Junior World Ski Orienteering Championships 1996

Banska Bystrica/Donovaly, Slovakia

5–12 February

Results

Classic distance

Women

1) Hanna Kosonen FIN 57:18, 2) Anne M: Hausken NOR 58:33, 3) Tatiana Naumova RUS 58:56, 4) Olga Porozova RUS 59:43, 5) Julia Kazarian RUS 1:01:14, 6) Stine H: Kirkevik NOR 1:01:15, 7) Hannele Valkonen FIN 1:02:23, 8) Hanna-Maija Mäkelä FIN 1:02:27, 9) Barbora Chudikova CZE 1:03:34, 10) Zsuzsa Fey ROU 1:05:54, 11) Natalia Tomilova RUS 1:05:56, 12) Tereza Kucharova CZE 1:06:09, 13) Miroslava Seidlova SVK 1:06:50, 14) Annika Björk SWE 1:08:06, 15) Lucia Kotryova SVK 1:08:47, 16) Janine Lauenstein SUI 1:09:13, 17) Yvonne Gantenbein SUI 1:10:13, 18) Lilian Värton EST 1:10:24, 19) Mirja Randoja EST 1:11:08, 20) Stina Grenholm SWE 1:12:28, 21) Eniko Fey ROU 1:12:32, 22) Hana Ryglova CZE & Kristin Uggen NOR 1:12:44, 24) Kaari Kivikas EST 1:13:10, 25) Pia Näf SUI 1:15:09, 26) Inger R: Kristiansen NOR 1:15:21, 27) Lotta Bergström SWE 1:15:49, 28) Gabriela Savicova CZE 1:15:51, 29) Marika Boström FIN 1:16:36, 30) Magdalena Danielsson SWE 1:17:12, 31) Stefka Malinova BUL 1:17:20, 32) Eva Sabo ROU 1:18:49, 33) Alena Durcova SVK 1:19:36, 34) Ana Naidenova BUL 1:20:35, 35) Stefania Belomajeva BUL 1:22:15, 36) Raphaela Hechl AUT 1:23:51, 37) Vika Novakova SVK 1:25:56, 38) Evelina Jarova BUL 1:54:39, 39) Natalija Mikolajcuk UKR 2:02:51, 40) Jana Popovic UKR 2:18:02, 41) Irina Kuprijanova UKR 2:24:56, 42) Julia Solocha UKR 1:25:33.

Men

1) Matti Keskinarkaus FIN 1:09:22, 2) Stian Hognestad NOR 1:11:12, 3) Ilshat Gimranov RUS 1:13:55, 4) Egor Sorokine RUS 1:14:23, 5) Toni Pikkarainen FIN 1:14:57, 6) Arne Roste NOR 1:15:02, 7) Johan Håmås SWE 1:15:15, 8) Jakub Vodrazka CZE 1:16:25, 9) Hans Alin SWE 1:16:39, 10) Canter Värton EST 1:16:50, 11) Trygve Hermansen NOR 1:17:01, 12) Mika Hakkarainen FIN 1:17:14, 13) Lukas Prinda CZE 1:17:16, 14) Andreas Rotach SUI 1:17:18, 15) Ondrej Vodrazka CZE 1:17:20, 16) Ander Ojandu EST 1:17:48, 17) David Marklund SWE 1:17:49, 18) Lubomir Tomecek CZE 1:18:05, 19) Aleksey Schipov RUS RUS 1:19:17, 20) Igor Patras SVK 1:19:37, 21) Denis Chetalin RUS 1:19:50, 22) Michal Melek SVK 1:20:23, 23) Todor Kalniev BUL 1:21:57, 24) Martin Koudela SVK 1:22:09, 25) Martin Böhm AUT 1:23:18, 26) Manol Kalniev BUL 1:23:34, 27) Christian Hohl SUI 1:24:32, 28) Andreas Elgesjö SWE 1:25:02, 29) Yan Jeanpierre FRA 1:26:24, 30) Franck Dechavanne FRA 1:27:10, 31) Andrei Pop ROU 1:27:35, 32) Teemu Köngäs FIN & Martin Kvaka SVK 1:28:41, 34) Philippe Jeanneret SUI 1:31:13, 35) Nikolai Valkov BUL 1:31:23, 36) Vallo Vaher EST 1:32:55, 37) Felix Breitschädel AUT 1:34:48, 38) Radu Zete ROU 1:36:38, 39) Vjaceslav Muchidinov UKR 1:44:53, 40) Maxim Stelmach UKR 1:49:24, 41) Mihai Trif ROU 1:50:01, 42) Christian Gigon AUT 1:53:32, 43) Gabor Domonyik HUN 1:53:45, 44) Gerald Höller AUT 1:52:27, 45) Ruslan Bazanski BLR 1:56:12, 46) Anatolij Tusinsky UKR 1:59:32, 47) Volodymyr Prokopec UKR 2:30:45.

Short Distance

Women

1) Hanna Kosonen FIN 19:14, 2) Olga Porozova RUS 20:24, 3) Annika Björk SWE & Stine Kirkevik NOR 20:33, 5) Tatjana Naumova RUS 20:41, 6) Magdalena Danielsson SWE 21:01, 7) Stina Grenholm SWE & Lucia Kotryova SVK 21:05, 9) Tereza Kucharova CZE 21:15, 10) Hanna-Maija Mäkelä FIN 21:21, 11) Anne M: Hausken NOR 21:24, 12) Barbora Chudikova CZE 21:56, 13) Marika Boström FIN 22:07, 14) Hana Ryglova CZE 22:27, 15) Kristin Uggen NOR 23:06, 16) Janine Lauenstein SUI 23:20, 17) Gabriela Savicova CZE 23:28, 18) Hannele Valkonen FIN 23:31, 19) Zsuzsza Fey ROU 23:34, 20) Miroslava Seidlova SVK 23:41, 21) Inger R: Kristiansen NOR 23:41, 22) Enikö Fey ROU 23:43, 23) Lotta Bergström SWE 23:47, 24) Lilian Värton EST 23:49, 25) Joulia Kazarian RUS 25:21, 26) Martina Prehsler AUT 26:13, 27) Eva Sabo ROU 26:28, 28) Kaari Kivikas EST 26:43, 29) Evelina Jarova BUL 27:40, 30) Natalia Tomilova RUS 27:47, 31) Vika Novakova SVK 27:50, 32) Ana Naidenova BUL 28:33, 33) Yvonne Gantenbein SUI 28:40, 34) Raphaela Hechl AUT 31:26, 35) Mirja Randoja EST 31:34, 36) Pia Näf SUI 33:40, 37) Stefka Malinova BUL 34:56, 38) Alena Durcova SVK 38:30, 39) Irina Kuprijanova UKR 46:18, 40) Jana Popovic UKR 46:46, 41) Natalia Mikolajcuk UKR 48:17, 42) Julia Solocha UKR 52:06.

Men

1) Mika Hakkarainen FIN 20:56, 2) Matti Keskinarkaus FIN 21:00, 3) Jakub Vodrazka CZE 21:20, 4) Ondrej Vodrazka CZE 21:41, 5) Egor Sorokine RUS 22:06, 6) Toni Pikkarainen FIN 22:08, 7) Arne Roste NOR 22:27, 8) Hans Alin SWE 22:40, 9) David Marklund SWE 22:43, 10) Johan Hamas SWE 22:56, 11) Andreas Rotach SUI 22:57, 12) Christian Hohl SUI 23:04, 13) Aleksei Chipov RUS 23:05, 14) Igor Patras SVK 23:09, 15) Lubomir Tomecek CZE 23:18, 16) Stian Hognestad NOR 23:25, 17) Teemu Köngäs FIN 23:39, 18) Canter Värton EST 23:46, 19) Lukas Prinda CZE 23:58, 20) Erling Lefsaker NOR 23:59, 21) Ander Ojandu EST 24:05, 22) Andreas Elgesjö SWE 24:15, 23) Martin Kvaka SVK 24:40, 24) Michal Melek SVK 24:54, 25) Vallo Vaher EST 25:23, 26) Ilshat Gimranov RUS 25:26, 27) Jeanpierre Yan FRA 25:28, 28) Todor Kalniev BUL 25:56, 29) Trygve Hermansen NOR 26:01, 30) Frank Dechavanne FRA 26:21, 31) Felix Breitschädel AUT 26:48, 32) Nikolai Valkov BUL 28:13, 33) Martin Koudela SVK 28:20, 34) Radu Zete ROU 28:58, 35) Vjatseslav Muchidinov UKR 29:28, 36) Gerald Höller AUT 29:45, 37) Denis Chetalin RUS 30:19, 38) Mikael Naryhckin BLR 31:29, 39) Maxim Stelmah UKR 31:45, 40) Manol Kalniev BUL 32:27, 41) Philippe Jeanneret SUI 33:25, 42) Martin Böhm AUT 33:55, 43) Kolos Vajda Hun 35:00, 44) Gabor Domonyik HUN 35:51, 45) Volodymyr Prokopec UKR 37:59, 46) Peter Keri Hun 40:32, 47) Andrei Pop ROU 42:30, 48) Christian Gigon AUT 43:07, 49) Ruslan Bazanski BLR 47:16, 50) Mihai Trif ROU 48:12, 51) Anatolij Tusinsky UKR 1:08:13.

Relay

Women

1) Norway 2:17:10 (Kristin Uggen, Stine Kirkevik, Anne M: Hausken), 2) Czech Republic 2:17:13 (Hana Ryglova, Barbora Chudikova, Tereza Kucharova), 3) Finland 2:18:56 (Hannele Valkonen, Hanna-Maija Mäkelä, Hanna Kosonen), 4) Sweden 2:24:44 (Magdalena Danielsson, Stina Grenholm, Annika Björk), 5) Russia 2:26:42 (Olga Porozova, Joulia Kazarian, Tatjana Naumova), 6) Switzerland 2:43:28 (Janine Lauenstein, Pia Näf, Yvonne Gantenbein), 7) Romania 2:47:35 (Eva Sabo, Enikö Fey, Zsuzsa Fey), 8) Slovakia 2:50:28 (Miroslava Seidlova, Lucia Kotryova, Vika Novakova), 9) Bulgaria 2:56:09 (Ana Naidenova, Stefka Malinova, Evelina Jarova), 10) Estonia 3:15:38 (Lilian Värton, Mirja Randoja, Kaari Kivikas).

Men

1) Finland 2:06:33 (Toni Pikkarainen, Mika Hakkarainen, Matti Keskinarkaus), 2) Norway 2:09:55 (Arne Roste, Erling Lefsaker, Stian Hognestad), 3) Czech Republic 2:12:35 (Lukas Prinda, Ondrej Vodrazka, Jakub Vodrazka), 4) Russia 2:15:35 (Ilshat Gimranov, Egor Sorokine, Aleksei Chipov), 5) Estonia 2:21:43 (Canter Värton, Vallo Vaher, Ander Ojandu), 6) Slovakia 2:22:27 (Martin Koudela, Igor Patras, Michal Melek), 7) Swizerland 2:23:32 (Andreas Rotach, Christian Hohl, Philippe Jeanneret), 8) Sweden 2:47:19 (Hans Alin, David Marklund, Johan Hamas), 9) Romania 3:00:32 (Radu Zete, Mihai Trif, Andrei Pop), 10) Austria 3:06:06 (Martin Böhm, Felix Breitschädel, Gerald Höller), 11) Ukraine 3:21:48 (Vjatseslav Muchidinov, Maxim Stelmach, Volodymyr Prokopec).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation