilkka Paakkonen FIN 33:52, 57) Ilian Todorov BUL 34:06, 58) Thomas Trösse GER 34:07, 59) Alexandr Labanovsky BLR 34:57, 60) Peter Parak SVK 35:18, 61) Inlin Grec ROM 36:58, 62) Pascal Messikommer SUI 38:17, 63) Paul Pascu ROM 38:18, 64) Hristo Ichev BUL 43:58, 65) Alexey Zhukov BLR 44:20; Jari Sillman FIN DSQ, Tomas Grigaitis LTU DSQ, Oystein Pettersen NOR DSQ, Roberto Ceol ITA DSQ.

Long distance

Women

1) Ekaterina Chizikova RUS 50:35, 2) Kirsi Vanhalakka FIN 53:30, 3) Aino-Maria Hirvi FIN 53:38, 4) Hanna Partanen FIN 54:16, 5) Marie Lund SWE 55:36, 6) Svetlana Shvetsova RUS 56:12, 7) Anna Oustinova RUS 56:24, 8) Kjersti Reenaas NOR 58:50, 9) Karin Kjellman SWE 59:47, 10) Maria Bergkvist SWE 1:00:09, 11) Zuzana Stehnova CZE 1:00:24, 12) Tone Lye NOR 1:00:28, 13) Katri Mehtala FIN 1:01:11, 14) Nadejgda Eriskina RUS 1:01:52, 15) Manuela Wyder SUI 1:02:12, 16) Anni Raudsepp EST 1:02:17, 17) Salla Lehto FIN 1:02:42, 18) Iva Dattelova CZE 1:02:43, 19) Stefania Melomageva BUL 1:03:14, 20) Lene Moe NOR 1:03:50, 21) Lena Eliasson SWE 1:04:30, 22) Tuuli Maeots EST 1:04:58, 23) Michaela Lacigova CZE 1:05:08, 24) Anne Rustad NOR 1:06:08, 25) Signe Parm EST 1:06:44, 26) Martina Fritschy SUI 1:07:14, 27) Teodora Malcheva BUL 1:08:02, 28) Alena Prochazkova SVK 1:08:58, 29) Andreea Iring ROM 1:09:48, 30) Lena Hermansson SWE 1:10:23, 31) Olena Nazarova UKR 1:11:48, 32) Martina Horynova CZE 1:11:55, 33) Jeanine Oswald SUI 1:12:50, 34) Christiane Trösse GER 1:14:18, 35) Ede Pahn EST 1:14:25, 36) Elena Nifakina RUS 1:15:10, 37) Johanna Murer ITA 1:15:51, 38) Anca Bors ROM 1:16:08, 39) Lyubov Neshchymna UKR 1:16:38, 40) Daniela Zlesakova CZE 1:17:06, 41) Elin Woxlin SWE 1:17:16, 42) Olha Kostyuk UKR 1:18:08, 43) Kristine Kirchlectner ITA 1:18:21, 44) Romina Valt ITA 1:18:51, 45) Isabela Nagy ROM 1:19:12, 46) Kristina Dimitrova BUL 1:19:47, 47) Yuliya Shaposhnyk UKR 1:20:50, 48) Anne Heckel GEr 1:21:48, 49) Valentyna Tokareva UKR 1:25:28, 50) Ganna Bilobzhytska UKR 1:26:02, 51) Tania Merova BUL 1:27:27, 52) Stefka Stancheva BUL 1:39:02; Ekaterina Vasilevskaja BLR DSQ, Radoslava Kouzmanova BUL DSQ, Elena Moskovskich RUS DSQ, Lenka Ondrejkova SVK DSQ.

Men

1) Petri Kiiskinen FIN 48:38, 2) Marc Lauenstein SUI 50:58, 3) Jari Sillman FIN 51:04, 4) Pasi Kiiskinen FIN 51:06, 5) Remo Fischer SUI 51:39, 6) VAsilii GLoukharev RUS 52:53, 7) David Andersson SWE 52:55, 8) Olav Hagelia NOR 53:09, 9) Anton Protasevitch RUS 53:15, 10) Jarno Parkkinen FIN 53:18, 11) Peter Arnesson SWE 53:29, 12) Mattis Nyhre NOR 54:00, 13) Tarmo Tomson EST 54:02, 14) Erik Engvall SWE 54:05, 15) Roberto Ceol ITA 54:11, 16) Ilkka Paakkonen FIN 54:30, 17) Alexandre Kouriushev RUS 55:01, 18) Andrej Patras SVK 55:14, 19) Boris Fischer SUI 55:29, 20) Mauro Simoni ITA 55:36, 21) Zbynek Hora CZE 55:42, 22) Valerii Malyshev RUS 56:06, 23) Mikael Hallmans SWE 58:23, 24) Thomas Eyer SUI 58:48, 25) Tarvo Klaasimäe EST 58:56, 26) Tomas Redlich CZE 59:10, 27) Alexei Valuiskyi RUS 59:22, 28) Jörgen Johansson SWE 59:28, 29) Kalev Kulaase EST 59:43, 30) Jan Mrazek CZE 59:57, 31) Öystein Österbo NOR 1:00:15, 32) Andriy Borys UKR 1:00:27, 33) Nicholas Morgan GBR 1:00:42, 34) Arsen Zhuravel UKR 1:00:56, 35) Mircea Bogdan ROM 1:01:04, 36) Vasile Zete ROM 1:01:40, 37) Florin Danila ROM 1:01:54, 38) Plamen Mestanski BUL 1:02:48, 39) Jiri Bouchal CZE 1:03:59, 40) Tomas Grigaitis LTU 1:04:23, 41) Andrej Sonnenberg GER 1:04:45, 41) Serhiy Mukhidinov UKR 1:04:45, 43) Öystein Pettersen NOR 1:04:49, 44) Peter Parak SVK 1:04:55, 45) Vaclav Bradna CZE 1:04:57, 46) Cristian Handro ROM 1:06:38, 47) Ivan Nimchuk UKR 1:07:32, 48) Felix Meizer AUT 1:07:59, 49) Hristo Totorov BUL 1:08:29, 50) Paul Pascu ROM 1:08:33, 51) Pascal Messikommer SUI 1:09:28, 52) Andriy Kubin UKR 1:09:52, 53) Naiden Malchev BUL 1:10:32, 54) Andriy Charchenko UKR 1:10:44, 55) Andrea Peer ITA 1:11:22, 56) Ilian Ilkov BUL 1:11:39, 57) Edvardas Novicenko LTU 1:11:45, 58) Andres Krachenbuchl SUI 1:11:56, 59) Tarmo Siimsaare EST 1:15:00, 60) Matteo Antoniol ITA 1:15:22, 61) Arturas Bikulc LTU 1:16:13, 62) Thomas Trösse GER 1:17:30, 63) Inlin Ghec ROm 1:29:13, 64) Alexandr Labanovsky BLR 1:30:26, 65) Alexey Zhukov BLR 1:34:42, 66) Hristo Ichev BUL 1:38:05; Michail Tchij BLR DSQ, Ilian Todorov BUL DSQ, Mikhail Sorokin RUS DSQ, Patrik Engström SWE DSQ.

Relay

Women

1) Finland 1:40:37 (Salla Lehto, Kirsi Vanhalakka, Aino-Maria Hirvi), 2) Russia 1:42:20 (Svetlana Shvetsova, Ekaterina Chizhikova, Anna Oustinova), 3) Sweden 1:44:49 (Karin Kjellman, Maria Bergkvist, Marie Lund), 4) Norway 1:48:20 (Kjersti Reenaas, Lene Moe, Tone Ellefsen Lye), 5) Czech Republic 1:59:30 (Zuzana Stehnova, Michaela Lacigova, Iva Dattelova), 6) Estonia 2:03:33 (Anni Raudsepp, Signe Parm, Tuuli Maeots), 7) Switzerland 2:04:32 (Manuela Wyder, Jeanine Oswald, Martina Fritschy), 8) Bulgaria 2:05:49 (Stefania Belomageva, Kristina Dimitrova, Teodora Malcheva), 9) Italy 2:20:06 (Romina Valt, Johanna Murer, Kristine Kirchlectner), 10) Romania 2:37:59 (Anca Bors, Isabela Nagy, Andreea Iring).

Men

1) Switzerland 1:41:48 (Marc Lauenstein, Remo Fischer, Boris Fischer), 2) Sweden 1:42:16 (Erik Engvall, David Andersson, Peter Arnesson), 3) Russia 1:42:44 (Alexandre Kouriushev, Anton Protasevitch, Vasilii Gloukharev), 4) Finland 1:43:07 (Pasi Kiiskinen, Jari Sillman, Petri Kiiskinen), 5) Norway 1:45:32 (Mattis Myhre, Olav Bakken Hagelia, Öystein Kvaal Österbo), 6) Ukraine 1:48:20 (Andriy Borys, Ivan Nimchuk, Arsen Zhuravel), 7) Czech Republic 1:51:08 (Tomas Redlich, Jan Mrazek, Zbynek Hora), 8) Estonia 1:57:18 (Tarvmo Tomson, Tarvo Klaasimäe, Tarmo Siimsaare), 9) Romania 2:02:52 (Florin Danila, Mircea Bogdan, Vasile Zete), 10) Bulgaria 2:06:57 (Plamen Mestanski, Ilian Ilkov, Hristo Totorov), 11) Italy 2:12:53 (Mauro Simoni, Andrea Peer, Roberto Ceol), 12) Lithuania 2:18:24 (Arturas Bikulc, Edvardas Novicenko, Tomas Grigaitis), 13) Belarus 2:28:03 (Michail Tchij, Alexandr Labanovsky, Alexey Zhukov).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation